Melatonin a jeho vliv na zlepšení spánku

Od Publikováno: 7 září, 2021Aktualizováno: 9 května, 2022Kategorie: Regenerace, Zdraví0 komentářů

Problematiku spánku jsme na našem webu už několikrát probírali. Veškeré procesy související s růstem svalů nebo s hubnutím jsou spánkem výrazně ovlivněny. V noci totiž regeneruje náš nervový systém a svaly, dochází k uvolňování stresu, podpoře imunity a tak dále. Kvalitní spánek je zkrátka nesmírně důležitý, ale velké procento lidí ho i nadále podceňuje. Dnešní článek je ale zaměřený na lidi, kteří se rozhodli svůj spánek zlepšit. Lépe řečeno je zaměřený na ty, kteří uvažují, že by začali suplementovat melatonin. Proto si o tomto hormonu řekneme vše, co byste o něm měli vědět, a vysvětlíme si, jaký má ve skutečnosti vliv na spánek.

Jak funguje spánkový rytmus

Ze všeho nejdřív je potřeba si vysvětlit, jak vlastně spánek v našem těle funguje. Lidský organismus se řídí podle několika ukazatelů, které mu dávají znamení, kdy je na čase se odebrat ke spánku. Patří mezi ně například cirkadiánní rytmus řídící pokles bazální tělesné teploty, množství adenosinu v mozku, které vytváří takzvaný spánkový tlak, nebo právě množství vyplavovaného melatoninu. Všechny tyto signály zpracovává suprachiasmatické jádro nacházející se těsně nad středem mozku, konkrétně nad místem, kde se kříží optické nervy z očí. Tenhle detail je důležitý hlavně proto, abychom si uvědomili, proč má vnímání světla a tmy pro spánek tak klíčový význam.

Ne všechny procesy související se spánkem se však řídí podle světla. Suprachiasmatické jádro dokáže nesmírně přesně měřit čas i bez jakýchkoliv vnějších podnětů. Naše vnitřní hodiny jsou zkrátka nějak nastavené a je velmi obtížné jejich chod měnit. Proto je důležitá synchronizace všech ukazatelů, aby tělo mohlo upadnout do skutečně hlubokého spánku. Z toho plyne, že samotná suplementace melatoninu ani zdaleka nezajistí hluboký a ničím nerušený spánek. I navzdory tomu ale může ke kvalitnímu spánku pomoci.

Únava

Lidský organismus se řídí podle několika ukazatelů, na základě kterých určuje, zda je vhodná doba na spánek.

Proč je hormon spánku tak důležitý

Označení hormon spánku je sice velice rozšířené, nicméně mnohem výstižnější pojmenování pro melatonin by bylo hormon tmy. Samotný melatonin totiž spánek nespouští. Většina lidí si to stále myslí, ale jeho role je ve skutečnosti trochu odlišná. K vyplavování melatoninu začíná docházet především ve večerních hodinách, kdy se pomalu vytrácí přirozené světlo. V tu chvíli se epifýza, oblast uložená hluboko v zadní části mozku, dá do práce a začne melatonin ve velkém uvolňovat. Pro tělo to znamená jednu důležitou věc – začíná noc, je čas jít spát. Tam práce melatoninu končí. Může se to zdát jako málo, ale ve skutečnosti je tento signál pro tělo velice podstatný.

Spánek by se bez něj sice díky adenosinu a cirkadiánnímu rytmu dostavil, ale nebyl by tak kvalitní. Hlavní problém by ale nastal ráno. Množství melatoninu totiž klesá až v ranních hodinách, kdy se začínají objevovat první paprsky světla. V tu chvíli epifýza zatáhne za pomyslnou brzdu a přestane melatonin vylučovat. Díky tomu tělo ví, že je na čase začít se pomalu probouzet. Bez tohoto signálu by ranní vstávání rozhodně nebylo nic příjemného. Matthew Walker, profesor neurovědy na Kalifornské univerzitě v Berkeley, ve své knize “Proč spíme” popisuje melatonin jako startéra, který výstřelem z pistole zahájí závod spánku, ale sám se ho už dál neúčastní. Tohle přirovnání mi přijde naprosto výstižné, protože ačkoliv melatonin nepomáhá tělo uspat, má ve spánkovém rytmu nepostradatelnou roli.

Západ slunce

Ubývající světlo je pro tělo znamení, že je čas jít spát.

Pro koho je suplementace melatoninu vhodná?

Když už máme jasno v tom, jak melatonin funguje a proč je v těle potřeba, je načase odpovědět si na otázku, jestli je vhodné ho suplementovat. Hned z okraje je dobré uvést, že melatonin je pro tělo přirozená látka, a tudíž si není potřeba lámat hlavu s tím, jestli je pro organismus vůbec vhodný. V USA se často prodává pod označením “Sleeping pill”, což není moc přesné vzhledem k tomu, že ve Spojených státech se pod podobným označením prodávají léky na předpis, které rozhodně nejsou pro tělo ani trochu přirozené. Tato nesrovnalost v pojmenování zapříčinila, že se několik lidí pokusilo předávkovat melatoninem za účelem sebevraždy. Nikdo z těchto lidí ale neutrpěl žádné zdravotní potíže, což jenom svědčí o jeho bezpečnosti.

Přínos melatoninového suplementu pocítí především lidé, kteří cestují do jiných časových pásem. Zvýšená hladina melatoninu účinně pomáhá překonat jet lag a přizpůsobit tělo na nový spánkový režim. Melatonin v tabletách ale vřele uvítají i lidé trpící problémy se spánkem nebo ti, kteří mají nepravidelný režim, a tím pádem i rozkolísaný spánkový rytmus. Pokud potřebuješ jít dneska spát výjimečně dřív, protože ráno brzy vstáváš, jedna tableta melatoninu ti pomůže usnout. Rozhodně se tady nesnažím prezentovat melatonin jako nějaký všelék na problémy se spánkem. Znovu připomínám, že produkce spánkového hormonu je jen jedním z faktorů, které náš organismus vyhodnocuje, a na jejich základě se chystá ke spánku. Lidé trpící vážnými poruchami by měli navštívit svého lékaře a poradit se s ním.

V čem je melatonin od Czech Virusu výjimečný?

V České republice si melatonin pořád teprve hledá své místo na trhu. Objevuje se sice čím dál více variant od různých výrobců, ale pořád se nikomu nepodařilo najít ten správný recept. Proto jsme se rozhodli spojit síly s přední specialistkou na melatonin v zemi. Díky tomu jsme dokázali vytvořit produkt, který obsahuje ideální množství účinné látky. V jedné tabletě najdeš 2 mg melatoninu, což odpovídá dávce vhodné pro průměrného člověka. Při užívání melatoninu ale ve velké míře záleží na individuálních potřebách jednotlivce a také na jeho metabolismu. Proto doporučujeme na začátek použít pouze půlku tablety.

Melatonin

Melatonin

100 tablet melatoninu, přičemž v každé tabletě najdeme 2mg této účinné látky
Chci Melatonin!

Jak si udržet správnou hladinu melatoninu

Jak už jsem psal výše, melatonin se začíná vyplavovat, když zapadá slunce a ubývá světlo. Dnes ale asi málokdo chodí spát se západem slunce. Světlu jsme vystaveni často až do té doby, než ulehneme do postele. Jenomže v takovém případě se maletonin začne vyplavovat pozdě, což má za následek zhoršenou kvalitu spánku. Pro organismus je totiž mnohem náročnější usnout, protože mu bude chybět signál, díky kterému pozná, že začíná noc. Z toho důvodu je ideální si před spaním například číst a vyvarovat se modrému světlu z obrazovky mobilu nebo počítače, které produkci melatoninu brání.

Shrnutí na závěr

Melatonin je velice důležitý hormon, který pozitivně ovlivňuje kvalitu našeho spánku. Sám o sobě sice tělo neuspí, ale funguje jako “startér spánkového závodu”. Suplementovat by ho měli lidé, kteří mají problémy s usínáním, mají nepravidelný denní rytmus nebo například často cestují do jiných časových pásem. Není to žádný všelék na spánek, ale často dokáže velmi účinně pomoct. Melatonin je látka tělu vlastní, takže je jeho užívání bezpečné. I přesto by se ale každý o jeho užívání měl poradit s ošetřujícím lékařem.

Autor článku

Sebastián Okruhlica
Sebastián Okruhlicaredaktor
Milovník všech druhů sportu a zdravého životního stylu. Nejedná se sice o čistokrevného liftera, ale o zastánce názoru, že fitness je základem do každého sportu. Kromě fitka se naplno věnuje například atletice a jízdě na kole.

Mrkni na nový e-book

E-book banner základy suplementace

Sdílet tento článek.