Jak optimalizovat fungování ledvin?

Od Publikováno: 15 února, 2023Aktualizováno: 15 února, 2023Kategorie: Suplementy, Zdraví0 komentářů

Ledviny patří k nepostradatelným orgánům, které v našem těle plní obrovské množství různých funkcí. Kromě toho, že z těla formou moči odstraňují velkou část odpadních látek, napomáhají také regulaci krevního tlaku a ovlivňují i tvorbu celé řady hormonů. Zároveň ale dostávají ledviny poměrně dost zabrat – kromě alkoholu můžete ledviny zatěžovat také extrémním množstvím soli, nadbytkem tučných jídel i nedostatečným pohybem, což jsou velmi časté problémy dnešní doby.

Co můžu dělat, abych měl zdravé ledviny?

Zdravý životní styl není důležitý jenom proto, abychom se dobře cítili a abychom si udržovali dobrou kondici. Je to neskutečně podstatné také pro naše vnitřní orgány – a ledviny nevyjímaje. Naštěstí ale existuje celá řada různých věcí, které můžete pro prevenci udělat. My bychom doporučovali zaměřit se na následující:

Pravidelně se hýbejte

Cvičení na pravidelné bázi je samozřejmě důležité proto, abyste se udrželi v dobré fyzické kondici. Kromě toho jej ale určitě ocení i vaše ledviny, protože pravidelné cvičení může snižovat riziko vzniku chronického onemocnění ledvin. Dále vaši celkovou vitalitu cvičení ovlivňuje i nepřímo, protože souvisí s udržením optimálního tlaku a zachováním kardiovaskulárního zdraví, což jsou dva další faktory nezbytné pro udržení zdraví vašich orgánů.

Zdravě jezte

Kromě pravidelného pohybu je samozřejmě důležité mít i vyvážený jídelníček, ve kterém bude dostatek zeleniny a ovoce, ale i masa a dalších produktů. Pokud nevíte, jak si stravovací plán vytvořit, určitě bychom vás odkázali na náš samostatný dvoudílný seriál nazvaný Jak si vytvořit vlastní jídelníček? Pro zdravé ledviny je důležité se zaměřit na to, abyste v jídelníčku neměli zbytečně moc tuků, soli nebo průmyslově zpracovaných potravin.

Zdravé jídlo s lososem

Pro zdravé ledviny je důležité dbát na to, abyste v jídelníčku neměli zbytečně moc tuku, soli či průmyslově zpracovaných potravin.

Dávejte pozor na používání léků

Samozřejmě, že léky patří k běžné součásti našich životů a čas od času po nich sáhne každý. Rozhodně ale není dobrý nápad je užívat příliš často nebo používat větší než doporučenou dávku. Vědecké studie potenciální škodlivost prokázaly primárně léků ze skupiny NSAIDs, kam se řadí třeba ibuprofen. Problematická ale mohou být třeba antibiotika jako penicilin nebo sulfonamidy.
Pozor na alkohol i cigarety

Jak asi víte, alkohol poškozuje spíše než ledviny primárně játra. Ani pro první ze jmenovaných orgánů ovšem není úplně prospěšný, jelikož nadměrná konzumace alkoholu zvyšuje prokrvení ledvin, což může způsobovat třeba různé infekce. Stejně tak i kouření může zvyšovat riziko vzniku rakoviny ledvin. Jejich stav se sice může po skončení kouření zlepšovat, ale podle odborných zdrojů to může trvat i několik let, než se ledviny dostanou do původního stavu.

Dbejte na dostatečný pitný režim

I když je to už tak trochu klišé, ve skutečnosti je voda důležitá pro celý náš život, a ledviny nevyjímaje. V případě ledvin je důležité hlavně to, že dostatečný příjem nealkoholických tekutin pomáhá odstraňovat z těla nejrůznější toxiny právě prostřednictvím ledvin, a proto je důležité vypít alespoň 1,5 až 2 litry vody každý den. Větší nároky na příjem tekutin ale mohou mít lidé, kteří v minulosti měli ledvinové kameny, aktivní sportovci nebo obézní jedinci.

Pití vody

Aktivní sportovci musí dbát na pravidelný pitný režim i kvůli tomu, aby jejich ledviny správně fungovaly.

Jak vám může pomoci náš Kidney Max?

Jelikož víme, jak důležitá péče o ledviny (nejenom pro sportovce používající třeba anabolické steroidy) je, připravili jsme pro vás produkt nazvaný Kidney Max. V něm kombinujeme celou řadu účinných látek v čele s kurkuminem, kopřivou, zlatobýlem, břízou, pýrem plazivým a piperinem. Vytvořili jsme tak na našem trhu unikátní produkt, který má za cíl podpořit fungování nejenom ledvin a močových cest, ale také optimalizovat fungování dýchacího systému. Veškeré složky jsme navíc vybírali na základě vědeckých studií – posuďte sami:

  • Kurkumin může být prokazatelně dobrou prevencí chronického onemocnění ledvin. Jedná se o velmi účinný antioxidant vhodný pro optimální fungování nervového i imunitního systému.
  • Kopřiva dvoudomá je další z přírodních složek, u které vědecké studie prokazují potenciální pozitivní efekt na ledviny. Kromě toho je ale zdrojem obrovského spektra různých živin a podle některých zdrojů může být prospěšná také pro dýchací systém.
  • Zlatobýl, který bývá běžně doporučován při ledvinových kamenech. Jelikož je sám o sobě zdrojem celé řady potenciálně prospěšných látek, od flavonoidů přes třísloviny až po různé silice, pomáhá podporovat normální činnost močové soustavy.
  • Listy břízy, které mají prokazatelné diuretické účinky, díky nimž mohou optimalizovat fungování močových cest a ledvin.
  • Pýr plazivý nabitý různými enzymy, inulinem, inositolem i draselnými soli. Pýr bohužel nemá žádné schválené tvrzení, které bychom mohli publikovat, dobrým zdrojem informací proto mohou být různé herbáře.
  • Extrakt z černého pepře, který je zdrojem piperinu – látka, jež má za úkol zlepšit absorpci všech ostatních látek, ale zejména pak kurkuminu.

Kurkuma

Základní složkou Kidney Max je kurkumin, který je velmi účinným antioxidantem.

Pokud je u vás pravděpodobnost onemocnění, nechte se vyšetřit

Jak uvádí American Cancer Society, existuje celá řada různých faktorů ovlivňujících větší náchylnost k rakovině ledvin. Patří mezi ně vysoký krevní tlak, obezita, kouření, pohlaví (muži mají tento typ rakoviny asi dvakrát častěji než ženy) a v neposlední řadě hraje roli i rodinná anamnéza nebo to, zda nejste v práci vystaveni specifickým chemikáliím. Na pozoru by se měli mít i uživatelé anabolických steroidů, kteří by stejně jako další rizikové skupiny určitě měli podstupovat pravidelné testy, které případné problémy včas odhalí a pomůžou je řešit. V případě, že můžete být ve větším riziku, určitě doporučujeme konzultovat s lékařem i případné používání rostlinných suplementů, jako je náš Kidney Max.

Kidney max

Kidney Max

Komplexní rostlinný produkt pro maximální podporu ledvin.
Chci Kidney Max!

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že zásady péče o zdravé ledviny se nijak zvlášť neliší od zásad zdravého životního stylu. Je dobré se dostatečně hýbat, klást důraz na zdravé stravování a ideálně přestat kouřit a dávat si pozor na konzumaci alkoholu. Problematické může být i časté užívání některých specifických léků. Přijít vhod mohou samozřejmě i různé suplementy na přírodní bázi, jako je třeba náš už zmiňovaný Kidney Max. Jeho užívání je ovšem dobré preventivně probrat s vaším ošetřujícím lékařem.

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Mrkni na náš e-book!

E-book základy suplementace

Nejčtenější článek

Sdílet tento článek.

Přejít nahoru