Saunování a jeho největší benefity

Od Publikováno: 30 prosince, 2020Aktualizováno: 15 července, 2021Kategorie: Regenerace, Zdraví0 komentářů

V dnešním uspěchaném světě lidé stále častěji hledají způsob, jak uniknout stresu a starostím každodenního života. Způsobů jak se uvolnit a dopřát si potřebný odpočinek je nespočet. Někdo preferuje sledování filmů nebo poslech hudby v pohodlí domova, jinému pomáhá dopřát si po náročném dni dobré jídlo. Stále více lidí si však rádo dopřeje nějakou relaxační masáž, pobyt ve wellness nebo saunu. A přesně na poslední ze jmenovaných se dnes zaměříme. Sauny se totiž těší stále větší oblibě a tento zvyšující se zájem má své opodstatnění. Jak by se měla sauna správně využívat a jaké jsou její největší výhody se dozvíš níže.

Co mě v sauně čeká?

V první řadě si musíme vysvětlit, jak by samotná návštěva sauny měla vypadat. Existuje několik typů saun, které se liší nejen teplotou, ale především vlhkostí vzduchu. V některých jsou dokonce různé bylinky či aromatické oleje, které ovlivňují celkový zážitek z pobytu uvnitř. V zásadě se ale dá říct, že se v sauně setkáte s teplotami v rozmezí 70-110 °C a zároveň s dost nízkou vlhkostí. Před vstupem do sauny se důkladně osprchujte a po celou dobu dodržujte základní pravidla hygieny. Ideální je vstupovat dovnitř v ručníku nebo ve speciálním prostěradle, které zabrání tomu, abyste po sobě nechali lavičku celou od potu.

Pobyt uvnitř by neměl být delší než 20 minut, ale pro začátečníky bude dostačující mnohem kratší časový interval. Důležité je řídit se podle svého těla a v případě potřeby odejít klidně dříve. Pokud se necítíte dobře, točí se vám hlava nebo máte problémy s dýcháním, neprodleně saunu opusťte. Snažte se však vyvarovat častému chození dovnitř a ven, protože neustálé otevírání dveří značně snižuje teplotu uvnitř. Po sauně by mělo následovat ochlazení ve sprše nebo v ochlazovacím bazénku. Zapomínat byste neměli ani na pitný režim, který je mimořádně důležitý kvůli tomu, aby nedošlo k dehydrataci organismu. Během pobytu v sauně totiž můžete vypotit až půl litru potu.

Čemu se v sauně vyvarovat

Pravidlo číslo jedna, na které byste v žádném případě neměli zapomínat, je dodržovat po celou dobu hygienu. Saunu kromě vás navštěvují i další lidé a není nic horšího než nechat po sobě na lavičce louži potu. Stejně tak byste se měli vyhnout hlasitým rozhovorům, především pokud je v sauně větší množství lidí. Během vašeho pobytu uvnitř se také může stát, že se vám bude zdát teplota příliš nízká nebo příliš vysoká. V takovém případě se nejdříve zeptejte ostatních, jestli souhlasí s upravením teploty. Nikdy neměňte nastavení termostatu sami od sebe, zkuste si nejdříve přesednout na jiné místo. Platí zde pravidlo, že čím výše jste, tím většímu teplu jste vystaveni.

Uhlíky

Tělu trvá, než si na vysoké teploty zvykne. Proto by měli začátečníci trávit v sauně pouze pár minut.

Největší zdravotní benefity

Většinu lidí napadne ve spojení se saunou jako první “relaxace”. Uvnitř sauny jste odděleni od venkovního světa a nemáte u sebe mobil ani žádná další zařízení, která by vás mohla nějak vyrušit. Proto vám nezbývá nic jiného, než se v klidu opřít a užívat si čas, který máte jenom pro sebe. Kromě pozitivních vlivů na psychiku má sauna i nespočet skvělých účinků na zdraví. Když je tělo vystaveno takto vysoké teplotě, znatelně se zvýší srdeční tep a rozšíří se cévy, což umožní lepší cirkulaci krve. Ta má za následek lepší prokrvení všech svalů, a proto napomáhá rychlejší regeneraci po tréninku a také slouží jako prevence proti kardiovaskulárním nemocem. Finská studie z roku 2015 prokázala, že u lidí, kteří pravidelně navštěvovali saunu, výrazně pokleslo riziko úmrtí zapříčiněných kardiovaskulárními problémy.

V důsledku lepšího krevního oběhu se vyplaví i množství endorfinu, jinak nazývaného jako hormon štěstí. Pocení, kterému se v sauně nevyhnete, s sebou také přináší řadu benefitů. Nejdůležitějším z nich je detoxikace organismu. Přes pokožku se denně do našeho těla ze vzduchu dostává velké množství látek, které nejsou zrovna žádoucí. Nejčastěji se jedná o měď, nikl, olovo a další. Pocení je skvělý způsob jak tyto látky z těla vyloučit bez jakékoli námahy. Kromě škodlivých chemikálií se pocením tělo zbavuje také bakterií a dalších parazitů žijících na pokožce, čímž zlepšuje její kvalitu.

V neposlední řadě sauna pomáhá budovat imunitu, protože rychlejší cirkulace krve podporuje tvorbu bílých krvinek. Spoustu lidí věří, že sauna může pomáhat dokonce i s hubnutím. To ale není tak úplně pravda. Se zrychleným srdečním tepem sice souvisí také zrychlený metabolismus, ale rozhodně to nelze brát jako jednoduchý způsob, jak dosáhnout štíhlé postavy. Je sice pravda, že se v sauně zbavíte přebytečné vody v těle a spálíte také celkem dost kalorií, ale bohužel vám to nenahradí poctivý trénink.

Žena v sauně

Sauna je ideální místo pro ničím nerušenou relaxaci.

Na co si dát před saunou pozor

Pokud užíváte léky ovlivňující krevní tlak, proberte návštěvu sauny nejdříve se svým ošetřujícím lékařem. Stejně by měli postupovat lidé trpící problémy se srdcem a těhotné ženy. Sauně byste se měli vyhnout také v případě, že jste nemocní nebo se zkrátka necítíte dobře. Nezapomeňte ani na to, že do sauny nepatří alkohol (ani jiné omamné látky), takže byste se jeho užívání měli několik hodin před návštěvou sauny vyhnout.

Shrnutí na závěr

Saunování přináší pro zdraví velké množství benefitů, je ale potřeba dávat pozor na to, abyste své tělo nepřetěžovali a naslouchali jeho potřebám. V sauně dbejte na hygienu, nezapomeňte se po ní pořádně ochladit a nezanedbávejte ani pitný režim. Pokud trpíte kardiovaskulárními potížemi, před návštěvou sauny se poraďte s lékařem, abyste předešli případným zdravotním komplikacím.

Autor článku

Sebastián Okruhlica
Sebastián Okruhlicaredaktor
Milovník všech druhů sportu a zdravého životního stylu. Nejedná se sice o čistokrevného liftera, ale o zastánce názoru, že fitness je základem do každého sportu. Kromě fitka se naplno věnuje například atletice a jízdě na kole.

Sdílet tento článek.