Jak snížit vysoký krevní tlak? Dokáží pomoci suplementy?

Od Publikováno: 9 prosince, 2021Aktualizováno: 7 dubna, 2022Kategorie: Zdraví0 komentářů

Vysoký krevní tlak je jedním z nejčastějších onemocnění, se kterými se lidé v dnešní době potýkají a podle některých odhadů jím trpí až 30% veškeré populace. Že je toto číslo tak vysoké, je o to zajímavější, že existuje celá řada způsobů, jak vysoký krevní tlak snížit. Co je tedy nejdůležitější? A dokáží nějakým způsobem pomoci suplementy? Na to se podíváme v našem dnešním článku.

Velmi důležitý je pohyb

Pohyb je důležitý pro kvalitu našeho života jako takového. Metaanalýzy, které zahrnují desítky různých studií, ale dospěly k tomu, že pravidelná aerobní aktivita může velmi výrazně snižovat hladinu krevního tlaku a to primárně u mužů. Mechanismus fungování je přitom naprosto jednoduchý – když srdce začnete vystavovat nějaké sportovní aktivitě, bude muset tlouct silněji a rychleji, dokud se na tempo dané aktivity neadaptuje. A až se tak stane, znamená to, že v klidovém stavu zvládne pracovat s menší námahou. To samozřejmě sníží tlak kladený na tepny a tím se celý krevní tlak snižuje. Podle dostupných výzkumů stačí k pozitivním změnám i čtyřicetiminutový sportovní trénink třikrát až čtyřikrát týdně. Inspirovat se můžete třeba naším fullbody tréninkovým plánem pro trénink 3x týdně.

Vytrvalostní pohyb

Pohyb má celou řadu benefitů pro naše zdraví. Mimo jiné posílíte srdce a snížíte tlak.

Vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám

Průmyslově zpracované potraviny mají celou řadu nevýhod – mimo jiné obsahují třeba konzervanty, aby dlouho vydržely. Kromě toho má většina z nich ale také extrémně vysoký obsah soli a to rozhodně není dobré pro lidi s hypertenzí. Jak naznačují odborné výzkumy, zatímco někteří jedinci na sůl téměř nereagují, u některých osob může právě zvyšovat tlak. Jídlo si tak vždy raději připravujte doma, než abyste si kupovali třeba konzervované polévky, předchystanou mraženou pizzu a podobná jídla.

Přestaňte kouřit

Nápisy o negativním dopadu kouření na zdraví nejsou na krabičkách jen tak pro nic za nic. A příkladem je i prokázaný negativní vliv kouření na krevní tlak. Možná ještě zajímavější je zjištění, že vyšší tlak mohou mít i nekuřáci navštěvující kuřácké restaurace – analogicky to znamená, že pokud kouříte třeba v bytě, kde jsou vaše děti, mohou i ony být po nějakém čase ohroženy hypertenzí. Dalším z možných řešení, jak snížit tlak, je přestat kouřit.

Kouření cigaret

Kouřením neškodíte jen sobě, ale častokrát i lidem kolem, aniž byste si to uvědomovali.

Vyhýbejte se stresu

Korelace mezi nadměrným stresem a vysokým krevním tlakem je zřejmá na první pohled a pokud jste často ve stresu, mimo jiné se můžete stát mnohem náchylnější třeba k infarktu. Je proto nesmírně důležité najít si nějakou aktivitu, která vám pomůže se s okolním stresem vypořádat. Pro někoho to může být meditace a jóga, pro jiného poslech hudby nebo třeba procházka v přírodě. Dobře ale poslouží také návštěva sauny nebo pravidelný trénink v posilovně.

Jezte zdravě

Jako u mnoha jiných problémů, i v případě vysokého tlaku vám může pomoci obyčejná zdravá strava. Studie totiž skutečně ukazují, že například lidé, kteří jedí dostatečně vysoké množství bílkovin a vlákniny, mohou být vystaveni nižšímu riziku hypertenze než lidé s nízkoproteinovým jídelníčkem. Zaměřte se tedy na to, že máte v jídelníčku dostatek libového masa, vajec, ale i luštěnin a mléčných výrobků. Pokud chcete svůj příjem bílkovin ještě podpořit, je možností i suplementace kvalitního proteinu.

Kuřecí se zeleninou

Strava bohatá na bílkoviny a vlákninu může být základem pro zdravé srdce a správný tlak.

Můžou mi pomoci suplementy?

Od suplementů rozhodně nemůžete čekat zázraky a myslet si, že místo radikální změny životosprávy vám pomůže nějaký doplněk stravy, je trochu naivní. Přesto ale mnohé vědecké studie dávají užívání suplementů do určité souvislosti. Za zmínku stojí třeba následující zjištění:

  • Lidé, kteří mají vysoký tlak, často disponují nižší hladinou vitamínu D (studie)
  • Vitamín B9, známý též jako kyselina listová, u lidí se srdečním onemocněním dokázal snížit krevní tlak (studie)
  • Dle studií dokáží nitráty z červené řepy 6 hodin po užití snížit systolický krevní tlak až o 4-5 mmHg (studie)
  • Když těhotné ženy s vysokým tlakem užívaly arginin, hodnoty diastolického tlaku se snížily (studie)
  • Některé studie naznačují, že v rámci prevence vysokého tlaku může být přínosná suplementace omega 3 (studie)
  • U lidí s vysokým příjmem sodíku pomohla podle dostupných analýz snížit tlak zvýšená suplementace draslíku (studie)

Jak vidíte, většina provedených výzkumů je buď prováděna na specifickém vzorku populace, nebo vede k nepříliš jednoznačným výsledkům. Co to znamená? Že mnohem důležitější roli než suplementy bude hrát zdravý životní styl, dostatek pohybu i vyhýbání se stresu. Pokud ale budete suplementovat třeba kvalitní multivitamín nebo spolehlivé Omega 3, nic tím nezkazíte. Nemějte od nich v tomto ohledu ale žádná přehnaná očekávání. Vysoké přínosy na zdraví mají však rozhodně v jiných ohledech.

Můžete si o nich přečíst v tomto článku:

Co si z toho odnést?

Pokud chcete snížit hladinu krevního tlaku, musíte změnit svoji životosprávu. Přestaňte kouřit, začněte více sportovat a do toho zdravě jíst. A pokud máte nadváhu, určitě není od věci zhubnout. Ačkoliv vědecké studie se ohledně vlivu suplementů na snížení hypertenze vyjadřují spíše nejasně, užívat zmiňovaný multivitamín nebo Omega 3 rozhodně není od věci a doporučujeme to každému, ne jen těm z vás, které trápí vysoký tlak. Nezapomínejte také na to, že při tomto onemocnění je dobré vše konzultovat s lékařem a mít správně nastavenou medikaci.

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Nejčtenější článek

E-book základy suplementace

Mrkni na náš e-book!

Sdílet tento článek.

Přejít nahoru