10 tipů, jak snížit stres a zlepšit své zdraví

Od Publikováno: 26 února, 2023Aktualizováno: 26 února, 2023Kategorie: Zdraví0 komentářů

Stres je jedním z nejčastějších pocitů, které lidé zažívají a který většinou negativně ovlivňuje kvalitu našeho života. Každý člověk na tomto světě zažívá stres v různé míře, ale pro lepší duševní zdraví a celkovou pohodu je důležité snažit se úroveň stresu snížit. Zde je 10 tipů, které vám mohou pomoci snížit hladinu stresu a zlepšit vaše zdraví.

Pravidelně cvičte

Cvičení pomáhá uvolňovat endorfiny, což jsou přirozené hormony, které vám mohou pomoci uvolnit se a snížit stres. Cvičení také pomáhá odvést vaši mysl od stresujících myšlenek a činností a dává vám možnost soustředit se na něco pozitivního. Dokonce i něco tak jednoduchého, jako je procházka, může pomoci obnovit vaši náladu!

Dostatek spánku

Nedostatek spánku může často vést k pocitu přetížení a nadměrného stresu, proto se ujistěte, že si každou noc dostatečně odpočinete! Dobrým pravidlem je snažit se spát 7-8 hodin denně.

Proč je spánek důležitý? Doporučení pro kvalitní spánek

Spánek je fáze organismu, při níž se snižuje mentální a motorická aktivita, reakce na vnější podněty, dochází ke změnám činnosti mozku, uvolnění svalstva, vyplavování důležitých hormonů a regeneraci. Zajímavost: Spánek

Od |16 června, 2022|Regenerace, Zdraví|0 komentářů

Trávení času s přáteli a rodinou

Trávení času s přáteli a rodinou může být vynikajícím způsobem, jak snížit hladinu stresu, protože je prokázáno, že přítomnost blízkých osob snižuje úzkost a zvyšuje hladinu štěstí! Určitě si tedy ve svém dni vyhraďte čas na setkávání se svými nejbližšími.

Rodina na hiku

Pokud spojíte čas s rodinou či přáteli s aktivitou v přírodě, tak je to naprosto dokonalá kombinace.

Najděte si koníčky, které vás baví

Koníčky, které vám přinášejí radost, mohou být účinným způsobem, jak zvládat hladinu stresu, protože dávají vašemu mozku něco jiného, na co se může soustředit, než na to, co vám stres způsobuje v první řadě! Najděte si proto činnosti (jako je čtení, malování nebo hraní videoher), které vám pomohou odvést pozornost od znepokojivých myšlenek!

Cvičení všímavosti a meditace

Bylo prokázáno, že cvičení všímavosti a meditace má pozitivní účinky na snížení hladiny stresu, protože nás nutí ustoupit od myšlenek a být přítomni v daném okamžiku, místo abychom se zabývali minulými událostmi nebo se obávali věcí, které nemůžeme v budoucnu ovlivnit.

Správné stravování

Konzumace zdravých potravin, jako je ovoce, zelenina, celozrnné výrobky atd., nám může pomoci udržet si během dne vyšší hladinu energie, díky čemuž se budeme méně často cítit přetížení úkoly nebo situacemi, kterým čelíme.  Zdravé stravování navíc zvyšuje naše sebevědomí, což také pomáhá bojovat s pocity úzkosti nebo deprese způsobenými nadměrným množstvím stresu!

Správné stravování

Není žádnou novinkou, že psychická pohoda je úzce spojena se správným stravováním. Jak říká zakladatel moderní medicíny Hippokrates: „Nechť je tvé jídlo tvým lékem a tvůj lék nechť je tvým jídlem“.

Dělejte si během dne přestávky

Přestávky během dne nám mohou dát šanci dobít baterky tím, že si dopřejeme tolik potřebný „čas pro sebe“ mimo to, co nám způsobuje stres! Může to znamenat rychlou procházku kolem bloku nebo si jen na 15 minut sednout s knihou – zkrátka cokoliv, co vám vyhovuje.

Promluvte si o tom s někým

Pokud všechno ostatní selže, nebojte se oslovit někoho a promluvit si o tom, co vás trápí; mít někoho, kdo rozumí tomu, čím procházíme, vždy pomůže dát věcem perspektivu a poskytne nám nové způsoby pohledu na věci, které by nás předtím, než si o tom promluvíme s někým jiným, nemusely napadnout.

Omezte alkohol

I když tyto látky mohou dočasně ulevit od pocitu stresu, ve skutečnosti časem zvyšují hladinu kortizolu (hormonu spojeného se stresem), což jen přilije olej do ohně, který se tak usilovně snažíme neventilovat! Pokud je to tedy možné, zkuste omezit konzumaci alkoholu, když se potýkáte s velkým množstvím úzkosti nebo obav, možná to pomůže víc, než byste čekali.

Smějte se častěji

Konečně, jedna věc, kterou by měl každý zkusit dělat častěji, je smích; smích uvolňuje endorfiny podobné cvičení, ale bez veškeré fyzické námahy potřebné pro cvičení, tak proč to nezkusit? Smích je skutečně jedním z nejlepších léků, takže začněte častěji vyprávět vtipy nebo se dívejte na zábavná videa na internetu – cokoli, co rozproudí endorfiny, by vám mělo pomoci.

Přátelé se smějí

Smích je lék na vše. A pokud se při něm uvolňují endorfiny stejně jako u cvičení, tak je to win-win.

Pár vět na závěr

Každý může učinit mnoho jednoduchých kroků ke zlepšení svého duševního zdraví a celkové pohody tím, že si každý den vyhradí nějaký čas, který bude věnován právě tomu, aby se zbavil stresu, a to jak fyzicky (pravidelné cvičení), tak psychicky (meditace/praktikování mindfulness). Díky těmto tipům by měl každý člověk lépe zvládat stresové situace, aniž by se po nich cítil přetížený nebo úzkostný, což mu dodá více energie během každodenního života a zároveň bude celkově šťastnější.  Při každodenním dodržování těchto kroků bude každý schopen najít úlevu od každodenního stresu a zároveň si udržet optimální duševní zdraví.

Autor článku

Roman Grigar
Roman Grigaršéfredaktor
Fitness nadšenec a strongman s více jak 10 letou praxí se silovými sporty (strongman, powerlifting) a výživou. Živí se jako výživový poradce a trenér.

Mrkni na náš e-book!

E-book základy suplementace

Nejčtenější článek

Sdílet tento článek.

Přejít nahoru