5 tipů, jak předcházet bolesti kloubů u sportovců

Od Publikováno: 26 září, 2021Aktualizováno: 26 září, 2021Kategorie: Trénink, Zdraví0 komentářů

I když v dnešní době má spousta z nás sedavá zaměstnání a díky technologickému pokroku již nejsme nuceni trávit těžkou prací tolik času, co naši předkové, bolest kloubů nás neopustila. Ba naopak, dost možná se vyskytuje ještě častěji než dřív. A velmi často postihuje i sportovce, kteří vlivem náročných tréninků dávají tělu dost zabrat. Přestože je tento problém do jisté míry definovaný genetikou, existuje pár věcí, které vám mohou pomoci. A ty si představíme v dnešním článku.

Hlavně nepodceňujte prevenci

Pokud se chcete vyhnout bolavým kloubům, je nutné vše řešit preventivně a tedy i ve chvílích, kdy žádnou bolest necítíte. Obzvláště u sportovců totiž platí, že jejich namáhaný pohybový aparát může mít naprosto odlišné nároky na příjem některých vitamínů, minerálů či dalších nutrientů. V případě, že se tyto nároky neodráží ve vašem jídelníčku, mohou vás kloubní problémy nepříjemně překvapit. Myslet si, že nesnesitelnou bolest kolenou vyřešíte legálně dostupným suplementem, je většinou velmi utopické a s největší pravděpodobností budete zklamaní. Našich dnešních 5 tipů se tedy bude zaměřovat primárně na prevenci a nikoliv na léčbu samotného problému. Jestli vás již nějaké omezení trápí, je určitě na místě navštívit svého lékaře, který vám doporučí případné další kroky.

Lékař

Většina lékařů vám nejspíš doporučí jen klid a kloubní výživu. Přesto je dobré lékaře navštívit a zjistit, zda nemáte nějaký vážnější problém.

1.  Základ všeho musí tvořit pestrý a bohatý jídelníček

Tím nejdůležitějším doporučením, které pro vás máme, se dostáváme k velmi komplexní problematice sestavení jídelníčku. Ve skutečnosti je nemožné v tomto odstavci obsáhnout vše podstatné, a proto vás musíme odkázat zejména na první a druhý díl našeho seriálu “Jak si sestavit jídelníček”.

[1. díl] Jak si sestavit jídelníček – úvod, energie, bazální metabolismus

Vítám vás u nového seriálu článků, ve kterém si rozebereme absolutní základy stravy, naučíme se zjistit si svůj energetický příjem, dozvíme se něco o makroživinách, řekneme si, jak si

Od |27 října, 2020|Výživa|0 komentářů

Pokud chcete mít zdravé klouby, měli byste v jídelníčku myslet obzvláště na:

Omega 3 mastné kyseliny

Omega 3 mastné kyseliny mají obrovské množství benefitů a velmi často se mluví o tom, že přispívají k normálnímu fungování mozku, srdce a dokonce i očí. Málokdo už ale ví, že odborné studie poukázaly na vztah mezi častou konzumací ryb bohatých na omega 3 mastné kyseliny a nižším rizikem výskytu revmatoidní artritidy, jednoho z velmi častých kloubních onemocnění. Zároveň to vypadá, že nenasycené mastné kyseliny mohou mít analgetický efekt, což z nich činí potenciálně velmi vhodnou potravinu i pro osoby s pokročilejšími kloubními problémy.

Supreme omega 3 od Czech Virus

Supreme Omega 3

Vysoce koncentrovaná směs přírodního rybího oleje a přírodního vitamínu E. Poměr EPA a DHA je v tomto produktu skoro dvojnásobně vyšší (33/22), než u klasických Omega 3 s poměrem 18/12.
Chci Supreme Omega 3!

Vyhráno mají zejména v přímořských zemích, kde jsou ryby součástí jídelníčku několikrát týdně a navíc jsou v kterémkoliv supermarketu dostupné za skvělou cenu. V našich končinách je to poměrně složitější a pokud si nemůžete dovolit mít alespoň jednou týdně na talíři rybu, možná je dobré zvážit suplementaci kvalitními omega 3 suplementy. U nás si můžete vybrat buď z klasických Omega 3 MAX, nebo koncentrovaných Supreme Omega 3.

Vitamíny a minerální látky

Správně sestavený jídelníček se neměří jen a pouze vyváženou skladbou makronutrientů, ale také množstvím jednotlivých vitamínů a minerálních látek. A i když všechny tyto mikronutrienty jsou důležité, v případě, že vám jde o zdraví kloubů, je dobré obzvlášť sledovat příjem stále doporučovaného vápníku, vitamínů B, D3, K2 i C, které díky svým antioxidačním vlastnostem dokáže snižovat množství volných radikálů a tím i podporovat optimální stav kloubního aparátu.

V dostatečně pestrém jídelníčku bohatém na zeleninu, ovoce, přílohy i různé druhy masa by nemělo být náročné příjem těchto látek pokrýt. Jestli ale máte pocit, že váš jídelníček až tak pestrý není anebo máte zvýšené nároky (například kvůli oslabené imunitě nebo chronickým problémům s pohybovým aparátem), můžete je opět doplňovat pomocí specifických suplementů. Dobře využitelným multivitamínem je třeba naše SuperVita Pro V2.0.

Další specifické potraviny

Když pomineme dvě výše zmíněné obecné rady, zůstane nám stále celá řada různých potravin, které je pro udržení zdravých kloubů vhodné čas od času zařadit do jídelníčku. Typickým příkladem může být třeba kvalitní hořká čokoláda, která je bohatá na celou řadu prospěšných antioxidantů. Stejně tak přijde vhod třeba i protizánětlivý česnek, téměř zázračná kurkuma či různé ořechy a semínka nabité omega 3 mastnými kyselinami.

Samozřejmě nemá smysl si sepisovat seznam prospěšných potravin – stačí si jen v jídelníčku udržet pestrost a snažit se jíst co nejvíce různých jídel a neotřelých kombinací. Nic nezkazíte tím, když si přidáte lžičku semínek do svého jogurtu nebo si po obědě dopřejete kousek hořké čokolády.

Čokoláda

Kromě toho, že čokoláda skvěle chutná, je také bohatá na antioxidanty, které mohou být dobrou prevencí bolesti kloubního aparátu.

2.  Snažte se shodit přebytečná kila

Pokud chcete, aby vaše klouby vydržely co nejdéle zdravé, je důležité shodit přebytečná kila. Mnoho silových sportovců má totiž v honbě za co nejvyššími výsledky nadváhu a pokud se dlouhodobé zvedání těžkých vah spojí ještě s nadbytečnými kilogramy, dostávají klouby opravdu zabrat. Jestli je to pro vás tedy byť jen trochu možné, není na škodu popřemýšlet o soutěžení v nižší váhové kategorii a zhubnutí pár kilogramů. Uleví se kloubům i srdci a budete se dost možná celkově cítit lépe.

3.  Sport by měl být co možná nejkomplexnější

Pokud sportujete a klouby vás nebolí, měli byste se snažit, aby byl váš pohyb co možná nejkomplexnější. Na toto téma jsme sepsali celý samostatný článek nazvaný 5 zásad zdravého pohybu, které musíš dodržovat a ve stručnosti jde o to, že pohyb by neměl být nikdy stereotypní. A to platí jednak pro celkovou vitalitu, ale jednak také pro dobrý stav kloubů. Dopřejte jim jak zátěž v podobě těžkého tréninku ve fitku, tak třeba i obyčejnou procházku, krátkou projížďku na kole nebo přátelský tenisový zápas. A nezapomeňte také na pravidelný strečink . Díky tomu zůstanou veškeré svaly pružné a vyhnete se tak celé řadě komplikací spojených s bolestí pohybového aparátu.

Plavání

Aby vaše klouby byly co možná nejzdravější, dopřávejte jim komplexní pohyb. Skvělou volbou je třeba pravidelné plavání.

4.  Vyhněte se nadměrnému množství cukru a průmyslově zpracovaných potravin

Kromě potravin, které se rozhodně vyplatí jíst, existují i potraviny, kterým je možná lepší se vyhnout. Mezi ně patří třeba nadměrné množství cukru, průmyslově zpracované potraviny či různé fritovací oleje s velmi vysokým obsahem omega 6 mastných kyselin. Všechny tyto potraviny mohou totiž podporovat zánětlivé procesy a pokud jich máte ve stravě nadbytek, může se to odrazit i na stavu vašich kloubů. A kromě toho tyto potraviny většinou nejdou dohromady se zdravým životním stylem a představují jen nutričně prázdné kalorie.

5.  Sáhněte po osvědčených suplementech

Ačkoliv celá řada různých vitamínů, minerálů či specifických složek jako omega 3 se dá doplnit ze stravy, pro správnou prevenci bolestivých kloubů je dobré používat i některé látky, se kterými se ve stravě setkáte jen velmi zřídka. Mezi ty nejdůležitější patří:

Glukosamin sulfát

Glukosamin je látka, která se přirozeně vyskytuje v kostech mnoha živočichů a již po velmi dlouhou dobu patří k nejpopulárnějším suplementům využívaných v léčbě různých kloubních onemocnění. Ačkoliv názory odborníků jsou různé, řada provedených studií ukázala například to, že respondenti užívající glukosamin zaznamenali snížení vnímání bolesti kloubů. Zároveň různé meta-analýzy ukazují, že může snižovat bolest v kloubech a tudíž to vypadá, že je možné jej kromě preventivního používání doporučit i při již probíhajícím onemocnění.

Joint max twistet popsicle

Náš produkt Joint Max jsme vytvářeli s ohledem na vědecké studie, a proto v něm nechybí ani glukosamin.

Chondroitin sulfát

Chondroitin je další látkou, kterou mnoho odborníků doporučuje při problémech s pohybovým aparátem. Jedná se o naprosto nedílnou součást kloubní chrupavky, která má prokazatelné protizánětlivé účinky. Kromě toho, že je dobrou prevencí, pomáhá stejně jako glukosamin zmírňovat i již probíhající bolest a některé moderní výzkumy dokonce mluví i o možné podpoře kardiovaskulárního zdraví.

Methylsulfonylmethan (MSM)

Methylsulfonylmethan je jedním z nejlepších zdrojů organické síry, jaký je dnes možné přijímat. Tato látka bývá kromě problémů s pohybovým aparátem doporučována také pro zlepšení pokožky, zdravé nehty a pevné vlasy. Podle některých teorií také pomáhá adaptovat se na stres a rovněž eliminuje bolest v probíhajícím zánětu.

Jaký doplněk tedy vybrat?

Kloubních výživ na trhu existují desítky. Jen málokterá z nich je ale tak účinná a nabitá jako náš Joint Max Ultimate Blend. Ten kromě tří výše zmíněných složek obsahuje také hydrolyzované kolagenní peptidy, vitamín C, kurkumu nebo hyaluronát sodný. A navíc je dostupný za velmi příjemnou cenu, tudíž si troufáme tvrdit, že v poměru ceny a kvality jen těžko hledá konkurenci.

Joint Max Ultimate Blend

Joint Max Ultimate Blend

Joint MAX Ultimate Blend je bestseller na trhu kloubních výživ. Jedná se o komplexní kloubní výživu s vysokým obsahem funkčních látek v jedné dávce (přes 8600 mg!!)
Chci Joint Max Ultimate Blend!

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že zdravé klouby představují běh na dlouhou trať a je potřeba se o ně starat už preventivně. Nejdůležitější je mít správně nastavený jídelníček s dostatkem ryb, vlákniny, ovoce a zeleniny i různých obilovin. Vyhnout byste se naopak měli zejména cukru a průmyslově zpracovaným potravinám. Pokud máte nadváhu, snažte se přebytečná kila shodit – ideálně pak všestranným sportem a dobře sestaveným jídelníčkem.

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Mrkni na nový e-book

E-book banner základy suplementace

Sdílet tento článek.

Přejít nahoru