Jak se vyznat v minerálech a proč je užívat?

Od Publikováno: 27 června, 2022Aktualizováno: 27 června, 2022Kategorie: Výživa, Zdraví0 komentářů

Ačkoliv ani vitamíny nejsou kdo ví jak populární složkou našeho jídelníčku, většina lidí jejich význam díky mnoha článkům a zprávám v médiích pochopila. S minerály je to o něco horší – přece jenom je jich mnoho, nedají se snadno rozdělit do skupin a ani dobře zapamatovat. Přesto jsou ale, stejně tak jako už zmiňované vitamíny, naprosto nepostradatelné a na jejich příjem by měl dbát každý. V našem dnešním článku se podíváme, co jsou vlastně zač, odkud je čerpat a které stojí za to doplňovat pomocí suplementů.

Co jsou minerály vlastně zač?

Na úvod určitě stojí za to aspoň krátké obecné představení minerálů. Jedná se o látky, které jsou pro naše tělo esenciální (neumíme si je vytvořit) a ačkoliv nemají na rozdíl od bílkovin, sacharidů či tuků žádnou kalorickou hodnotu, ovlivňují obrovské množství biochemických reakcí napříč naším tělem. Některé jsou podstatné pro správné fungování metabolismu, jiné souvisí s udržením optimální hladiny cholesterolu v těle a další jsou nepostradatelné pro růst a obnovu tkání. Spektrum jejich efektů je zkrátka nesmírně široké a dlouhodobě bychom bez nich vůbec nedokázali existovat.

I minerály se dělí do skupin

Podobně jako u vitamínů rozlišujeme ty, které jsou rozpustné ve vodě a ty, které k optimálnímu využití potřebují tuk, rozlišujeme i u minerálů dvě hlavní skupiny. Toto dělení bohužel není mezi širokou veřejností tak populární, ale každopádně se hodí zmínit, že základním dělícím kritériem je, jak velké množství těchto prvkú naše tělo potřebuje.

Zelenina a maso

Vyvážená strava by měla obsahovat všechny důležité živiny a široké spektrum vitamínů a minerálů.

Makroprvky (množinové prvky)

Makroprvky (někdy též zvané množinové prvky) jsou látky, kterých potřebujeme přijímat poměrně dost, ačkoliv na přesném množství se neshodnou ani odborné výzkumy. Zatímco někde považují za makroprvky všechno, čeho potřebujeme přijmout nad 50 mg denně, jinde posouvají doporučený denní příjem až třeba ke 100 mg. Nejčastěji se v této kategorii ale setkáte s následujícími zástupci:

Sodík

Rovnováha sodíku v těle souvisí s nervosvalovou činností našeho organismu a jeho nedostatek může způsobit křeče, malátnost nebo bolesti hlavy. V naší stravě je ale bohatě zastoupen v kuchyňské soli, nemusíte se tedy bát toho, že byste ho neměli dostatek. Výjimkou jsou sportovci během delšího výkonu, protože sodík tělo vylučuje především potem. V takové situaci je na místě ho doplnit formou iontového nápoje. Nadbytečný příjem sodíku ale může zbytečně zatěžovat ledviny, proto se nevyplácí to se solí nebo iontovými nápoji přehánět.

Hořčík

O hořčíku toho už bylo napsáno skutečně mnoho. Tento minerál pomáhá odstraňovat laktát ze svalů, brání depresím a migrénám, pomáhá snižovat krevní tlak, udržuje pod kontrolou hladinu cukru v krvi a je prevencí před mnoha kardiovaskulárními chorobami. Jeho nedostatek se projevuje především zvýšenou únavou, podrážděností a křečemi. Více o hořčíku se dočtete v našem samostatném článku.

Vápník

Každý z nás určitě slyšel, že by měl přijímat hodně vápníku, aby měl silné kosti a zdravé zuby. Aby mohl vápník efektivně posilovat naše kosti, potřebuje k tomu také hořčík a vitamín D. Kromě časté konzumace mléčných výrobků, ryb, brokolice nebo luštěnin je proto dobré se čas od času také projít na sluníčku.

Pevné kosti

Základem pro pevné kosti je dostatek vápníku.

Draslík

Spolu se sodíkem pomáhá draslík regulovat množství tekutin v lidském těle. Ke správnému fungování našeho organismu musí být tyto dva minerály v rovnováze. Nedostatek draslíku také souvisí s vysokým tlakem, únavou a špatnou koncentrací. Pro jeho doplnění konzumujte banány, špenát, lososa, nebo například sóju.

Síra

Síru najdeme v kůži, vlasech a chrupavkách. Významnou roli hraje i v játrech, kde pomáhá neutralizovat škodlivé látky. Nezbytná je také pro správné fungování mozku a navíc pomáhá udržovat správnou hladinu krevního tlaku. Síru najdete ve vejcích, masu, kapustě nebo například v česneku.

Chlor

Spolu se sodíkem přijímáme chlor ve velkém množství v podobě kuchyňské soli. Hraje důležitou roli v žaludku, jelikož je součástí kyseliny chlorovodíkové. Jeho nedostatek proto způsobuje problémy s trávením. Nedostatek chloru ale většinu populace trápit nemusí, výjimkou jsou lidé, kteří vůbec nesolí, nebo je trápí dlouhodobý průjem a zvracení.

Fosfor

Fosfor je nezbytný pro správné fungování mozku, pro zdravý srdeční rytmus, podporuje funkci ledvin a spolu s vápníkem je hlavní součástí kostí a zubů. Jeho nedostatek se proto projevuje řídnutím kostí, toho se ale většina lidí opět nemusí bát, jelikož v běžné stravě je fosfor zastoupen dostatečně.

Mikroprvky (stopové prvky)

Na rozdíl od makroprvků se mikroprvky (někdy též zvané stopové prvky) v lidském těle nachází v mnohem menším množství. V našem organismu se často nachází pouze jejich stopy (od toho je také odvozen jejich častý název), přesto jsou pro jeho správně fungování nezbytné. Na seznamu mikroprvků nepanuje 100% shoda, proto se podíváme pouze na ty nejdůležitější:

Železo

Bez železa by nebyl možný transport kyslíku do všech buněk těla, jelikož právě železo je nepostradatelnou součástí krevního barviva hemoglobinu. Nejlepším zdrojem železa je červené maso (tedy hlavně hovězí, vepřové a telecí), ve velkém se ale nachází i v drůbeži a v rybách. Nedostatkem železa jsou proto ohroženi převážně vegani a vegetariáni. Bez dostatečného příjmu železa hrozí člověku chudokrevnost, která se projevuje především únavou a slabostí celého těla.

Vitality Booster

Vitality Booster

Komplexní přírodní složení na podporu vitality s vysokou dávkou železa!
Chci Vitality Booster!

Měď

Měď figuruje v nespočtu procesů v lidském těle. Podílí se na správné činnosti nervového systému, spolu se železem je klíčová pro krvetvorbu, podporuje správný stav pojivových tkání a účastní se také tvorby melaninu. Vysoký obsah mědi mají ořechy, houby, ovesné vločky a také horká čokoláda.

Melanin a vlasy

Melanin mimo jiné ovlivňuje také barvu našich vlasů.

Jód

Většina lidí si jód automatický spojí s fungováním štítné žlázy. Asi všichni máme v domácí lékárničce jodové tablety pro případ nouze. Jeho nedostatek se kromě zvětšení štítné žlázy projevuje neustálým hladem, zvýšeným výskytem akné a sklonem k přibírání. Vzhledem k tomu, že se v běžné stravě nachází v dostatečném množství, jeho nedostatek nepředstavuje častý problém.

Zinek

Zinek bývá často spojován s hořčíkem, neboť tyto dva minerály skvěle fungují dohromady. Mezi hlavní přínosy zinku patří podpora imunitního systému, brání vzniku akné, optimalizuje hladinu testosteronu a spekuluje se také o jeho schopnosti urychlovat hojení ran. Na zinek narazíte především v hovězím a vepřovém mase, v mořských plodech či ve fazolích. Podrobnější informace naleznete v našem samostatném článku.

ZMA MAX od Czech Virus

ZMA MAX

Přírodní anabolická formule pro regeneraci svalů a hluboký spánek. S vysokým obsahem zinku.
Chci ZMA MAX!

Fluor

S fluorem se většinou setkáváme při čištění zubů, jelikož velké množství zubních past fluor obsahuje, protože pomáhá chránit zubní sklovinu. Jeho nedostatek souvisí s vyšším výskytem srdečních chorob, může způsobovat také neplodnost a osteoporózu. Fluor je obsažen především v obilných a celozrnných výrobcích a luštěninách.

Selen

Selen podporuje obranyschopnost organismu, kvalitu vlasů a nehtů, správnou činnost štítné žlázy a u mužů souvisí také s pohyblivostí spermií. Bohaté na selen jsou například para ořechy, vejce, maso nebo luštěniny.

Suplementace minerálů

Vzhledem k důležitosti minerálů a jejich častému nedostatku u sportovců je pochopitelně na místě zvážit jejich suplementaci. Při výběru správného suplementu je ze všeho nejdůležitější hledět na kvalitu produktu. Czech Virus ve svých doplňcích používá pouze ty nejlépe využitelné formy minerálů, aby byly pro tělo co nejlépe vstřebatelné. Příkladem může být směs Essential Minerals podporující normální funkce imunitního systému. Vedle vitamínů D3 a K2 obsahuje selen a hořčík v perfektně využitelných formách. Za zmínku stojí také náš ZMA MAX, přípravek kombinující to nejlepší ze zinku a hořčíku, přičemž obě látky se zde nachází v bezkonkurenčně vstřebatelné formě bisglycinátu.

Co si z článku odnést

Minerály jsou esenciální látky, které v lidském těle figurují v nespočtu procesů. Jejich spektrum je velmi široké a každý z nich má pro náš organismus jiný význam. Minerály můžeme rozdělit do dvou kategorií podle toho, v jakém množství je musíme přijímat: makroprvky a mikroprvky. Zatímco makroprvky musíme přijímat ve větších dávkách, konkrétně nad 50 mg (někdy i více) denně, mikroprvky se v lidském těle nachází spíše stopově. To však neznamená, že by byly méně důležité. Sportovci podstupující pravidelně vysokou fyzickou zátěž by měli minerály suplementovat, jelikož jejich tělo na ně má vyšší nároky. Při suplementaci minerálů platí stejně jako u všech ostatních doplňků stravy pravidlo, že je potřeba vybírat pouze produkty dostatečné kvality. Příkladem mohou být naše Essential Minerals nebo ZMA MAX.

Autor článku

Sebastián Okruhlica
Sebastián Okruhlicaredaktor
Milovník všech druhů sportu a zdravého životního stylu. Nejedná se sice o čistokrevného liftera, ale o zastánce názoru, že fitness je základem do každého sportu. Kromě fitka se naplno věnuje například atletice a jízdě na kole.

Mrkni na náš e-book!

E-book základy suplementace

Sdílet tento článek.

Přejít nahoru