Jaká jsou rizika obezity? Pozor na přehnanou sebelásku

Od Publikováno: 10 listopadu, 2021Aktualizováno: 7 dubna, 2022Kategorie: Zdraví0 komentářů

Ačkoliv v dnešní době je zejména na sociálních sítích ze všech stran propagováno, že na vzhledu nezáleží a nějaká ta kila navíc přece nejsou žádný problém, naše zdraví si možná myslí něco trochu jiného. Obezita totiž způsobuje celou řadu komplikací, které výrazně snižují kvalitu života a dokonce může i život docela výrazně zkracovat. Pojďme se tedy, sebelásce navzdory, podívat na to, jaká jsou největší rizika obezity a proč by se člověk měl snažit držet své BMI v normě.

Jaká jsou rizika obezity?

Bez zbytečných řečí kolem, pojďme se dostat rovnou k jádru věci. Pokud máte výraznější nadváhu nebo dokonce obezitu, může vás překvapit celá řada nežádoucích komplikací. Mezi ty nejvýznamnější patří určitě:

Zhoršené kardiovaskulární zdraví

Na prvním místě je potřeba zmínit zhoršené kardiovaskulární zdraví. Pokud máte obezitu, pravděpodobně máte i nadbytek jednotlivých živin v jídelníčku. Zejména tuky pak mají tendence se usazovat v artériích, které zásobují srdce krví. Ty se mohou pod náporem tuku zužovat až natolik, že způsobí infarkt. Kromě toho se ale obezita odráží také ve vysokém krevním tlaku, zvýšené koncentraci LDL cholesterolu nebo vyšší hladinou krevního cukru.

Obezita zhoršuje kardiovaskulární zdraví

Jednou ze závažných komplikací, které obézní lidé čelí, je zhoršené kardiovaskulární zdraví.

Zvýšené riziko cukrovky

Právě zvýšená hladina krevního cukru je jedním ze základních předpokladů pro rozvoj diabetu 2. typu. S vyšší hladinou glukózy v krvi ale bohužel souvisí i zvýšená náchylnost třeba k onemocněním ledvin nebo poškození nervů. Lidé, kterým se podaří alespoň trochu zhubnout a mají k tomu pravidelný pohyb (ideálně v podobě cvičení), čelí podle studií nižšímu riziku vzniku cukrovky.

Častější deprese

Obézní jedinci mohou mít problémy i s depresemi. A ty často nemusí souviset ani s tím, že jsou pro svoji nadváhu terčem nějaké diskriminace (která je bezpochyby špatná a ve společnosti by panovat neměla). Podle některých odborníků existuje korelace mezi konzumací průmyslově zpracovaných potravin jako například kupovaných dezertů či smaženého jídla a vznikem deprese.

Deprese

Že existuje souvislost mezi průmyslově zpracovanými potravinami a depresí by většinu z vás asi nenapadlo. Přesto to vědecké studie potvrzují.

Zvýšené riziko vzniku rakoviny

Tuková tkáň může být zdrojem celé řady látek, z nichž za zmínku stojí třeba adipocytokiny, kvůli nimž se dává obezita do souvislosti s rakovinou. Vědecké výzkumy tak potvrzují, že u obézních jedinců může docházet ke zvýšenému riziku vzniku rakoviny střev, ledvin, jícnu a u žen i rakoviny prsu. Studie z roku 2012 také ukazují, že hned 100 000 případů rakoviny bylo přímo spojených s obezitou.

Sebeláska je skvělá, ale…

Ve výčtu negativních aspektů obezity by se dalo pokračovat, nicméně pravděpodobně již chápete, co tím chceme říct. Nadváha je špatná pro naše orgány (od srdce přes ledviny až po střeva), pro naši psychiku a dokonce stojí i za rozvojem řady závažných onemocnění. A už jen to by měl být důvod s nadbytečnými kily něco dělat. Celý koncept tolik skloňované sebelásky je samozřejmě skvělý, ale opravdovým projevem sebelásky by mělo být udržování hmotnosti v normě, dostatek pohybu i zdravá a vyvážená strava.

Sport

Sport je skvělým řešením, které vás udrží v kondici a zlepší váš zdravotní stav.

Jak tedy udržovat váhu v normálu a být zdravější?

Zdravý životní styl je běh na dlouhou trať a jen málokdo dokáže změnit svoji životosprávu ze dne na den. Tím spíš v situacích, kdy lidé vlastně nemají povědomí o tom, jak by taková životospráva měla vůbec vypadat. V dnešním článku vám všechno bohužel vysvětlit nedokážeme, ale když si přečtete náš několikadílný seriál nazvaný Jak si sestavit jídelníček, určitě budete moudřejší a dozvíte se de facto vše, co potřebujete vědět o hubnutí i udržování hmotnosti.

[1. díl] Jak si sestavit jídelníček – úvod, energie, bazální metabolismus

Vítám vás u nového seriálu článků, ve kterém si rozebereme absolutní základy stravy, naučíme se zjistit si svůj energetický příjem, dozvíme se něco o makroživinách, řekneme si, jak si

Od |27 října, 2020|Výživa|0 komentářů

Rozšířit obzory by vám pak měl i náš článek zvaný 7 zásad zdravé výživy, kde probíráme ty nejdůležitější pilíře optimální stravy.

Závěr

Obezita je nebezpečná a takový nezdravý životní styl nese svá rizika. Ať si říká kdo chce, co chce. Mít se rád? Ano. Být spokojený s tím, že mám 20 kilo navíc? Ne. Nejedná se totiž o nějaký estetický stav našeho těla. Jde tady o zdraví. Tak, jako není správné být podvyživený, není správné být ani obézní. Správné je jen mít zdravé procento tělesného tuku!

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Nejčtenější článek

E-book základy suplementace

Mrkni na náš e-book!

Sdílet tento článek.

Přejít nahoru