Hořčík – stále opomíjený základ suplementace

Od Publikováno: 14 června, 2021Aktualizováno: 14 června, 2021Kategorie: Suplementy0 komentářů

O tom, že vitamíny a minerály by měly tvořit základ suplementace každého sportovce, se můžete dočíst v mnoha článcích. Přesto ale existují minimálně dva suplementy, které je víc než vhodné užívat ještě nad rámec multivitamínového doplňku. Jsou jimi hořčík a zinek, přičemž právě první ze zmiňovaných minerálů bude tématem dnešního článku.

Co je hořčík vlastně zač?

Hořčík je minerál patřící mezi ty vůbec nejdůležitější látky našeho těla. Jelikož ovlivňuje desítky a stovky reakcí, které v našem těle probíhají každou vteřinu, je pro nás naprosto nepostradatelný a příliš dlouho bychom bez něj nepřežili – mimo jiné zajišťuje třeba svalové kontrakce nebo zmírňuje nervové vypětí organismu. Ačkoliv je ve stravě poměrně hojně zastoupený a obsahují jej třeba banány, obiloviny, ořechy nebo třeba hořká čokoláda, sportovci by rozhodně měli dbát na zvýšený příjem, který jen pestrý jídelníček zkrátka nepokryje.

Banánový chléb

Ovoce, ořechy a obiloviny jsou potraviny bohaté na hořčík. Takový banana bread je tím pádem skvělou potravinou.

Jaké má hořčík benefity?

Jak jsme již předeslali výše, hořčík hraje důležitou roli v desítkách a stovkách biochemických procesů a je tedy jasné, že má i obrovské množství přínosů, o kterých většina z vás nikdy neslyšela. Suplementace hořčíkem vašemu tělu totiž prospěje mnohem více, než jen v tom, že se zbavíte křečí. Vědecké studie konkrétně ukazují na tyto benefity:

Podpoří vaše cvičení

Začneme něčím, na co by většina sportovců měla slyšet. Podle mnohých poznatků totiž hořčík zlepšuje výkonnost a odstraňuje laktát nahromaděný ve svalech, takže druhý den po tréninku necítíte takovou bolest. I když existují i výzkumy ukazující na jasnou korelaci mezi užíváním hořčíku a lepší sportovní výkonností hned v několika disciplínách, v praxi se to navazujícími studiemi nepodařilo nijak prozkoumat a tato myšlenka zatím zůstává nepotvrzená.

Eliminuje deprese i migrény

I když běžně dostupný hořčík na první pohled možná nijak atraktivně nepůsobí, existují vědecké studie dokazující i to, že s depresemi bojuje hořčík stejně efektivně jako například antidepresiva. Stejně tak existují výzkumy potvrzující vliv hořčíku na migrény –  zatímco některé mluví o snížení frekvence výskytu migrén, jiné dokonce o léčebných účincích a snížení intenzity bolesti hlavy.

Bolest hlavy - migréna

Bolest hlavy komplikuje každodenní život na všech frontách. Dost často bývá spojena právě s nedostatkem hořčíku.

Pomáhá snižovat krevní tlak

Vysoký krevní tlak je dnes naprosto běžné onemocnění, které však může v krajních případech vést ke zrakovým poruchám, mozkové příhodě, kardiovaskulárním onemocněním a dokonce i erektilním dysfunkcím. A podle mnohých poznatků to vypadá, že u lidí s mírnou i pokročilejší hypertenzí může hořčík tlak snižovat. V případě osob s normálním krevním tlakem ale k žádné změně nedojde.

Udržuje hladinu cukru v krvi pod kontrolou

Podle některých zjištění pomáhá dlouhodobá suplementace magnézia udržovat hladinu cukru v krvi pod kontrolou a dokonce i optimalizovat inzulinovou senzitivitu. Je totiž obecně známo, že lidé s cukrovkou či prediabetem mají hořčíku v těle méně než zdraví lidé, protože při tomto onemocnění ho velká část odchází močí.

Je prevencí před mnoha kardiovaskulárními chorobami

Meta-analýza zkoumající několik odlišných výzkumů došla k závěru, že pravidelné užívání hořčíku může snižovat vysoký krevní tlak i hladinu cholesterolu, což jsou dva nesmírně významné faktory stojící za rozvojem kardiovaskulárních onemocnění.

Avokádo, vejce zdravé tuky

O svůj cholesterol byste se měli zajímat primárně v jídelníčku, kde by měly být zastoupeny zdravé tuky – třeba v podobě avokáda, ořechů nebo vajec.

Produkty od Czech Virus mají jen ten nejkvalitnější hořčík!

Jistě jste si všimli, že na trhu existuje celá řada různých hořčíků a zatímco některý stojí pár korun, jiný vyjde na několik set. Je to proto, že každý je jiný a zatímco ty nejlevnější disponují jen velmi nízkou využitelností, ty dražší přináší celou řadu různých benefitů. A jelikož my v Czech Virus to moc dobře víme, zvolili jsme do našich produktů jen ty nejkvalitnější formy:

Supreme Magnesium Complex

Naše Supreme Magnesium Complex nastavuje laťku hodně vysoko, protože v něm kombinujeme tři velmi kvalitní formy – bisglycinát, citrát a malát. Všechny jsou skvěle využitelné a každá se hodí na něco trochu jiného:

  • citrát – je skvělý na trávení, ale při vysokých dávkách může působit projímavě, a proto by neměl tvořit sto procent žádného produktu
  • bisglycinát – je snad nejznámější chelátovou formou, protože skvěle působí proti křečím a navozuje stav klidu a relaxace
  • malát – má naopak lehce energizující účinky a je skvěle využitelný

Díky tomuto triu se hořčík uvolňuje různě rychle a zaručuje tak bezkonkurenční využitelnost a maximální možné výsledky. A aby toho nebylo málo, jak příchuť Juicy Pineapple, tak Fantastic Orange jsou prostě úžasné a rychle si na ně zvyknete.

Supreme magnesium complex od Czech Virus

SUPREME MAGNESIUM COMPLEX

Trio kombinace těch nejlépe využitelných forem hořčíku, které si díky práškové podobě může každý dávkovat dle své potřeby.
Chci SUPREME MAGNESIUM COMPLEX!

ZMA MAX

Druhým z našich produktů, který hořčík obsahuje, je ZMA MAX. V tomto případě jsme se rozhodli pro použití bisglycinátu hořečnatého a zkombinovali jej s bisglycinátem zinečnatým a vitamínem B6, čímž se nám povedlo vytvořit jedinečný produkt podporující hormonální optimalizaci i kvalitní spánek, který je základním předpokladem pro podávání dobrých výkonů. Aby toho nebylo málo, použili jsme navíc ještě formu Aquamin®, která je přírodním zdrojem hořčíku získávaného z mořských řas žijících na dně oceánu.

ZMA MAX od Czech Virus

ZMA MAX

Výborně vstřebatelná forma jak hořčíku, tak zinku, která společně v kombinaci vitamínem B6 dokáže dostatečně doplnit tyto, pro většinu populace, deficientní minerály.
Chci ZMA MAX!

Jak a kdy hořčík dávkovat?

Americký National Institutes of Health doporučuje mužům ve věku od 19 do 30 let užívat 400 mg hořčíku denně, ženám v této věkové skupině pak 310 mg. Pro starší 30 let by dávkování mělo být dokonce 420 mg pro muže a 320 mg pro ženy. Nutno ovšem podotknout, že tyto doporučené dávky jsou většinou dělané pro nesportující jedince. Jestliže děláte náročnou manuální práci nebo intenzivně sportujete, budete muset dávky nejspíš zvýšit.

Pokud jde o načasování, mnoho lidí doporučuje hořčík užívat nalačno. V zásadě na tom není nic špatného, ačkoliv u velmi citlivých jedinců se mohou objevit zažívací potíže nebo dokonce zvracení. V takovém případě je lepší hořčík užívat s jídlem. Rovněž nedoporučujeme používat energizující formy (jako například citrát nebo malát v našem Supreme Magnesium Complex) večer před spaním. Jinak ale záleží jen a pouze na vás.

Supreme magnesium complex  - fantastic orange a juicy pineapple

Supreme Magnesium Complex máme ve dvou příchutích. Tak která to bude?

Liší se dávkování pro sportovce?

Ano. Některé studie naznačují, že při sportovní aktivitě se spotřebovává o 10-20% více hořčíku než v klidovém režimu. Dá se tedy říct, že čím více sportujete, tím vyšší by měl být váš příjem hořčíku. Pro většinu silově trénujících sportovců proto rozhodně doporučujeme nespoléhat jen na zdravou stravu a multivitamín, ale pořídit si i další samostatný suplement.

Je možné užívat hořčík v těhotenství?

Ano. Hořčík je v těhotenství nesmírně důležitý, protože jeho zásoba v těle klesá až o několik procent. Výše zmíněný National Institutes of Health doporučuje těhotným ženám užívat od 350 do 400 mg hořčíku denně a i v těchto případech je tedy na místě popřemýšlet o suplementaci hořčíku nad rámec pestré stravy. Přesto doporučujeme probrat tuto problematiku s ošetřujícím lékařem.

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že hořčík je pro náš organismus zcela nepostradatelný, neboť ovlivňuje stovky různých reakcí. Pokud jej zařadíte do své pravidelné suplementace, nejenže zlepšíte svůj výkon, ale také eliminujete výskyt depresí a migrén. U rizikových skupin došlo rovněž ke snížení krevního tlaku i cukru a tím ke snížení rizika vzniku některých kardiovaskulárních chorob. Pokud se hořčík rozhodnete užívat, doporučujeme vsadit na kvalitní suplementy. Vybrat můžete buď naše Supreme Magnesium Complex, které je komplexní kombinací tří různých druhů hořčíku pro maximální efekt, nebo ZMA MAX sloužící k hormonální optimalizaci i podpoře spánku.

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Sdílet tento článek.