Dá se skutečně legálně zvýšit testosteron TST boosterem?

Od Publikováno: 10 září, 2021Aktualizováno: 9 ledna, 2022Kategorie: Suplementy0 komentářů

Testosteron booster vypadá jako doplněk, bez kterého snad ani nemá cenu chodit do posilovny. A proč se vlastně snažit ve chvíli, kdy to nepřináší téměř žádné ovoce, protože máte málo testosteronu, že? Až na to, že vážný deficit tohoto anabolického hormonu není v populaci zas až tak frekventovaný – a tím spíš u mladých borců, kterým není ani třicet. Tak kdo by vlastně měl sahat po TST boosterech? A dá se skutečně stimulovat hladina testosteronu k maximálním výsledkům? O tom bude dnešní článek.

Teoretické okénko do světa testosteronu

Testosteron coby mužský pohlavní steroidní hormon plní v organismu celou řadu nesmírně důležitých úloh. Má vliv na správnou tvorbu spermií, ovlivňuje libido, vývoj sekundárních pohlavních znaků, ale je důležitý třeba i pro zdravé kosti a pozitivní náladu. A samozřejmě je nepostradatelný i pro růst svalů. Nedá se tedy divit tomu, že jeho nízká hladina je spjata s depresemi, úbytkem svalové hmoty, erektilní dysfunkcí a špatnou pracovní produktivitou. No a aby toho nebylo málo, testosteronu v populaci během posledních let samozřejmě tak nějak ubývá. Může za to zejména uspěchaná doba, stres a neustále zvyšující se obezita s čímž souvisí i celková špatná životospráva.

Bicepsový zdvih

Testosteron je zkrátka hormon, který dělá z kluků chlapy a bez něj to opravdu nejde.

Dá se zvýšit legálními doplňky?

Testosteron je v dnešní medicíně zcela běžně dostupným lékem, který se předepisuje při nedostatečné přirozené produkci, hormonálních substitučních léčbách nebo třeba při substitučních terapiích u mužů v pozdějším věku. A i když ve velmi malých dávkách aplikovaných pod dohledem lékaře může mít jenom minimum vedlejších účinků, stále je nelegální a jen tak někdo se k němu legálně nedostane. Zbývá tedy možnost zvýšit si jeho hladinu pomocí běžně dostupných suplementů. Funguje to ale?

Odpověď není ani zdánlivě tak jednoduchá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Legálně dostupné testosteron boostery totiž zvyšují hladinu testosteronu pouze v případě, že máte sami svého testosteronu málo. Mnohem vhodnější než “zvýšení testosteronu” je tak označení “optimalizace testosteronu”. To ale pro většinu výrobců rozhodně nezní nijak atraktivně, protože by si to přece nikdo nekoupil. My u našich suplementů neslibujeme žádné nereálné účinky a u našich produktů jako je Testo Virus Part I nebo Testo Virus Part II si tak můžete přečíst, že nabízí “komplexní složení pro optimalizaci testosteronu”. A tak to skutečně je. Pokud cítíte, že vaše přirozená hladina testosteronu již ubývá, rozhodně vám může pomoci. Jako mladí a hormony nabití sportovci byste za něj peníze vyhazovali (téměř) zbytečně – jednotlivé složky sice nabízí celou řadu benefitů, ale žádný z nich se nevztahuje k lepšímu budování svalů.

Bicepsový zdvih Czech Virus

Mladí kluci by od TST boosterů rozhodně neměli čekat zázraky. Starším sportovcům ale skutečně můžou pomoci.

Co by měl správný TST booster obsahovat?

Teď už tedy víte, že testosteron booster ve skutečnosti testosteron nezvyšuje za všech okolností, ale „pouze“ optimalizuje – ke zvýšení hladiny dojde pouze v případě, že ho máte nedostatek. Aby k tomu ale došlo, musí zvolený produkt obsahovat pečlivě vybrané suroviny, které mají opodstatnění i v dlouhodobém horizontu. Mezi ně patří mimo jiné:

  • Zinek – ačkoliv to možná nezní atraktivně, žádný dobrý testosteron booster by neměl postrádat zinek. Ten mimo všechny ostatní účinky také prokazatelně pomáhá zvyšovat hladinu testosteronu u lidí s deficitem. Navíc je funkční i v dlouhodobém horizontu.
  • Bór – tato nenápadná látka dokáže podle vědeckých studií zvýšit hladinu testosteronu až o 25%. Navíc podporuje i přeměnu na volný testosteron, který je nepostradatelný při léčbě mnoha erektilních dysfunkcí.
  • Vitamin D3 – právě deficit tohoto vitamínu bývá vůbec nejčastěji dáván do souvislostí s nízkou hladinou testosteronu. Výzkumy dokonce ukazují, že v létě je u mužů hladina testosteronu vyšší než v zimě právě kvůli nedostatku tohoto vitamínu.
  • Fenugreek – ačkoliv se extrakt z pískovce řeckého sena využívá už dlouho, popularity se mu dostává až v poslední době. A dokonce i nejnovější metaanalýzy ukazují, že zvyšuje testosteron. K tomu dochází zejména přes zvýšení hladiny luteinizačního hormonu, který s TST přímo souvisí.
  • Ashwagandha – tato rostlina se v ajurvédské medicíně používá po tisíce let. Až nové poznatky ale ukazují, že zvyšuje hladinu testosteronu, výkonnost na tréninku a v neposlední řadě může podporovat i pálení tuků.
  • Panax ginseng – ženšen pravý je jedním z nejznámějších adaptogenů, který navíc kromě podpory testosteronu zajišťuje třeba snížení oxidačního stresu, zlepšení nálady a dokonce může zlepšit i prokrvení.
  • Rhodiola rosea – rozchodnice růžová působí synergicky s ženšenem a zajišťuje správné fungování imunitního systému. Zároveň ale zlepšuje i spánek, který je naprosto nepostradatelný pro hormonální optimalizaci.

My jsme nejen tyto, ale i další látky použili v našich Testo Virus Part I a Testo Virus Part II, protože jsme chtěli vytvořit doplněk, který bude maximálně účinný a bude fungovat v dlouhodobém horizontu užívání, ne jen na pár dní.

Testovirus a ZMA obsahují zinek

Jedním z nejdůležitějších nutrientů pro hormonální optimalizaci je zinek. Podívejte se proto několikrát, že jej vámi vybraný TST booster opravdu obsahuje.

Mám se nějakým surovinám naopak vyvarovat?

Pokud jste se již stihli podívat na dva produkty z našeho portfolia, jistě jste si všimli, že žádný z nich neobsahuje tribulus. Tato rostlina, známá též pod českým ekvivalentem kotvičník, je přitom snad nejznámějším “testosteron boosterem”. Proč ji tedy nepoužíváme? Protože kotvičník testosteron nezvyšuje a opakovaně to prokázala celá řada nezávislých studií. Může sice podle některých údajů zvyšovat libido, každopádně to nesouvisí s hladinou testosteronu. Nenechte se zmást, rozhodně to neznamená, že je tribulus k ničemu. Právě naopak – vypadá to, že může podpořit třeba správné fungování některých orgánů. V doplňcích na optimalizaci testosteronu ale přesto nemá co dělat a investice do něj je tedy z našeho pohledu pro růst svalů naprosto zbytečná.

Jaký doplněk tedy vybrat?

Když si vědecky podložené informace zmíněné v dnešním článku dáte dohromady, zjistíte, že na trhu existuje jen velmi málo doplňků, které by nabízely kvalitní suroviny bez tribulusu a nebo neúčinných, ale atraktivně vypadajících složek. To naše Testo Virus Part I a Testo Virus Part II jsou pravý opak – i když složení vypadá velmi decentně, uvidíte, že bude fungovat i po několika měsících užívání.

Testo Virus Part I testosteron zvyšuje v krátkodobém horizontu až o 42%. Je tedy určený zejména do období zvýšeného stresu, diet, PCT fáze nebo ze začátku, kdy se rozhodnete optimalizovat testosteron.

Testo Virus part 1 od Czech Virus

Testo Virus Part 1

Optimalizace testosteronu v krátkodobém horizontu zejména v náročném období (stres, dieta nebo PCT fáze)
Chci Testo Virus Part I!

Zatímco Testo Virus Part II díky unikátní kombinaci 7 rostlinných látek optimalizuje tvorbu testosteronu dlouhodobě. Pro běžnou populaci je tedy nejvhodnější užívat zejména Testo Virus Part II.

Testo Virus Part 2

Testo Virus Part 2

Rostlinné komplexní složení pro dlouhodobou optimalizaci testosteronu.
Chci Testo Virus Part 2!

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Mrkni na nový e-book

E-book banner základy suplementace

Sdílet tento článek.