Zinek a jeho přínos na zdraví – jak, kdy a proč jej užívat?

Od Publikováno: 20 června, 2021Aktualizováno: 20 června, 2021Kategorie: Suplementy0 komentářů

Zinek je naprosto nezbytný pro zdravý vývoj nejen člověka, ale i celé řady dalších živočichů a dokonce i mnoha rostlin. A pro sportovce je možná ještě o něco důležitější, protože jim přináší celou řadu dalších benefitů spojených třeba s hormonální optimalizací. Máte ho dostatek? A jak ho případně doplnit? Vyplatí se ZMA? Na tyto a mnohé další otázky vám odpoví náš dnešní článek.

Co je zinek vlastně zač?

Zinek patří mezi esenciální minerály, které si tělo nedokáže vyrobit samo a musí být přijímány potravou. Přesto tento na první pohled nenápadný komponent zajišťuje stovky různých biochemických reakcí, z nichž mnoho není na první pohled zřejmých – podílí se třeba na trávení, zajišťuje správné fungování nervového systému a ovlivňuje třeba i regeneraci (a to nejen svalů, ale i různých zranění). Zdrojů zinku v potravě existuje celá řada, ačkoliv většina z nich má živočišný původ. Najdete jej víceméně ve všech druzích masa, mléčných výrobcích, vejcích i rybách. V menší míře jej lze přijímat také z ořechů, semínek, některých luštěnin a hub.

Všechny druhy masa obsahují zinek

Skvělým zdrojem zinku jsou mimo jiné veškeré druhy masa.

Jaké má zinek benefity?

Zinek má celou řadu různých benefitů, z nichž některé přímo souvisí s výkonem na tréninku, jiné jsou důležité pro celkovou vitalitu. Vědecké studie poukazují především na tyto přínosy:

Podporuje imunitní systém

Zinek je naprosto nepostradatelný pro fungování buněk našeho imunitního systému a rovněž to vypadá, že dokáže snižovat míru oxidativního stresu. Není tedy překvapením, že podle dostupných výzkumů dokáže snižovat dobu potřebnou k vyléčení nachlazení až o třetinu.

Dobu rýmy můžeme zkrátit zinkem

I když se říká, že rýma trvá za všech okolností týden, ve skutečnosti je možné tuto dobu zkrátit. Třeba zinkem.

Snižuje zánětlivost

Zinek je velmi důležitý pro syntézu některých proteinů v našem těle – málokdo ale ví, že může také omezovat jejich tvorbu. A k tomu dochází mimo jiné v případě určitých zánětlivých proteinů, které mohou stát třeba za vznikem a rozvojem akné. Vědecké studie ukazují, že jak lokálně aplikovaný, tak vnitřně užívaný zinek dokáže snižovat například produkci kožního mazu a tím redukovat akné.

Zinek je důležitý pro správnou reprodukci

Mnoho sportovců má pocit, že zinek dokáže nějak závratně zvýšit hladinu jejich testosteronu. To je ale velmi špatná interpretace – zinek dokáže pouze optimalizovat jinak přirozenou hladinu tohoto anabolického hormonu. Pokud ho máte tedy aktuálně deficit, dokáže s tím skutečně pomoci. A stejně tak existují rešerše, které ukazují, že správné množství zinku (v tomto konkrétním případě byl zkoumán jeho vliv společně s kyselinou listovou) optimalizuje i množství spermií.

Testovirus a ZMA obsahují zinek

Zinek dokáže optimalizovat hladinu testosteronu, a tím pádem se skvěle hodí pro silově zaměřené sportovce.

Může urychlit hojení ran

Zinek hraje nesmírně důležitou roli v syntéze kolagenu, což je ostatně také jeden z důvodů, proč je nepostradatelný v procesu hojení ran. Běžně se využívá i v nemocnicích při léčbě popálenin a jiných specifických zranění. Ačkoliv aktuální výzkumy ukazují, že při pravidelném podávání zinku dochází k rychlejšímu hojení ve srovnání s placebem, jedná se o testy provedené na pacientech s chronickými komplikacemi. Zda je to aplikovatelné i na zcela zdravé pacienty zatím není dostatečně prokázáno.

Czech Virus dbá na kvalitu a používá to nejlepší

Podobně jako u hořčíku, který byl tématem předešlého článku – Hořčík, stále opomíjený základ suplementace, dbáme i u zinku a všech ostatních složek našich suplementů na kvalitu a funkčnost, a proto v našich produktech najdete jen to nejlepší. Zinek se nachází jednak v našem ZMA MAX, které je skvělé právě na hormonální optimalizaci a podporu kvalitního spánku, a jednak v našem Testo Virus Part 1, který je první částí dvoudílného produktu určeného pro maximalizaci naturální produkce testosteronu. V obou těchto produktech přitom používáme zinek bisglycinát. Proč? Ačkoliv existuje celá řada forem s obdobně dobrou využitelností (například citrát), bisglycinát jako jeden z mála nepůsobí projímavě ani při podávání nalačno. V případě citrátu, oxidu nebo dalších forem může při podání na prázdný žaludek docházet k nevolnostem. Bisglycinátem se tohle snažíme eliminovat. A navíc se podle dostupných informací glycin obsažený v zinku může podílet na zlepšení spánku u lidí, kteří s ním mají problémy.

ZMA MAX od Czech Virus

ZMA MAX

Kombinace hořčíku a zinku v chelátových vazbách, které poskytují maximální vstřebatelnost.
Chci ZMA MAX!

Jak a kdy zinek dávkovat?

Dávkování zinku může být poněkud problematické. Ačkoliv se často mluví o tom, že je ve stravě velmi deficitní, v praxi jsou ohroženi především lidé s chronickými trávicími obtížemi, onemocněními ledvin a jater, alkoholici a vegani. Rovněž by měly být obezřetné těhotné a kojící ženy, u nichž potřeba zinku roste, a proto je na místě konzultace s lékařem. Většina odborných institucí se shoduje na tom, že doporučená denní dávka pro dospělé muže je zhruba 11 mg zinku, avšak až do 40 mg denně je neškodný. I když sportovci mají samozřejmě vyšší nároky než zmíněných 11 mg zinku platných na širokou populaci, stále není třeba to přehánět. Vzhledem k tomu, že klasická dávka našeho Testo Virus 1 obsahuje hned 5 mg a ZMA hned 7,5 mg zinku, je taková podpora běžného příjmu více než dostačující.

Testo Virus part 1 od Czech Virus

TESTO VIRUS PART 1

Produkt, který slouží k optimalizaci k testosteronu. Zinek zde samozřejmě nechybí a je v chelátové formě bysglycinát.
Chci TESTO VIRUS PART 1!

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že zinek je extrémně potřebným minerálem. Na jeho dostatečnou konzumaci byste si v jídelníčku rozhodně měli dávat pozor. Stará se totiž o hormonální optimalizaci, snižuje zánětlivost a redukuje akné, podporuje imunitní systém i hojení ran. A ačkoliv využitelných forem existuje poměrně dost, za nás je nejlepší variantou bisglycinát. Ten ani při podání nalačno nezpůsobuje žádné zažívací obtíže. Zinek doporučujeme přijímat v komplexních produktech, jakými jsou například náš Testo Virus 1 nebo ZMA MAX.

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Sdílet tento článek.