Jak snížit vysoký cholesterol
Cholesterol. Všichni o něm tak nějak slyšeli, přesto málokdo ví, co je vlastně zač. Každý má za to, že jeho zvýšená hladina může stát za rozvojem řady onemocnění, ale jen někdo ví i to, že bez něj vlastně naše tělo nedokáže fungovat a třeba takové nabírání svalů by bez něj bylo neskutečně složité. V našem dnešním článku si proto představíme cholesterol do poslední součástky, abyste věděli, že není dobré se mu vyhýbat, ale zároveň je nutné si jeho hladinu hlídat.
Obsah článku
Co je cholesterol vlastně zač?
Cholesterol bývá obvykle definován jako steroidní látka, která se přirozeně vyskytuje v naší krvi. Nenechte se ale zmást – člověk není ani zdaleka jediným tvorem, v jehož těle cholesterol figuruje. Tuto látku bychom dokázali najít i u zvířat nebo specifických hub a rostlin. Konkrétně v lidském organismu ale plní celou řadu naprosto nepostradatelných funkcí jako například:
- Podílí se na stavbě buněčných membrán i metabolismu lipidů.
- Pomáhá syntetizovat řadu látek včetně vitamínu D nebo pohlavních hormonů.
- Podílí se na tvorbě žluči v našich játrech.
Aby to nebylo tak jednoduché, ačkoliv o cholesterolu většinou hovoříme jako o jedné látce, jedná se o součást tzv. lipoproteinů, které můžeme dále rozdělit do tří hlavních kategorií. Z nich pro potřeby našeho dnešního článku stojí za zmínku primárně dva:
Nízkodenzitní lipoprotein (LDL)
S tímto typem lipoproteinu se můžete setkat pod vícero názvy, ale všechny vychází z anglického low-density lipoprotein, pročež se někdy používá pouze zkratka LDL nebo český ekvivalent nízkodenzitní lipoprotein. Mnohdy se o něm hovoří jako o “zlém cholesterolu”, což ale není úplně správné. Tento název si nicméně vysloužil proto, že se jeho nadbytek může usazovat v tepnách, což může způsobit nemalé problémy. Jeho hladina by měla být v ideálním případě méně než 100 mg na decilitr krve.
Když se řekne cholesterol, většině lidí se vybaví tučná jídla.
Vysokodenzitní lipoprotein (HDL)
Vysokodenzitní lipoprotein představuje pravý opak LDL cholesterolu. Laická veřejnost ho nejčastěji zná pod (opět zavádějícím) názvem “hodný cholesterol”, protože pomáhá odstraňovat LDL z tepen. Jeho hladinu je optimální držet na hladině nad 60 mg a vyšší. Naopak hodnoty pod 40 mg/dL mohou indikovat vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění.
Jaké jsou příznaky nenormální hladiny cholesterolu?
Na vysokém cholesterolu je poměrně zákeřné, že se nijak neprojevuje. A koneckonců to dává smysl – je to jen číselná hodnota, nikoliv konkrétní onemocnění. Důsledkem vysoké hladiny cholesterolu však může být onemocnění zvané ateroskleróza, tedy zvýšené ukládání této látky do cév. To pak může stát za celou řadou dalších problémů, které ale spojuje to, že je třeba je řešit preventivně.
Ačkoliv se vysoký cholesterol nijak neprojevuje, obvykle je spjatý třeba s obezitou.
Dá se zvýšený cholesterol léčit?
Jako zvýšený cholesterol se většinou označuje naměření hodnot 5,2-6,2 mmol/l krve, přičemž vše nad touto hladinou už je vysoký cholesterol. V optimálním případě se pak lidé pohybují v rozpětí od 3,9 do 5,2 mmol/l. Abyste zabránili zvyšování cholesterolu, je určitě na místě upravit životní styl. S tím by vám do jisté míry mohly pomoci i naše pravidelné články – odrazovým můstkem pro vás může být seriál Jak si sestavit jídelníček?, kde se dozvíte všechny potřebné základy. Konkrétně pro cholesterol je nutné vědět, že svoji roli hrají 2 faktory:
[1. díl] Jak si sestavit jídelníček – úvod, energie, bazální metabolismus
Vítám vás u nového seriálu článků, ve kterém si rozebereme absolutní základy stravy, naučíme se zjistit si svůj energetický příjem, dozvíme se něco o makroživinách, řekneme si, jak si
Dědičnost
Dědičnost je samozřejmě velmi komplexní věc, kterou nejde jen tak změnit. Jakmile dítě dostane od jednoho z rodičů nemocnou sadu genů, onemocní i samo. A v takovém případě se jedná o velmi složité onemocnění, které se projevuje již od dětství a většina z takto postižených osob umírá na infarkt zpravidla do 20 let věku.
Životní styl
Druhým faktorem, který se naopak dá překopat úplně od základu, je životní styl. Konkrétně pro prevenci vysokého cholesterolu je podstatné si hlídat celkovou hmotnost i příjem tuků, alkoholu a cigaret. Na místě je samozřejmě i jíst dostatek zeleniny, ovoce a vlákniny. Jak o výhodách pravidelné konzumace ovoce, tak o benefitech vlákniny jsme pro vás napsali samostatné články, které vám samozřejmě mohou pochopit tuhle problematiku detailněji.
Životní styl hraje hlavní roli nejenom v hladině vašeho cholesterolu.
5 tipů, jak snížit cholesterol
Zatímco s dědičnými predispozicemi hnout příliš nelze, se životním stylem ano. Pokud chcete v domácích podmínkách zlepšit svůj celkový zdravotní stav, máme pro vás několik konkrétních typů:
- Změňte způsob přípravy pokrmů – na obsah cholesterolu a tuků má vliv kromě samotných potravin i způsob jejich přípravy. Na místě je proto určitě omezit smažení a zaměřit se spíše třeba na vaření v páře, dušení nebo jiné nízkotučnější způsoby přípravy.
- Dostatečně se hýbejte – jelikož jedním z problémových faktorů je obezita, určitě není od věci ani pravidelný pohyb. Na všechny typy tréninků najdete inspiraci v záložce Trénink na našem blogu.
- Přestaňte kouřit i pít alkohol – alkohol ani cigarety neprospívají jak cholesterolu, tak ani celkovému zdraví vnitřních orgánů a dalších částí našeho těla.
- Jezte více ovoce i zeleniny – Tyto dvě složky potravy jsou bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály a až na výjimky (jako třeba avokádo) neobsahují téměř žádné tuky a dobře vás zasytí.
- Zařaďte do svého jídelníčku specifické potraviny – o některých potravinách se mluví jako o jídlech se schopností snižovat hladinu cholesterolu. Jedná se zejména o citrusy, jablka, česnek, fazole, mořské ryby, oves nebo ořechy.
V případě, že vysokým cholesterolem už trpíte, lékaři vám mohou často předepsat léky ze skupiny statinů, jako je lovastatin nebo atorvastatin.
Co si z dnešního článku odnést?
Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že není cholesterol jako cholesterol a v rámci této látky ještě často hovoříme o lipoproteinech s nízkou a vysokou denzitou (LDL a HDL). Jejich vysoká hladina se bohužel ničím zvláštním neprojevuje a od věci proto určitě není pravidelně podstupovat krevní testy, které vaši hladinu cholesterolu změří. Hodnoty nad 5,2 mmol/l krve už byste rozhodně měli řešit a nejjednodušší je samozřejmě začít u změny životosprávy.