Koktejly a jídla v prášku… Mají nějaký smysl?

Od Publikováno: 29 listopadu, 2021Aktualizováno: 7 dubna, 2022Kategorie: Suplementy, Zdraví0 komentářů

Když zavřete oči a představíte si nějaké jídlo, pravděpodobně vás napadne třeba steak, burger nebo třeba kousek dobré ryby se zeleninou. V poslední době se čím dál víc do popředí ale derou nápoje, které jídlo (minimálně podle prodejců) spolehlivě nahradí. Funguje to v reálu? Jaká jsou úskalí takových drinků? To si řekneme v dnešním článku.

Protein není jídlo

Jak jste už ze samotného úvodu možná pochopili, dnešní článek se bude k mnohým tekutým náhradám stravy stavět poněkud kriticky. A zároveň bude napsaný člověkem, který pravidelně pije protein a užívá jiné doplňky stravy. Jelikož bychom se rádi vyhnuli nálepce nějakých pokrytců, hodí se na úvod ještě vysvětlit rozdíly mezi nějakými nápoji a proteinem. Protein totiž představuje (ať už z hlediska legislativy, či z hlediska praxe) doplněk stravy. To znamená, že stravu doplňuje. Pije se například po tréninku, protože je dobře stravitelný. Ale v určité časové vzdálenosti od proteinů stejně přichází na řadu pevné jídlo, které je pro budování svalů nepostradatelné. Naproti tomu komplexní náhrady stravy, o kterých bude řeč dnes, stravu nahrazují a výrobci mnohdy sami tvrdí, že vlastně stačí 5 jejich drinků denně a nemusíte nic jiného jíst. A vůči tomu je zkrátka a dobře potřeba se ohradit.

Koktejly a jídla v prášku

Jakmile někde čtete, že něco můžete pít místo jídla až 5x denně, měli byste zpozornět.

Četli jste někdy složení?

Zkuste na chvíli upustit od všech znalostí, které o výživě máte a naivně si představte, že existuje nápoj, který obsahuje úplně všechno, co člověk potřebuje. Je plný bílkovin, tuků i sacharidů a zároveň je bohatý na všechny minerály a vitamíny. Úplně můžeme pominout, že každý člověk má zcela odlišné požadavky na příjem jak mikro, tak makronutrientů a že jednotlivé vitamíny a minerály se mohou svým působením navzájem negativně ovlivňovat… I kdyby byl takový nápoj sebechutnější, dokázali byste ho pít pětkrát denně po zbytek života? A teď zpátky do reality. Složení těchto drinků není ani zdaleka ideální. Spíš naopak. Rozebereme si pro ilustraci tři suroviny:

Sója

Sója je nesmírně kontroverzní, ale ve své podstatě to není až tak špatný zdroj bílkovin. Aspoň do chvíle, kdy nepředstavuje 100% jídelníčku. Obdobně jako jiné rostlinné proteiny neobsahuje ani sója kompletní spektrum aminokyselin. A to není problém do chvíle, dokud máte v jídelníčku další bílkoviny, s jejichž pomocí ty deficitní aminokyseliny doplníte. Když ale 100% vaší stravy tvoří nějaký drink, jde to hůře. A to nehledě na obsah fytoestrogenů či různých antinutrientů, které sója obsahuje. Je to ale levná bílkovina, a tak ji spousta prodejců rostlinných drinků používá.

Sója

Sója umí být skvělá, ale neměla by tvořit hlavní bílkovinu jídelníčku.

Maltodextrin

Maltodextrin je další ve své podstatě dobrou surovinou, která ale rozhodně nesmí v jídelníčku tvořit nějak velký podíl. Je to sacharid, který slouží jako rychlý zdroj energie, takže je vhodný třeba pro sportovce. Ve velkém množství ale může podle studií negativně ovlivňovat množství střevních bakterií prospěšných pro organismus. A co je podstatnější, samozřejmě se jedná o vysoce průmyslově zpracovanou potravinu, kterým je obecně dobré se vyhýbat.

Vitamíny a minerály

Pokud jde o vitamíny a minerály, nejlepší je chelátová vazba, která má celou řadu pozitivních účinků. Třeba navázání minerálů na aminokyseliny glycin způsobí nejenže bude samotný minerál dobře využitelný, ale také že glycin vašemu tělu přinese řadu pozitiv jako možné zlepšení spánku i podporu regenerace. Jelikož ale většina těchto drinků nikde neuvádí, v jaké vazbě jsou minerály zastoupeny, dá se očekávat, že výrobci používají třeba nejlevnější oxidy nebo sulfáty. A to nehledě na fakt, že různé minerály mohou účinkovat opozitně a navzájem si ovlivňovat vstřebatelnost. Proč myslíte, že bychom nabízeli kromě multivitaminu ještě vitality booster a další produkty pro zdraví, kdyby šlo vše efektivně vydat do jednoho produktu? Výrobci těchto směsí to možná umí, ale nemá to žádný smysl a my to proto neděláme.

SuperVita PRO V2.0 - nejkvalitnější mulťák na trhu

Super Vita PRO V2.0

K doplnění vitamínů a minerálů používejte jedině kvalitní produkty, které obsahují chelátové vazby minerálů. U Czech Virus dbáme na maximální kvalitu, tudíž nemusíme říkat, že chelátové vazby obsahuje! Produkt je navíc doplněn o rostlinné směsi.
Chci Super Vitu PRO V2.0!

Zlepšit, zahustit a konzervovat

Aby mohly produkty stát v regálech supermarketu třeba rok, musí být konzervovány. Aby často obsažené oleje mohly tvořit jednotnou strukturu a neplavaly na hladině, musí být použity emulgátory. Aby produkt nebyl moc řídký a atraktivně se pil, musí obsahovat zahušťovadla. A všechno tohle pak chcete pít pětkrát denně i ve chvíli, kdy si můžete dopřát třeba poctivě doma připravené jídlo s minimálním stupněm průmyslového zpracování? Vždyť to nedává smysl, ne?

O úskalích emulgátorů a konzervantů si můžete přečíst zde:

Občas přijde vhod, ale pravidelně jej nedoporučujeme

Tím ale rozhodně nechceme říct, že tyhle drinky nemají žádné opodstatnění. Pokud třeba jednou za čas spěcháte do práce, někam cestujete nebo prostě jenom nemáte čas ani možnost dát si zdravé a kvalitní pevné jídlo, může být nějaký drink spolehlivým řešením. Rozhodně si ale nemyslete, že ho budete pít 5x denně a vaše tělo z toho bude kdo ví jak nadšené. Základními pilíři jídelníčku by přece měla být pestrost, udržitelnost a vyváženost. A instantní náhražky jídla nesplňují ani jedno.

Smoothie

Pokud náhodou občas nestíháte, mohou přijít tekuté drinky vhod. Musí být ale kvalitní.

Náhradu jídla si můžete vyrobit i doma

V dnešním článku jsme úplně opomíjeli, že za takové jídlo můžete zaplatit klidně až 80 korun. Po pěti porcích denně to představuje 400 korun a měsíčně jste na 12 tisících. S takovým rozpočtem si přitom můžete nakoupit řadu kvalitních a super-zdravých potravin, balení pořádného proteinu a případně i základní vitamíny a minerály…

Nehledě na to, že občas si takový nápoj můžete připravit i z běžně dostupných surovin a dokonce si můžete poměry jednotlivých živin sami měnit. Aby vás takový drink zasytil, můžete smíchat odměrku kvalitního CFM proteinu, několik lžic instantních ovesných vloček, vybrané ovoce a trošku olivového oleje. Tím budete mít drink bohatý na tuky, bílkoviny a sacharidy a navíc můžete pouhou změnou ovoce dost zásadně ovlivnit výslednou chuť. Takový nápoj pak nikdy není stejný, ale zato je opravdu zdravý a vyvážený. Sice vás zasytí, ale pětkrát denně ho stále pít nemůžete.

Vícesložkový protein MPS-5 PRO

MPS-5 PRO protein

Do kaší doporučujeme náš vícesložkový protein, který díky pěti různým proteinům dokáže skvěle zasytit na dlouhou dobu. Zároveň tak dopřává tělu dlouhodobý přísun bílkovin.
Chci MPS-5-PRO!

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že tekuté jídlo nemusí být nutně špatné. Platí to ale jen do chvíle, dokud se nezačne tvářit jako produkt, který můžete pít pětkrát denně a přitom tím pokrýt veškeré potřeby, které vaše často sportující tělo má. To je naprostá utopie. Nehledě na cenu takových produktů. Mnohem lepší je udělat si vlastní drink třeba z proteinu, vloček, ovoce a oleje. I ten si ale dopřávejte jenom čas od času.

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Nejčtenější článek

E-book základy suplementace

Mrkni na náš e-book!

Sdílet tento článek.

Přejít nahoru