Vliv alkoholu na trénink – co všechno dokáže ovlivnit?

Od Publikováno: 19 července, 2021Aktualizováno: 19 července, 2021Kategorie: Trénink, Zdraví0 komentářů

Pití alkoholu je v naší zemi považováno za naprosto normální a běžnou záležitost. Hledat v národu pivařů člověka, který si čas od času nezajde „na jedno”, může být ve skutečnosti mnohem těžší, než se zdá. Nemusí se ale vždy jednat jenom o pivo. Češi si s velkou oblibou pochutnají i na víně a lihovinách všeho druhu. Zkrátka a dobře, alkohol je v našich končinách docela běžnou součástí života většiny lidí. Sportovci nejsou výjimkou. Najde se mezi nimi sice více jedinců, kteří alkohol nepijí vůbec, nebo pouze ve velmi omezeném množství, nicméně pro naprostou většinu platí to stejné, co pro zbytek populace. Jak se tohle promítne do jejich sportovního výkonu? Každému je asi jasné, že alkohol na fyzický výkon nebude mít zrovna pozitivní vliv.

Alkohol a růst svalů

Každý už určitě někdy slyšel, že když bude člověk po tréninku pít alkohol, zhorší se mu regenerace, a to negativně ovlivní růst svalů. Toto tvrzení dokonce podporuje i studie z roku 2014, která sledovala vliv konzumace alkoholu po tréninku na výkony sportovců. Výsledky byly poměrně jasné – muži, kteří pili alkohol, zaznamenali sníženou schopnost syntézy bílkovin asi o 24 %. To je něco, čemu se každý člověk ve fitku chce vyhnout obloukem. Nepomůže dokonce ani zvýšený příjem bílkovin. I v případě správné stravy a zvýšeného množství bílkovin v jídelníčku dopadla skupina, která si alkohol po tréninku dopřála, mnohem hůře.

Pivo po tréninku

Pivo po tréninku sice chutná dobře, ale sabotuje veškeré výsledky, kterých člověk dosáhl.

Zpomalení metabolismu a přibírání

Největší problém, který nastává v momentě, kdy se naše tělo snaží zpracovat alkohol, je ten, že se k němu nechová jako k ostatním látkám. Lidské tělo nevnímá alkohol jako živinu, ale jako toxin. A ono se popravdě není čemu divit. Kalorie z alkoholu není možné uložit stejným způsobem jako ostatní. Organismus se tedy snaží alkoholu co nejrychleji zbavit. Jak to udělá? Jednoduše přeruší ostatní méně důležité procesy a soustředí se primárně na vypuzení nechtěného toxinu. To je důvod, proč mají lidé po požití alkoholu zvýšenou potřebu chodit na toaletu. Naše tělo využívá močení jako hlavní způsob vyplavování alkoholu z těla. Tím se mimo jiné spotřebuje velké množství vody a zpomalí metabolismus.

Kalorie, které měly být spáleny, se tedy uloží jako tuk, protože organismus si zkrátka nejdřív musí poradit s alkoholem. To rozhodně nepomůže ve snaze spálit přebytečná kila a zhubnout. Další problém je ten, že alkohol obsahuje tzv. prázdné kalorie. To znamená, že neobsahuje žádné živiny, které by tělo dokázalo nějak využít, ale pouze zvýší náš kalorický příjem. Samozřejmě množství kalorií se v každém nápoji liší. Nesmíme ale zapomenout na to, že pod vlivem alkoholu si člověk často neuvědomuje, kolik toho ve skutečnosti vypije. Počet kalorií se tedy velmi snadno navýší. Příjem kalorií negativně ovlivňuje ještě další věc spojená s pitím alkoholu, a tou je jídlo. Existuje dokonce studie, která říká, že lidé pod vlivem alkoholu mají sklony k přejídání a rozhodně si nepočítají kalorie, které přijmou. V konečném důsledku může pár skleniček představovat docela velkou překážku v cestě za štíhlejší postavou.

Alkohol a jídlo

Při pití alkoholu člověk dostane rychle chuť také na jídlo. V něm se ale často skrývá velké množství kalorií.

Může alkohol ovlivnit hladinu hormonů v těle?

Často se mluví o tom, že pravidelná konzumace alkoholu může u mužů způsobit pokles hladiny testosteronu. Je pravda, že alkohol negativně ovlivňuje hladinu hormonů v těle, nicméně aby mohlo dojít ke znatelnému rozkolísání hladiny testosteronu, muselo by toho alkoholu být opravdu hodně. Vzhledem k tomu, že alkohol znatelně působí na nervovou soustavu, nepřímo tím ovlivňuje právě i produkci hormonů. Navíc zvyšuje hladinu cukru v krvi a kvůli těmto efektům je pro tělo náročnější zpracovat klíčové nutrienty. Důsledkem toho je další negativní dopad na spalování tuků a hubnutí. To ani nemluvím o tom, jaký dopad má častá konzumace alkoholu na některé orgány – především na játra.

Proč bychom neměli usínat pod vlivem

Kdo čte naše články pravidelně, určitě už moc dobře ví, jaký důraz bychom měli klást na kvalitní spánek. Bohužel ho spousta lidí i nadále podceňuje. Vzhledem k tomu, že alkohol se nejčastěji pije ve večerních hodinách, má bezpochyby skoro každý nějakou zkušenost s usínáním pod vlivem. Někdo by možná dokonce řekl, že když si člověk dá pár skleniček, usíná se mu lépe než obvykle. Nic ale nemůže být dále od pravdy. Pocitově se nám možná může zdát, že pod vlivem alkoholu usínáme lépe a spíme více tvrdě, realita je ale úplně odlišná. Alkohol negativně ovlivňuje spánek hned z několika důvodů.

Po jeho požití dochází k narušení spánkových fází. Nejvíce se to projeví na REM fázi. Ačkoliv se při usínání může zdát, že naše tělo je více uvolněné, ve skutečnosti tomu tak není. Pod vlivem alkoholu nedojde ani k dostatečnému poklesu tepové frekvence. Navíc studie ukazují, že lidé, kteří pijí před spaním, mají mnohem vyšší sklony k vypěstování závislosti na alkoholu.

Sklenička vína

Sklenička vína určitě ničemu neuškodí, ale pomáhat si jí ke spánku rozhodně není dobrý nápad.

Jak pít co nejšetrněji

Alkohol rozhodně není pro naše tělo nic dobrého. I přesto nepředpokládám, že by se ho teď většina lidí rozhodla nadobro vzdát. Řekněme si narovinu, kdo z nás si po práci rád to jedno pivko nedá. Život přece není jen o tom, abychom si všechno neustále odpírali. Určitě proto nebude na škodu říct si několik tipů, díky kterým se dá dopad alkoholu na naše tělo co nejvíce minimalizovat. Na začátek se hodí uvést, že v souvislosti s negativními vlivy alkoholu na organismus vždy záleží na zkonzumovaném množství. To platí pro všechny výše zmíněné efekty. Alkohol v malém množství nenapáchá zase tolik škody, naopak když ho někdo konzumuje přehnaně moc, projeví se to na něm v mnohem větší míře.

Pokud pijete alkohol ve stejný den, kdy máte trénink, snažte se to od sebe co nejvíce oddělit. Čím delší pauza, tím méně se na unavených svalech promítne zhoršená syntéza bílkovin. V ideálním případě je dokonce lepší trénink v daný den vynechat nebo se alespoň vyhnout nějaké maximální zátěži. Rozhodně je dobré pít kromě alkoholu také hodně vody, což pomůže zažívacímu systému a taky zabrání ranní kocovině. Ještě než s pitím vůbec začnete, najezte se. Nejenže na vás bude alkohol méně působit, ale zamezíte tím tomu, že se pod jeho vlivem budete přehnaně přejídat.

Závěrečné shrnutí

Požívání alkoholu má negativní dopady na regeneraci a růst svalů a také na hubnutí. Vlivem zatížení organismu se zpomalí metabolismus a to způsobí horší spalování tuků. Kalorie z alkoholu se automaticky ukládají do podkožního tuku. Alkohol rovněž negativně působí na hladinu hormonů v těle a na kvalitu spánku. Abyste co nejvíce omezili dopady alkoholu na tělo, snažte se ho pít pouze rozumné množství a pijte také dostatek vody.

Autor článku

Sebastián Okruhlica
Sebastián Okruhlicaredaktor
Milovník všech druhů sportu a zdravého životního stylu. Nejedná se sice o čistokrevného liftera, ale o zastánce názoru, že fitness je základem do každého sportu. Kromě fitka se naplno věnuje například atletice a jízdě na kole.

Mrkni na nový e-book

E-book banner základy suplementace

Sdílet tento článek.

Přejít nahoru