Biohacking – jak hacknout své tělo k lepším výkonům

Od Publikováno: 13 listopadu, 2022Aktualizováno: 13 listopadu, 2022Kategorie: Zdraví0 komentářů

Biohacking se stal v poslední době často skloňovanou frází, kterou zmiňují influenceři i naprosto běžní lidé. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, co přesně biohacking je, co zahrnuje a jak k němu v ideálním případě přistupovat, aby byl skutečně efektivní? V našem dnešním článku vás provedeme naprostými základy biohackingu a poradíme, co můžete dělat, abyste se v běžném životě cítili o něco lépe.

Co je vlastně biohacking?

Pro definování biohackingu se používá řada různých definic, které však mají mnoho společného. Zjednodušeně řečeno se jedná o postupy, které vedou k co možná nejlepšímu naplnění potenciálu každého člověka. Je dobré si uvědomit, že každý člověk je jiný a biohacking tak není nějaký závod v tom, kdo to dotáhne nejdál. Smyslem je provádět postupné a drobné změny v jídelníčku, životosprávě i přístupu k životu, které v konečném důsledku vedou k tomu, že budete lépe spát, lépe pracovat, lépe sportovat a celkově posunete kvalitu svého života na vyšší úroveň.

Únava

Cítíte se po ránu pravidelně unavení? Možná je na místě se o biohacking začít zajímat.

Na co se zaměřit na začátku?

Lidí, kteří se vydávají na dráhu biohackingu, je poměrně dost a každý k tomu má jiný důvod – někdo chce být produktivnější, někdo chce lépe spát a někdo by rád překopal svoji životosprávu. Na začátku je proto důležité vědět, co chcete ve svém životě změnit a uvědomit si, co přesně je špatně na stávající situaci. Špatně spíte? Zkuste si monitorovat, v kolik chodíte spát, kdy vstáváte, zda se v noci vzbudíte atd. S monitoringem vám v dnešní době může pomoci celá řada aplikací – na spánek fungují dobře například prsteny Oura, čas strávený na telefonu nebo na notebooku mohou monitorovat nejrůznější aplikace. Vždy je zkrátka a dobře užitečné vědět, na čem jste aktuálně a mít představu o tom, kam se chcete v budoucnu ubírat a na čem potřebujete pracovat.

Jaké změny mohu implementovat do svého života?

Pod pojmem biohacking si může někdo představit třeba nějaké pololegální substance, holotropní dýchání a kdo ví, co ještě. Základní pojetí tohoto životního stylu je ale ve skutečnosti velmi jednoduché a skládá se z běžných věcí, které si můžete bez obav sami nastavit. V závislosti na tom, co potřebujete ve svém životě změnit, se můžete zaměřit na:

Zkvalitnění spánku

Probouzíte se ráno pravidelně unavení? Pokud se nedokážete v noci dostatečně vyspat, pravděpodobně to ovlivní úplně všechno od vašeho pracovního života až po tréninkovou výkonnost. Proto jsme koneckonců sepsali naše doporučení pro kvalitní spánek. V nich mimo jiné zmiňujeme, že je nesmírně důležité klást důraz na správnou spánkovou rutinu, nepřehánět to s kofeinem v odpoledních hodinách a nastavit si ideální podmínky v místnosti, kde spíte. Délka spánku je však poměrně individuální záležitostí. Někomu stačí třeba 6 hodin, někdo jiný potřebuje klidně až 8. Základem všeho je tak zkoumat a analyzovat, jak vaše tělo reaguje na různou délku spánku. Kvalitu vašeho spánku pak můžete měřit zmiňovaným prstenem Oura či jinými chytrými gadgety a aplikacemi.

Proč je spánek důležitý? Doporučení pro kvalitní spánek

Spánek je fáze organismu, při níž se snižuje mentální a motorická aktivita, reakce na vnější podněty, dochází ke změnám činnosti mozku, uvolnění svalstva, vyplavování důležitých hormonů a regeneraci. Zajímavost: Spánek

Od |16 června, 2022|Regenerace, Zdraví|0 komentářů

Častější a radostnější pohyb

Sportování má smysl z mnoha různých důvodů, které jsme pro vás seskupili do celého samostatného článku. V souvislosti s biohackingem se však hodí zmínit, že vhodně zvolenou sportovní aktivitou posilujete kosti i šlachy, pozitivně ovlivňujete kardiovaskulární zdraví i celkový imunitní systém a uvolňujete více endorfinů, které vás vytváří šťastnějšími. Je dobré, aby pro vás pohyb nebyl stresovou záležitostí – dělejte to, co máte rádi. Pokud jste rádi na procházkách v lese, nesnažte se za každou cenu trávit čas v posilovně. Jestli chcete jezdit na kole, nemusíte chodit proti své vůli běhat. Zkrátka a dobře se snažte o to, aby vás pohyb v první řadě bavil a vy jste si ho užívali.

Překopání stávajícího jídelníčku

To, co jíme, představuje nesmírně důležitou složku našeho každodenního života a zatímco některé jídlo vás spolehlivě zasytí na dlouhou dobu, po jiném máte za pár hodin hlad a rozkolísanou hladinu energie. Pokud chcete udělat důležitý krok vstříc vašemu lepšímu já, je určitě na místě omezit příjem jednoduchých sacharidů a průmyslově zpracované potraviny vyměňte za jídlo, které je skutečně prospěšné pro váš střevní mikrobiom, kterému jsme se věnovali v samostatném článku. Problematika správného nastavení jídelníčku je ale dosti komplexní, a proto vás odkážeme na náš dvoudílný seriál s názvem Jak si sestavit jídelníček, kde vás provedeme naprostými základy tvorby vlastního jídelníčku.

[1. díl] Jak si sestavit jídelníček – úvod, energie, bazální metabolismus

Vítám vás u nového seriálu článků, ve kterém si rozebereme absolutní základy stravy, naučíme se zjistit si svůj energetický příjem, dozvíme se něco o makroživinách, řekneme si, jak si

Od |27 října, 2020|Výživa|0 komentářů

Pravidelná návštěva sauny

Pravidelné chození do sauny u nás sice není tak úspěšné jako v řadě severských států, ale troufáme si tvrdit, že svou popularitu si postupně získává. A je to jedině dobře, protože sauna má pro naše zdraví obrovské množství pozitivních efektů, o kterých jsme detailněji mluvili v samostatném článku o saunování a jeho největších benefitech. V tomto článku můžeme zmínit třeba to, že prokazatelně snižuje riziko úmrtí kvůli kardiovaskulárním komplikacím, tvoří nové bílé krvinky a tím podporuje imunitní systém a zbavuje tělo skrze pot množství nežádoucích látek. Mnoho lidí také věří, že sauna pomáhá bojovat s depresemi a nejen proto se hodí pro do vašich biohackerských začátků. Nehledě na to, že je opravdu jednoduché saunování implementovat do vašeho života – pomalu si zvykejte na teplo a s přibývajícími zkušenostmi prodlužujte dobu, po kterou v sauně vydržíte.

Otužujte se

Otužování sice představuje pravý opak saunování, ale svými účinky se tyto dvě činnosti vzájemně dokáží dost dobře doplňovat. Lehké otužování je totiž také dobré pro náš imunitní systém i regeneraci svalů třeba po náročných výkonech ve fitku. Zároveň vám třeba po ránu může opravdu dobře pomoci nastartovat váš den a mentálně se na všechno připravit. Rozhodně ale musíme upozornit na to, že není příliš dobrým nápadem začít bez jakéhokoliv tréninku skákat do zamrzlého rybníku – tím můžete paradoxně nadělat více škody než užitku. Začněte třeba tím, že budete postupně ubírat teplotu vody, ve které se sprchujete a soustřeďte se na správné dýchání. Až budete mít ve sprše něco natrénováno, zkuste i postupné otužování třeba ve zmiňovaném rybníku. Více jsme se o tom rozepsali ve článku, proč a jak začít s otužováním.

Studená sprcha – proč a jak začít s otužováním?

Období podzimu a zimy je každoročně spojeno se zvýšeným výskytem virových onemocnění, během kterého nemálo lidí marně hledá způsob, jak podpořit svoji imunitu a vyhnout se například nepříjemnému nachlazení. Tomuto

Od |9 prosince, 2020|Regenerace, Zdraví|1 komentář

Vlastní forma meditace

V rámci útěku od dnešní hektické doby rozhodně není od věci zkusit čas od času meditovat. Nepředstavujte si ale nějaké sezení v lotosovém květu za poslechu nějaké speciální meditační hudby. Pod pojmem meditace můžete chápat jakoukoliv aktivitu, při které dokážete relaxovat a budete se cítit dobře – důležité je, abyste se nacházeli v poloze, která vám bude příjemná, nacházeli se v příjemném prostředí a poslouchali příjemnou hudbu. Skvělou meditací tak může být třeba ležení na lehátku bezprostředně po tom, co se prohřejete v sauně a následně zchladíte v jednom z ochlazovacích bazénků. Každý si ale musí najít to, co mu vyhovuje a u čeho si nejlépe odpočine.

Meditace

Pod pojem meditace můžete schovat jakoukoliv příjemnou aktivitu, kterou máte rádi.

I v biohackingu mohou pomoci suplementy

Biohacking samozřejmě spoléhá primárně na práci s vlastním tělem a individuální přístup každého člověka. To ale neznamená, že by se stavěl nějak kriticky k suplementům – naopak doplňky stravy mohou v ledasčem pomoci. Konkrétně pro podporu třeba vaší každodenní produktivity můžete využít kategorii suplementů zvaných nootropika, mezi které se řadí například i kofein, který najdete v našem produktu Caffeine Max 200. Kromě toho ale můžete sáhnout i po řadě přírodních extraktů a můžete zkoumat, jaký vliv budou na vaše tělo mít – z naší nabídky stojí za zmínku určitě jak Super Greens, tak naše novinka Day Starter.

Day Starter

Day Starter

Nastartuj své tělo těmito lehce stravitelnými živinami, které tě nejen zasytí, ale zároveň ti poskytnou poskytnou ranní boost pro ten nejlepší start dne.
Chci Day Starter!

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že biohacking není žádná pofidérní a kontroverzní metoda, ale vlastně velmi užitečný soubor pravidel pro maximalizaci vlastního potenciálu. Na začátku je dobré si stanovit, co vlastně potřebujete ve svém životě změnit a podle toho následně postupovat. Kromě otužování a saunování může přijít vhod také pravidelné sportování, dostatek spánku i úprava jídelníčku. Pomyslným vrcholem celé pyramidy pak mohou být suplementy, které jsme zmiňovali v předchozím odstavci.

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Nejčtenější článek

Mrkni na náš e-book!

E-book základy suplementace

Sdílet tento článek.

Přejít nahoru