Ashwagandha – pomoc od stresu a úzkostí
Ashwagandha je bylina, kterou alternativní medicína používá už po tisíce let pro údajnou schopnost redukovat stres, dodávat energii i zlepšovat soustředění. Co na to ale říká moderní věda? Má ashwagandha skutečně místo ve vašem suplementačním plánu nebo to jsou vyhozené peníze? Na to se podíváme v tomto článku.
Obsah článku
Co je ashwagandha vlastně zač?
Ashwagandha, známá též jako withanie snodárná, je jednou ze základní bylin používaných v indické ajurvédě. Jedná se o subtropickou a tropickou rostlinu, z níž se využívá nejčastěji kořen. Ten se v tradiční medicíně většinou nadrtí a pak se ze 3 až 5 gramů připraví odvar, na který je možné použít buď vodu, nebo mléko. K dochucení se používá med nebo cukr, protože samotná ashwagandha je poměrně hořká. Mimo vyznavače tradiční medicíny jsou rozšířeny spíše než odvar různé suplementy obsahující ashwagandhu. Této rostlině se při pravidelném užívání připisují mimo jiné antivirové, afrodiziakální i baktericidní účinky. Není ale vhodná pro těhotné ani kojící ženy.
S ashwagandhou se nejčastěji můžete setkat ve formě kapslí nebo prášku.
Jaké má ashwaganda účinky?
Výpis účinků, kterými ashwaganda údajně disponuje, by vystačil na celý samostatný článek. Pojďme se ale místo toho podívat jen na ty efekty, které potvrdily relevantní vědecké studie:
Může pomáhat se zvládáním stresu a úzkostí
Moderní vědecké poznatky skutečně ukazují, že ashwagandha může být nápomocná při zvládání stresu i úzkostí, protože pomáhá kontrolovat stresové mediátory. Výzkumy zkoumající dlouhodobou konzumaci ashwagandy ukázaly, že po 8 týdnech měli respondenti užívající 250 nebo 600 mg extraktu nižší hladiny kortizolu než kontrolní skupina užívající placebo. Zajímavé je také to, že uživatelé ashwagandy zaznamenali také zlepšení kvality spánku.
Může ovlivňovat sportovní výkonnost
I když to může znít na první pohled možná až trochu neuvěřitelně, dokonce i širší meta-analýzy různých studií ukazují na potenciální souvislost mezi užíváním ashwagandy a lepší výkonností, která u pozorovaných subjektů znamenala dokonce i zvýšení síly a využití kyslíku při tréninku. I když poslední ze zmiňovaných efektů ještě stále není prozkoumán dostatečně důkladně, existuje vícero studií, které zaznamenaly, že skupina sportovců užívající ashwagandhu po dobu 8 týdnů, zaznamenala v porovnání se skupinou užívající placebo větší nárůst svalové hmoty.
Užívání ashwagandhy může ovlivňovat mimo jiné taky sportovní výkonnost.
Může podporovat produkci testosteronu
Odborné studie potvrzují dokonce i vliv na produkci testosteronu, což je jeden z nejčastějších důvodů, proč lidé v současnosti ashwagandhu užívají. Konkrétně se ukázalo, že lidé užívající extrakt z této rostliny zaznamenali o 14,7 % vyšší hladinu testosteronu ve srovnání s těmi, kteří užívali placebo. Důležité je však podotknout to, co jsme zmiňovali už v našem článku o legálním zvyšování testosteronu, a sice, že legálně dostupné testosteron boostery fungují primárně u lidí, kteří mají nižší než normální hladinu tohoto anabolického hormonu. Třeba sportovci v pokročilejším věku mohou z užívání ashwagandhy opravdu benefitovat, většina mladých sportovců ale efekt zvýšení testosteronu nejspíše nepocítí.
Dá se skutečně legálně zvýšit testosteron TST boosterem?
Testosteron booster vypadá jako doplněk, bez kterého snad ani nemá cenu chodit do posilovny. A proč se vlastně snažit ve chvíli, kdy to nepřináší téměř žádné ovoce, protože máte
Může zlepšovat kognitivní funkce
Pokud ještě zůstaneme u vlivu ashwagandhy na specifické části populace, vědecké studie ukazují i její potenciál na zlepšení kognitivních funkcí. Konkrétně provedené výzkumy naznačily, že užívání extraktu z této rostliny může vést ke zlepšení paměti, pozornosti i rychlosti zpracování informací. Tento efekt je pravděpodobně způsobený tím, že ashwagandha obsahuje látky fungující v našem mozku jako antioxidanty. Zda jsou ale výsledky aplikovatelné i na mladší a zdravou populaci, není zatím jasné.
Pokud ashwagandha skutečně podporuje kognitivní funkce, může být vhodná také pro studenty.
Může být vhodná pro diabetiky
Některé z provedených meta-analýz rovněž ukazují, že ashwagandha může být skvělou rostlinou pro osoby s diabetem. Obsahuje totiž složky, které mohou pomáhat redukovat hladinu krevního cukru, krevních lipidů i markerů oxidativního stresu. I když v této otázce bude rozhodně potřeba ještě dalších rozumně nastavených vědeckých studií, zatím vypadají výsledky velmi dobře a ashwagandha určitě může mít potenciál i v této oblasti.
Méně prozkoumané benefity
Kromě výše uvedených efektů je samozřejmě řada dalších předpokladů, které některé studie sice naznačují, ale k jejich potvrzení je daleko. Někde se však můžete dočíst také o tom, že ashwagandha je vhodná pro zdraví nadledvin i štítné žlázy, může snižovat příznaky menopauzy a dokonce působí dobře i na kvalitu pokožky a vlasů – tyto efekty je ale dobré alespoň prozatím brát s nadhledem, protože nejsou zcela potvrzeny.
Kdy a jak ashwagandhu užívat?
Dávkování ashwagandhy zatím není úplně přesně stanoveno a přestože to zatím vypadá, že optimální dávka je někde mezi 300 a 500 mg extraktu, záleží mimo jiné třeba na věku uživatele nebo na jeho zdravotním stavu. My jsme se ale rozhodli do našeho Testo Virus Part 2 dát zmiňovaných 500 mg, což považujeme za ideální. Pokud se rozhodnete pro suplementaci našeho komplexního doplňku na optimalizaci testosteronu (a tím pádem i všech benefitů, které s optimální hladinou anabolického hormonu souvisí), doporučujeme užívat 2 až 4 kapsle denně. Kapsle je dobré zapít dostatečným množstvím vody, ale to, jestli je budete brát na lačno, či po jídle, nemá na využitelnost látek žádný zásadní vliv.
![]() |
Testo Virus – part 2 |
V případě našeho Testo Virus – part 2 doporučujeme užívat mezi 2-4 kapslemi. Dostanete do sebe tak 250-500mg ashwagandhy. |
Testo Virus – part 2! |
Má ashwagandha nějaká negativa?
Obecně řečeno je ashwagandha velmi bezpečná rostlina, která má jen naprosté minimum vedlejších účinků. Až při výraznějším překročení doporučené denní dávky by se mohly projevit symptomy jako zvracení nebo průjem. Pozor byste si ale měli dávat v případě, že používáte nějaké specifické léky, jejichž efekt by mohla ashwagandha buď oslabit, nebo naopak zesílit. V takovém případě je proto určitě na místě konzultace s lékařem, který vám buď doporučí, nebo nedoporučí užívání této látky.
Co si z dnešního článku odnést?
Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že ashwagandha je rostlina disponující slibně vypadajícími účinky na zdraví, byť část z nich nebyla vědeckými studiemi zatím zcela potvrzena. Pokud jste na dnešní článek narazili zejména proto, že vás láká vliv ashwagandhy na zvýšení testosteronu, měli byste vědět, že tak jako ostatní legální suplementy, funguje i ashwagandha primárně na lidi s nedostatečnou hladinou vlastního testosteronu. Pro efektivnější optimalizaci v takovém případě doporučujeme sáhnout po kombinaci našich dvou suplementů vytvořených primárně za tímto účelem – a sice po Testo Virus Part 1 a Testo Virus Part 2 obsahujícím právě ashwagandhu.