Jaké volit potraviny pro posílení imunity?

Od Publikováno: 22 listopadu, 2022Aktualizováno: 22 listopadu, 2022Kategorie: Zdraví0 komentářů

O imunitě se často mluví a snad každý z nás si pod tímto pojmem dokáže něco představit. Přesto je imunita neuvěřitelně komplexní záležitostí a vliv na obranyschopnost organismu má celá řada různých faktorů. Koneckonců i do jednoho z našich článků jsme byli schopni vybrat hned 10 věcí, které imunitu ovlivňují. Jedním z těchto faktorů byl také správně nastavený jídelníček, kterému se budeme věnovat více v tomto článku. Představíme si, jaký vliv jídlo na imunitu má a jaké potraviny je dobré konzumovat.

Jak souvisí jídlo a imunita?

Když přemýšlíte nad věcmi, které imunitu ovlivňují, napadne vás jídlo? Správně nastavený jídelníček většinu lidí, kteří mají problémy s imunitou, vůbec nemusí napadnout, ale přesto hraje poměrně zásadní roli – a pojďme se hned podívat, proč tomu tak je. Zatímco některé potraviny jsou plné různých zdraví prospěšných látek, jiné mohou být nutričně nevhodné. Typickým příkladem jsou průmyslově zpracovaná jídla, která mnohdy obsahují zbytečně velké množství cukru, soli, nevhodných tuků nebo jiných potenciálně problematických aditiv. A právě tyto složky mohou imunitu poškozovat – tak například některé ze studií zjistily, že nadbytek soli v jídelníčku může zvyšovat hladinu některých zánětlivých markerů, extrémní příjem cukru zase může souviset s rozvojem autoimunitních onemocnění.

O něco komplikovanější je situace třeba s nadbytkem omega 6 mastných kyselin, zvýšeným příjmem smaženého jídla či některých fast-foodových potravin, ovšem i tam se ukazuje, že mohou negativním způsobem ovlivňovat náš imunitní systém. Je tak na první pohled jasné, že jídlo hraje i v naší imunitě dost zásadní roli a jídelníček je potřeba mít pestrý a vyvážený. Pokud nevíte, kde s tvorbou jídelníčku začít, určitě doporučujeme navštívit náš dvoudílný seriál s názvem Jak si sestavit jídelníček.

Zelenina pro správné fungování imunitního systému

Zatímco některé potraviny mohou imunitní systém ovlivňovat negativně, jiné jsou pro jeho fungování naopak velmi důležité.

Jaké potraviny mohou přijít vhod?

Už jsme si zvládli odpovědět na otázku, zda jídlo nějak ovlivňuje naši imunitu a měli byste vědět i to, že základem všeho je pestrý a vyvážený jídelníček, který bude obsahovat dostatek hodnotných zdrojů bílkovin, komplexních sacharidů a zdraví prospěšných tuků. Navíc ale není od věci mezi pravidelně konzumovaná jídla zařadit i následující potraviny, kterými můžete prospět svému imunitnímu systému.

Ovoce a zelenina

Jak asi většina z vás ví, ovoce a zelenina by neměly chybět v žádném zdravém jídelníčku. Důvod je prostý – obsahují celou řadu různých látek, které mohou pomoci třeba s trávením nebo právě imunitou. Pro lepší obranyschopnost našeho organismu bývají standardně doporučované potraviny obsahující vysoké množství vitamínu C, který ovlivňuje tvorbu bílých krvinek a tedy podporuje imunitu. Sáhnout tak můžete po citrusových plodech, papáji, kiwi, brokolici, špenátu nebo červených paprikách. Ideální je však dostatek ovoce a zeleniny přijímat po celý rok a ne jen v situacích, kdy vás přepadne nějaká ta nemoc.

Fermentované potraviny

Fermentované potraviny jsou takové potraviny, které prošly procesem kvašení a tedy obsahují třeba mléčné bakterie, které mohou pozitivně ovlivňovat náš mikrobiom a tedy i celkovou imunitu. Problém však může být v případě, že nakoupíte fermentované potraviny někde v supermarketu – ty jsou totiž mnohdy sterilované, a tedy neobsahují ani zdaleka tolik zdraví prospěšných látek. Ideální je se naučit fermentovat potraviny doma a nebo je kupovat od spolehlivých dodavatelů. Vyzkoušet můžete samozřejmě třeba kimchi, kysané zelí, okurky nebo tempeh. Všechny tyto potraviny se snadno přidávají do jídelníčku a skvěle chutnají.

Tempeh - veganské jídlo se širokým využitím

Tempeh je skvělým veganským jídlem, které má v kuchyni široké využití.

Zelený čaj

I když po čaji většina lidí sahá jen při nemoci, je to velká škoda. A jak jsme zmiňovali v našem samostatném článku na toto téma, čaj má rozhodně co nabídnout. V případě zeleného čaje dokonce existují i studie, které poukazují na to, že v něm obsažený antioxidant EGCG může podporovat imunitní systém. Černý čaj vzhledem k rozdílnému procesu zpracování tímto benefitem nedisponuje, ale pro změnu má vyšší hladinu jiných prospěšných látek.

Mléčné produkty

I když je mléko v posledních letech poměrně démonizované, v našem článku na téma Je důvod se bát mléčných výrobků? jsme jasné vysvětlili, že mléko a produkty z něj mohou mít celou řadu různých benefitů. A to dokonce i v souvislosti s naším imunitním systémem – mléko je koneckonců efektivním zdrojem vitamínů A a D, zinku i dalších nutrientů, které jsou s imunitním systémem neodmyslitelně spojené. Pokud si však budete kupovat například jogurt, dbejte na to, aby neobsahoval zbytečné množství přidaných cukrů. Mnohem lepší volbou je koupit neochucený a dochutit si jej doma třeba ovocem, medem nebo čímkoliv jiným, co máte rádi.

Je důvod bát se mléčných výrobků? A jaké v jídelníčku preferovat?

Jen málokterá potravina čelí v posledních letech takové vlně kritiky, jaká se dostává mléku a mléčným výrobkům. Je ale tohle démonizování opodstatněné? Jaká jsou vlastně pozitiva a negativa pravidelné

Od |29 listopadu, 2020|Výživa|0 komentářů

Ořechy a semínka

Poslední potravinou, kterou v tomto článku musíme zmínit, jsou ořechy a semínka, které mohou být také prospěšné pro naši imunitu. Typickým příkladem jsou třeba mandle, které jsou úžasným zdrojem vitamínu E, jednoho z nejvýznamnějších antioxidantů. Stejný nutrient pak obsahují třeba i slunečnicová semínka. Není proto od věci použít ořechy a semínka třeba na dochucení výše zmíněného jogurtu, kterému tím dodáte zdraví prospěšné tuky i vitamíny a minerály.

Mandle - ořechy skvělým zdrojem vitamínů

Ořechy a semínka mohou být skvělým zdrojem některých vitamínů.

A co suplementy?

Pravdou je, že na podporu imunity existuje celá řada různých doplňků stravy – i v naší nabídce můžete najít třeba Vitality Booster, tekutý multivitamín Supervita Pro nebo Super Greens. A v období, kdy se objevuje zvýšený počet nachlazení a různých jiných respiračních onemocnění, skutečně může přijít zvýšený příjem vitamínů a minerálů vhod – vždycky by ale měl být pouze jakousi nadstavbou nad rámec kvalitní výživy, kterou suplementy rozhodně nenahrazují.

Super Greens Pro

Super Greens PRO V2.0

Originální mix chlorelly, spiruliny, mladého ječmene a mladé pšenice pro podporu zdraví a imunity. Skvěle působí proti nafouklému bříšku.
Chci Super Greens PRO V2.0!

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že správně nastavený jídelníček hraje ve fungování imunitního systému opravdu důležitou roli. Zatímco průmyslově zpracované potraviny působí na náš imunitní systém negativně, dostatek ovoce, zeleniny, mléčných výrobků, fermentovaných potravin i ořechů a semínek může naopak působit na imunitní systém doslova blahodárně. A jakmile máte jednou dobře vyřešený jídelníček, můžete sáhnout i po zmiňovaných suplementech.

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Mrkni na náš e-book!

E-book základy suplementace

Nejčtenější článek

Sdílet tento článek.

Přejít nahoru