7 tipů, jak zpomalit stárnutí
Dokud je člověk mladý a zdravý, svůj zdravotní stav ve skutečnosti příliš neřeší. S přibývajícím věkem se ale začnou objevovat nejrůznější onemocnění a celková kvalita života se bude nevyhnutelně tak trochu snižovat. A i když (aspoň prozatím) neexistuje možnost, jak se stárnutí vyhnout, existuje řada způsobů, jak stárnutí tak trochu zpomalit a cítit se lépe i ve vyšším věku. V našem dnešním článku se na ně podíváme trochu detailněji.
Obsah článku
1. Pestrý a vyvážený jídelníček
Ačkoliv v dnešní hektické době různých fast foodových restaurací má řada lidí tendence výživu tak nějak upozaďovat, je to stěžejní faktor určující kvalitu našeho života. Koneckonců i proto jsme sepsali náš dvoudílný seriál na téma Jak si sestavit jídelníček, kde vás seznámíme s naprostými základy této problematiky. V našem dnešním článku se místo opakování těchto základů můžeme zaměřit na pár zajímavostí z této sekce. Vědecké výzkumy totiž přišly třeba na to, že:
- Je dobré omezit svůj kalorický příjem, neboť větší množství tuku v těle je spojeno s kratší délkou života. Nehledě na to, že nadváha či obezita jsou spojené s řadou různých chorob a navzdory tomu, že dnešním trendem je sebeláska za všech okolností, není to vždycky dobře. Jak jsme zmiňovali ve článku věnovaném obezitě, tato nemoc je spojená třeba se zhoršeným kardiovaskulárním zdravím, rizikem cukrovky i rakoviny a dokonce i častějšími depresemi.
- Je dobré jíst dostatek ovoce, zeleniny, ořechů, ale i olivového oleje. Ve vyváženém jídelníčku mají místo jak rostlinné, tak i živočišné produkty – typickým příkladem je třeba středomořská dieta, kterou studie dávají do souvislosti třeba s nižším rizikem vzniku mozkové mrtvice a řady jiných onemocnění.
- Není od věci vyřadit cigarety a alkohol. Obrázky na cigaretových krabičkách samozřejmě nejsou jen vymyšlené, ale jedná se o skutečné následky kouření a pokud chcete žít dlouhý a spokojený život, rozhodně byste neměli kouřit ani se oddávat nezřízené konzumaci alkoholu. I když na úrovni jednotlivců existují výjimky, které se i jako pravidelní kuřáci zvládnou dožít 100 let, v globálním měřítku zkracuje kouření život až o 10 let a kuřáci jsou až třikrát náchylnější k předčasné smrti.
Jíst pestře a vyváženě s dostatkem ovoce, zeleniny a bílkovin je pro zdraví nesmírně důležité.
2. Spánek
Druhým faktorem, který se v dnešní době stává čím dál více upozaďovaným, je spánek. Tento proces je přitom naprosto nezbytný pro správnou regeneraci našeho těla a to, jaké máme spánkové návyky, prokazatelně souvisí s dlouhověkostí. Pokud máte spánku opravdu málo, zvyšujete svoji šanci na některá onemocnění a ovlivňujete produkci klíčových hormonů, což jsme detailně rozebírali v článku příhodně nazvaném Proč je spánek důležitý? Z hlediska zpomalení stárnutí proto není od věci si vyvinout udržitelný spánkový režim, díky němuž budete každý den chodit spát a budit se ve stejný čas.
Proč je spánek důležitý? Doporučení pro kvalitní spánek
Spánek je fáze organismu, při níž se snižuje mentální a motorická aktivita, reakce na vnější podněty, dochází ke změnám činnosti mozku, uvolnění svalstva, vyplavování důležitých hormonů a regeneraci. Zajímavost: Spánek
3. Otužování
I když Wim Hof poslední dobou působí spíš trochu tragikomicky než jako průkopník otužování, takzvaná Wim Hofova metoda může skutečně mít něco do sebe a otužování hraje v životě poměrně důležitou roli. Vědecké studie mimo jiné zjistily třeba to, že otužující se lidé mají až o 30 % nižší výskyt sezónních onemocnění, což jsme detailně rozebírali i v našem článku o studených sprchách.
Studená sprcha – proč a jak začít s otužováním?
Období podzimu a zimy je každoročně spojeno se zvýšeným výskytem virových onemocnění, během kterého nemálo lidí marně hledá způsob, jak podpořit svoji imunitu a vyhnout se například nepříjemnému nachlazení. Tomuto
4. Saunování
Vystavení těla chladu ale není jediná technika, která může pozitivně ovlivnit naše zdraví. Stejně tak se totiž ukazuje, že pravidelná návštěva sauny může snižovat riziko předčasného úmrtí. Kromě toho je sauna dobrá také pro správnou regeneraci svalů po náročných trénincích, slouží jako prevence kardiovaskulárních onemocnění a v neposlední řadě vám umožní opravdu dobře zrelaxovat, protože v sauně si většinou stačí pouze lehnout, zavřít oči a odpočinout si třeba od pracovních či vztahových problémů.
Saunování a jeho největší benefity
V dnešním uspěchaném světě lidé stále častěji hledají způsob, jak uniknout stresu a starostím každodenního života. Způsobů jak se uvolnit a dopřát si potřebný odpočinek je nespočet. Někdo preferuje
5. Suplementy
V ideálním světě, kde by všichni lidé měli dostatečně pestrý a správně nastavený jídelníček, by některé suplementy teoreticky nebylo vůbec nutné užívat. Vzhledem k tomu, že dnešní strava se ale vyznačuje obrovskou měrou průmyslového zpracování a lidé mají tendence jíst neustále stereotypně, není používání legálních doplňků stravy vůbec od věci. Své opodstatnění mohou mít samozřejmě jak komplexní multivitamínové doplňky typu SuperVita Pro, tak i dílčí vitamíny a minerály nebo třeba přírodní extrakty jako je naše SuperGreens. Každopádně tato problematika je poměrně složitá a rozhodně není od věci si proto přečíst některý z našich článků zaměřených na suplementaci – dobrým odrazovým můstkem může být třeba suplementace pro začátečníky.
Super Greens PRO V2.0 |
Nejlepší a nejchutnější směs zelených látek na trhu. Tyto látky podporují dlouhověkost, zdraví a významně podporují zažívání. |
Chci Super Greens PRO V2.0! |
6. Pohyb
I když pohyb zmiňujeme jako jeden z posledních tipů dnešního článku, rozhodně to neznamená, že není důležitý. Právě naopak – pravidelné sportování vám pomůže zůstat v kondici a má pozitivní dopad na celou řadu aspektů – dodá vám sebevědomí, pomůže spálit kalorie, poznat nové přátele a mnoho dalšího. Rozhodně přitom ale neplatí, že byste museli být nějací profesionální sportovci. Podle provedených výzkumů totiž už 15 minut cvičení denně může prodloužit délku života až o 3 roky a přinést spoustu dalších benefitů. Ačkoliv se ukazuje, že intenzivnější aktivita může snižovat riziko předčasného úmrtí ještě více než ta pomalejší, nejdůležitější je, aby vás sportování bavilo. Nezáleží tedy ani tolik na tom, zda budete chodit do posilovny, běhat, nebo se jen oddávat krátkým procházkám po lese, kterákoliv aktivita je lepší než jen obyčejné sezení doma.
Nezáleží až tak na tom, jakou sportovní aktivitu děláte. Hlavní je, aby vás to bavilo.
7. Redukce stresu
Na samotný závěr našeho dnešního článku jsme si nechali radu, kterou je pro mnoho lidí možná obtížné dodržovat, ale rozhodně se vyplatí na ni více koncentrovat. Provedené výzkumy totiž ukazují, že lidé, kteří jsou šťastnější, mohou žít výrazně déle. Abyste byli šťastní, je samozřejmě nutné redukovat věci, které vás stresují – pokud psychicky náročná práce není pro vás, možná by bylo lepší si najít jiné zaměstnání, jestli vás stresuje partnerský život, možná by bylo na místě zůstat chvíli sám. Zvýšené množství stresu totiž souvisí s produkcí kortizolu a ten je zase zodpovědný třeba za vyšší tlak, cholesterol, horší usínání, kardiovaskulární choroby a dokonce i třeba takové přibírání na váze. Jakmile se jednou zbavíte nadbytečného stresu, uvidíte, že se váš život dost možná začne ubírat lepším směrem.
Závěr
Pokud jste náš dnešní článek dočetli až sem, dost možná jste zjistili, že zpomalení stárnutí vyžaduje relativně zásadní zásah do životosprávy. A i když to zpočátku nejspíš nebude jednoduché, věřte tomu, že z dlouhodobého hlediska to rozhodně má smysl. I když samozřejmě nikdo nedokáže jasně říct, zda tyto faktory budou mít přímý vliv na délku života, určitě se budete cítit lépe.