Chystáte se hubnout do plavek? S tímto manuálem to bude hračka
Přes zimu nějaká ta kila navíc mnoha lidem vůbec nevadí, jenže pak přijde léto a s ním i čas ukázat svoje tělo někde u vody. Pokud mezi tento typ lidí patříte i vy, pak byste měli vědět, že už je nejvyšší čas s formováním postavy do plavek začít. V našem dnešním článku vám naštěstí vysvětlíme, co a jak, odpovíme na otázku, zda potřebujete pro hubnutí do plavek jídelníček i za jak dlouho se dá reálně zhubnout. Jdeme na to!
Obsah článku
Hubnout na léto a přibírat na zimu?
Ještě předtím, než se dostaneme k samotnému gró našeho dnešního článku, bychom si měli říct, že vlastně celý koncept hubnutí na léto je většinou dost špatně zkonstruovaný. Mnoho pseudoodbnorníků radí, jaké potraviny máte vynechat, kolikrát denně jíst a podobně, jenže jakmile léto skončí, vy se vrátíte ke starému životnímu stylu a kila půjdou zase nahoru. A takhle budete hubnutí a přibírání řešit pořád dokola. Mnohem logičtější je změnit svůj životní styl tak, abyste si udrželi optimální váhu po celý rok a nehubli jste s následným jojo-efektem. Začátečnické, ale nesmírně důležité rady, na které budeme v dnešním článku částečně navazovat, jsme vám dávali v prvním a druhém dílu našeho seriálu “Jak si sestavit jídelníček”.
Na léto by většina lidí byla ráda ve formě.
Jak postupovat, když chci zhubnout?
Pokud sportujete nebo chodíte do fitka a máte nějaký přehled o tom, co je a není dobré dělat, bude pro vás hubnutí nejspíš mnohem jednodušší než pro někoho, kdo se vlastně příliš nehýbe. Ať už ale patříte do kterékoliv z těchto skupin, doporučujeme se držet těchto tří konkrétních pilířů:
Stanovte si konkrétní cíl
I když to možná nezní tak důležitě, ve skutečnosti je to alfa a omega úspěšného hubnutí. Správný cíl by neměl mít žádnou abstraktní podobu, jako třeba “zhubnu” a dokonce není dobré si dávat ani konkrétní cíle v kilogramech. Číslo na váze totiž ovlivňuje třeba obsah vody v těle, který je determinovaný třeba množstvím přijaté soli a zkonzumovaných sacharidů předešlý den. Může se tak stát, že za 14 dní budete o 5 kilo lehčí, ale vizuálně nezaznamenáte žádný rozdíl, což vás může dost demotivovat. Doporučujeme proto průběžné cíle, které budou zaměřené třeba na to, o kolik chcete snížit obvod břicha.
Začněte se zajímat o to, co jíte
Jestli jste doteď jídelníček nijak neřešili, je nejvyšší čas s tím začít. Nemusíte se vydat na dráhu nějakého ortorektika, který nesní žádné nezdravé jídlo, ale je dobré získat nějaký základní přehled o tom, kolik kalorií ve skutečnosti spotřebujete a tím pádem i o tom, kolik kalorií byste měli přijmout. O tom detailněji mluvíme ve zmiňovaných článcích série Jak si sestavit jídelníček?, kde pro vás máme i kalkulačku sloužící k orientačnímu výpočtu potřebných kalorií.
Většina lidí nemá vůbec ponětí o tom, kolik kalorií za den zkonzumují.
Začněte sportovat
Sportování je příjemný a zdraví prospěšný způsob, jak zvýšit svůj energetický výdej potřebný k optimálnímu spalování tuků. Volba sportu je víceméně na vás – můžete vyrazit na kolo, do fitka, ale počítá se klidně i vycházka do přírody. Jakákoliv aktivita vyžaduje kalorie a tím pádem vám pomáhá dosáhnout vaší vysněné plavkové postavy.
Na co si dát pozor?
Jakmile se do změny životního stylu pustíte, je dobré se vyvarovat celé řady věcí, které jste doteď možná vůbec nevnímali. My nedoporučujeme otočit svoji životosprávu ze dne na den o 180 stupňů, protože takový životní styl není udržitelný a po skončení vede ke zmiňovanému jojo efektu. Jakmile ale budete chtít zhubnout, vyvarujte se zejména těmto věcem:
Předchozí špatné návyky
Hubnutí je o kalorickém deficitu, ne o vzdání se všech věcí, které jste doteď měli rádi. Pokud ale máte něco, o čem víte, že to není úplně slučitelné s hubnutím, snažte se to omezit. Někdo je zvyklý večer sníst balení chipsů, někdo vypije denně několik káv s velkým množstvím plnotučného mléka, někdo je zase na sladkosti po obědě. Všechny tyto věci zvyšují váš kalorický příjem, aniž by byly nezbytně nutné. Jestli to jenom trochu jde, vyvarujte se jich nebo je aspoň omezte.
Někdo má ve zvyku si dávat třeba něco sladkého ke kávě. To se v konečném důsledku ale může projevit zbytečným navýšením kalorického příjmu.
Alkohol
Asi nejhorším zabijákem letních diet je alkohol. Kromě toho, že sám je hodně kalorický, je problém také v tom, že člověk ztratí určité zábrany a nevadí mu tak slevit ze svého cíle. Zvýšená konzumace alkoholu tak může jít ruku v ruce s nadměrnou konzumací jídla a to samozřejmě dělá hubnutí mnohem náročnějším. Dát si čas od času pivo v případě rekreačních sportovců není tak zásadní problém, ale pít několikrát do týdne už vaše snažení může dost zásadně narušit.
Oříšky, chipsy, sladkosti a slazené nápoje
Všechny potraviny zmíněné v názvu tohoto odstavce jsou přesně tím, co dokáže spolehlivě zvýšit váš kalorický příjem, aniž by vás to nějak zásadně zasytilo. Oříšky jsou sice zdravé, ale ne ve chvíli, kdy jsou obalené solí, spoustou dochucovadel a dalších aditiv. Stejně tak ani chipsy toho vzhledem k množství použitého oleje a vysokým teplotám nemají po nutriční stránce co nabídnout. A pokud jde o slazené nápoje, je nutné si uvědomit, že problematické nejsou zdaleka jenom nápoje jako Cola, Fanta nebo Pepsi, ale také mnoho ochucených minerálních vod, které mnoho lidí pije v průběhu dne. Mnohem lepším řešením jsou neslazené minerální nebo pramenité vody, které vám ušetří spoustu kalorií.
Slazené nápoje často obsahují spoustu kalorií, i když vás reálně příliš nezasytí.
Pomohou mi nějaké doplňky stravy?
Určitě jste si všimli, že v dnešní době můžete narazit na spoustu doplňků, které častokrát slibují naprosto neuvěřitelné věci. Jednoduchá poučka říká, že čím nereálnější věci doplněk slibuje, tím méně účinný ve skutečnosti bude. Pokud se ale chystáte koupit nějaký doplněk třeba prostřednictvím různých uzavřených skupin na sociálních sítích, může se stát, že bude dokonce i zdraví nebezpečný! Přesto to neznamená, že doplňky stravy na hubnutí jsou úplně k ničemu. I když od nich nemůžete čekat žádné zázraky, ve chvílích, kdy máte vyřešený jídelníček a jste v kalorickém deficitu, hubnutí skutečně podpoří. V naší nabídce pak najdete buď Thermo Virus, který obsahuje řadu stimulantů včetně kofeinu s prokazatelným vlivem na hubnutí, nebo novinku Lean AF, který se vzhledem k absenci stimulantů hodí i na večerní použití.
Lean AF |
Účinná novinka pro podporu spalování tuků. Hlavní látkou tohoto produktu je Sinetrol®, který z kategorie zásobních tukových buněk napodobuje změnu na tukové buňky řízené energetickým metabolismem. Produkt kromě podpory spalování tuků zvyšuje klidový energetický výdej. |
Chci LEAN AF! |
Pokud se tuhle novinku rozhodnete vyzkoušet, můžete efekt spalování ještě podpořit již našim dlouhodobě prodávaným a oblíbeným Thermo Virus. V případě použití kombinace obou produktů získáte ještě lepší efekt. Ovšem tady pozor na užívání v pozdních hodinách. Tento produkt, na rozdíl od Lean AF, obsahuje stimulanty a může tak narušovat spánek. A to nechceš! Spánek je totiž důležitá součást každého dietního režimu!
Thermo Virus |
Komplexní spalovač, který obsahuje unikátní kombinaci látek pro podporu kontroly tělesné hmotnosti a metabolismu tuků. Tento produkt obsahuje stimulanty a je vhodný jej užívat před tréninkem. Má totiž i nakopávací účinky! |
Chci THERMO VIRUS! |
Za jak dlouho se mi podaří zhubnout?
Ačkoliv se na tuto otázku mnoho webů snaží odpovědět jednoznačně, žádná univerzální odpověď neexistuje. Do tempa hubnutí vstupuje celá řada faktorů jako vaše pohlaví, věk, množství přijatých kalorií, kvalita spánku i to, na jaké váze začínáte. I když se názory na tuto problematiku dost různí, některé odborné zdroje doporučují hubnout zhruba mezi půl kilem a kilem a půl týdně. Každopádně hubnutí není konstantní proces a zatímco některé týdny můžete zhubnout mnohem více, jiné nemusíte zhubnout téměř nic. Stále ale platí, že spíše než sahat po nějakých radikálních řešeních, je dobré vybudovat udržitelný životní styl.
Co si z dnešního článku odnést?
Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že vaším cílem by nemělo být zhubnout na léto, ale překopat svůj životní styl tak, abyste byli zdraví a cítili se dobře celoročně. Pokud se k tomu odhodláte, je na místě stanovit si konkrétní cíl, začít vnímat, jaké potraviny konzumujete a kolik kalorií obsahují. V neposlední řadě se hodí také více sportovat, zahodit předchozí špatné návyky a omezit alkohol i nezdravé a nutričně nehodnotné potraviny.