Běháš? Zjisti, jaké suplementy jsou pro běžce nejlepší
O tom, jaké jsou ideální suplementy pro kulturisty a různé další silové sportovce, se můžete dočíst snad všude. Víte ale, jaké doplňky stravy jsou vhodné pro běžce? A musí vlastně běžci vůbec něco doplňovat, aby svůj výkon nějak podpořili? Na to se podíváme v našem dnešním článku, kde se dozvíte několik konkrétních tipů seřazených podle důležitosti.
Obsah článku
Jsou suplementy nutné?
Stejně jako v případě kulturistů platí i u běžců, že suplementy rozhodně nejsou kdo ví jakou nutností, bez které byste svůj výkon neposunuli. To ani náhodou. Přesto vám ale jako fyzicky vytíženým jedincům pomohou doplnit látky, kterých můžete mít nedostatek, a třeba i podpořit regeneraci. A právě proto mohou přijít vhod. Co tedy doporučujeme?
1. Vitamíny a minerály
Stejně tak jako u kulturistů platí i pro běžce, že základ všeho tvoří vitamíny a minerály. U aktivních sportovců (byť jste třeba jen začátečníci) mohou být nároky na tyto nenápadné nutrienty mnohem větší než u běžných lidí, a proto je tomu třeba uzpůsobit příjem. Nejladnějším a nejpohodlnějším řešením je samozřejmě užívání kvalitního multivitamínu, kterým v jedné dávce pokryjete řadu důležitých látek. Trošku náročnějším, ale možná efektivnějším řešením, je podstoupit krevní testy a podívat se na to, jaké živiny vám chybí a kolik jich případně potřebujete doplňovat. U běžců se prokazatelně stává docela často, že mají nedostatek železa, což může dokonce i negativně ovlivňovat jejich výkonnost. Stejně tak bývá často problém i s deficitem vitamínu D, ale tato problematika je značně individuální. S deficitem železa může každopádně pomoci náš Vitality booster, který kromě něj obsahuje ještě třeba vitamíny skupiny B, dobré pro trávení bílkovin a sacharidů, a řadu přírodních extraktů.
SUPERVITA PRO V2.0 |
Kvalitní mulťák, který ti poskytne všechny důležité vitamíny a minerály, které při běhu potřebuješ! |
Chci SUPERVITA PRO V2.0! |
2. Protein
Protein rozhodně není pro běžce nijak atraktivním doplňkem. Přece jenom produkty, které mají svůj marketing postavený na tom, že budete běhat rychleji a potřebovat méně kyslíku, zní o poznání lépe než nějaký protein. Paradoxně ale protein může být velmi důležitým suplementem. Při běhu dochází k námaze svalových vláken, podobně jako je tomu v posilovně. A s tím je logicky spojena i následná regenerace. Abyste totiž jako běžci lépe regenerovali po náročných trénincích, potřebujete bílkoviny. A v tuto chvíli přichází na scénu protein, kterým velmi efektivně navýšíte váš příjem bílkovin a tím potenciálně i podpoříte schopnost dát se po náročném běhu “dokupy”. Jestli nevíte, jaký vybrat, můžeme vám doporučit náš samostatný článek, který vás výběrem proteinu provede.
Pure Elite CFM |
Nejkvalitnější protein zpracovaný metodou CFM s vysokým obsahem Glutaminu a BCAA, který je navíc obohacen o probiotika a trávicí enzymy, díky čemuž je protein maximálně využitelný. |
Chci Pure Elite CFM! |
3. Extrakt z červené řepy
Abychom vás přece jenom neochudili o nějaký ten suplement, který slibuje lepší výkonnost, musíme zmínit extrakt z červené řepy. Ten v našich končinách stále není příliš běžný, a proto jsme se rozhodli jej zařadit do našeho portfolia. Jeho hlavní přínos spočívá v tom, že v červené řepě obsažené nitráty dokáží podporovat produkci oxidu dusnatého, který zlepšuje prokrvení. A právě této vlastnosti využijete i jako běžci – svaly budou lépe zásobené krví a to se může projevit třeba lehkým oddálením únavy.
Nitro Virus |
Díky Nitro Virus budou tvé svaly při běhu lépe zásobované a uvidíš, že se ti poběží mnohem lépe! |
Chci Nitro Virus! |
4. Spalovač tuků
Pokud chcete zhubnout a dostat se do formy, musíte samozřejmě v první řadě upravit jídelníček. O tom jsme pro vás psali celý dvoudílný seriál, který rozhodně doporučujeme přečíst. Pomyslnou špičkou ledovce mohou být spalovače tuků. Jakmile máte vyřešené jídlo a nacházíte se v kalorickém deficitu, můžete vaše hubnoucí snažení umocnit třeba pomocí našeho doplňku Thermo Virus. Ten obsahuje hned 12 účinných látek, které nejen podporují spalování, ale také se starají o správnou výdrž a optimální metabolismus některých živin. Vzhledem k tomu, že Thermo Virus obsahuje i kofein, není vhodné jeho užívání třeba před večerními tréninky, protože by to mohlo narušit kvalitu vašeho spánku.
Thermo Virus |
Thermo Virus nejen že podpoří spalování tuků, ale dokáže zároveň nakopnout do běhu a oddálit únavu. |
Chci Thermo Virus! |
5. BCAA
Naši pětku důležitých suplementů uzavírají BCAA, které jsou v komunitě silových sportovců sice občas označovány za zbytečné, pro běžce ale určitě mohou mít své opodstatnění. Existují vědecké studie, které ukazují, že leucin (coby jedna ze tří aminokyselin zastoupených v BCAA) může snížit rozpad proteinů v organismu a také mohou být prokazatelně nápomocné s regenerací svalů po tréninku. My doporučujeme BCAA neužívat před během ani při něm, ale až po doběhnutí, kdy využijete zejména schopnosti leucinu stimulovat proteosyntézu. Vybírat si můžete většinou buď z kapslových produktů nebo ze sypkých směsí. Vzhledem k tomu, jak skvěle naše instantní NANO BCAA chutnají, bychom určitě doporučili přiklánět se spíš k nim, ale výběr je samozřejmě jen na vás.
NANO BCAA |
Potřebuješ nápomoc při regeneraci svalů po doběhnutí? Naše chuťově skvělá BCAA ti v tom pomohou. |
Chci NANO BCAA! |
Co si z dnešního článku odnést?
Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že suplementy rozhodně nejsou kdo ví jak nutnou záležitostí a pokud na ně nemáte rozpočet, svět se nezboří. Mohou vám ale s lecčím pomoci. Základ pro běžce, stejně jako pro kulturisty a další sportovce, tvoří primárně vitamíny a minerály. Svůj jídelníček ale můžete obohatit i o protein, kterým efektivně doplníte bílkoviny potřebné pro regeneraci. Před tréninkem pak můžete zařadit třeba spalovač tuků (pokud se chcete dostat do formy) a extrakt z červené řepy. Po tréninku pak mohou přijít vhod i BCAA.