[1. díl] Úvod do světa bikini fitness, výhody a nevýhody tohoto sportu
Nádherná, vyrýsovaná, něžně osvalená, opálená těla, zářivě třpytivé plavky, ladná chůze a pohyby, úsměv na tváři dokonale upravených žen… to vše se nám může vybavit, když se řekne „bikini fitness“. Sport, který v dnešní době nabývá čím dál více na popularitě. Jak vlastně tato kategorie vznikla a jak by měla správná „bikina“ vypadat? Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto sportu? Úplný základ si shrneme v následujícím článku.
Kategorie bikini fitness byla uznána v roce 2010 federací IFBB (International Federation of Body Building) jako nezávislou soutěžní kategorií. Kulturistické soutěže v Česku spadají pod SKFČR (Svaz kulturistiky a fitness České republiky). Cílem vzniku této kategorie bylo přilákat více ženského pohlaví do světa kulturistiky.
Aktuálně jsou federace rozdělené na IFBB Elite a NPC. Bavíme-li se o českých amatérských soutěžích pod záštitou IFBB, kterými pravděpodobně bude každá budoucí česká bikini fitnesska začínat, tak ty se konají buď v období jara nebo podzimu a rozdělujeme je následovně:
- Kondiční soutěže – konají se běžně na podzim (říjen, listopad) a jsou určené primárně pro úplné začátečníky. Z „kondiček“ si vítězové odnáší většinou medaili a dárek v podobě suplementu či jiných produktů od sponzorů.
- Pohárové soutěže – Konají se v jarních i podzimních měsících a stupně vítězů obdrží medaili, pohár a pak záleží opět na velkorysosti sponzorů.
- Mistrovské soutěže – probíhají v období jara a zde si už vítěz odnáší titul mistra Čech či Moravy a Slezska (pravděpodobně půjdete na tu soutěž, která je blíže vašemu domovu – nemůžete se však zúčastnit obou). Ti, co se dostali do finále (prvních 6), pak postupují na Mistrovstí České republiky (*) . Pokud se umístíte na 6. místě a připadá vám zbytečné jezdit na republiku, („protože stupně vítězů si samozřejmě odnesou ti, kteří se na Čechách či Moravě a Slezsku umístili první“), tak jste na omylu – není tomu vždycky tak. Za těch pár dní můžete formu posunout ještě o kus dál a přijít lepší (plnější, staženější atp.). Dalším důvodem, proč na republice můžete být o několik příček výš, je subjektivita. Na každé soutěži se porotci střídají a každý bude vaši formu hodnotit jinak. O tomto aspektu se však rozepíšu ještě níže.
Další soutěže jsou pak mezinárodní, tzn. na pódiu budete stát s děvčaty nejrůznějších národností. Pokud však nejste rozený talent, doporučuji si odzávodit nejdříve na českých prknech, nasbírat zkušenosti, ať jste si na pódiích ve světě úplně jisté.
(*) V roce 2020 bylo možné se zúčastnit Mistrovství ČR i bez ohledu na to, jestli závodnice byla v TOP 6 na Mistrovství Čech
Kategorie se rozdělují:
- dle věku na dorostenky (do 18 let), juniorky (do 23 let) a ženy (24 let a více).
POZOR! Bere se v potaz rok narození, nikoli věk – tzn. pokud vám je na jaře 23 let a své 24. narozeniny oslavíte napříkad až na podzim téhož roku, jdete přesto už na jaře mezi ženy
- dle výšky, jejíž rozmezí se na soutěžích mění a není úplně vždy stejné, proto uvádím pouze příklad:
do 160 cm, do 165 cm, do 170 cm, nad 170 cm
Kolik závodnic bude vedle mě stát?
To je velice individuální. Někdy vás může být na pódiu 6 (v takovém případě by všechny závodnice postoupily do finále, protože vždy postupuje prvních 6), jindy vás může být 12 nebo třeba 20. Potom záleží, jak velké jsou prostory a pódia. Pokud by vás na pódiu mělo stát opravdu hodně, až by na vás porotci dobře neviděli, je možné, že nejdříve budete muset projít eliminací. Následně proběhne semifinále a pak vysněné finále, kde už každá závodnice předvede svůj připravený i-walk, o němž se rozepíšu v jiném článku.
Jak má bikina na pódiích vypadat?
No, to člověk nikdy přesně neví. Jednak kvůli zmíněné subjektivitě, protože tak, jak je to v běžném životě, každému se líbí něco jiného. Za druhé se vedle vás postaví závodnice s nejrůznějšími formami – jednou jsou spíše drobnější, s důrazem na vyrýsovanost, příště můžou být větší, osvalenější, s plnější formou a pokud bude většina závodnic v konkrétní formě a vy mezi nimi budete vyčnívat se zcela odlišnou formou, spíše si tím uškodíte. Dalším aspektem je to, že se trend neustále mění, takže je třeba být v obraze a sledovat ten aktuální. Každopádně určité standardy jsou dané.
Ukázka, jak by to mělo vypadat. Vlevo je právě Lenka Myslivcová – ambassador Czech Virus.
Nejdůležitějším měřítkem je symetrie – tvar přesýpacích hodin, tedy soulad vrchní a spodní poloviny těla (široká záda a ramena, úzký pas, osvalená stehna, kulatý zadek). Gluteus, ten je hodně důležitý 🙂 Tělo má být pevné, jemně vyrýsované. Bikiny by zkrátka měly být obrazem zdravého životního stylu, což je trochu paradox, protože co si budem, příprava nic zdravého pro tělo není. Když se podíváme, jakým vývojem tato kategorie prošla, není jednoznačně pro ženské tělo „zdravé“ mít tak nízké proceto tuku. Myslím si, že rozhodující je to, jak ke svému tělu závodnice přistupuje v „off seaon“.
Dalším neméně důležitým bodem je celkový dojem. Ten je kolikrát, toufnu si říct, podstatnější než forma. Můžete přijít v sebelepší formě, ale pokud ji nedokážete prodat, je vám to k ničemu. Nechci tím však říct, že pokud bude vaše prezentace dokonalá, nemusíte příliš makat v posilovně a nebýt stoprocentní v dietě. Jde to samozřejmě ruku v ruce spolu.
Trénujte pozing! Měly byste mít perfektně naučené čtvrtobraty a být si v nich stoprocentně jisté. Zase a znovu, můžete mít top formu, ale zároveň musíte umět pózovat – správně roztáhnout záda, stáhnout břicho, zatnout nohy a tak dále. Určitě doporučuji učit se od nejlepších a inspirovat se z videí různých profi závodů. Pohyby by měly být uvolněné a ladné. Závodnice mají působit přitažlivě a sexy, nikoli vulgárně.
Dále se hodnotí úprava pokožky, make up, vlasy, jak dobře vám padnou plavky, ale také energie, která z vás srší. Musíte doslova zářit. A usmívat se! Musí být cítit, že jste sebevědomé, že vás to baví, že jste na svou formu pyšné a chcete ji ukázat, že si to užíváte a že ten sport milujete. Mindset je alfou i omegou jak v přípravě, tak i na pódiu.
Nevýhody sportu
Osobně chci vždycky slyšet první raději tu negativnější zprávu, takže si pojďme nejdříve uvést „nevýhody“ tohoto sportu. V uvozovkách, protože tohle bude každý určitě vnímat jinak.
- Subjektivita hodocení
Jak už bylo zmíněno… jiné sporty mají například přesně daný čas, za který musí závodník trať uběhnout, aby stál na stupni vítězů. Bikini fitness ne. Jednou budeš nahoře, jednou budeš dole a někdy nebudeš vědět proč.
- Časová náročnost
V přípravě pravděpodobně nebudeš mít čas na své okolí. Příprava jídla, tréninky, práce/škola, dostatek kvalitního spánku… nasčítá se to a málokdy si najdeš čas na pokec s kámoškou u kafíčka.
- Téměř nulový sociální kontakt
Váže se k časové náročnosti. Jakmile několikrát odmítneš jít s partou kámošek na kafíčko nebo na párty, s největší pravděpodobností tvůj životní styl nepochopí a budeš u nich „divná“. Má to ale i pozitivní stránku – poznáš, kdo je pro tebe pravý přítel a zbavíš se toxických lidí, které jsi kolem sebe doposud měla.
- Finanční stránka
Ano, tento sport je opravdu finančně náročný. V příštím článku budu jmenovat konkrétně i s částkami.
- Psychické problémy
Změní se ti měřítko a i se svými 10% tuku si budeš připadat „tlustá“. S tím souvisí přehnaná kontrola a srovnávání s ostatními. Záleží na povaze člověka. Jedno je ale jisté, jakmile jednou budeš v závodní formě, snadno si na ni navykneš a těžko si budeš zvykat na pár kil navíc. I když pro okolí budeš vypadat skvěle a reálně opravdu budeš štíhlé postavy, ty si tak připadat nebudeš.
- Čísla ti řídí život
Kalorické tabulky, bílkoviny, sacharidy, tuky, jídelní, tréninkové plány od trenéra, počet kroků denně… někdo tomu může propadnout natolik, že ze zrníčka rýže navíc bude mít výčitky. Ano, také mě napadá, že to má docela blízko k problematice PPP.
- Rozluč se s „normálním“ životem
Jdeš na rodinnou oslavu, kde je plný stůl všech těch pochoutek a ty se mu musíš obloukem vyhýbat. Po výšlapu na Lysou si jdete s partou přátel sednout na pivo nebo borůvkový knedlík, ale ty u sebe musíš mít své krabičky. A ne, na narozeninovou party kámoškama pravděpodobně nepůjdeš a pokud se tam alespoň na skok stavíš, připrav se na obří vlnu otravných komentářů.
Večerní pokec s kámoškou u sklenice vína? V přípravě to bohužel budeš muset oželet.
Napadly mě ještě další body, ale nechci vás zas úplně zastrašit. Pojďme se tedy mrknout na tu pozitivnější stránku.
Výhody sportu
- Cílevědomost, tvrdá práce, disciplína
Těmto vlastnostem tě příprava jednoznačně naučí. A pokud se tak stane, máš vyhráno při plnění jakýchkoliv svých snů.
- Větší sebevědomí
S krásnou postavou a s tím, že si půjdeš za svým cílem, se staneš pravděpodobně sebevědomější. Připrav se i na obdiv lidí okolo, který tě také nakopne.
- Naučíš se organizovat si svůj čas
S časovou náročností se naučíš naplánovat si svůj den efektivně a stihneš udělat víc věcí.
- Vyhlídky do budoucna
Můžeš si tímto otevřít dveře a najít vysněné povolání, přivydělat si, najít spolupráci s různými firmami. Tady záleží samozřejmě i na dosahu na sociálních sítích. Vzhledem k tomu, že je ale v dnešní době tento sport vyhledáváný, půjde to jednodušeji.
- Noví přátelé
Vstup do fitness komunity tě obklopí novými lidmi se stejnou vášní a určitě tak s nějakými navážeš blízký kontakt nebo třeba najdeš novou lásku.
- Zážitek na celý život
Je to sice pár minut na pódiu, kterým předchází několik měsíců tvrdé dřiny, ale ten pocit, že jsi to zvládla a že na těch prknech mezi těmi krásnými holkami opravdu stojíš, je k nezaplacení.
A jak se na pódium postavíš, pochopíš, jestli ti to za to stojí nebo ne. Řídím se pravidlem, že dokud to nezkusíš, tak nevíš.
V tomto článku jsme si řekli, jak kategorie bikini fitness vznikla, jaké máme soutěže tady v Česku, jak se kategorie rozdělují, co se hodnotí a jaké jsou výhody a nevýhody tohoto sportu. Doufám, že vám článek dal alespoň nějaký základní přehled. Příště bychom se trochu hlouběji podívali na to, co taková příprava obnáší nebo si rozebereme tematiku závodního dne – jak se na něj připravit, co si nezapomenout vyřídit, vzít s sebou apod.
Mějte se krásně a hlavně pevné zdraví!