6 tipů, které bys měl vědět, začínáš-li cvičit v rámci novoročního předsevzetí

Od Publikováno: 29 prosince, 2021Aktualizováno: 7 dubna, 2022Kategorie: Trénink0 komentářů

Leden je měsíc, kdy posilovny častokrát do slova a do písmene praskají ve švech pod náporem lidí, kteří si dali nějaké předsevzetí spojené s hubnutím a sportem. V únoru už je situace klidnější a v březnu už se potkává víceméně ta stejná parta, která tam byla ještě před novým rokem. Pokud jste narazili na náš dnešní článek, dost možná se cvičením také začínáte a dost možná nechcete dopadnout podle situace, kterou jsme popsali výše. V našem dnešním článku vám naštěstí dáme několik rad, které vám se vším pomohou.

1.  Nemějte na své tělo přehnané nároky

Chystáte se do posilovny poprvé v životě? Nemějte na své tělo přehnané nároky. Nesnažte se zvedat takové váhy, jako váš zkušenější kamarád, nebuďte naštvaní, že vás opravuje a počítejte s tím, že nejspíš nebudete schopni některé cviky zvládat. Stejně jako první den v nové práci může být i první den v posilovně pro někoho velmi náročný, ale důležité je vytrvat. Vaše technika se zlepší, síla zvýší a spektrum cviků, které budete schopni provádět, se bude s každým tréninkem rozšiřovat. Jen od toho nečekejte, že hned prvního ledna budete u tréninku (nebo po něm) vypadat jako Arnold.

Posilování

První trénink v posilovně může být poněkud náročný. Důležité je to ale nevzdat a vydržet.

2.  Poslouchejte rady zkušenějších cvičenců

Když budete poprvé ve fitku sami a někdo opraví vaši techniku nebo vám ukáže, jak konkrétní cvik provádět, neberte si to osobně. I když na první pohled spousta těch extrémně svalnatých chlapů nemusí působit úplně sympaticky, zdání v tomhle případě klame a naprostá většina z nich vám určitě ráda pomůže. Oni sami také určitě se cvičením někdy začínali a vědí tedy, jaké to je. Možná vůbec nejlepší je ale mít minimálně na prvních pár trénincích nějakého sparinga, který do fitka chodí pravidelně a který na vás dohlédne.

3.  Správně si trénink naplánujte

Když budete ve fitku jednou týdně, pravděpodobně nemusíte víceméně nic plánovat. Jestli vás ale cvičení chytlo a rádi byste chodili pravidelně, není vůbec od věci si trénink správně naplánovat.

Bicepsový zdvih

Trénink dvakrát týdně bude diametrálně odlišný od tréninku třeba šestkrát týdně. Pro začátečníky však doporučujeme držet se nejdříve kolem dvou až tří.

Tím nejdůležitějším kritériem je určitě frekvence, kolikrát týdně chcete cvičit. Pokud chcete trénovat třeba čtyřikrát týdně, můžete například pravidelně obměňovat trénink spodní a horní poloviny těla, jako to zmiňujeme v našem samostatném článku s konkrétní ukázkou tréninku. Je však jasné, že jiný bude trénink pro budování síly a jinou podobu bude mít tréninkový plán na hubnutí. S tím vším ti naštěstí pomůže naše blogová sekce trénink, kde najdeš spoustu důležitých článků.

Jak sestavit tréninkový plán při hubnutí – Tipy i konkrétní plán

Obsah článku Co je základem hubnutí? Zhubnu silovým tréninkem? Jaké principy v silovém tréninku dodržovat? Jak by mohl vypadat konkrétní trénink? Co si z dnešního článku odnést? Sestavit si

Od |22 května, 2021|Trénink|0 komentářů

4.  Nevzdávejte se věcí, které máte rádi, ale dejte jídlu smysl

Mnoho lidí má při novoročním předsevzetí tendenci si odpírat úplně všechno, co měli doteď rádi v domnění, že tak zhubnou. To je ale nesmysl a vaše hubnutí musí být v první řadě udržitelné. Pokud vydržíte u radikální diety dva měsíce a pak se vrátíte k původnímu stravování, naberete veškerá shozená kila zpátky. V rámci tvoření udržitelného jídelníčku byste si měli uvědomit, že opravdu není důvod vyhýbat se pečivu a stejně tak nejsou problém ani mléčné výrobky. Důležité je mít správně sestavený jídelníček a pak už stačí jen jíst intuitivně, pestře a vyváženě. Pomoci by vám v tvorbě jídelníčku mohl třeba náš dvoudílný článek zaměřený na toto téma.

[1. díl] Jak si sestavit jídelníček – úvod, energie, bazální metabolismus

Vítám vás u nového seriálu článků, ve kterém si rozebereme absolutní základy stravy, naučíme se zjistit si svůj energetický příjem, dozvíme se něco o makroživinách, řekneme si, jak si

Od |27 října, 2020|Výživa|0 komentářů

5.  Najděte si aktivitu, která vás baví

Pokud byste náhodou přišli na to, že vás chození do posilovny nebaví, nenechte se tím odradit od hubnutí a zdravějšího životního stylu. Nikde přece není napsáno, že musíte každý týden chodit na silový trénink. Hlavní je, aby vás sport bavil a byl pro vás příjemnou relaxací třeba po náročném dni v práci. Když vás nebude bavit fitko, zkuste třeba pravidelně běhat, zajděte s kamarády na nějaký týmový sport… prostě se hýbejte tak, jak vás to zrovna baví. Zhubnout se dá i jinak než v posilovně a nenechte si tím, že vás zrovna fitko nenadchlo, vzít vítr z plachet.

Dynamické aktivity

Někoho budou spíše než trénink v posilovně bavit různé dynamičtější aktivity. A není to vůbec žádný problém.

6.  Čerpejte informace z kvalitních zdrojů

Ať už vás bude bavit jakákoliv aktivita, měli byste vědět, že sport a zdravý životní styl je běh na dlouhou trať a při své cestě narazíte na spoustu různých překážek. Abyste se ale vyvarovali určitých chyb a vždycky měli přehled o tom, co byste měli a neměli, doporučujeme pravidelně čerpat informace z kvalitních zdrojů. Jedním z takových je i náš magazín, kam pravidelně přispíváme různými články o výživě, tréninku, ale třeba i suplementaci, která vám i jako začátečníkům může velmi pomoci s vaším dietním snažením. Ve všech článcích samozřejmě čerpáme z nezávislých vědeckých studií a snažíme se být co nejvíce objektivní, takže se nás určitě vyplatí sledovat.

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Nejčtenější článek

E-book základy suplementace

Mrkni na náš e-book!

Sdílet tento článek.

Přejít nahoru