Začínám cvičit. Po jakých suplementech mám sáhnout?

Od Publikováno: 4 srpna, 2022Aktualizováno: 4 srpna, 2022Kategorie: Suplementy0 komentářů

Posilování je skvělá aktivita, která má všestranné využití a skvěle se hodí jako doplněk k téměř jakémukoliv sportu. A možná i proto chodí do posiloven čím dál více lidí. Pamatujete si, jak jste přišli do fitka poprvé a odevšad na vás zírali krabice s různými proteiny, gainery, aminokyselinami a dalšími doplňky stravy? Pokud se stále ještě nevyznáte v tom, co je pro vás jako začátečníka vlastně dobré, v našem dnešním článku vás světem suplementace pro začátečníky provedeme podrobně, nestranně a na základě vědeckých studií.

Proč bych měl vlastně brát doplňky stravy?

To, co vidíte na policích v posilovnách nebo v internetových obchodech, jako je ten náš, jsou legálně prodejné doplňky stravy (někdy nazývané suplementy) a nejedná se tedy o nic, co by mohlo způsobit pozitivní dopingový test nebo nedejbože nějak poškodit vaše zdraví. Jsou to nezávadné produkty, které slouží jako určitá nadstavba nad pestrým a vyváženým jídelníčkem. Jakmile totiž začnete cvičit, vaše tělo začne mít úplně jiné nároky jak na příjem makronutrientů (třeba bílkovin), tak i vitamínů, minerálů a stopových prvků. A přesně v tuto chvíli přichází na scénu některé z těchto doplňků, které vám usnadní práci a dlouhodobě tak pomohou k lepším výsledkům.

Brát suplementaci neni nic nelegálního

Když ve fitku uvidíte někoho s doplňky stravy, nemusíte se bát, že by dělal něco nelegálního.

Jaké doplňky stravy jsou vhodné pro začátečníky?

Kdyby existovalo jen pár potřebných doplňků, bylo by to samozřejmě krásné. Jenže stejně jako ve kterémkoliv jiném odvětví, i zde část výrobců spatřila potenciál prodávat nefunkční suplementy, které vyrobí s nízkými náklady a následně prodává s extrémně vysokou marží. A tím spíš, pokud jste začátečníci, vám vlastně stačí jen těchto pár produktů:

Na doplnění bílkovin použijte kvalitní protein

Bílkoviny (též označované jako proteiny) jsou jedním z nejdůležitějších makronutrientů, se kterými se v běžné stravě pravidelně setkáváme. Dají se najít ve všech mléčných produktech, v mase, vejcích, luštěninách i mnoha dalších potravinách a každý den jich zkonzumujeme poměrně dost, jinak bychom nemohli vůbec existovat. Možná si tak říkáte, proč tedy používat nějaký proteinový suplement. Důvodů je mnoho. Zaprvé protein ve formě prášku (získávaného nejčastěji ze syrovátky jako v případě našeho Pure Elite) je prokazatelně rychleji absorbovatelný než běžná bílkovina z jídla, zadruhé obsahuje pořádnou porci leucinu, který podle studií podporuje růst svalů a zatřetí ovlivňuje produkci anabolických hormonů.

Proteinů samozřejmě existuje celá řada a dělí se buď podle rychlosti využití na koncentrát, izolát či hydrolyzát, nebo podle zdroje bílkovin například na hovězí, vaječné, syrovátkové či vícesložkové. O tom jsme ale více psali v našem článku s názvem Jaký protein si vybrat? Pro potřeby dnešního článku stačí vědět, že pokud jste naprostí začátečníci, neuděláte chybu koupí syrovátkového koncentrátu, který vychází dobře v poměru ceny a kvality, bezvadně chutná a svou funkci splní velmi dobře. Typickým příkladem těchto produktů je buď Pure Elite nebo Perfect Milkshake.

Nejkvalitnější protein Pure Elite CFM

Pure Elite CFM

Protein po tréninku přijde opravdu vhod, protože zasytí, skvěle chutná a ještě navíc podpoří regeneraci.
Chci Pure Elite CFM!

Pro celkovou vitalitu přijdou vhod vitamíny a minerály

Začínající sportovce je poměrně lehké zlákat na nejrůznější doplňky, které slibují třeba masivní nárůst svalů. A samozřejmě, že pro někoho, kdo o nárůst svalů zrovna usiluje, bude takový doplněk podstatně atraktivnější než nějaké vitamíny a minerály, které přitom ovlivňují veškeré procesy v našem organismu. Nehledě na to, že studie prokázaly korelaci mezi deficitem mikronutrientů a chronickými onemocněními. Jako sportovci máte samozřejmě vyšší nároky na příjem vybraných vitamínů a minerálů, protože ve větším množství odchází z těla například potem. Pozor byste si měli dát na příjem hořčíku (který mimo jiné podle některých výzkumů snižuje hladinu stresu), vitamínů B komplexu, ale i vitamínu D a dalších klíčových složek.

Efektivním řešením je zvolit osvědčený multivitamínový doplněk, jakým je třeba naše SuperVita PRO V2.0, která obsahuje kromě vitamínů a minerálů v chelátové vazbě také fermentované aminokyseliny, ženšen, zázvor a řadu dalších látek prospěšných pro zdraví a vitalitu. Velikou výhodou tohoto suplementu je, že pokryje příjem naprosté většiny potřebných látek v jedné dávce. Druhým možným řešením ale samozřejmě mohou být ale i méně komplexní produkty, které slouží k doplnění jen některých látek. Proto také najdete v našem repertoáru jen samostatný vitamín C, vitamín D nebo Vitality booster obsahující vitamíny skupiny B, železo a přírodní extrakty. Pokud byste chtěli nějaké komplexnější doporučení, určitě doporučujeme nastudovat samostatný článek o tom, jak nejlépe vybrat multivitamín.

SuperVita PRO V2.0 - nejkvalitnější mulťák na trhu

SuperVita PRO V2.0

S naší SuperVita PRO V2.0 doplníte všechny potřebné mikronutrienty v jedné dávce.
Chci SuperVita Pro V2.0!

Omega 3 mastné kyseliny pro doplnění toho, co v jídelníčku chybí

Zatímco naprostá většina lidí žijících v blízkosti moře si dopřává rybu na pravidelné bázi alespoň jednou týdně, u nás ji má většina sportovců na talíři jen sporadicky. A jelikož ryby jsou nejlepším zdrojem omega 3 mastných kyselin, hrozí nám jejich deficit. Někteří z vás by samozřejmě mohli namítat, že omega 3 obsahuje i celá řada rostlinných zdrojů, ale jak zmiňujeme v samostatném článku o nenasycených mastných kyselinách, podle odborníků rostlinné a živočišné zdroje nemohou být z hlediska využitelnosti vůbec srovnávány.

Omega 3 mastné kyseliny jsou přitom nesmírně důležité, protože mají prokazatelné protizánětlivé vlastnosti, pozitivně ovlivňují kvalitu spánku a mohou dokonce i zlepšovat kvalitu pleti. Pokud ryby jíte, ale ne tak pravidelně, jak by bylo třeba, doporučujeme sáhnout po suplementech obsahujících 180 mg EPA a 120 mg DHA, což splňuje většina doplňků na trhu, včetně našich Omega 3 MAX. Jestli ryby máte jenom párkrát do roka, je na místě uvažovat o koncentrovanějších formách – my bychom v takovém případě doporučovali naše Supreme Omega 3.

Supreme omega 3 od Czech Virus

Supreme Omega 3

Supreme Omega 3 jsou podstatně koncentrovanější než běžné omega 3.
Chci Supreme Omega 3!

Co vybrat, když chci hubnout?

Je jasné, že ne všichni začínající sportovci mají stejný cíl. Zatímco pro někoho je chození do posilovny hlavně o nabírání svalů, někdo potřebuje zredukovat svoji aktuální hmotnost. A jak jsme zmiňovali v našem komplexním článku o jídelníčku, pro hubnutí je naprosto stěžejní mít správně nastavený jídelníček s kalorickým deficitem. Přesto můžete nad rámec tří výše uvedených suplementů sáhnout ještě třeba po nějakém spalovači tuků. Nečekejte od něj zázraky, nikdy nevykompenzuje nedostatečný jídelníček. Pomoci v dietě ale přesto může. Vhodnou volbou je buď Thermo virus obsahující stimulanty, nebo Lean AF, přičemž právě druhý z produktů se hodí pro večerní tréninky, kdy už není žádoucí příjem kofeinu a jiných povzbuzovačů.

Thermo Virus - silný spalovač tuku

Thermo Virus

Thermo Virus je skvělým doplňkem na hubnutí pro ty z vás, kteří chodí cvičit během dopoledních hodin a nepijí příliš mnoho kávy.
Chci Thermo Virus!

Co se hodí naopak na nabírání svalů?

Stejně jako je jídelníček klíčový pro hubnutí, je důležitý i pro nabírání svalů a i v tomto případě jsou suplementy jen jakousi nadstavbou nad dobře vyřešeným jídlem. Tentokrát kromě tří základních suplementů, které doporučujeme za všech okolností, oceníte i další produkty. Typickým příkladem je kreatin, což je vědeckými studiemi detailně prozkoumaný a neskutečně efektivní suplement, který navíc seženete za opravdu dobrou cenu. Stejně jako od spalovačů, ani od kreatinu nemůžete čekat, že vám pomůže nabrat deset kilo svalů během měsíce, ale přesto odvede dobrou práci. Více jsme se o jeho účincích i doporučeném dávkování rozepsali ve článku zvaném Proč, jak a kdy brát kreatin?

Kreatin monohydrát

Supreme Creatine

Pokud je tvým cílem nabírání svalů a získávání větší síly, rozhodně pořiď tento skvělý suplement!
Chci Supreme Creatine!

Co nějaké další suplementy?

Tento výčet je nejčastěji omílaný a pokud máte omezený rozpočet nebo chcete opravdu jen to nejdůležitější, budou zmiňované doplňky samozřejmě stačit. To ale neznamená, že všechny ostatní suplementy jsou špatné. Naopak. Mnohdy ale řeší spíše jen nějaké individuální problémy a tedy je nelze globálně doporučit každému, ale především vybraným jedincům. Typickým příkladem mohou být suplementy podporující spánek. Pokud nemáte s usínáním, spánkem ani vstáváním nejmenší problém, všechny tyto doplňky by pro vás byly vyhozené peníze. Jakmile ale máte s relaxací problémy, doplňky jako l-tryptophan nebo melatonin se opravdu můžou hodit.

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že doplňků stravy se rozhodně nemusíte bát, protože se nejedná o nic nelegálního nebo nebezpečného. Naopak. I jako naprostí začátečníci opravdu oceníte protein, omega 3 mastné kyseliny i vitamíny a minerály, které vám mohou pomoci s celkovou vitalitou a dosahováním stanovených cílů. Tyto tři doplňky doporučujeme každému bez ohledu na jeho cíle. Pro sportovce v dietě pak může být dobrý také vhodný spalovač tuku, sportovci usilující o nárůst svalů by měli sáhnout ještě po kreatinu.

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Mrkni na náš e-book!

E-book základy suplementace

Nejčtenější článek

Sdílet tento článek.

Přejít nahoru