Jak by měl vypadat optimální trénink mezomorfa?
Zatímco ektomorfové jsou jako stvoření pro různé atleticky zaměřené sporty, endomorfové mohou nejvíce vytěžit ze silově-atletických disciplín od vrhu koulí přes hod kladivem až po nějaké strongmanské disciplíny. A mezomorfové? Ti dokáží parádně profitovat ze silového tréninku a většina z nich má skvěle našlápnuto ke kariéře dobrých trojbojařů nebo kulturistů. Bez správně nastaveného tréninku to ale nejde a ani mezomorfové nenabírají svaly jen tak z ničeho nic. V našem dnešním článku se proto podíváme na to, jak takový trénink naplánovat.
Obsah článku
Co je mezomorf vlastně zač?
Stejně jako v našem úvodním článku o somatotypech musíme i zde nejdříve trochu detailněji přiblížit, co jsou mezomorfové vlastně zač. Jedná se o jeden ze tří základních somatotypů a vyznačuje se tím, že sportovci disponují:
- Charakteristickou postavou do X, tedy širokými nohami a rameny, ale velmi úzkým pasem.
- Vypadají atleticky a fit, i když delší čas nesportují.
- Velmi dobře zvládají nabírat svalovou hmotu.
A pokud máte pocit, že těmito vlastnostmi disponujete, upřímně vám gratulujeme. Zbývá vám totiž jenom najet na pevný režim s dobře vyřešeným jídelníčkem a kvalitním tréninkem a máte skvěle nakročeno ke skvělé postavě, kterou vám bude leckdo závidět.
Když se spojí genetické predispozice se správným tréninkem, může být nakročeno ke skvělé postavě.
Jakých tipů by se měl mezomorf v tréninku držet?
Ačkoliv čistokrevných mezomorfů v populaci příliš mnoho není, ti obdaření z nich mohou dělat de facto jakýkoliv sport a vybudovat tím určité množství svalové hmoty. Mnoho z nich proto jen třeba cvičí s vlastní vahou. Posilovna je pro ně ale samozřejmě jako stvořená a pokud trénink logicky poskládají, mohou z toho vytěžit opravdu hodně. My bychom doporučovali držet se následujících tipů:
Kombinujte těžké a lehké váhy
Těžké váhy jsou během posledních let jakýmsi etalonem silových tréninků – profesionálové na sociálních sítích předvádí neuvěřitelné výkony a část amatérských sportovců má tendence to od nich kopírovat. Nezapomínejte ale, že těžké váhy neznamenají nutně těžký trénink. Stejně jako pro ostatní somatotypy platí i pro mezomorfa, že nejvíce může profitovat z kombinace těžkých vah (používaných ideálně na základní cviky) a lehkých vah s vyšším počtem opakování na izolovanější cviky a kladky.
V případě potřeby se nebojte kardia
Jak jsme už předeslali výše, s čistým mezomorfem se setkáte spíše velmi výjimečně. Mnohem frekventovanější je u lidí kombinace mezomorfa s jiným somatotypem, třeba endomorfem. Tím pádem se může klidně stát, že dobře přibíráte svaly, ale trápí vás i drobný nárůst tuku. Nebojte se v takovém případě zařadit po silovém tréninku ještě chvíli kardia – jak jsme zmiňovali v samostatném článku o kardiu, pomůže vám předcházet kardiovaskulárním onemocněním, zlepší celkovou kvalitu vašeho života a navíc vám pomůže spálit nějaké to kilo navíc.
Kardio po tréninku vás udrží v kondici a zbaví přebytečného tuku.
Nastavte si jasné priority
Jestli patříte ke sportovcům, kteří mají rádi pohyb jako celek, je dobré si vytvořit nějaký žebříček priorit, aby váš trénink dostal smysl. Jestli například chodíte do fitka jednou týdně a to naprosto vyčerpaní po práci, nečekejte, že budete dosahovat kdo ví jak oslnivých výsledků. Pokud to pro vás není priorita, je to samozřejmě naprosto pochopitelné, ale když se chcete na nárůst svalové hmoty zaměřit, je dobré na tréninky chodit odpočatý a podávat co možná nejlepší výkony, abyste se dokázali konstantně posouvat kupředu.
Pozor na přetrénování
Je víc než jasné, že váš trénink musí být logicky poskládaný a je dobré na trénincích nechávat maximum. Přesto si ale zkuste nějak logicky periodizovat jednotlivé partie a cviky, abyste se vyhnuli přetrénování, které má celou řadu negativních dopadů na váš progres i zdraví. V případě, že se silovým tréninkem nemáte příliš mnoho zkušeností, budou více než dostačující 3-4 cviky na velkou partii a 3 cviky na partii malou.
Přetrénování – jak jej poznám a jak mu předcházet?
Čím víc budete ve fitku dřít, tím lepší vaše výsledky budou, nebo ne? Ne tak úplně. Pokud si pro maximální výkon v posilovně nevytvoříte dobré podmínky také mimo ni,
Jak by mohl vypadat konkrétní trénink?
Konkrétní trénink pro vás v tomto článku bohužel nemáme, protože do hry vstupuje celá řada faktorů, které o skladbě tréninku rozhodují – záleží mimo jiné na tom, jak moc pokročilí sportovci jste, jak často máte možnost trénovat, i na tom, zda děláte nějaké další sporty nebo zda se chcete věnovat čistě posilování. Odkážeme vás proto spíše na samostatné tréninky, které jsme sestavovali už dříve:
- Jak procvičit svaly 2x týdně? Máme pro tebe konkrétní plán
- Objemový plán pro trénink 3x týdně
- Jak na fullbody 3x týdně?
- Víte, jak si sestavit trénink pro maximální vyrýsování?
- Jak správně kombinovat posilování a běh?
Co si z dnešního článku odnést?
Podtrženo a sečteno, pro trénink mezomorfa je dobré mít nějakou přibližnou představu týkající se periodizace (co vlastně budete cvičit, v které dny a v jakém pořadí) a správně kombinovat těžké základní cviky s lehčími izolovanými cviky. Pokud chcete nabrat nějaké svaly, je dobré posilování prioritizovat před ostatními sporty a chodit na trénink odpočatý. Případné kardio pro spálení přebytečných tuků doporučujeme zařadit až po silovém tréninku, aby vás nelimitovala únava. Ohledně konkrétních ukázkových tréninků doporučujeme navštívit sekci Trénink na našem magazínu.