5 zásad zdravého pohybu, které musíš dodržovat
Obsah článku
Dnešní doba zdravému životnímu stylu a pravidelnému sportování příliš nenahrává. Většina z nás si zcela odvykla na chození pěšky a vzhledem k protiepidemiologickým opatřením jsme dlouhou dobu i bez posilovny. A co si budeme vykládat, většina dní je tak hektická, že když už máme volnou chvíli, raději ji strávíme koukáním na televizi nebo jinou relaxační aktivitou se svými blízkými. Vyčlenit si v životě místo na sport je ale nesmírně důležité a nemusí to vůbec zabrat dlouhé hodiny každý den. Dnešní článek vám poskytne 5 rad, které se v rámci zdravého pohybu a zdravého životního stylu rozhodně hodí dodržovat.
Neomezujte se na jednu aktivitu
Tělo nemá rádo stereotyp a platí to jak pro stravu, tak pro pohybové aktivity, které by měla být co možná nejkomplexnější. Není totiž nic horšího, než když se omezíte na jednu jedinou aktivitu a tu každý den děláte. Vlastně ani nezáleží na tom, zda jste rekreační sportovec nebo profesionál. I vrcholoví sportovci musí totiž v rámci kompenzace jednostranně zaměřených aktivit provádět celou řadu různých cvičení. I když se to tedy na první pohled nemusí zdát, takoví vrhači koulí, kromě toho, že v rámci tréninku pravidelně střídají ruce, musí absolvovat desítky uvolňovacích, protahovacích, stabilizačních, dechových i relaxačních cvičení, aby mohli dosahovat co nejlepších výsledků. Jako amatéři můžete každý den dělat něco jiného. Je venku zrovna hezky? Vyražte dvakrát týdně na kolo, zaběhejte si nebo se jen projděte v přírodě. Nechce se vám ven? Zacvičte si! Fantazii se prostě meze nekladou. Čím pestřejší ale váš pohyb bude, tím lépe.
Dva dny můžete běhat venku, dva dny cvičit a zbytek týdne zařadit jen krátkou procházku.
Nezanedbávejte pobyt na čerstvém vzduchu
V dnešní době mnoho influencerů a sportovců mluví o detoxikaci organismu a zbavování se odpadních látek z těla. Víte ale, že až sedmdesáti procent všech těchto odpadních látek nás zbavuje dýchání? A už jen kvůli tomu v zásadě není jedno, co dýcháte. Kromě toho, že byste měli často větrat, je dobré taky pravidelně chodit na vzduch. Teď v létě navíc poměrně efektivně získáte množství nesmírně důležitého vitamínu D a perfektně se zbavíte stresu. I když předpokládáme, že pro většinu našich čtenářů bude naprostou prioritou posilování, určitě doporučujeme každému sportovci se alespoň jednou týdně na dvě hodiny projít na čerstvém vzduchu. Dobrou aktivitou je rovněž i běh, který se s posilováním dá efektivně spojit, jak probíráme podrobněji v samostatném článku.
Jak správně kombinovat posilování a běh?
V době, kdy nemáme možnost navštěvovat posilovny, se nám nabízí několik možností, jak se se současnou situací vypořádat. Někdo si postavil domácí posilovnu, jiní se naopak snaží cvičit s
Dbejte na aktivní i pasivní regeneraci
Pokud chodíte do posilovny a věnujete se jenom a pouze posilování, děláte obrovskou chybu a okrádáte se o potenciální výsledky. Kromě samotného tréninku je totiž velmi dobré se zaměřit i na aktivní a pasivní regeneraci. Pasivní regenerace je snad každému jasná – je nutné dostatečně spát, nepřepínat své síly a relaxovat třeba u sledování filmu. Neméně důležitá je ale regenerace aktivní – ta může spočívat třeba ve výše zmíněných procházkách, ale také v pravidelném saunování a nebo naopak v postupném otužování, díky kterému si vybudujete silný imunitní systém a vyplavíte pořádnou dávku endorfinů zodpovědných za pozitivní náladu.
Saunování je spolu s otužováním skvělým způsobem aktivní regenerace.
Důležitá je pravidelnost sportování
Jistě se mezi vámi najde i část těch věčných začátečníků, kteří jdou se svým kamarádem jednou nebo dvakrát do posilovny a i když je to vcelku baví, jsou z toho tak zmožení, že se na trénování další týden již vykašlou. To je ale vůbec nejhorší možný scénář. Nikdo po vás nechce výkony hodné profesionálních sportovců, klidně si dejte jen dvakrát týdně lehký trénink, který vás ale bude bavit. Nebo můžete vyzkoušet třeba náš trénink celého těla sestavený na tři dny v týdnu. Když vás takový trénink chytne, budete se do posilovny vždycky rádi vracet. A zbylé dny se můžete bez obav věnovat jízdě na kole, procházkám nebo jakékoliv jiné preferované aktivitě. Důležité je něco dělat, ne střídavě týden ležet a týden podávat výkony nad rámec svých sil. Více o této tematice si můžete přečíst v samostatném článku zaměřeném na důležitost pravidelného sportu.
Proč má pravidelné sportování smysl?
Všichni dobře víme, že pohyb je zdraví prospěšný. Jaké jsou ale konkrétní případy, kde se můžeme ujistit, že pravidelnou fyzickou aktivitou utužujeme a podporujeme svoje zdraví? V dnešním článku
Nepodceňujte techniku základních cviků
V dnešní době základní cviky vymezujeme velmi úzce jako skupinu vícekloubových cviků v čele se dřepem, mrtvým tahem nebo benchpressem. Z určitého širšího pohledu je ale základní cviky možné definovat jako cviky, které de facto kopírují základní pohybové vzorce, jež nám jsou dány stovky a tisíce let. V takovém případě můžete do této kategorie zařadit nejen komplexní cviky z posiloven, ale třeba i takový běh, různé formy protahování a celou řadu dalších aktivit. A u všech těchto činností, které se chystáte pravidelně provádět, je nesmírně důležitá technika. Kromě toho, že správná technika zajistí efektivní provedení a zacílení konkrétních svalových skupin, vám také umožní se vyhnout zranění. Jak koneckonců zmiňujeme v našem článku o dvoutýdenní pauze od posilování, kromě náročného tréninku je nesmírně důležitý i pravidelný strečink, cvičení středu těla, správné dýchání a propojení svalů a hlavy. Jestli tedy chcete nejen zvedat váhy, ale zároveň u sportu vydržet a být po pohybové stránce zdraví a komplexně založení, jsou tyto aktivity spolu se správnou technikou naprosto nezbytné.
Protahování, dýchání i propojení svalů s myslí je pro správnou techniku i skvělé výkony nesmírně důležité.
Co si z dnešního článku odnést?
Z dnešního článku byste si měli odnést jednoduchou poučku. Abyste minimalizovali riziko zranění a zároveň byly všestranně využitelní sportovci, nezaměřujte se jen na jedinou aktivitu. Místo toho si vyberte hned několik aktivit a těm se na pravidelné bázi věnujte. A nezapomeňte se kromě sportu jako takového soustředit na aktivní a pasivní regeneraci, správnou techniku i dýchání. Uvidíte, že hned budete se svými výsledky mnohem spokojenější.