7 tipů, jak podpořit zdraví jater
Na játra si většina z nás vzpomene maximálně tak před náročnou nocí se spoustou alkoholu. Věděli jste ale, že je to náš největší vnitřní orgán a vlastně centrální orgán našeho metabolismu, bez kterého bychom nemohli vůbec fungovat? Játra jako taková mají obrovské množství různých funkcí a my dnes bohužel děláme řadu věcí, kterými jim tak úplně neprospíváme. Čemu se vyvarovat? A co naopak dělat, aby naše játra zůstala co nejdéle v kondici? Na to se podíváme v našem dnešním článku.
Obsah článku
Co jsou játra vlastně zač? A jaké role plní?
Jak už jsme zmínili v úvodu našeho dnešního článku, játra jsou největším lidským orgánem, který u dospělého člověka může vážit až 1,5 kilogramu a kterým protečou během jediné minuty až dva litry krve. Játra se nachází v pravé horní části břicha – jejich vrchní okraj se nachází těsně pod bradavkami a spodní okraj je zhruba u osmé mezižeberní chrupavky. Játra jako taková plní obrovské množství různých funkcí, jako například:
- Podílí se na metabolismu jednotlivých makronutrientů
- Jsou zásobárnou glykogenu
- Pomáhají detoxikovat organismus
- Stojí za produkcí jaterní žluči
- Tvoří se v nich řada důležitých hormonů
- Zajišťují degradaci přebytečného cholesterolu, o jehož snižování jsme psali samotný článek o vysokém cholesterolu
Játra mohou vážit až 1,5 kilogramu a během minuty jimi protečou až dva litry krve.
Jak podpořit jejich funkčnost? Čeho se vyvarovat?
Játra sice plní celou řadu funkcí nepostradatelných pro náš organismus, ale na druhou stranu se o ně musíme řádně starat, aby vydržely efektivně fungovat. Máme pro vás pár tipů, jak podpořit jejich funkčnost:
Udržujte si zdravou váhu
Tělesná hmotnost má naprosto určující vliv na naše zdraví a kromě toho, že ovlivňuje třeba kardiovaskulární zdraví nebo správnou funkčnost pohybového aparátu, je důležitá také pro játra. I v případě lehké nadváhy totiž může dojít k onemocnění zvanému nealkoholové ztučnění jater, kdy se v játrech začne ukládat tuk a to může postupem času vyústit v nejrůznější formy zánětů. Běžně se ale projevuje symptomy, jako je bolest břicha nebo jeho otok, únava či zežloutnutí kůže. Je proto důležité dodržovat zásady zdravého stravování, o kterých jsme psali třeba v našem dvoudílném seriálu nazvaném Jak si sestavit jídelníček? Ve zkratce řečeno však v péči o játra hraje důležitou roli třeba vláknina, ale svou roli má i červené maso, mléčné produkty i zdravé tuky. Dobré je myslet také na dostatečný příjem tekutin, aby vaše tělo bylo dobře hydratované.
Zdravá výživa je velmi důležitá nejen pro zdraví jater, ale také pro celkovou vitalitu.
Pravidelně cvičte
Kromě zdravého stravování hraje svoji roli také pravidelný pohyb. Podle některých studií může právě cvičení efektivně odstraňovat tuk nahromaděný v játrech, k čemuž dochází při nealkoholovém ztučnění jater. Pravidelně sportovat přitom zvládne každý, i za předpokladu, že jste hodně vytížení třeba kvůli práci a dětem – schválně můžete vyzkoušet náš půlhodinový trénink, se kterým se zvládnete dobře zapotit už do 30 minut.
Vyvarujte se alkoholu a drog
Asi pro nikoho není překvapením, že játrům rozhodně neprospívá pravidelné pití alkoholu. O tom, jaké má dopady třeba na vaše tréninkové snažení, jsme psali v samostatném článku o vlivu alkoholu na trénink. Pro potřeby dnešního článku vlastně stačí vědět, že množství přijatého alkoholu je minimálně pro naše játra ideální snížit na minimum. Stejně tak byste se ale podle doporučení oficiálních institucí měli pro zdraví jater vyhnout drogám, včetně marihuany, a pozor byste si měli dávat na to, abyste vždy používali čistou jehlu v případě aplikace drog, anabolik, ale i při provádění tetování nebo piercingů. I to totiž může ohrozit zdraví našich jater.
Dodržujte základní hygienu
Dodržovat základní hygienu, včetně třeba pravidelného a správného umývání rukou, je důležité z mnoha různých důvodů. Pro játra je důležité zejména to, že ze špinavých rukou můžete dostat třeba žloutenku, která by je mohla dost zásadně poškodit. Právě kvůli prevenci tohoto onemocnění také není dobré s kýmkoliv sdílet třeba žiletky, zubní kartáčky ani další předměty osobní hygieny. Ty mohou být totiž kontaminovány mikroskopickým množstvím krve, která ale za předpokladu, že je infikovaná, může napáchat obrovské škody. Ze stejného důvodu je také dobré praktikovat bezpečný sex, protože tím nechráněným zvyšujete riziko hepatitidy B a C.
Žiletky ani jiné hygienické pomůcky s nikým nesdílejte.
Zkuste suplementy
Stejně jako v případě, kdy se snažíte třeba o nárůst svalové hmoty, není ani v péči o játra úplně od věci používání suplementů. Hodí se k tomu dodat, že jaterní detoxikace spočívá jak v odstraňování velmi nebezpečných substancí, jako jsou drogy či hormony, tak i v odstraňování poměrně běžných toxinů, jako je kofein nebo nikotin a pro každý z těchto typů se hodí lehce odlišné nutrienty, kterými lze fungování jater podpořit. Asi nejjednodušší je používat náš komplexní doplněk zvaný Liver Max, který je přesně za tímto účelem postavený a obsahuje skutečně důležité a efektivní nutrienty. Od věci pro tyto účely ale rozhodně není ani třeba náš Vitality Booster, který ocení i sportovně zaměření jedinci.
Liver Max |
Podpoř zdraví svých jater tímto Liver Max, který obsahuje 12 látek, díky kterým zlepšíš funkci svých jater a podpoříš tak detoxikaci. |
Chci Liver Max! |
Jezte dostatek zeleniny
Jíst hodně zeleniny radí rodiče od malička snad každému – a má to mnoho důvodů, z nichž jedním je bezpochyby zdraví jater. Pro tento orgán je kromě brukvovité a listové zeleniny dobrá zejména tzv. hořká zelenina, kam patří třeba pampeliška, kopřiva nebo rukola. Nebojte se proto tyto méně známé byliny také zařadit třeba do různých salátů nebo jiných jídel, které si budete připravovat. Od věci nejsou ani zelené rostliny jako chlorella či spirulina, které skrze obsah chlorofylu pomáhají přirozené detoxikaci. Právě tyto dvě látky najdete mimo jiné třeba v našem Super Greens PRO.
Dostatek zeleniny je důležitý nejen pro zdravá játra.
Nestresujte se
Poslední tip, jak snížit negativní dopady na játra, je nestresovat se. Nadměrný stres totiž může mít naprosto devastující vliv na naše tělo a játra nevyjímaje. V reakci na stres může podle výzkumů dojít k poškození jater a stres jako takový může přispívat i k onemocnění jater.
Co si z dnešního článku odnést?
Játra jsou životně důležitým orgánem, který ale bohužel ohrožujeme mnohem více faktory, než je jen konzumace alkoholu. Vliv na ně má nadváha a celkový životní styl, hygiena, jídelníček a dokonce i stres. Neznamená to ale, že byste měli být neustále napjatí ohledně toho, zda nějak neškodíte svým játrům – přeci jen tento orgán disponuje relativně vysokou schopností regenerace a s občasným pivem si bez větších problémů poradí