Retro trénink: Co bychom se měli naučit od kulturistů 70. let?
Zlatá éra kulturistiky. Doba, kdy posilovny voněly železem, kde neexistovaly žádné fitness aplikace, žádné chytré hodinky a kde vládla čirá vášeň pro trénink. Arnold Schwarzenegger, Franco Columbu, Frank Zane – borci, kteří formovali postavy dodnes považované za vrchol estetiky.
Co dělali jinak než dnešní generace fitness nadšenců? Pojďme se podívat na 6 lekcí, které bychom si z tréninkové filozofie 70. let měli vzít i dnes.
Obsah článku
1. Plný rozsah pohybu, ale žádné extrémní svazování technikou
Dnes se hodně řeší „učebnicová“ technika, pomalé kontrolované opakování a biomechanická dokonalost. Kulturisté 70. let ale jeli na pocit. Ano, využívali plný rozsah pohybu, ale neřešili každé milimetrické nastavení těla.
Arnold u bicepsových zdvihů občas cheatingoval, aby si pomohl do těžkých opakování. Franco Columbu jel mrtvé tahy s dynamikou, která by dnes neprošla. Důležité bylo dostat sval pod co největší napětí, ne splnit biomechanická pravidla do puntíku.
- Lekce pro dnešek: Nezaměřuj se jen na čísla a dokonalost. Trénuj tak, abys konkrétní sval cítil a aby ti trénink dělal radost. Technika je nepochybně extrémně důležitá, ale stresovat se každým milimetrem může být kontraproduktivní.
2. Vysoký objem a trénink i dvakrát denně
Dnes většina lidí cvičí 60 minut, 4-5 krát týdně. V 70. letech trénovali klidně dvakrát denně. Ráno těžká základní cvičení, večer izolace a pumpovací série. Celkový objem tréninku byl masivní.
Arnold běžně dával 25–30 sérií na partii, někdy i víc. Například hrudník trénoval dvě hodiny, než byl spokojený s napumpováním.
- Lekce pro dnešek: Neboj se těžkých tréninků, ale všeho s mírou. Pokud stagnuješ, hledej příčinu – buď do tréninku nedáváš tolik, nebo je čas na odpočinek. Pokud trénuješ dvoufázově a vyhovuje ti to, tak nezapomínej na pořádnou regeneraci.
3. Těžké váhy, základní cviky, žádné nesmysly
Žádné multifunkční kladky, žádné exotické stroje. Dřepy, mrtvé tahy, bench press, shyby, přítahy – to bylo jádro každého tréninku.
Když chtěl Arnold větší záda? Dělal desítky sérií shybů. Když chtěl masivní nohy? Dřepy až do selhání.
- Lekce pro dnešek: Stroje jsou fajn na izolaci, ale pokud chceš skutečnou hmotu a sílu, vrať se ke klasice.
Moderní stroje ve fitku jsou sice fajn, ale nikdy nezapomínej na základní cviky!
4. Kardio? Jen chůze, pózování a aktivní životní styl
Dnešní fitness svět je posedlý spalovači tuku a hodinami na běžícím páse. Kulturisté 70. let? Chodili všude pěšky, trávili hodiny pózováním a měli aktivní životní styl.
- Lekce pro dnešek: Kardio nemusí znamenat hodinu na pásu. Více choď, buď aktivní mimo posilovnu a uvidíš výsledky.
5. Silná komunita a sparing partner
Když si prohlédneš staré fotky z Gold’s Gym, vidíš skutečnou tréninkovou kulturu. Kulturisté se navzájem hecovali, vymýšleli nové metody, zkoušeli na sobě vše. Trénovat o samotě? To nebylo ono.
Arnold a Franco byli známí svým rivalstvím i přátelstvím – ve fitku se vzájemně ničili, ale zároveň se motivovali k tomu, aby byli nejlepší.
- Lekce pro dnešek: Najdi si správného parťáka, který tě bude hnát vpřed. Ne takového, který bude jenom vykecávat. Správného sparinga poznáš tak, že tě vybičuje k větším výkonům a pomůže ti překonat limity.
Co jíst po tréninku? Nejlepší jídla pro správnou regeneraci
Obsah článku Jak se chovat po tréninku? K čemu je potréninkové jídlo dobré? Co bych měl po tréninku ideálně jíst? Kdy bych měl po tréninku ideálně jíst? Co když
6. Jednoduchá, ale funkční strava
Dnes je fitness výživa přeplněná suplementy a složitými dietami. V 70. letech? Spousta vajec, masa, mléčných produktů, rýže, ovesných vloček, zeleniny.
Arnold jedl přes 5000 kcal denně, snídal steaky a vajíčka, k obědu měl hromadu rýže a kuřete, večeře byla podobná. Suplementy? Základ byl protein, vitamíny, minerály, nějaké aminokyseliny.
- Lekce pro dnešek: Nehledej zázraky. Jez základní, kvalitní potraviny, dostatek bílkovin a vykašli se na nesmyslné restrikce.
Závěr: Nehledej zkratky, hledej výsledky
V dnešní době se fitness svět rozdělil na dva extrémy – jedni chtějí dokonalou techniku, druzí se ženou za nesmyslnými váhami.
Kulturisté 70. let nebyli posedlí ani jedním. Dávali přednost brutální práci, posouvali limity a zaměřovali se na to, co skutečně funguje.
Chceš trénovat jako oldschool borci?
- Dělej základní cviky
- Dbej na objem a napumpování svalů
- Nehledej výmluvy, dej do toho všechno
- A hlavně to dělej s vášní a radostí
Pokud to fungovalo na Arnolda, možná to bude fungovat i na tebe. Jdeš do toho?