Viscerální tuk – Co to je? Jak se měří a jak se ho zbavit?

Od Publikováno: 15 června, 2021Aktualizováno: 15 června, 2021Kategorie: Výživa, Zdraví0 komentářů

Viscerální tuk, neboli nitrobřišní tuk je neviditelným problémem, který může mít velice neblahé následky. Samozřejmě mít vysekané břišáky, které každý v posilovně závidí, rozhodně nejsou kdo ví jakou nutností. Nějaké to kilo navíc se ztratí a dokud vám nevadí v komplexním pohybu, neomezuje nijak vaši výkonnost a nevadí vám z estetického hlediska, není mnoho důvodů se jej zbavovat. Stejně jako není důvod si čas od času nedopřát něco sladkého, slaného či smaženého. Problém ale nastává v momentě, kdy máte velmi špatné stravovací návyky, trpíte výraznější nadváhou či dokonce obezitou a máte zvýšené množství viscerálního tuku. O tom, proč je viscerální tuk nebezpečný, jak se ho zbavit a jaká rizika v případě neřešení přináší, se dozvíte v dnešním článku.

Co to je viscerální tuk?

Viscerální tuk má celou řadu názvů. Někdy se můžete setkat s označením nitrobřišní tuk, jindy s názvem útrobní tuk. Vždy se ale mluví o tomtéž, tedy o tuku nacházejícím se hluboko v podkoží, kde obaluje játra, ledviny i slinivku a negativně ovlivňuje jejich fungování. Obecně řečeno, viscerální tuk má úzkou spojitost s obezitou, nicméně ne každý obézní nutně trpí nadměrným množstvím viscerálního tuku. Naopak ne každý relativně hubený člověk má nutně málo viscerálního tuku. Mnohem více než váha vám o viscerálním tuku prozradí kompozice vaší postavy. Jak spolu souvisí tělesná stavba a viscerální tuk zachycuje následující tabulka:

Tělesná kompozice Popis Riziko Alternativní označení
Androidní Tuk se ukládá primárně na horní polovině těla, takže člověk má velké boky a břicho, ale relativně malá ramena i zadek. V případě viscerálního tuku je riziko u androidního typu postavy vůbec nejvyšší – tělo tuk kumuluje nejen na viditelných místech, ale i kolem orgánů. Lidově se tento typ postavy označuje jako „jablko“ nebo „sud,“ občas se můžete setkat s označením „centrální,“ neboť se tuk soustředí do centra těla.
Gynoidní U gynoidní kompozice se tuk ukládá primárně ve spodní polovině těla, takže člověk má často velké hýždě a stehna. Někdy tuk zasahuje do boků, ale na břiše se tuku usazuje méně. Riziko lidí s gynoidní postavou je mnohem menší. Nicméně při výraznější nadváze dochází k riziku i zde. Někdy se označuje jako „kytara“ nebo „hruška.“ Setkat se můžete i s označením „periferní,“ protože se tuk ukládá spíše na periferiích.

Míra rizika je samozřejmě přímo úměrná tomu, jaké dosahuje viscerální tuk úrovně. Obzvlášť na pozoru by se měli mít lidé s androidním typem postavy a obvodem břicha nad 88 cm (ženy) a 102 cm (muži).

Jak dochází k měření viscerálního tuku?

Měření viscerálního tuku je poměrně obtížné už jen kvůli tomu, že tuk není možné nijak vidět. Základním předpokladem k měření viscerálního tuku by měl být pohled do zrcadla a přeměření obvodu pasu pomocí krejčovského metru (ženy by neměly mít přes 88 cm, muži přes 102 cm). Pokud spadáte do rizikové skupiny a máte androidní typ postavy nebo nadměrný obvod pasu, je nejlepší navštívit specialistu. Množství viscerálního tuku sice mohou změřit i některé chytré váhy, ale jejich výstup je spíše orientační. Přesnější výpočet viscerálního tuku vám poskytne například biologická impedanční analýza. Ta funguje na základě měření elektrického odporu jednotlivých tkání a na základě toho stanovuje jejich strukturu. Je proto dobré navštívit buď dietologa, svého lékaře nebo konkrétního výživového poradce, který vám se vším jistě rád poradí.

Tlouštík s vysokým množstvím viscerálního tuku

Obvod břicha je první jednoduchou metodou, kdy si můžete domyslet, jakou hodnotu viscerálního tuku teoreticky máte.

Proč se viscerální tuk objevuje a čemu škodí?

Ačkoliv se o příčinách vzniku viscerálního často vedou diskuze, vysvětlení je poměrně jednoduché. I když je viscerální tuk poměrně specifický, přece jen se stále jedná o tuk. A jako kterýkoliv jiný tuk se i ten viscerální tvoří jako následek špatně vytvořeného jídelníčku, který se vždy vyznačuje kalorickým nadbytkem a velmi často také zvýšeným příjmem jednoduchých sacharidů a potravin s vysokou mírou průmyslového zpracování. Tuto problematiku dnes bohužel pro přehlednost článku nemůžeme rozebírat dopodrobna, ale naštěstí si u nás můžete přečíst celé samostatné články – Jak zhubnout rychle a bez jojo efektu spolu s dvoudílnou příručkou vysvětlující Jak si sestavit jídelníček. No a čemu že viscerální tuk vlastně vadí? Podle odborných poznatků je těch věcí hned několik – zmiňme proto alespoň tyto:

  • Zvyšuje riziko vzniku cukrovky – podle vědeckých studií to vypadá, že viscerální tuk je schopen zvyšovat hladinu RBP-4 (transportního proteinu retinolu), který zvyšuje inzulinovou rezistenci a potenciálně tak vyvolává prediabetes a následně diabetes.
  • Může stát za řadou chronických onemocnění – nadváha spojená s vyšším množstvím viscerálního tuku znamená podle odborníků větší riziko vzniku aterosklerózy, kardiovaskulárních onemocnění i celou řadu zánětů.
  • Všechny komplikace spojené s běžnou obezitou – ve výčtu negativ viscerálního tuku by se samozřejmě dalo pokračovat dále, ale valná většina z negativ je spojená s běžnou obezitou – mohou vás trápit problémy s vysokou hladinou cholesterolu, vyšším rizikem infarktu, neplodnosti, vysokého tlaku a dalších komplikací.

Fast food

Velké množství viscerálního tuku přináší všechny komplikace jako běžná obezita – mimo jiné tedy rizika vysoké hladiny cholesterolu, tlaku a v krajním případě neplodnost.

Jak se viscerálního tuku zbavit?

Když jsme výše v článku zmiňovali, že viscerální tuk stále představuje tuk, znamená to, že se ho dokážete zbavit stejným způsobem jako běžného tuku. A opravdu není třeba hledat v tom nějaké složitosti. Bohatě postačí klást důraz na tato tři kritéria:

Vyvážená strava v kalorickém deficitu platí na viscerální tuk

Mnoho odborníků doporučuje při problémech s viscerálním tukem najet na low-carb dietu, při níž omezíte příjem sacharidů téměř na minimum. Taková dieta ale není pro každého a z hlediska udržitelnosti bohatě postačí, když se třeba za pomoci našich výše zmíněných článků dostanete do kalorického deficitu a budete v něm nějaký čas fungovat. Obzvláště velký pozor si dávejte při nadmíře viscerálního tuku na alkohol a slazené limonád. Ač se to nezdá, obsahují obrovské množství kalorií a mohou významně narušit vaše snažení.

Zdravá strava

Snažte se jíst zdravě, vyváženě a tak, abyste byli v kalorickém deficitu

Sportujte na denní bázi

Jak jsme již řešili ve více samostatných článcích, pravidelné sportování je nutnost nejen pro hubnutí, ale i pro celkovou vitalitu. Ať už se chcete specializovat čistě na jediný sport, nebo chcete dělat aktivit vícero, je dobré se hýbat každý den. Kromě toho, že si udržíte kondici a zlepšíte celkové zdraví, také spálíte kalorie a bude se vám lépe hubnout.

5 zásad zdravého pohybu, které musíš dodržovat

Obsah článku Neomezujte se na jednu aktivitu Nezanedbávejte pohyb na čerstvém vzduchu Dbejte na aktivní i pasivní regeneraci Důležitá je pravidelnost sportování Nepodceňujte techniku základních cviků Závěr Dnešní doba

Od |8 května, 2021|Trénink, Zdraví|0 komentářů

Snažte se příliš nestresovat

Dnešní doba je neuvěřitelně hektická a je jasné, že s určitým stresem se většina z nás setkává na denní bázi. Přesto jej ale doporučujeme pokud možno co nejvíce omezit, protože stres ovlivňuje produkci celé řady různých hormonů a tím může hubnutí dost zásadně komplikovat.

Závěr

No a to by od nás bylo pro dnešek všechno. Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že ačkoliv viscerální tuk skrývá celou řadu negativ, stále se jedná o tuk a tím pádem stačí dodržovat vyvážený jídelníček s kalorickým deficitem, sportovat každý den a stresovat se co možná nejméně a uvidíte sami, že se vám povede dosáhnout kýžených výsledků. A kdybyste v čemkoliv tápali, neváhejte se ptát v komentářích nebo si počíst naše starší články.

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Sdílet tento článek.

Přejít nahoru