Běháš? Zjisti, jaké suplementy jsou pro běžce nejlepší

Od Publikováno: 28 března, 2022Aktualizováno: 7 dubna, 2022Kategorie: Suplementy0 komentářů

O tom, jaké jsou ideální suplementy pro kulturisty a různé další silové sportovce, se můžete dočíst snad všude. Víte ale, jaké doplňky stravy jsou vhodné pro běžce? A musí vlastně běžci vůbec něco doplňovat, aby svůj výkon nějak podpořili? Na to se podíváme v našem dnešním článku, kde se dozvíte několik konkrétních tipů seřazených podle důležitosti.

Jsou suplementy nutné?

Stejně jako v případě kulturistů platí i u běžců, že suplementy rozhodně nejsou kdo ví jakou nutností, bez které byste svůj výkon neposunuli. To ani náhodou. Přesto vám ale jako fyzicky vytíženým jedincům pomohou doplnit látky, kterých můžete mít nedostatek, a třeba i podpořit regeneraci. A právě proto mohou přijít vhod. Co tedy doporučujeme?

1.   Vitamíny a minerály

Stejně tak jako u kulturistů platí i pro běžce, že základ všeho tvoří vitamíny a minerály. U aktivních sportovců (byť jste třeba jen začátečníci) mohou být nároky na tyto nenápadné nutrienty mnohem větší než u běžných lidí, a proto je tomu třeba uzpůsobit příjem. Nejladnějším a nejpohodlnějším řešením je samozřejmě užívání kvalitního multivitamínu, kterým v jedné dávce pokryjete řadu důležitých látek. Trošku náročnějším, ale možná efektivnějším řešením, je podstoupit krevní testy a podívat se na to, jaké živiny vám chybí a kolik jich případně potřebujete doplňovat. U běžců se prokazatelně stává docela často, že mají nedostatek železa, což může dokonce i negativně ovlivňovat jejich výkonnost. Stejně tak bývá často problém i s deficitem vitamínu D, ale tato problematika je značně individuální. S deficitem železa může každopádně pomoci náš Vitality booster, který kromě něj obsahuje ještě třeba vitamíny skupiny B, dobré pro trávení bílkovin a sacharidů, a řadu přírodních extraktů.

SuperVita PRO V2.0 - nejkvalitnější mulťák na trhu

SUPERVITA PRO V2.0

Kvalitní mulťák, který ti poskytne všechny důležité vitamíny a minerály, které při běhu potřebuješ!
Chci SUPERVITA PRO V2.0!

2.   Protein

Protein rozhodně není pro běžce nijak atraktivním doplňkem. Přece jenom produkty, které mají svůj marketing postavený na tom, že budete běhat rychleji a potřebovat méně kyslíku, zní o poznání lépe než nějaký protein. Paradoxně ale protein může být velmi důležitým suplementem. Při běhu dochází k námaze svalových vláken, podobně jako je tomu v posilovně. A s tím je logicky spojena i následná regenerace. Abyste totiž jako běžci lépe regenerovali po náročných trénincích, potřebujete bílkoviny. A v tuto chvíli přichází na scénu protein, kterým velmi efektivně navýšíte váš příjem bílkovin a tím potenciálně i podpoříte schopnost dát se po náročném běhu “dokupy”. Jestli nevíte, jaký vybrat, můžeme vám doporučit náš samostatný článek, který vás výběrem proteinu provede.

Nejkvalitnější protein Pure Elite CFM

Pure Elite CFM

Nejkvalitnější protein zpracovaný metodou CFM s vysokým obsahem Glutaminu a BCAA, který je navíc obohacen o probiotika a trávicí enzymy, díky čemuž je protein maximálně využitelný.
Chci Pure Elite CFM!

3.   Extrakt z červené řepy

Abychom vás přece jenom neochudili o nějaký ten suplement, který slibuje lepší výkonnost, musíme zmínit extrakt z červené řepy. Ten v našich končinách stále není příliš běžný, a proto jsme se rozhodli jej zařadit do našeho portfolia. Jeho hlavní přínos spočívá v tom, že v červené řepě obsažené nitráty dokáží podporovat produkci oxidu dusnatého, který zlepšuje prokrvení. A právě této vlastnosti využijete i jako běžci – svaly budou lépe zásobené krví a to se může projevit třeba lehkým oddálením únavy.

Nitro Virus od Czech Virus

Nitro Virus

Díky Nitro Virus budou tvé svaly při běhu lépe zásobované a uvidíš, že se ti poběží mnohem lépe!
Chci Nitro Virus!

4.   Spalovač tuků

Pokud chcete zhubnout a dostat se do formy, musíte samozřejmě v první řadě upravit jídelníček. O tom jsme pro vás psali celý dvoudílný seriál, který rozhodně doporučujeme přečíst. Pomyslnou špičkou ledovce mohou být spalovače tuků. Jakmile máte vyřešené jídlo a nacházíte se v kalorickém deficitu, můžete vaše hubnoucí snažení umocnit třeba pomocí našeho doplňku Thermo Virus. Ten obsahuje hned 12 účinných látek, které nejen podporují spalování, ale také se starají o správnou výdrž a optimální metabolismus některých živin. Vzhledem k tomu, že Thermo Virus obsahuje i kofein, není vhodné jeho užívání třeba před večerními tréninky, protože by to mohlo narušit kvalitu vašeho spánku.

Thermo Virus - komplexní spalovač s obsahem synergicky působících látek

Thermo Virus

Thermo Virus nejen že podpoří spalování tuků, ale dokáže zároveň nakopnout do běhu a oddálit únavu.
Chci Thermo Virus!

5.   BCAA

Naši pětku důležitých suplementů uzavírají BCAA, které jsou v komunitě silových sportovců sice občas označovány za zbytečné, pro běžce ale určitě mohou mít své opodstatnění. Existují vědecké studie, které ukazují, že leucin (coby jedna ze tří aminokyselin zastoupených v BCAA) může snížit rozpad proteinů v organismu a také mohou být prokazatelně nápomocné s regenerací svalů po tréninku. My doporučujeme BCAA neužívat před během ani při něm, ale až po doběhnutí, kdy využijete zejména schopnosti leucinu stimulovat proteosyntézu. Vybírat si můžete většinou buď z kapslových produktů nebo ze sypkých směsí. Vzhledem k tomu, jak skvěle naše instantní NANO BCAA chutnají, bychom určitě doporučili přiklánět se spíš k nim, ale výběr je samozřejmě jen na vás.

Nano BCAA produkt

NANO BCAA

Potřebuješ nápomoc při regeneraci svalů po doběhnutí? Naše chuťově skvělá BCAA ti v tom pomohou.
Chci NANO BCAA!

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že suplementy rozhodně nejsou kdo ví jak nutnou záležitostí a pokud na ně nemáte rozpočet, svět se nezboří. Mohou vám ale s lecčím pomoci. Základ pro běžce, stejně jako pro kulturisty a další sportovce, tvoří primárně vitamíny a minerály. Svůj jídelníček ale můžete obohatit i o protein, kterým efektivně doplníte bílkoviny potřebné pro regeneraci. Před tréninkem pak můžete zařadit třeba spalovač tuků (pokud se chcete dostat do formy) a extrakt z červené řepy. Po tréninku pak mohou přijít vhod i BCAA.

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Nejčtenější článek

E-book základy suplementace

Mrkni na náš e-book!

Sdílet tento článek.