9 tipů, jak se zbavit závislosti na sladkém

Od Publikováno: 2 února, 2022Aktualizováno: 7 dubna, 2022Kategorie: Výživa0 komentářů

Závislost může v dnešní době vzniknout naprosto na čemkoliv a zatímco k závislostem na drogách, alkoholu nebo cigaretách se mnoho z nás staví kriticky, k závislostem třeba na kávě nebo na sladkostech už tak skeptičtí nejsme. Přitom zmiňovaná závislost na cukru může mít na naše tělo také celou řadu různých negativních dopadů. Zároveň je tento druh závislosti extrémně rozšířený a pěstuje se v dětech už od útlého věku. V našem dnešním článku si proto představíme hned 9 důvodů, jak závislost na sladkém co možná nejvíce eliminovat.

Proč závislost na sladkém vzniká?

Mechanismus, jakým na cukru vzniká závislost, je totožný s mechanismem, jakým vzniká závislost de facto na jakýchkoliv jiných drogách. Jakmile si dopřejete nějakou sladkost, tělo začne produkovat více serotoninu a dopaminu a dojde k aktivaci opioidních receptorů. Naše tělo tedy vnímá cukr jako určitou formu odměny – dokonce některé trochu nadnesené studie provedené na krysách považují cukr za látku schopnou aktivovat v naší mezolimbické dráze (někdy laicky nazývané centrem odměny) více neuronů než kokain. Ačkoliv tedy naše společnost má k cukru velmi kladný vztah, jedná se o drogu jako každou jinou a jeho nadměrná konzumace může vést k celé řadě komplikací od nadváhy přes zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění až po zhoršení kvality pleti a dokonce i potenciální oslabení imunitního systému.

Cukr s malinou na lžíci

I když se to nemusí na první pohled zdát, cukr může být skutečně klasifikován jako droga.

Jak poznat, že jsem na cukru závislý?

Abychom cukr v našem dnešním článku jen neodsuzovali. Narozdíl od kokainu nebo jiných drog je a v určitém množství musí být běžnou součástí našeho jídelníčku. A nalijme si čistého vína – dopřát si čas od času něco sladkého přece nemusí být nutně hned na škodu. Možná si tedy říkáte, jak poznat závislost na sladkém? Jednoduše podle toho, jak se cítíte po celém dni bez jakéhokoliv cukru:

  • Chybí vám sladkosti? Máte na ně chuť a nemůžete ani při jiných aktivitách přestat myslet na to, že byste si něco sladkého dali?
  • Ovlivňuje absence cukru vaše chování? Nebo se dokonce cítíte podráždění, když nemáte svoji dávku cukru?
  • Jste bez cukru unavení a do ničeho se vám nechce?

Pokud jsou vaše odpovědi na výše uvedené otázky kladné, možná je na čase se zamyslet nad tím, zda skutečně závislostí na cukru netrpíte. Nebylo by to nic výjimečného, podle odhadu některých odborníků trápí každého desátého člověka. Naštěstí pro vás máme několik tipů, jak se jí účinně zbavit.

Jak závislost na sladkém odstranit?

Když už víte, co je cukr zač, proč na něm vzniká závislost a jak poznat, jestli náhodou nejste závislí, měli bychom vám poradit několik základních tipů, jak se zbavit závislosti na sladkém. My můžeme poradit především následujících 9 věcí, z nichž některé jsou použitelné, když vás akutně honí mlsná, jiné mají opodstatnění spíše v dlouhodobějším horizontu:

Všechno začíná u spánku

O tom, že spánek je nesmírně důležitou součástí našeho života, jsme pro vás napsali i celý samostatný článek. A když se špatně vyspíme, ovlivní to hormony zodpovědné za náš pocit sytosti – v důsledku spánkové deprivace si můžete připadat méně sytí a může vás více “honit mlsná”. Všechno tedy začíná už u spánku, jehož délka je samozřejmě značně individuální, ovšem většina lidí potřebuje 7-9 hodin.

Poznejte, v kterých situacích vás honí mlsná

Jen dobře se vyspat občas nestačí. Jakmile jednou vstanete, zkuste si všímat, v jakých situacích po sladkostech saháte. Je to za odměnu po dobře odvedené práci? Nebo je to ve chvíli, kdy se dostanete do stresu a potřebujete přijít na jiné myšlenky? Správně analyzovat situaci je nesmírně důležité proto, abyste poznali, jakým situacím byste se měli ideálně vyhnout nebo jaké své návyky byste měli změnit.

Zkuste jíst pravidelně

Jak asi víte, mnohé vědecké studie potvrdily, že na frekvenci jídla nezáleží a neovlivňuje to, zda budete hubnout nebo přibírat. O tom jsme koneckonců psali i v seriálu Jak si sestavit jídelníček. Na druhou stranu, pokud jíte třeba jen jednou denně, může pro vás být těžší vzdorovat případným chutím na sladké. Zkuste se udržovat stále sytí pomocí zdravého a vyváženého jídla a uvidíte, že chutě na sladké budete zahánět mnohem lépe.

[1. díl] Jak si sestavit jídelníček – úvod, energie, bazální metabolismus

Vítám vás u nového seriálu článků, ve kterém si rozebereme absolutní základy stravy, naučíme se zjistit si svůj energetický příjem, dozvíme se něco o makroživinách, řekneme si, jak si

Od |27 října, 2020|Výživa|0 komentářů

Sáhněte po žvýkačkách nebo jiných sladkostech bez cukru

Možná si říkáte, že umělá sladidla ve velkém množství také nemusí být kdo ví jak prospěšná. Jak jsme ale zmiňovali v článku věnovaném sladidlům, žádná katastrofa to většinou není a když vás čas od času honí mlsná, buď žvýkačky, nebo různé bonbony bez cukru mohou pomoci. A jelikož neobsahují kalorie, nepřiberete po nich. Každodenní konzumaci ve větším množství ale příliš nedoporučujeme, už jen proto, že žvýkačky mohou být namáhavé pro naše žvýkací ústrojí.

Nezapomínejte na pitný režim

Také pitný režim je jedním z velmi důležitých (a opomíjených) faktorů pro zahnání chutí na sladké. Pokud vás začne honit mlsná, zkuste vypít sklenici vody a uvidíte, že se to zlepší. Pít byste neměli zapomínat ani v průběhu dne – ideální je samozřejmě čistá voda, kterou můžete dochutit třeba citronem nebo BCAA, které jsou velmi dobrým doplňkem stravy pro celou řadu sportovců.

Nano BCAA produkt

Nano BCAA

Revoluční forma instatních BCAA se skvělou vstřebatelností a výbornou chutí.
Chci Nano BCAA!

Sladkosti vůbec nekupujte

Mnoho lidí má tendence jíst jen tak nějak z nudy. I vám se určitě párkrát stalo, že si potřebujete dát pauzu od práce a tak se jdete podívat, co doma vlastně máte na jídlo. A když narazíte na něco sladkého, dostanete na to chuť. Řešení je ale přitom neuvěřitelně jednoduché – sladkosti vůbec nekupujte a nebo je schovávejte na místo, na němž vám nepřijdou každou chvíli na oči. I když to zní jako banální rada, ve skutečnosti to opravdu může pomoct.

Sladkosti

Když sladkosti nekoupíte, máte 100% šanci, že je nesníte, i když vás bude doma honit mlsná.

Vydržte

Z vlastní zkušenosti vím, že omezit sladké může být náročné. Věřte ale tomu, že náročné se vám to bude zdát jen prvních pár týdnů. Jakmile si na absenci přidaného cukru v jídelníčku zvyknete, vůbec vám nebudou různé slazené limonády ani tyčinky s celou řadou emulgátorů či konzervantů chybět. Chce to opravdu jen a pouze vydržet.

Sáhněte po zdravějších alternativách

Když už to opravdu nemůžete vydržet, sáhněte místo po sladkostech po nějakých zdravých alternativách. Typickým příkladem je třeba různé ovoce (dokonce i to sušené), kvalitní hořká čokoláda, oříšky i různá semínka. Sáhnout můžete také po našich chuťově vyladěných proteinových tyčinkách, které jsme osladili pouze sukralózou.

Coconela - proteinová tyčinka od Czech Virus

Coconela protein bar

Skvělá pochoutka, která tě díky vysokému obsahu vlákniny a proteinu pořádně zasytí.
Chci Coconela protein bar!

Zkuste přijít na jiné myšlenky

Jakmile vás začne honit mlsná, zkuste prostě a jednoduše přijít na jiné myšlenky. Někomu pomůže, když se jen napije studené vody a znovu se ponoří do práce, někdo jiný vstane a trošku se protáhne a někomu přijde vhod třeba krátká procházka po patře v kanceláři nebo dokonce venku. I když vaše možnosti mohou být častokrát trochu omezené, zkuste prostě a jednoduše přijít na jiné myšlenky a uvidíte, že chuť na sladké za chvíli sama odezní.

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že závislost na cukru je dnes zcela běžná a mnoho lidí si ani neuvědomuje, že jí trpí. Na druhou stranu zbavit se této závislosti není zase tak těžké – stačí dobře spát, pravidelně jíst zdravé a nutričně vyvážené jídlo a trénovat svoji mysl. Po čase bez potravin obsahujících přidaný cukr už vám tato látka nebude vůbec chybět. A nebojte, neznamená to, že do konce života nebudete moct jíst nic sladkého – jen to s tímto potravinovým aditivem není radno příliš přehánět.

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Nejčtenější článek

E-book základy suplementace

Mrkni na náš e-book!

Sdílet tento článek.

Přejít nahoru