Je lepek škodlivý? Má cenu ho vyřazovat z jídelníčku?

Od Publikováno: 26 února, 2022Aktualizováno: 7 dubna, 2022Kategorie: Výživa0 komentářů

Lepek je jednou z nejčastěji diskutovaných látek ve sportovní výživě – a v poslední dekádě celá řada lidí přechází na bezlepkovou stravu, aniž by k tomu měli nějaké reálné důvody. Je skutečně lepek tak škodlivý? A může negativně ovlivnit vaši dietu? V našem dnešním článku se na lepek podíváme detailněji a vyvrátíme si některé z velmi často diskutovaných mýtů.

Co je lepek vlastně zač?

O lepku slyšel určitě každý. Přemýšleli jste někdy ale nad tím, co je zač? Jedná se o skupinu proteinů s navázanými sacharidy, které se vyskytují primárně u zástupců jedné jediné rostlinné čeledi – totiž u lipnicovitých. Jelikož se lepek skládá z bílkovin, obsahuje zákonitě také aminokyseliny. A třeba žito tak obsahuje trochu jiný lepek, než jaký najdete třeba v ovsu nebo ječmeni. Za zdaleka nejkontroverznější bývá ale považován lepek pšeničný. V této obilovině totiž připadá lepek hned na 78% všech proteinů a část lidí trpí celiakií, neceliakální senzitivitou na lepek nebo přímo alergií na pšenici. Tito lidé pak mají nejen s pšenicí, ale i s dalšími potravinami obsahujícími lepek, dost vážné problémy.

Pšenice - lepek

Pšeničný lepek patří mezi velmi kontroverzní složky jídelníčku.

Onemocnění spojená s lepkem nejsou tak častá

Tři výše zmíněná onemocnění jsou samozřejmě velmi vážná a i když každé má svá specifika, spojuje je primárně to, že se projeví trávicí problémy –  od lehkých bolestí břicha a výrazného nadýmání až po závažné průjmy a křeče. Přesto tato onemocnění nejsou tak častá, jak by se mohlo zdát. Celiakií podle provedených výzkumů trpí jen zhruba 1% populace, neceliakální glutenovou senzitivitou dle dostupných informací trpí 1-6% lidí (přičemž odborná literatura udává i čísla kolem 2-4%) a alergie na pšenici byla pozorována podle údajů u méně než procenta Evropanů.

Měl bych se lepku vyhýbat?

V našem dnešním článku jsme si zatím stihli pouze definovat lepek a lehce představit jednotlivá možná onemocnění spojená s konzumací lepku a jejich prevalenci. Možná si tedy říkáte, zda je dobrý nápad lepek z jídelníčku vyřadit. A pokud trpíte jednou z výše zmíněných nemocí, pak věřte tomu, že určitě je. Měli byste zbystřit a navštívit lékaře zejména ve chvílích, kdy na sobě pozorujete některý z následujících příznaků:

  • Zažívací potíže zahrnující vše od nadýmání a bolestí břicha až po průjmy. V některých případech se může naopak dostavit zácpa nebo křeče v břiše.
  • Ztráta energie, deprese, úzkosti
  • Kožní problémy zahrnující třeba afty, v některých případech i ekzémy a puchýřky

Pokud žádné z těchto příznaků po konzumaci necítíte, je přece nesmyslné si ordinovat bezlepkovou dietu, nemyslíte? Stejně jako nezačnete bezdůvodně vyřazovat z jídelníčku třeba maso nebo mléko, nemá smysl vyřazovat ani lepek. Tím spíš, když neexistují důkazy o tom, že by byla gluten-free dieta pro člověka zdravější, jak uvádí třeba populární kniha Moderní výživa ve fitness a silových sportech.

Bageta

Pečivo je nejenom chutné, ale především praktické. Pokud po jeho konzumaci nemáte zmíněné obtíže, není důvod ho vyřazovat z jídelníčku.

Ale já se cítím lépe, když jsem gluten-free

Častým argumentem, který můžete od zastánců bezlepkových diet slyšet, je, že se prostě cítí lépe, když nejí pečivo a žádné jiné zdroje lepku. A to skutečně má svoji logiku – ačkoliv trochu jinou, než jak ji příznivci gluten-free prezentují.

Lepek se nachází v celé řadě potravin, z nichž část je samozřejmě zdravá a část nikoliv. Typickým příkladem jsou třeba sladké snídaňové cereálie, různé bagety, jídla z rychlého občerstvení a tak dále. A část lidí si vůbec neuvědomuje, že s výše zmíněnými produkty přijme kromě lepku třeba i pořádnou porci tuků a cukrů a tím pádem i kalorií, což může vést k přibírání i různému trávicímu diskomfortu.

Slazené cereálie

Slazené cereálie jsou pro spoustu lidí typickou snídaní. Není divu, že se při přechodu na bezlepkovou dietu cítí lépe.

Jakmile vyřadíte lepek z jídelníčku, odejde s ním i část těchto potravin – tím se sníží váš kalorický příjem, mnoho lidí začne třeba častěji sahat po zdravějších jídlech a zařadí do jídelníčku i ovoce a zeleninu. Díky tomu se jim zlepší trávení a oni se skutečně cítí lépe – ne u všech lidí nutně musí být na vině lepek. A pokud jde o hubnutí, tak o něm rozhoduje kalorický deficit, nikoliv to, zda konzumujete lepek či nikoliv. Na téma hubnutí jsme pro vás sepsali i samostatného průvodce tvorbou jídelníčku.

[1. díl] Jak si sestavit jídelníček – úvod, energie, bazální metabolismus

Vítám vás u nového seriálu článků, ve kterém si rozebereme absolutní základy stravy, naučíme se zjistit si svůj energetický příjem, dozvíme se něco o makroživinách, řekneme si, jak si

Od |27 října, 2020|Výživa|0 komentářů

Jsou produkty bez lepku přirozeně zdravější?

Ano, některé produkty obsahující lepek jsou vyloženě nezdravé. Typicky to mohou být třeba nejrůznější sušenky a jiné průmyslově zpracované potraviny. Na druhou stranu to, že je něco bez lepku, ještě neznamená, že je to zdravé. Stejně tak můžete totiž v supermarketech narazit třeba na gluten-free sušenky, které sice nemají lepek, ale stále jsou plné cukru, tuku a nejrůznějších éček, o kterých jsme pro vás také psali v článcích ze série Aditiva v potravinách. Nehledě na to, že vysazení lepku u zdravého člověka může mít prokazatelně negativní dopad na náš mikrobiom. A jelikož ten je důležitý pro celý náš imunitní systém, můžete si vyřazením lepku zadělat jako zdraví lidé na nemalé problémy.

Co si z toho všeho odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že není dobré podléhat různým výživovým trendům, které nejsou založené na vědeckých studiích a zdravém rozumu. Pokud máte po konzumaci potravin obsahujících lepek problémy, určitě je na místě se domluvit s lékařem na kontrole a objednat se na příslušná vyšetření (nejčastěji na biopsii). Jestli ale žádné problémy s lepkem nemáte, není nejmenší důvod ho ze stravy odstraňovat – právě naopak tím způsobíte více škody než užitku. Nezapomínejte ani na to, že to, jestli potravina obsahuje lepek, neříká absolutně nic o tom, zda je zdravá či nikoliv. Bezlepkové sušenky mohou být plné cukrů a škodlivých konzervantů, stejně tak jako může být třeba celozrnné pečivo s cottage sýrem dobrá a zdravá svačina.

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Nejčtenější článek

E-book základy suplementace

Mrkni na náš e-book!

Sdílet tento článek.

Přejít nahoru