Největší výhody a nevýhody sportovních hodinek a náramků

Od Publikováno: 3 března, 2022Aktualizováno: 7 dubna, 2022Kategorie: Trénink0 komentářů

Chytré hodinky a fitness trackery vzali svět útokem a zatímco ještě pár let dozadu jste se s nimi setkali pouze zřídka, dnes je na zápěstí nosí drtivá většina sportovců. Oblíbené jsou ale i mezi lidmi, kteří nesportují, protože i jim mohou v mnoha ohledech ulehčit život. Nic ale není černobílé a i chytré hodinky mají několik nevýhod, které mohou kvalitu vašeho tréninku paradoxně snížit. Dnes se proto podíváme na největší výhody a nevýhody sportovních hodinek a fitness trackerů.

Jak chytré hodinky fungují

Ze všeho nejdříve se pojďme podívat na to, co chytré hodinky vlastně dělají. Pomocí mnoha senzorů a čidel monitorují váš tep, měří čas vašeho tréninku, počítají ušlé kroky, při chůzi nebo běhu měří převýšení, některé dokonce dokážou změřit váš tlak a tak podobně. Na základě těchto informací následně vypočítají, kolik jste spálili kalorií, jak dlouhou trať jste uběhli, o kolik se vaše výkonnost zlepšila nebo zhoršila a mnoho dalšího. Kromě toho se ve většině případů dokážou spojit s vaším mobilním telefonem a upozorňovat vás na příchozí hovory, zprávy, připomínky a tak dále. V závislosti na konkrétním výrobci a modelu mají chytré hodinky více či méně opravdu užitečných funkcí, které vám v mnoha ohledech dokážou zjednodušit život.

Největší výhody chytrých hodinek a fitness trackerů

Na základě výše uvedeného je na první pohled zřejmé, že chytré hodinky s sebou nesou opravdu velké množství výhod, které vám pomohou posunout váš trénink na novou úroveň.

Pozvednou váš trénink na novou úroveň

Začneme tou asi nejvýznamnější výhodou sportovních hodinek, kterou je jejich schopnost vám poskytnout nespočet velmi užitečných informací ohledně vašeho tréninku a pohybu během celého dne. Patří mezi ně již zmíněné množství spálených kalorií, ušlé kroky, případně váš krevní tlak. Tyto informace můžete následně využít k modifikaci tréninku přesně podle vašich představ.

Chytrý náramek při sportu

Díky chytrým hodinkám budete vědět, kolik jste na tréninku spálili kalorií.

Umožňují vám zaznamenávat progres

Na základě informací získaných z chytrých hodinek můžete sledovat, jak se vaše výkonnost v čase vyvíjí. Toto funguje velmi efektivně například u běhání a dalších typů aerobního tréninku, kde můžete na základě tepové frekvence vypozorovat, jak pro vás stejná vzdálenost představuje stále menší a menší problém.

Fungují jako účinná motivace

Většina chytrých hodinek vám umožní nastavit si sportovní cíle a sledovat jejich plnění. To funguje jako velmi účinná motivace, jelikož v případě nesplnění těchto cílů to budete mít neustále na očích. Úplně stejně dobře funguje i to, když vidíte, jak vaše výkonnost postupně roste, na což vás chytré hodinky také často samy upozorní.

Monitorují váš spánek

O důležitosti spánku jsme psali už mnohokrát. Jeho monitoring je nesmírně užitečný, jelikož vám poskytne informace, které byste jinak sami nezjistili. Na základě tepové frekvence a vašich pohybů potom s pomocí speciálního algoritmu dokážou chytré hodinky určit, kolik času strávíte v lehkém a hlubokém spánku, jak dlouho usínáte, o kolik je vaše tělo klidnější ve spánku v porovnání s bdělostí a mnoho dalšího. K tomuto tématu je ale vhodné dodat, že pro měření skutečné kvality spánku by bylo potřeba sledovat mozkovou aktivitu, pohyby očí a nespočet dalších proměnných, které hodinky zkrátka změřit nedokážou.

Ulehčí vám poslouchat hudbu během tréninku

Mnoho hodinek svým uživatelům umožňuje přehrávat hudbu přímo ze své interní paměti nebo pomocí přímého připojení k internetu. To ve výsledku znamená, že pokud vlastníte chytré hodinky a bezdrátová sluchátka, můžete se klidně vydat běhat bez toho, aniž byste s sebou museli nosit mobil. To všechno za doprovodu vaší oblíbené hudby. Oceníte to ale bezpochyby i ve fitku, kde nebudete muset neustále brát do ruky mobil, abyste například přepli na vaši oblíbenou skladbu.

Usnadňují používání mobilního telefonu

Kromě výhod spojených se sportem a s tréninkem vám chytré hodinky mohou nabídnout ještě něco navíc. Po propojení s mobilním telefonem vás budou upozorňovat na příchozí telefonáty, nové zprávy, připomínky, události v kalendáři a tak dále. To je velká výhoda především, pokud potřebujete mít mobil v tichém režimu. Díky chytrým hodinkám vám ani s vypnutým zvoněním nic neunikne. Navíc si nebudete muset dělat starosti s tím, abyste měli svůj mobilní telefon neustále u sebe.

Chytrý náramek

Po propojení s mobilním telefonem můžete veškerá důležitá upozornění vidět i na hodinkách.

Na co si dávat pozor

Chytré hodinky a fitness trackery mají opravdu nespočet užitečných funkcí, které uvítáte jak na tréninku, tak mimo něj. I přesto existuje několik věcí, na které byste si při jejich používání měli dát pozor.

Nepřesná data

Ačkoliv vám chytré hodinky mohou poskytnout obrovské množství mimořádně důležitých informací, je potřeba je brát s mírnou rezervou. Naměřené hodnoty totiž nemusí nutně odpovídat skutečnosti. To platí především v případě levnějších hodinek, které disponují nepřesnými čidly. Při rychlých pohybech, které jsou pro sport naprosto běžné, navíc hrozí mnohem větší odchylky měření než v klidovém stavu. Přesnost měření ale úzce souvisí kvalitou konkrétních hodinek. Pokud tedy vyžadujete maximálně přesné hodnoty, měli byste zvážit investici do kvalitního modelu.

Nesoustřeďte se pouze na čísla

I pokud jsou hodinkami naměřené hodnoty mírně nepřesné, mohou vám poskytnou dobrý obrázek o vašem pohybu během celého dne. Pamatujte ale na to, že sportujete pro sebe a ne pro hodinky. Často vidím, jak se někdo snaží za každou cenu splnit nějaký cíl nastavený hodinkami. Může jít o počet spálených kalorií nebo o cokoliv jiného. Při slepé honbě za splněným cílem ale úplně zapomene na to, že v první řadě by mělo jít o nějaký smysluplný pohyb, ne o pouhé plnění cílů, které určují hodinky. Viděl jsem dokonce člověka zapnout si na hodinkách tréninkový režim už po cestě do fitka, aby celý trénink trval déle. S podobným přístupem vám sice hodinky mohou ukazovat úžasné výsledky, realita ale bude zcela odlišná.

Chytré hodinky spárované s telefonem

Splnit cíl na hodinkách automaticky neznamená odjet kvalitní trénink.

Slabá baterka

Problémy s baterkou se opět liší v závislosti na tom, jaké hodinky máte. Některé je potřeba nabíjet téměř každý den, jiné vydrží bez nabíjení měsíc a více. Tento faktor byste ale rozhodně měli zvážit ještě před samotnou koupí. V případě hodinek s nižší výdrží se velmi lehce může stát, že si na stav baterie vzpomenete až na tréninku, kdy už může být pozdě.

Nejsou zrovna nejlevnější

Pořizovací cena chytrých hodinek je opět velmi různorodá. Vybírat musíte pochopitelně podle svých finančních možností, ale také podle toho, co všechno od hodinek očekáváte. Nezapomínejte na to, že levnější hodinky mají zpravidla méně funkcí a měří méně přesně. Na druhou stranu ani vysoká cena sama o sobě nemusí znamenat vyšší kvalitu.

Mohou zavazet

Při tréninku v posilovně se může stát, že vám hodinky zkrátka budou zavazet. Neřekl bych, že to je příliš časté, ale stát se to může. Ve velké míře záleží na tom, na co jste zvyklí a jaký cvik zrovna děláte. Je to ale další maličkost, kterou se před koupí chytrých hodinek vyplatí zvážit.

Podle čeho hodinky vybrat a jak je využít na maximum

Klíčem ke spokojenosti je v první řadě výběr hodinek, které budou odpovídat vašim potřebám. Vzhledem k tomu, že ve většině případů se jedná o poměrně drahou záležitost, vyplatí se ji dobře zvážit. Před koupí si proto nezapomeňte zjistit všechny důležité specifikace. Ujistěte se, že vámi zvolené hodinky mají všechny funkce, které potřebujete, a pokud si nebudete jistí, neváhejte se zeptat ve specializovaném obchodě. Když už si hodinky pořídíte, mějte na paměti, že sportujete pro sebe. Vaším cílem by neměly být co nejlepší hodnoty na hodinkách, ale co nejlepší trénink. Tím rozhodně nechci říct, že sledovat svůj progres na hodinkách je špatně. Naopak. To by zcela odporovalo jejich smyslu. Mějte ale na paměti to, že čísla napsaná na hodinkách vám žádný progres nezajistí. Ten získáte pouze tréninkem. Pokud k sobě ale dokážete být upřímní a nebudete svůj výkon hodnotit pouze podle toho, co vám ukazují hodinky, vytěžíte z nich nejvíc.

Apple watch - chytré hodinky

Některé hodinky disponují velkým množstvím funkcí, zatímco jiné slouží pouze jako fitness náramky.

Co si z článku odnést

Chytré hodinky a fitness trackery jsou nesmírně užitečná zařízení, díky kterým si můžete mnohem lépe trénink přizpůsobit svým potřebám a posunout ho na vyšší úroveň. Vůbec přitom nezáleží na tom, jestli cvičíte v posilovně, běháte nebo jezdíte na kole. Dejte ale pozor na to, abyste si vybrali hodinky, které budou odpovídat vašim požadavkům, a abyste se nenechali příliš ovlivnit tím, co vám hodinky ukazují. Cvičíte pro sebe a ne pro hodinky.

Autor článku

Sebastián Okruhlica
Sebastián Okruhlicaredaktor
Milovník všech druhů sportu a zdravého životního stylu. Nejedná se sice o čistokrevného liftera, ale o zastánce názoru, že fitness je základem do každého sportu. Kromě fitka se naplno věnuje například atletice a jízdě na kole.

Nejčtenější článek

E-book základy suplementace

Mrkni na náš e-book!

Sdílet tento článek.

Přejít nahoru