Cvičení při nemoci? Kdy je lepší posilovnu vynechat

Od Publikováno: 5 prosince, 2022Aktualizováno: 14 ledna, 2023Kategorie: Zdraví0 komentářů

I když je to trochu škoda, teplé počasí u nás vydrží jen pár měsíců a poté se začne prudce ochlazovat. No a s tím je samozřejmě spojena vlna různých respiračních onemocnění, které dřív nebo později mohou dopadnout na každého. Jenže jak je to se cvičením při nemoci? Má cenu se hecnout a jít si zacvičit i když se necítíte úplně stoprocentně, nebo je lepší nemoc nejdříve řádně vyležet? V tomto článku vám prozradíme, jak k podzimnímu cvičení při nemoci vlastně přistupovat.

Důležité, ale vyčerpávající

Ze všeho nejdříve je potřeba si uvědomit, že pravidelný sport je pro naše tělo neskutečně důležitý a v různých studiích se poměrně často objevuje, že fyzická aktivita má vliv na řadu imunitních faktorů. Kromě toho je sport také prevencí řady onemocnění jako jsou různé kardiovaskulární nemoci či cukrovka. V neposlední řadě vám spolu se správně nastaveným jídelníčkem, kterému jsme se věnovali v samostatném článku o sestavení jídelníčku, pomůže udržet váhu v normě, čímž také přispívá k celkovému zdraví. Problém je ale to, že cvičení je pro tělo poměrně vyčerpávající záležitostí a ve chvílích, kdy se necítíte zrovna dvakrát zdraví, může nadělat více škody než užitku. Když už do fitka i přes lehké nachlazení vyrazíte, měli byste mít na paměti, že není od věci snížit intenzitu vašich tréninků, abyste se na nich úplně nezničili.

Cvičení s volnou osou

Lehký trénink nejspíš zvládnete i v případě, že se necítíte úplně nejlépe. Nové maximálky ale raději nezkoušejte.

Kdy můžete jít cvičit bez obav?

I když názory odborníků se lehce liší, existuje velmi populární poučka zvaná above the neck, volně přeloženo jako “nad krkem”. Ta říká, že pokud vás trápí problémy od krku výše, můžete jít bez obav cvičit. Ucpaný nos (nebo naopak časté smrkání) či mírná bolest hlavy by tak neměly představovat žádný výraznější problém a pokud se na to cítíte, klidně můžete jít do fitka. Naopak problémy, které se nachází pod krkem, by vás měly donutit situaci přehodnotit – od fitka si tedy dejte pauzu, pokud máte teplotu, průjem, bolesti na hrudi nebo bolesti kloubů.

Myslete na ostatní

Samozřejmě, že snad nikomu se nechce zůstat celý podzim a zimu doma jen kvůli mírným příznakům nachlazení. Pokud tedy nemáte žádné zdravotní komplikace, chodíte do práce a necítíte se v průběhu dne nijak zásadně více unavení, zvládnete lehký trénink nejspíš bez problémů absolvovat. Je ale dobré myslet i na ostatní a v případě, že jste opravdu dost nachlazení, je na místě zvážit, zda je návštěva přeplněné posilovny (tím spíš v případech, kdy v místnosti není možné pravidelně větrat) skutečně dobrou volbou a zda není lepší buď nějaká lehká venkovní aktivita, nebo několikadenní pauza.

Rýma a nachlazení

Pokud kašlete a smrkáte, je dobré myslet na ostatní a zvážit, zda není lepší zůstat na pár dní doma.

Zkuste pár dní odpočívat

Pokud cítíte, že na vás něco leze, určitě je na místě dopřát tělu alespoň na pár dní odpočinek. Nejlepší je zůstat v teple, vypít dostatečné množství vody i čaje, o jehož benefitech jsme psali v samostatném článku o benefitech čaje a zvýšit množství přijatých vitamínů a minerálů. Pro tyto účely je jako stvořený třeba náš Vitality Booster, který je nabitý vitamíny B i C, echinaceou, ženšenem i železem. Jak jsme zmiňovali v našem článku o významu glutaminu, s imunitou může pomoci i tato esenciální aminokyselina a není proto od věci zařadit do své suplementace i dávku našeho L-Glutamine. A jakmile se váš zdravotní stav zlepší, můžete znovu nastoupit do fitka. Pokud jste měli před nemocí pravidelný režim, uvidíte, že týden bez posilovny možná přinese víc užitku než problémů.

Vitality Booster

Vitality Booster

Komplexní směs rostlinných extraktů a přírodních forem vitamínů pro podporu přirozené obranyschopnosti a vitality.
Chci Vitality Booster!

Co dělat, abych zlepšil imunitu?

Jelikož se náš článek blíží k závěru, je určitě na místě zdůraznit, že budování odolného imunitního systému je běh na dlouhou trať a nedá se s tím začínat až ve chvíli, kdy onemocníte. V souvislosti s tím bychom vás rádi odkázali na dva samostatné články, které u nás na blogu už vyšly. Tím prvním je 10 tipů na posílení imunity, ve kterém vyzdvihujeme benefity třeba fermentovaných potravin, dostatečného spánku nebo pravidelného cvičení a přísunu sluníčka. Druhou povinnou četbou na toto téma je pak také náš článek 5 nejlepších suplementů na podporu podzimní imunity, kde vám představíme jednotlivé doplňky, které mohou imunitu efektivně podpořit.

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že drobná rýma a slabé příznaky nachlazení rozhodně nemusí být důvodem k tomu, abyste přestali chodit do posilovny. Je však třeba mít na paměti, že nemoc tělo oslabí, a proto není dobré si plánovat žádné těžké tréninky. Zároveň byste měli myslet na ostatní a pokud kašlete a smrkáte opravdu hodně, je lepší zůstat doma a snažit se nemoc vyležet.

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Mrkni na náš e-book!

E-book základy suplementace

Nejčtenější článek

Sdílet tento článek.

Přejít nahoru