Zhubnete pomocí kardia, nebo spíše silového tréninku?

Od Publikováno: 14 února, 2022Aktualizováno: 7 dubna, 2022Kategorie: Trénink0 komentářů

Snad každý z nás se už někdy dostal do pozice, že se snažil zhubnout pár kilogramů navíc. Jen málokdo z nás si ale dokáže najít čas na pořádný trénink, který bude obsahovat jak dostatečné cvičení s činkami, tak i kardio trénink. A tak se možná ptáte – kdybych si musel vybrat mezi kardiem a silovým tréninkem, co bych měl volit? A co z toho je efektivnější? V našem dnešním článku vám to všechno naštěstí vysvětlíme.

Základem hubnutí je vždy správně nastavený jídelníček

Ještě předtím, než se podíváme na otázku, zda preferovat silový trénink či kardio, bychom si měli uvést na pravou míru problematiku kalorií a správně nastaveného jídelníčku. Jak totiž zmiňujeme v naší samostatné sérii nazvané Jak si sestavit jídelníček, velmi důležitou roli hraje správné nastavení kalorií, bez kterých prostě a jednoduše nezhubnete ani gram. Pokud chcete zredukovat svoji hmotnost, musí váš kalorický příjem být nižší než kalorický výdej. A kalorický výdej můžete zvýšit jak kardiem, tak silovým tréninkem. Každá složka má ale trochu jiné opodstatnění.

[1. díl] Jak si sestavit jídelníček – úvod, energie, bazální metabolismus

Vítám vás u nového seriálu článků, ve kterém si rozebereme absolutní základy stravy, naučíme se zjistit si svůj energetický příjem, dozvíme se něco o makroživinách, řekneme si, jak si

Od |27 října, 2020|Výživa|0 komentářů

Kardiem rozhodně spálíte více kalorií. Jednorázově.

Kardiem rozhodně spálíte více kalorií než silovým tréninkem. Na toto téma byla provedena řada studií, přičemž jeden konkrétní výzkum naměřil u stejného člověka v průběhu třicetiminutového kardio tréninku spálení asi 365 kilokalorií, kdežto stejně dlouhý silový trénink spálil jenom mezi 130-220 kilokaloriemi. Celá tato problematika je ale značně komplikovanější, protože silový trénink přináší celou řadu dalších (a na první pohled skrytých) benefitů. V první řadě třeba ten, že svaly samy o sobě prokazatelně vyžadují více kalorií než třeba tuková tkáň. A ať se vám to líbí, nebo ne, svaly kardiem prostě a jednoduše nevybudujete.

Dlouhodobě může být mnohem lepší volbou silový trénink

Jak už asi víte, při silovém tréninku dochází k poškození svalových vláken a ta se logicky musí nějak opravit, což je zjednodušeně řečeno veškerý princip růstu svalů. Když se svaly ale opravují a tělo regeneruje, vyžaduje to určitou energii. I když z jednorázového pohledu tedy můžete spálit více kalorií pomocí kardia, dlouhodobě může naopak být mnohem prospěšnější silový trénink, což prokázaly i vědecké studie.

Stahování lopatek v leže

I když se to nemusí na první pohled zdát, silový trénink může mít oproti kardiu celou řadu benefitů.

Co je nutné vzít v potaz?

Když už se budete rozhodovat, zda v tréninku preferovat kardio nebo silový trénink, měli byste vědět pár základních věcí. Zejména pokud jste ženy a sníte o svalnaté postavě, měly byste vědět, že běhání na páse nebo jízda na rotopedu vám v tom nejspíš nepomohou. Budete muset sáhnout po silovém tréninku, protože kardio většinou působí zcela opačně – dokonce vás může připravit i o tu svalovou hmotu, kterou jste na těle už pracně vybudovali. Pokud je vaším primárním cílem shodit přebytečná kila, může být obyčejné kardio určitě dobrou (a o poznání pestřejší) volbou. Na druhou stranu pokud chcete současně s hubnutím i zpevnit postavu a vybudovat nějaké svaly, budete muset chtě nechtě sáhnout po silovém tréninku.

Co takhle provádět oba dva typy tréninků?

Silový trénink a kardio naštěstí nejsou dvě neslučitelné položky. Zkuste si trénink zkrátka a dobře naplánovat tak, aby vás v první řadě bavil a abyste si jej dokázali užít. My bychom doporučovali buď kardiu věnovat půlhodinu po odcvičení silového tréninku, nebo mu dokonce věnovat celé samostatné tréninky. Řešením je tak sáhnout po některém z tréninků zmiňovaných v naší webové sekci Trénink a doplnit jej buď o půlhodinu kardia, nebo o samostatný kardio trénink v některý z jiných dnů. Hlavní však je myslet na to, že trénink vás musí v první řadě bavit.

Kardio na orbitreku

Ideální bude, když zkombinujete silový trénink s kardiem. Vaše postava bude vypadat lépe a zároveň efektivně zhubnete.

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že základem každého hubnutí je správně nastavený kalorický příjem. Jakmile ho máte vyřešený, můžete se zaměřit na volbu vhodného sportu – a i když kardio spálí více kalorií, nemusí to být na první pohled vůbec tak jednoznačné, protože budování svalů přináší benefity i v dlouhodobém horizontu. Jako ideální se tak prokazatelně jeví využívat oba dva typy cviků a to buď v rámci jedné tréninkové jednotky, nebo v rámci samostatných tréninků.

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Nejčtenější článek

E-book základy suplementace

Mrkni na náš e-book!

Sdílet tento článek.

Přejít nahoru