Mikrovlnná trouba? Geniální vynález nebo hazard se zdravím?

Od Publikováno: 25 října, 2022Aktualizováno: 25 října, 2022Kategorie: Zdraví0 komentářů

Jelikož naprostá většina z nás musí chodit do práce nebo do školy, není reálné věnovat stoprocentní pozornost jak tréninkům, tak i přípravě jídla, spánku, regeneraci a všemu, co s budováním svalů tak nějak souvisí. Proto místo toho, abychom si několikrát denně připravovali čerstvé jídlo, si raději uvaříme větší množství, které si pak dáme do krabiček a později ohřejeme. A když je řeč o ohřívání jídla, většina z nás používá mikrovlnnou troubu. Je to ale zdravé? A na co byste si měli dát pozor? To bude tématem dnešního článku.

Co je mikrovlnka zač? A jak funguje?

Mikrovlnnou troubu nejspíš není třeba nějak důkladně představovat, protože mnoho z nás ji používá na denní bázi. A ve skutečnosti nám dost usnadňuje život – přeci jen v ní ohřejete jídlo i pití během několika sekund či minut a navíc bez jakékoliv výraznější starosti či práce navíc. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, jak mikrovlnka funguje? Ve skutečnosti její mechanismus není vůbec složitý – drobné elektromagnetické vlny o vysoké frekvenci dokážou rozkmitat molekuly v potravinách a jejich pohybem vznikne teplo (podobně, jako když si třete jednu ruku o druhou). Mikrovlny se však od stěn trouby odráží poměrně rovnoměrně a v důsledku toho je v některých částech trouby větší teplo než v jiných – proto se musí jídlo vždy otáčet a pokud by k tomu nedocházelo, může na jednom místě jídlo klidně začít hořet, kdežto o pár centimetrů vedle by disponovalo stále stejnou teplotou jako před spuštěním přístroje.

Kuchyňská linka se spotřebičema

Elektromagnetické vlny rozkmitají molekuly v potravinách a tím se začne vaše jídlo ohřívat.

Je to zdravé?

Takže si to shrňme – mikrovlny rozkmitají molekuly v potravinách a tím způsobí, že se jídlo během pár vteřin dokáže ohřát. Není ani divu, že mnoho lidí začalo přirozeně přemýšlet nad tím, zda je mikrovlnná trouba vlastně bezpečná, když vše zvládá rychleji než třeba konvekční horkovzdušná trouba. Nehledě na to, že jakmile část lidí slyší o elektromagnetické radiaci spojené s mikrovlnkami, úplně se zděsí. Je to ale zcela zbytečné, nejedná se o tu radiaci, která bývá skloňována v souvislosti s výbuchy elektrárny či atomovými bombami. Radiace z mikrovlnek totiž není ionizující, a navíc samotný obal mikrovlnné trouby žádné záření ven nepustí, a proto se opravdu nemusíte bát. Pokud se radiace přece jenom trochu bojíte, bohatě postačí, když do mikrovlnné trouby nebudete koukat přímo přes sklo, ale dáte si drobný odstup.

A aby toho nebylo málo, měli bychom v tomto článku vyvrátit i mýtus, že mikrovlnné trouby ničí obsah zdraví prospěšných látek v jídle – podle provedených studií to právě naopak vypadá, že při tomto způsobu ohřevu nedochází k o nic vyšším ztrátám nutrientů než u jiných metod ohřívání potravin.

Na co si dát pozor?

Na druhou stranu je však dobré jedním dechem dodat, že mikrovlnka může mít řadu potenciálních negativ, které už nejsou definované fungováním výrobku, ale spíše nevhodným použitím ze strany uživatelů. Na co byste si tedy měli dát pozor?

Výběr vhodného nádobí

Na čem budete své jídlo ohřívat? Kromě známé informace o tom, že není dobré používat nic kovového, není vhodné ani tenké sklo, neglazované keramické nádobí, porcelán, a dokonce ani některý plast. Pokud má krabička, ve které jídlo ohříváte, zespodu ikonku mikrovlnné trouby, značí to možnost použít ji i při ohřívání. V opačném případě byste ale měli zpozornět, protože z nevhodných plastů se mohou uvolňovat potenciálně velmi škodlivé látky jako BPA nebo ftaláty, které by mohly mít negativní vliv na naše zdraví a mohou podle některých výzkumů souviset s rozvojem obezity a ovlivňovat štítnou žlázu.

Jídlo v krabičkách

Pokud plastové krabičky nemají na sobě explicitně uvedeno, že jsou vhodné do mikrovlnné trouby, raději s nimi jídlo neohřívejte.

Výběr vhodných potravin

Výběr vhodného nádobí není tím jediným, na co musíte dát pozor. Obezřetní totiž musíte být i u výběru vhodného jídla, které se do mikrovlnné trouby vlastně hodí. Pokud vaše mikrovlnka nedisponuje funkcí „rozmrazování“, tak v ní raději neohřívejte zmražené potraviny.  Více zmrzlé části by se ohřívaly podstatně pomaleji než ty už rozmrzlé a tato asymetrie by dost komplikovala efektivní ohřátí. V mikrovlnce se nehodí připravovat ani vajíčka natvrdo a jídlo byste neměli ohřívat ani na velmi studeném talíři, u něhož by mohla náhlá změna teplot vést k prasknutí.

Otáčení jídla v mikrovlnce

Když už máte správné nádobí i vhodně zvolené jídlo, je dobré se ujistit, že se talíř v mikrovlnce opravdu otáčí. Jak jsme zmiňovali výše v článku, pokud by k tomu nedocházelo, jídlo by se neprohřívalo rovnoměrně. To by mohl být teoreticky problém u potravin, u nichž je žádoucí, aby opravdu prošly nějakou tepelnou úpravou, která zničí některé potenciálně škodlivé bakterie a jiné patogeny. Jakmile tedy jídlo vložíte do mikrovlnky, opravdu detailně zkontrolujte, že se talíř otáčí tak, jak má. Jelikož mnoho mikrovlnek ohřívá jídlo směrem od kraje do středu, není od věci například polévku v půlce ohřívání lehce promíchat. Nezapomeňte potom ale vytáhnout kovovou lžíci z mikrovlnné trouby ven.

Mikrovlnná trouba v lince

Pokud se vám jídlo neprohřívá rovnoměrně, stačí ho v průběhu ohřívání párkrát zamíchat.

Optimální délka ohřívání

K mikronutrientům je mikrovlnka obecně řečeno velmi šetrná, protože se jídlo ohřívá jen poměrně krátkou dobu a teploty se navíc nevyšplhají tak vysoko, jako třeba při smažení. Na druhou stranu ale právě proto musíte být obezřetní vůči tomu, jak dlouho budete jídlo v mikrovlnce připravovat – není dobré je tam nechávat ani příliš dlouho, ani krátce. Zkrátka a dobře si nastudujte, jak váš přístroj funguje a kolik času na ohřátí konkrétních pokrmů potřebuje. Pokud nádobí zůstane v mikrovlnce déle, může být opravdu horké a u menších dětí, které nejsou dostatečně opatrné, dokonce způsobit popáleniny.

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že mikrovlnná trouba je vlastně skvělý vynález, který nám umožňuje efektivně a rychle ohřát jídlo, aniž by snižoval obsah zdraví prospěšných látek nějak závratně více než jiné metody. Je však nutné si dát pozor na to, jaké nádobí používáte, zda se talíř v mikrovlnce otáčí a také na to, jak dlouho potraviny ohříváte a zda je nevystavujete působení tepla déle, než je skutečně nutné. V takovém případě by mohlo docházet ke zbytečně velkým ztrátám minerálů a vitamínů, které jsou na teplo citlivé. Jinak je ale mikrovlnka velmi užitečným vynálezem, ve kterém si můžete jídlo ohřívat pravidelně a zcela bez obav.

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Mrkni na náš e-book!

E-book základy suplementace

Nejčtenější článek

Sdílet tento článek.

Přejít nahoru