Proč a jak brát L-Glutamine
Základy v suplementaci bychom měli probrané, a teď je na čase se posunout někam dál. V posledním článku o spánku jsem zmínil v jednom bodě, že můžeme kvalitu našeho spánku zlepšit suplementováním L-Glutaminu (dále již jako Glutamin), takže na to navážeme a Glutamin si podrobněji rozebereme.
Co je Glutamine
Glutamin je v lidském těle (zejména kosterním svalstvu) nejvíce zastoupená neesenciální aminokyselina. „Neesenciální“ znamená, že tělo je schopno si ji samo syntetizovat (vytvořit). Na úkor tohoto faktu jsem už slyšel spoustu názorů o tom, že není nutné Glutamin suplementovat, protože tělo si jej vytvoří samo. Hned tady bych si mohl dovolit hloupou poznámku, že tělo si umí růstový hormon nebo testosteron také vytvořit, ale stejně v závislosti na sportovních výkonech to lidé vy(zne)užívají v celkem nemalé míře. Porovnávám sice úplně něco jiného, ale na hloupou poznámku odpovím blbou odpovědí. Já osobně zastávám názor, že pokud se rozhodnu suplementovat aminokyseliny, tak Glutamin by měla být první, kterou zařadím.
Tím, že je Glutamin nejrozšířenější, tak se tělo docela dost snaží, aby ho mělo dostatek. Každopádně ten Glutamin se tam nevynoří z čistě jasna z první možné pro tělo neužitečné bakterie. Tělo jej syntetizuje z jiných aminokyselin, čímž se vlastně o ty jiné aminokyseliny připraví a přijde tak o jejich benefity. Pokud tedy budete Glutamin doplňovat, tělo se nebude muset starat o to, aby jej muselo syntetizovat, ušetříte mu tak práci a budete využívat benefity jiných aminokyselin.
Pozor na přetrénování
Pokud hodně trénujeme, nároky na Glutamin jsou vyšší a pokud jej nepřijímáme, tělo začne snižovat přirozenou hladinu Glutaminu v těle, čímž dojde snadněji k přetrénování. Pak chvíli trvá, než se Glutamin dostane na standartní hladinu. Pokud tedy trénujete tvrdě a často, tak Glutamin rozhodně zařaďte.
Proč užívat Glutamin?
- Hraje klíčovou roli při syntéze proteinů
- Napomáhá pozitivní dusíkové bilanci
- Minimalizuje rozpad svalů – zabraňuje katabolismu
- Zlepšuje metabolismus bílkovin
- Zlepšuje regeneraci
- Zvyšuje schopnost vylučovat růstový hormon až o 400%
- Zlepšuje imunitu, kterou hlavně ovlivňuje stav tlustého střeva a právě tlusté střevo Glutamin vyžaduje – dá se říct, že Glutamin je primární zdroj energie pro imunitní systém
- Pomáhá při angíně a nachlazení (dávky 80mg/1kg tělesné hmotnosti)
- Zlepšuje kvalitu spánku
- Urychluje hojení ran a jiná zranění
- Detoxikuje amoniak z těla
Syntetický vs. fermentovaný Glutamin
„Všechny výrobky Glutamin jsou stejné, kup si ten nejlevnější.“
Něco podobného už padlo právě ve článku o základech v suplementaci. Tady musím výše zmíněné tvrzení také vyvrátit. Výrobky bohužel stejné nejsou, a pokud sáhnete po tom nejlevnějším, tak zcela jistě půjde o synteticky vyrobený Glutamin, který pochází z měkkýšů, lidských vlasů nebo třeba kachního peří. Obsahuje navíc nežádoucí příměsi, které zatěžují organismus. Bohužel většina produktů na českém trhu jsou vyrobené synteticky, jelikož výrobci díky nízkým nákladům syntetickou produkci hojně využívají.
Oproti tomu fermentace je přírodní proces, při kterém vzniká nejčistší forma Glutaminu, která se dá zakoupit. Je vytvořený z rostlinných zdrojů, tudíž je vhodný i pro vegany. Glutamin není v této formě geneticky modifikovaný, neobsahuje nečistoty, těžké kovy a skryté mikrotoxiny. Pro tělo je tento fermentovaný Glutamin mnohem lépe využitelnější.
Czech Virus se snaží dělat doplňky co nejkvalitnější, takže má v nabídce fermentovanou formu Glutaminu.
Jak Glutamin užívat?
Není nutné, a ani bychom neměli, to zbytečně s Glutaminem přehánět. Já osobně na sobě pociťuji už i dávku 7g denně. Zhruba na takové dávce doporučuji každému začít. Ve výjimečných případech se můžeme dostat třeba i na 30-50g za den, ale to už k tomu musí být opravdu nějaký zásadní důvod.
Ideální je rozdělit si vaši dávku alespoň na 2 porce.
PO TRÉNINKU: cca 5-15g
PŘED SPANÍM: cca 2-10g
Glutamin můžeme také dávat v podobné dávce jako před spaním i ráno po probuzení.
Někteří doporučují Glutamin užívat i před tréninkem. Já osobně jej před tréninkem nedávám, jelikož s vyšší hladinou Glutaminu v kombinaci s těžkým tréninkem může vznikat v těle více amoniaku.
Tak to by bylo pro dnešek vše. Snad se vám článek líbil! Brzy bude jistě další.
Foto: Vendula Hallová (Facebook)
Model: Dominika Grigarová (Instagram)