Existují suplementy pro zdravá játra?

Od Publikováno: 31 ledna, 2023Aktualizováno: 31 ledna, 2023Kategorie: Suplementy0 komentářů

Alkohol, léky, potravinová aditiva, kouření, nadbytek soli a tučných potravin. To je jen několik málo faktorů, kterými našim játrům do značné míry ztěžujeme jejich ničím nerušené fungování. Tento orgán, který je mimochodem největším z vnitřních orgánů, je přitom životně důležitý a je tedy v našem zájmu se o něj starat. Jak na to? A mohou pomoci suplementy? Na to se podíváme v tomto článku.

Co všechno játra zajišťují a jak se o ně starat?

Když se řekne slovo játra, většině lidem se vybaví třeba nadměrná konzumace alkoholu, která je nepochybně poškozuje. Játra jsou pro nás nesmírně důležitá, protože se mimo jiné podílí na metabolismu živin, produkci žluči i degradaci přebytečného cholesterolu – o tom všem jsme psali v našem článku čítajícím hned 7 tipů, jak podpořit zdraví jater. Kromě pravidelného cvičení, udržování si zdravé hmotnosti a pestrého jídelníčku jsme pak vyzdvihovali také nejrůznější suplementy, které mohou zdraví jater také ovlivňovat. Pojďme se tedy v tomto článku zaměřit především na zmíněné doplňky stravy.

Jaké složky suplementů mohou být pro játra vhodné?

Pokud se v suplementech aspoň trochu orientujete, pravděpodobně víte, že mezi nimi existují propastné rozdíly. Typickým příkladem může být třeba magnézium, v jehož případě nejlevnější koupíte na pokladně nějakého supermarketu za nižší desítky korun, ale za kvalitní, jako je třeba naše Supreme Magnesium, zaplatíte několikanásobně více. Jenže rozdíl co do účinku je samozřejmě znatelný. Pojďme se proto podívat ze všeho nejdříve na to, jaké složky se podle vědeckých studií jeví jako prospěšné pro naše játra:

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec je pravděpodobně nejznámější bylina, která bývá pro optimalizaci fungování jater doporučována. Měli byste vědět, že účinnou látkou z této rostliny je primárně silymarin, který může mít poměrně silné antioxidační vlastnosti. V případě této substance je zapotřebí provést více výzkumů, některé z provedených studií však naznačují hepatoprotektivní účinky a ukazuje se, že jeho suplementace může být velmi vhodná v případě osob s jaterními onemocněními. Dobrá zpráva je, že ostropestřec bývá velmi dobře tolerován a to i v poměrně vysokých dávkách.

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský je snad nejznámější bylinkou na játra.

N-acetyl-L-cystein

N-acetyl-L-cystein je velmi zajímavou složkou, která v mnoha ohledech vykazuje slibné vlastnosti. Kromě toho, že může být prospěšná při problémech s játry, se mluví také o souvislosti s optimálním fungováním mozku a dokonce jedna z provedených studií ukázala i souvislost s plodností.

Artyčok

Artyčok je standardně znám jako surovina používaná v některých světových kuchyních a zejména pečený chutná opravdu dobře. Méně se už ale mluví o jeho potenciálních dopadech na játra. Výzkumy provedené na zvířatech ale prozatím naznačují, že listy artyčoku mohou pomáhat s regenerací jaterních buněk.

Zelený čaj

I když se to nemusí na první pohled zdát, obyčejný zelený čaj má celou řadu benefitů, které jsme pro vás sepsali v samostatném článku. Hodí se ale vědět, že vědecké studie potvrdily i jeho vliv na játra – konkrétně provedené analýzy naznačují třeba to, že u lidí s jaterními onemocněními může dojít ke snížení zánětlivých markerů, stejně jako hladin ALT a AST.

Zelený čaj

Zelený čaj, jako je třeba matcha, může mít celou řadu zajímavých benefitů.

Fosfatidylcholin

Fosfatidylcholin není narozdíl od předchozích složek příliš známý, ale přesto v něm může být do budoucna obrovský potenciál. Jedná se o fosfolipid, což jsou tělu vlastní látky, které jsou důležité z mnoha různých důvodů. Konkrétně u fosfatidylcholinu zatím studie prováděné na myších poukazují na to, že může být prevencí vzniku žlučových kamenů a může i předcházet vzniku steatózy (hromadění tuků) v játrech. Existuje rovněž souvislost mezi jeho hladinou a Alzheimerovou chorobou.

Po jakých suplementech sáhnout?

Jak jsme už zmiňovali na začátku našeho dnešního článku, mezi suplementy existují propastné rozdíly. A když chcete mít jistotu, že používáte opravdu solidní produkt, který má smysl, měli byste sáhnout po osvědčených výrobcích, pro které je kvalita na prvním místě. Byť se to samozřejmě může odrazit ve vyšší ceně, investujete do sebe, na čemž by se šetřit nemělo. Volte tedy vždy takové doplňky, které mají jen naprosté minimum aditiv a obsahují skutečně účinné množství látek. Typickými zástupci takových produktů je jednak náš LiverMax V2.0, který obsahuje zmiňovaný ostropestřec, zelený čaj, artyčok i N-acetyl-L-cystein. Jedná se o novou a vylepšenou variantu původního Liver Max a najdete v něm hned 13 účinných látek. Druhým produktem, který stojí za zkoušku, je pak Essential Liver, který je zdrojem fosfatidylcholinu.

Essential liver a Liver MAX

Tyto suplementy jsou skvělá prevence pro zdraví jater.

Měl bych vůbec brát suplementy na játra?

Na závěr našeho dnešního článku bychom ještě pro komplexní rozbor tohoto tématu rádi zodpověděli otázku, zda vůbec suplementy na játra užívat. Odpověď totiž vůbec není jednoduchá a je nutné zdůraznit, že naprostý základ představuje správně nastavený jídelníček, dostatečný pohyb či omezení alkoholu a cigaret. Suplementy tedy i v tomto případě představují pomyslný vrchol pyramidy. Zároveň se hodí dodat, že pro rekreační sportovce, kteří neužívají anabolika, rozhodně není tento doplněk nutností. A pokud náhodou trpíte nějakým chronickým onemocněním jater, je nutné konzultovat užívání tohoto suplementu se svým lékařem, protože nastavená medikace může v kombinaci s některými složkami doplňků stravy působit špatně. Koneckonců třeba u užívání extraktu ze zeleného čaje na potenciální komplikace při onemocnění jater upozorňují i vědecké studie.

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že játra jsou pro nás velmi důležitá, ale zároveň jim můžeme škodit třeba kouřením cigaret, alkoholem, sedavým životním stylem či nevhodnou stravou. Měli byste proto vědět, že mezi často doporučované přírodní výtažky patří ostropestřec, zelený čaj či artyčok, což jsou některé ze složek našeho LiverMax V2.0. Pokud byste náhodou chtěli suplementovat spíše zmíněný fosfatidylcholin, sáhněte po produktu Essential Liver. Je každopádně dobré používání jakýchkoliv rostlinných suplementů konzultovat se svým lékařem, tím spíše, pokud máte nějaká chronická onemocnění.

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Mrkni na náš e-book!

E-book základy suplementace

Nejčtenější článek

Sdílet tento článek.

Přejít nahoru