5 nejlepších suplementů na podporu podzimní imunity

Od Publikováno: 18 září, 2022Aktualizováno: 18 září, 2022Kategorie: Suplementy, Zdraví0 komentářů

Léto v našich končinách je sice nesmírně příjemné, ale taky dost krátké a tak po pár horkých dnech, které se daly celé proležet u bazénu, zase přichází podzim a spolu s ním i citelné ochlazení. Řada z nás se ale ještě nechce vzdát krátkého a pohodlného oblečení a to představuje skvělou příležitost pro podzimní virózy. V našem dnešním článku vám proto ukážeme, jak začít imunitní systém zavčas podporovat, aby vás neskolila hned první podzimní vlna chřipek a nachlazení.

Suplementy ale nejsou všechno, ne?

Dnešní článek bude zaměřený primárně na to, jaké doplňky se vyplatí brát a na co si dát pozor. Nebudeme ale zmiňovat nic z toho, co jsme už zmiňovali v našem článku nazvaném Jak podpořit imunitu během sychravého počasí. Stále byste ale měli mít na paměti, že suplementy rozhodně nejsou všechno a základem fungujícího imunitního systému je třeba správná hygiena, dostatečný spánek, hydratace, nutričně bohatá strava i funkční mikrobiom. Dobrou nadstavbou nad tento základ pak může být třeba saunování a nebo naopak otužování, které jsme také rozebírali v samostatných článcích.

Jaké suplementy se vyplatí užívat?

Suplementy jsou sice pomyslnou špičkou ledovce, ale přesto jsou nesmírně důležité, protože obzvlášť u sportovců nemusí běžná strava pokrýt veškeré nároky, které tělo má. A v kombinaci s nedostatkem spánku, který přes léto není ničím neobvyklým, tvrdými tréninky a občasným pitím alkoholu, je zaděláno na oslabenou imunitu. Pojďme se tedy podívat trochu detailněji na to, jaké suplementy je pro podporu imunity dobré používat:

Vitamín D

Vitamín D je jedním ze základních vitamínů rozpustných v tucích. A nutno říct, že ač jeho syntéza souvisí se slunečním zářením, v našich zeměpisných šířkách ho má naprostá většina lidí nedostatek – a to tím spíše v letních měsících, kdy slunce svítí jen velmi zřídka. Vitamín D je přitom naprosto zásadní pro správné fungování imunitního systému a vědecké studie dokonce potvrzují, že suplementace tohoto vitamínu výrazně snížila riziko vzniku respiračních onemocnění u lidí s nízkou hladinou vitamínu D. A aby toho nebylo málo,tento vitamín se jevil jako velmi důležitý i při boji s aktuálním onemocněním Covid-19, což jsme detailně rozebírali v samostatném článku zaměřeném na Podporu imunity prostřednictvím vitamínu D. Pokud jde o suplementaci vitamínu D, můžete sáhnout po samostatném vitamínu D3, nebo po synergicky fungující směsi Essential Minerals.

Vitamín D3

Vitamín D3

Nejsilnější koncentrace vitamínu D3 5000 UI v jedné tobolce pro podporu zdraví a imunity.
Chci Vitamín D3!

Zinek

I když zinku jsme se věnovali v samostatném článku zaměřeném na jeho zdravotní přínosy, vzhledem k jeho efektům je jako stvořený i do tohoto článku. Konkrétně je tento stopový prvek nezbytný pro správné fungování buněk imunitního systému, kterým pomáhá udržovat míru oxidačního stresu v normálních hodnotách. Zároveň s tím ale souvisí s kvalitou pleti, optimalizací testosteronu i rychlejším hojením ran. Rovněž to vypadá, že lidé užívající zinek se dokáží rychleji vyléčit z nachlazení. Pokud budete chtít zařadit do své suplementace i tento mikronutrient, můžete sáhnout buď po ZMA MAX, kde je zastoupený spolu s hořčíkem a vitamínem B6, nebo po našem Testo Virus Part 1, který obsahuje komplex látek optimalizujících produkci testosteronu.

ZMA MAX od Czech Virus

ZMA MAX

Tyto ZMA obsahují nejkvalitnější formu zinku a hořčíku v kombinaci s vitamínem B6. Skvěle tedy doplní zinek a navíc se jedná o optimální kombinaci pro podporu regenerace a zdravého spánku.
Chci Pure ZMA MAX!

Probiotika

Slyšeli jste někdy o střevním mikrobiomu? Jedná se o komplex různých mikroorganismů, které bez přístupu vzduchu sídlí v našich střevech a starají se tam o dokvašování potravy, syntézu řady biologicky aktivních látek, tvoří specifické protilátky důležité pro imunitní systém a mají i mnoho dalších funkcí, které zmiňujeme v článku o střevním mikrobiomu. Každý z nás má přitom lehce odlišné složení mikrobiomu, ale pro všechny je důležité udržovat mikrobiom aktivní a zdravý, protože bez toho ohrožuje i fungování imunitního systému. O tom, co je dobré dělat a čemu se naopak vyhnout, jsme se rozepsali v samostatném článku nazvaném Obnovte svůj mikrobiom. Tam mimo jiné vysvětlujeme i to, proč je náš produkt Probio15 tak dobrý.

Probio15 - nejlepší probiotika na trhu

Probio15

Nejúčinnější probiotika na českém trhu, které obsahují 15 bakterií mléčného kvašení
Chci Probio15!

Medicinální houby

Kdo nikdy nevyzkoušel medicinální houby, může k nim být lehce skeptický. Ve skutečnosti se ale používají už stovky let právě proto, že mají řadu efektů, které aktuálně potvrzují i vědecké studie. Tak například podle některých výzkumů existuje až 270 hub souvisejících s imunitním systémem. Třeba u cordycepsu, který je nedílnou součástí našeho SuperGreens V.2, se ukázalo, že jeho suplementace může vést ke zvýšení počtu specifických bílých krvinek chránících proti infekci. Na relevantní závěry více studií si sice budeme muset ještě nějaký čas počkat, ale zatím tyto látky vypadají dost nadějně. V mezičase si můžete přečíst nějaké další zajímavosti z článku Co jste nevěděli o SuperGreens.

Super Greens Pro

Super Greens PRO V2.0

Kombinace 4 zelených rostlin – chlorella, spirulina, mladý ječmen a mladá pšenice navíc obohacená o další směsy pro podporu imunity a zažívání. Naše Super Greens navíc mají skvělou chuť a tak se vám nestane, že se vám bude při užívání křivit pusa tak, jako se to většinou děje u neochuceného produktu.
Chci Super Greens PRO V2.0!

Vitamín C

Když je řeč o imunitním systému, většině lidem se vybaví vitamín C. A samozřejmě ho nesmíme opomenout ani v našem dnešním článku. Je to totiž prokazatelně velmi efektivní antioxidant, který kromě toho, že zabraňuje oxidativnímu stresu, také souvisí se syntézu kolagenu a je důležitý pro tvorbu bílých krvinek, které jsou velmi úzce spjaty se správným fungováním našeho imunitního systému. Vzhledem k tomu, že s nadcházejícím podzimem ubývá u mnohých lidí i podíl ovoce v jídelníčku, klesá logicky i příjem vitamínu C, a proto není od věci sáhnout po externích suplementech. Skvělým zdrojem přírodního céčka je v takovém případě náš Vitality Booster, který je sám o sobě do sychravého počasí jako stvořený.

Vitamín C

Vitamín C

Tento vitamín C se vstřebává postupně a dlouhodobě po dobu 8 hodin. Je to skvělá prevence nachlazení ale hlavně se jedná o jeden z hlavních vitamínů, které podporují imunitu.
Chci Vitamín C!

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že imunitní systém je velmi komplexní záležitost, která vyžaduje správný jídelníček, dostatek pohybu, ale i takové věci, jako je třeba otužování nebo saunování. Jakmile máte ale všechny tyto věci podchycené, není od věci popřemýšlet o konkrétních suplementech. Za zmínku stojí kromě komplexního multivitamínu SuperVita PRO V2 také Vitality Booster či SuperGreens PRO. Pakliže máte podezření, že můžete trpět výraznějším deficitem některých látek, je určitě vhodné je doplňovat samostatně. Typickým příkladem je třeba náš Vitamín D3.

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Mrkni na náš e-book!

E-book základy suplementace

Nejčtenější článek

Sdílet tento článek.

Přejít nahoru