Jaká probiotika jsou nejlepší? Aneb obnovte svůj mikrobiom

Od Publikováno: 18 května, 2021Aktualizováno: 17 června, 2021Kategorie: Suplementy, Zdraví0 komentářů

Dnešní doba je nesmírně hektická a nemá cenu si nic nalhávat – stres na nás číhá na každém rohu a naše psychika dostává denně zabrat. A už jen kvůli tomu je nutné mít dostatečně silný a fungující imunitní systém. Když se řekne imunita, většině lidem se sice vybaví různé pilule a vitamín C. Víte ale, že základem správné imunity jsou zdravá střeva? A právě od toho je náš nový produkt PROBIO15, který si v dnešním článku rozebereme do poslední součástky.

Co je to střevní mikrobiom?

O střevním mikrobiomu se sice poměrně často mluví, ale jen málokdo přesně ví, co to je. Pro potřeby dnešního článku byste tak měli vědět, že tímto názvem označujeme miliardy bakterií žijících v našich střevech, kde zajišťují například správné trávení, syntézu celé řady vitamínů a dokonce i optimalizují imunitní systém tvorbou specifických protilátek. Za zmínku jistě stojí také to, že konkrétní složení střevního mikrobiomu je značně individuální záležitostí a každý z nás je má lehce odlišné, přičemž celý náš mikrobiom může vážit až dva kilogramy. Toto téma je tak komplexní a zajímavé, že vám rozhodně doporučujeme přečíst si i náš celý samostatný článek „Střevní mikrobiom – co byste o něm měli vědět a jak o něj pečovat“ věnovaný tomuto tématu.

Co jsou to probiotika? Nebo prebiotika?

Mnoho lidí má problém se samotným pojmenováním této charakteristické skupiny látek. Zatímco prebiotika jsou jen jiným synonymem pro vlákninu, probiotika jsou skutečně ony živé organismy podporující správné fungování našich střev. Mezi prebiotika můžeme zařadit vícero forem vlákniny, jako třeba inulin, oligofruktózu nebo čekankovou vlákninu použitou mimo jiné v našich Protein Bars – podstatné je, že vláknina představuje potravu pro střevní bakterie, ačkoliv o konkrétní živé složky se nejedná. Čím dál více se však ukazuje, že vůbec nejideálnější je suplementace tzv. synbiotiky, tedy kombinací prebiotik a probiotik. Tato složka se sice může přirozeně vyskytovat v některých jogurtech obohacených o vlákninovou složku, ale v praxi to není příliš běžné. Více o tom opět píšeme v našem článku zaměřeném na mikrobiom.

Střevní mikrobiom – co byste o něm měli vědět a jak o něj pečovat?

Věděli jste, že naše tělo je sídlem života i dalších mikroorganismů? Ty spolu s námi žijí v symbióze a reagují na prostředí, v němž žijeme, na stravu a léky, které přijímáme.

Od |14 ledna, 2021|Zdraví|0 komentářů

PROBIO15: Nejlepší probiotika na trhu

Jelikož moc dobře víme, jak zásadní je zdravý střevní mikrobiom pro podporu imunity, psychickou pohodu i vitalitu, přišli jsme s produktem, který reflektuje naše náročné požadavky na složení i kvalitu použitých surovin. PROBIO15 jsou synbiotika obsahující 14 kmenů tzv. mléčných bakterií, jeden kmen kvasinek a rozpustnou vlákninu zastoupenou kombinací fruktooligosacharidů a inulinu. Konkrétně byste měli vědět, že:

  • laktobacily jsou látky, které brání množení prozánětlivých bakterií stojících třeba za vznikem průjmu. Podle názoru odborníků ale existuje i korelace mezi těmito probiotiky a snížením hladiny cholesterolu (a tedy i potenciálně nižším rizikem aterosklerózy). V našem produktu najdete konkrétně Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus brevis, Lactobacillus casei, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus salivarius a Lactobacillus lactis.
  • bifidobakterie jsou bakterie s charakteristickým ypsilonovitým tvarem těla. V naší střevní mikroflóře představují zhruba 10% všech bakterií a studie ukazují, že by bifidobakterie mohly hrát důležitou roli v udržení optimální tělesné hmotnosti. PROBIO15 obsahuje Bifidobacterium an lactis, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium I. infantis, Bifidobacterium I. longum a Bifidobacterium breve.
  • Streptococcus thermophilus, Saccharomyces boulardii a Bacillus coagulans, které jsou v našem produktu pro maximální účinek také obsaženy, pomáhají dotvářet optimální prostředí střevní mikroflóry a zamezení množení nežádoucích bakterií.
  • prebiotika pro vytvoření správného pH i dostatečné tvorby mukózy chránící střevní stěnu před nežádoucími vlivy.   

Jedna kapsle navíc obsahuje 300 mil. CFU účinných látek, tudíž není třeba denně polykat více tablet.

Probio15 - nejlepší probiotika na trhu

Probio 15

Nejúčinnější probiotika na českém trhu, které obsahují 15 bakterií mléčného kvašení
Chci Probio15!

Jak a kdy probiotika užívat?

Probiotika jsou skvělý prostředek na podporu imunity, psychiky i zdraví a užívat by je měl podle našeho názoru každý. Drobnou výjimkou potvrzující pravidlo jsou těhotné a kojící ženy, novorozenci, starší lidé a osoby se sníženým fungováním imunitního systému – ne, že by pro ně probiotika nebyla vhodná, nicméně jejich konkrétní strukturu je nutné probrat s lékařem a postupovat velmi obezřetně. Když už probiotika máte, doporučujeme je vždy užívat s jídlem. A pokud je berete souběžně s antibiotiky, doporučujeme alespoň dvouhodinový rozestup mezi těmito preparáty. Důležité je rovněž probiotika nezapíjet teplým čajem nebo jiným horkým nápojem, který by mohl výrazně snížit aktivitu těchto bakterií. Jestli se chystáte užívat více kapslí probiotik, doporučujeme raději po více menších dávkách než jednorázově.

Jak probiotika skladovat?

Probiotika doporučujeme vždy a za všech okolností skladovat v původním obalu na chladném a tmavém místě – ideálně v lednici. Právě tam je koneckonců skladujeme i my, abychom zaručili maximální účinek celého produktu, než jej zašleme k vám. Dobré je probiotika po otevření brát pravidelně a neskladovat je několik měsíců otevřené, protože by mohlo dojít k degradaci.

Jak obnovit střevní mikrobiom?

O tom, že mikrobiom ničí třeba užívání antibiotik, slyšel už snad každý. Problém je v tom, že střevní mikroflóra je nesmírně citlivá a vliv na ni má daleko více různých faktorů, z nichž můžeme zmínit například stres, nedostatečný pitný režim, alkohol, nadmíra cukru, nedostatek spánku i potraviny s vysokou mírou průmyslového zpracování. Na místě je tedy jíst denně zeleninu a ovoce, nebránit se fermentovaným výrobkům a klíčkům a pravidelně sportovat. Samozřejmě nezapomeňte na suplementaci vhodnými probiotiky, které jsou častokrát efektivnější než potraviny – respektive je nutné vědět, že u fermentovaných potravin narozdíl od suplementů neznáte přesné složení mikroorganismů, nemáte záruku spolehlivé využitelnosti (velká část probiotik je zničena při průchodu trávicím traktem) a navíc dojde k inaktivaci, pokud je daná potravina nějakým způsobem konzervována, třeba jako kvašené zelí ze supermarketu.

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že o mikrobiom je třeba se starat – a to uděláte nejlépe suplementací tzv. synbiotik kombinujících probiotika s prebiotiky. Ty užívejte buď jednou nebo vícekrát denně, ale pokaždé s jídlem nebo bezprostředně po něm. Po zbytek času uchovávejte probiotika na tmavém a chladném místě, ideálně tedy v lednici. No a samozřejmě vyberte kvalitní produkt. Za naše PROBIO15 bychom rozhodně dali ruku do ohně a myslíme si, že nic lepšího na trhu aktuálně neseženete.

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Sdílet tento článek.

Přejít nahoru