[2. díl] Úvod do světa bikini fitness – uzpůsobení denního života a finanční stránka
Máme tady léto, teploty stouply nahoru, takže konečně můžeme předvést na koupalištích to, na čem jsme několik měsíců makali. Stihli jste letos letní formu? Jestli ne, doporučuji prohlédnout si články na Viruzinu, kde najdete spoustu tipů, jak své vysněné formy dosáhnout. A když začnete nejlépe hned, tak je příští léto vaše.
Někteří však plánují podzimní závody, to znamená, že pravděpodobně pomalu začínají s dietou a rýsovací fází, aby se mohli na podzimní prkna postavit. Teď ale budu mluvit k budoucím bikini fitness závodnicím. Tento článek navazuje na 1.díl: „Úvod do světa bikini fitness – výhody a nevýhody tohoto sportu„. Pokud si nejste jisté, zda do toho jít, proto jsem si připravila článek, abyste měly nějakou představu, co všechno příprava obnáší jak po fyzické, psychické, tak i finanční stránce. Pojďme tedy rovnou na to.
Kolik času a energie věnuješ přípravě?
Nebudu to zlehčovat. Jsi v tom prakticky nonstop. Ráno budeš muset vstávat velmi brzy, abys za den stihla vše, co potřebuješ. Pokud jsi tedy noční sova, doporučuji to rychle změnit a rozložit si denní režim tak, ať máš spánku dostatek. Spánek je velice zásadní věc nejen pro hubnutí, ale také celkové zdraví člověka. A aby byl spánek kvalitní, měla bys dodržovat určité zásady spánkové hygieny. Pro více informací o spánku doporučuji přečíst následující článek:
Nepodceňujte spánek
Řešíte stravu, řešíte trénink, ale dost často podceňujete tu poslední složku, která se neméně podobně podílí na vysněných výsledcích. Jde samozřejmě o regeneraci. Většinou si lidé pořídí BCAA a Glutamin a myslí si,
Příprava jídla…
Dále počítej s tím, že si budeš připravovat krabičky dle tvého stravovacího plánu – někdo si jídlo připravuje i na pár dní dopředu, takže záleží jen a pouze na tobě, jak to celé uchopíš. Avšak vzhledem k tomu, že jídlo hlavně v rýsovací fázi je založeno na jednoduchosti a používáš většinou pořád ty samé potraviny, není příprava jídla nijak náročná. Osobně jsem si stihla připravit jídlo na další den do půl hodinky, což si během dne najde opravdu každý. Také měj na paměti, že si budeš hlídat čas, abys jedla pravidelně. Takže občas si budeš muset vytáhnout krabičku na místech, kde to nebude příliš komfortní, a dost možná schytáš pár nechápavých pohledů lidí okolo.
Trénink 3x týdně? Na to zapomeň
Co se týče tréninků, kterých bude třeba 5 a víc za týden, tak ty si rozvrhneš dle práce či školy. Jde tady hlavně o to, jak máš nastavený režim od kouče. Tohle je tedy velmi individuální a záleží opět jen a pouze na tvých schopnostech rozvrhnout si čas. Dá se to ale vyzdvihnout jako jeden z benefitů tohoto sportu. Sice budeš večer doslova „padat na hubu“, ale naučíš se plánovat a stihneš toho za den tolik, co někomu připadá absolutně nereálné. Proto nám pak fráze běžného člověka s cílem zhubnout, že nemá čas vařit nebo cvičit, připadá úsměvná. Buď to chceš, nebo to nechceš, není nic mezi tím. A pokud člověk něco opravdu chce, tak tomu svůj život zkrátka přizpůsobí.
Počítej s tím, že budeš mít několik silových tréninků týdně a bude tě nejspíš čekat i spousta kardia.
Pracovat u toho zvládneš, ale nebude už čas na nic jiného
Znám i případy a z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že se dá příprava skloubit i se studiem a prací (brigádou) dohromady. Jenom mysli na to, že budeš trochu zanedbávat své okolí, takže záleží i na lidech, které kolem sebe máš a jaké mají pochopení. A také bys jim to pak všechno měla vynahradit. 🙂
Zvládnout se dá všechno a když tě podporují i lidi okolo, máš vyhráno. Nicméně jestli se v tom budeš doslova topit, přestane tě to všechno okolo těšit a začneš to spíše nenávidět, tak tudy cesta nevede a v tomto případě doporučuji raději zvolnit. Nezapomeň, že zdraví máš pouze jedno a dlouhodobý stres se může na tvém zdraví odrazit. Nemusí to být hned, může to být za rok, za dva, nemusí to být vůbec. Určitě ale doporučuji držet si vědomí, že je to pouze příprava a nepos*at se z toho. Dělej to, co je v tvých silách a dělej to tak, aby tě to bavilo a naplňovalo, jinak to nemá smysl a odrazí se to i na pódiu.
Podtrženo, sečteno, nedokážu tady vypsat v hodinách konkrétní čas, který přípravě denně věnuješ, protože jsi v tom celý den od rána do večera a navíc individuálně záleží na tvém denním životě a plánu, který máš stanovený od trenéra. Jediné, s čím bys měla počítat je, že tomu budeš muset obětovat majoritní část svého života a bude tě to provázet vždy a všude. 🙂
Jak moc bude trpět moje peněženka?
Jídlo
Mnoho lidí si myslí, že zdravý životní styl je finančně náročný. Opak je však pravdou. Nakupováním potravin dle stravovacího plánu a vařením doma většinou ušetříš. Opět nemůžu napsat určitou částku, ale když si spočítáme a srovnáme například oběd, který si buď uvaříme doma, nebo si zajdeme na meníčko do restaurace, rozdíl je vidět opravdu velký:
MENU V RESTAURACI: 120,-/porce
OBĚD UVAŘENÝ DOMA:
- 150 g plátku kuřecího masa (když 1 kg masa koupíte za 140 kč) = 21 Kč
- 70 g basmati rýže (když 500 g pytlík koupíte za 40 Kč) = 6 Kč
- 10 ml olivového oleje (když 500 ml koupíte za 150 Kč) = 3 Kč
- zelenina (počítám pouze půlku salátové okurky) = 7 Kč
To nám dělá krásných 37 Kč na porci. Takže 1 obědové menu se rovná 3-4 obědům uvařeným doma. Je to všechno samozřejmě přibližně, ale rozdíl je opravdu markantní.
Co se tedy týká jídla, nebude se pravděpodobně nijak zásadně lišit od tvého běžného rozpočtu na potraviny, pokud se tvůj jídelníček nebude skládat z velké části z nějakých „speciálních“ potravin.
Fitko
Tady zase záleží, kde máš možnost cvičit, jaké fitness centrum navštěvuješ, ale standardně vstup na měsíc vychází plus mínus kolem 1000-1500 Kč.
V Czech Virus Gymu vás vyjde měsíční vstup na 1090Kč.
Trenér
Odvíjí se dle ceníku trenéra, kterého si zvolíš. Rozhodně si jej ale do rozpočtu započítej. Záleží, jak už tady budeš sama schopna cvičit, kolik budeš potřebovat osobních tréninků, lekcí pózingu apod. Většinou se cena pohybuje plus mínus okolo 2000 Kč na měsíc, ale je to dle mých osobních zkušeností hlavně se závodnicemi, které mám okolo sebe. Cena může být klidně mnohem vyšší.
Suplementy
Budeš užívat pravděpodobně v první řadě vitamíny a minerály. Potom nějaký protein, spalovač, možná EAA. Zase záleží na domluvě s trenérem. Suplementace od značky Czech Virus by vyšla následovně:
- Supervita Pro V2.0 (500 ml 499 Kč) – 1 dávka 7,5-15 Kč
- Supreme Omega 3 (90 kapslí 315 Kč) – 1 denní dávka 7 Kč
- Supreme Magnesium Complex (340 g 549 Kč) – 1 dávka 10 Kč
- Pure Elite CFM (2,25 kg 1298 Kč) – 1 dávka 27 Kč
- Thermo Virus (60 kapslí 549 Kč) – 1 dávka 9-18 Kč
- EAA (500g 539 Kč) – 1 dávka 10 Kč
Denní suplementace dle tohoto velmi obecného rozpisu by tě tedy vyšla cca na 75 Kč.
SuperVita PRO V2.0 |
Vzhledem k tomu, že váš jídelníček nejspíš nebude příliš pestrý, kvalitní multivitamín/multiminerál bude povinností. |
Chci SuperVita PRO V2.0! |
Registrační průkaz
Poplatek za registraci na česká pódia činí 700 Kč na rok. Registrační průkaz ti zůstává a můžeš si jej další závodní rok prodloužit opět za 700 Kč. Není tím myšleno, že je průkaz platný na 12 měsíců, ale na daný závodní rok. To znamená, že pokud budeš chtít závodit pouze na podzim, zaplatíš poplatek 700 Kč a na jarní sezónu dalšího roku už průkaz neplatí, takže abys mohla na jaře závodit, musíš si průkaz prodloužit zase s poplatkem.
Mezinárodní průkaz
Pokud se budeš hlásit na mezinárodní závody, musíš si vyřídit i mezinárodní průkaz, za který zaplatíš 35 eur, to znamená okolo 1000 Kč, a zase je platný jeden závodní rok.
Závodní plavky a boty
Asi jedna z nejdražších částí. Plavky z druhé ruky koupíš i kolem 5000 Kč, pokud bys ale chtěla plavky na míru, počítej plus mínus s 10 000-15 000 Kč. Do závodních bot zainvestuješ okolo 2000 Kč.
Závodní barva
Pokud se barvíš sama, popřípadě tě barví například trenér, koupíš barvu za cca 1000 Kč a vydrží ti asi troje závody (nespoléhat na to, mít radši barvu do zásoby). Jestli se zaregistruješ na nástřik na místě závodu (pokud jej poskytují), připrav si asi 1000 Kč na jedny závody. Tanning na zahraničních závodech vychází tuším na 150 eur, tedy okolo 4000 Kč.
Závody v Česku
Startovné se pohybuje okolo 500-800 Kč. Pokud si budeš chtít vzít do zákulisí trenéra, připlatíš za něj kolem 300 Kč.
Závody v zahraničí
Tady už jsou částky mnohonásobně vyšší. Startovné se pohybuje plus mínus okolo 200-250 eur, to znamená 5000-7000 Kč na závod si určitě připrav. Nezapomeň si započítat letenky, případně i nějaké ubytování.
Makeup, vizáž
Záleží, zda si najmeš vizážistku nebo se namaluješ na vlastní pěst. Co si ale budem, kvalitní paletka také není nejlevnější záležitost. Takže 1000-3000 Kč si na makeup/vizážistku rozhodně našetři.
Možná máš doma kvalitní výbavu, možná se umíš hezky nalíčit, ale i tak počítej s tím, že v den soutěže se možná raději spolehneš na zkušenou vizážistku.
Závěr
To by bylo asi tak vše, co mě napadlo. Ceny nejsou určitě přesné, je to vždy nějaké rozmezí alespoň pro malý přehled. Jedno je však jisté – nejlevnější na tom je opravdu strava a suplementy. Jinak závodění je velmi drahou záležitostí a účast na některých závodech si budeš muset dobře promyslet. Na mezinárodních soutěžích jsou nějaké prize money v případě, že se umístíš na vyšších příčkách, avšak na českých prknech počítej s cenou většinou v podobě suplementu.
Doufám, že jsem vám dnešním článkem alespoň trochu pomohla připravit se na to, co vás čeká. Dobře si promyslete, zda vám to za to všechno stojí, a pokud je to váš velký sen, tak směle do toho! Ten zážitek a pocit je určitě k nezaplacení.
Užívejte léto a ať se daří!
[1. díl] Úvod do světa bikini fitness, výhody a nevýhody tohoto sportu
Nádherná, vyrýsovaná, něžně osvalená, opálená těla, zářivě třpytivé plavky, ladná chůze a pohyby, úsměv na tváři dokonale upravených žen… to vše se nám může vybavit, když se řekne „bikini