Rozdíly mezi EAA a BCAA. Co je pro mě vhodnější?

Od Publikováno: 7 července, 2021Aktualizováno: 15 července, 2021Kategorie: Suplementy5 komentářů

Na poli doplňků stravy jsou BCAA naprostou stálicí a osvědčenou klasikou. I přesto se často setkáte s názorem, že jsou vlastně k ničemu a ve skutečnosti nemají takový efekt, jaký většina lidí očekává. A přesně z toho důvodu stále více sportovců začíná místo starých známých větvených aminokyselin preferovat EAA. Dnes se proto na tento doplněk zblízka podíváme a zaměříme se především na hlavní rozdíly v porovnání s BCAA.

Co jsou EAA vlastně zač?

Pojem EAA je zkratkou pro essential amino acids. Pevně věřím, že většině lidí věnujících se silovým sportům je pojem esenciální aminokyseliny moc dobře známý. Pro jistotu se u něj ale přece jenom na chvíli zastavíme, protože pochopení základů je klíčové pro zbytek článku. Aminokyseliny hrají v našem těle zásadní roli v mnoha ohledech. Jsou důležité pro většinu metabolických pochodů a nezbytné jsou především pro růst svalů. Dělí se na esenciální a neesenciální podle toho, jestli si je lidské tělo dokáže samo vyrobit. Pokud ne, což je případ právě esenciálních aminokyselin, musíme je přijmout ve stravě.

Z toho jasně vyplývá, že pro správný chod našeho organismu a především pro tvorbu svalové hmoty je potřeba esenciální aminokyseliny doplňovat. Nejjednodušší cestou je pochopitelně běžná strava, nicméně pro některé sportovce může být příjem esenciálních aminokyselin touto formou nedostatečný. To platí především pro ty, kteří podstupují náročné silové nebo vytrvalostní tréninky. V takovém případě jsou na místě doplňky stravy. A přesně tady nastává otázka, jestli je lepší sáhnout po BCAA nebo EAA. Odpověď ale není tak jednoduchá, jak se může na první pohled zdát.

Silový trénink

Po intenzivním silovém tréninku je doplnění aminokyselin rozhodně na místě.

Nejdůležitější rozdíly mezi BCAA a EAA

BCAA obsahují pouze 3 esenciální aminokyseliny – Leucin, Isoleucin a Valin. Tyto aminokyseliny spojuje to, že mají rozvětvený řetězec, což znamená, že s nimi organismus pracuje poněkud odlišně než s ostatními. Díky jejich struktuře je tělo dokáže mnohem rychleji využít a to pochopitelně přináší řadu výhod. Na druhé straně EAA standartně obsahují 8 esenciálních aminokyselin (naše EAA jich obsahují 9, jelikož najdeme ve složení i jednu semi-esenciální aminokyselinu). To znamená, že většinu z nich budeme zpracovávat déle, ale narozdíl od BCAA dostaneme do organismu více aminokyselin. A to je přece dobře, nebo ne?

Hlavní složkou BCAA je Leucin, který má hlavní podíl na nastartování proteosyntézy. To je proces, během kterého se tvoří bílkoviny, tím pádem je pro růst svalů naprosto klíčový. I proto bývá ve všech BCAA Leucin zastoupen v několikanásobném množství v porovnání se zbylými látkami. Pravda je ale taková, že ke správnému průběhu proteosyntézy Leucin nestačí. Nestačí k němu ani Isoleucin a Valin. Obsah všech ostatních esenciálních aminokyselin v EAA je tedy nepochybnou výhodou. Bez nich je totiž obnova svalových vláken v podstatě nemyslitelná. Spoléhat při proteosyntéze jenom na Leucin je jako byste se snažili uvařit oběd, ale nenakoupili k tomu žádné suroviny. Sporák sice zapnete, ale bude vám to k ničemu.

Všechny aminokyseliny jsou důležité

Z BCAA se dříve dělal velký zázrak, což má za následek, že si nemalé množství lidí myslí, že ze všech esenciálních aminokyselin jsou skutečně nezbytné jenom ty s rozvětveným řetězcem. Jak už jsme nakousli v předchozím odstavci, tohle tvrzení není pravda. Pro tvorbu svalů tělo potřebuje 20 aminokyselin, přičemž každá jedna z nich je nepostradatelná. Doplňování tedy jenom 3 z 9 esenciálních aminokyselin je ve spoustě případů (zejména při rekreačním sportu) k ničemu. Pro lepší pochopení tohoto tématu si musíme představit také Rubenův a Wolfův zákon. První z nich zjednodušeně říká, že tělo dokáže všechny aminokyseliny využít jenom v takovém množství, jaké je množství nejméně zastoupené esenciální aminokyseliny. Zbytek aminokyselin se v těle rozloží.

Wolfův zákon pro změnu říká, že nadměrný příjem jedné z esenciálních aminokyselin může výrazně narušit metabolismus těch ostatních. Co to znamená v praxi? Že pokud budeme přijímat pouze 3 esenciální aminokyseliny, napácháme v konečném důsledku mnohem více škod než užitku. Důvod, proč se EAA těší stále větší oblibě na úkor BCAA, je najednou docela jasný. Už z principu jsou mnohem účinnější a poskytují tělu všechny látky potřebné pro proteosyntézu.

Pavel Beran - EAA pro růst svalů

Vyrovnaný příjem aminokyselin je klíčový pro proteosyntézu a tím pádem i pro růst svalů.

Mají BCAA nějaký smysl?

Nenechte se zmást. Nesnažím se říct, že BCAA jsou úplně k ničemu. Díky rozvětvené struktuře se v těle zcela vyhnou játrům a dostanou se do svalů mnohem rychleji. To je obrovským benefitem především před nebo při tréninku, když člověk potřebuje během chvilky doplnit energii. Přínosy BCAA ocení taky ti, kteří ve stravě přijmou dostatek bílkovin. Pro ně nebude mít příjem všech EAA takový smysl, ale budou potřebovat doplnit hlavně Leucin pro nastartování proteosyntézy. V takovém případě ale pamatujte na Rubenův a Wolfův zákon a sáhněte po suplementu, kde jsou všechny 3 aminokyseliny obsaženy v poměru 2:1:1 ve prospěch Leucinu, nikoliv 4:1:1. Takové BCAA samozřejmě najdeš i na našem e-shopu.

Nano BCAA produkt

NANO BCAA

Chuťově skvělá, přírodně fermentovaná NANO BCAA v poměru 2:1:1, která poskytují tělu okamžitou energii.
Chci NANO BCAA!

Ve všech ostatních případech bych ale doporučil EAA. Jejich obsah je zkrátka mnohem vyváženější a pro naprostou většinu lidí také vhodnější. Benefity EAA pocítí především siloví a vytrvalostní sportovci, ale také například vegani. V rostlinné stravě se aminokyseliny nenachází v dostatečném množství, a proto je jejich suplementace více než vhodná.

EAA - esenciální aminokyseliny

Essential aminos

EAA poskytuje všech 9 esenciálních aminokyselin ve formě instatního nápoje, který navíc výborně chutná.
Chci Essential aminos!

Závěrečné shrnutí

Pro doplňování esenciálních aminokyselin formou sportovních suplementů jsou EAA v naprosté většině případů mnohem vhodnější než BCAA. Nerovnoměrný příjem aminokyselin má totiž za následek jejich špatné využívání. EAA obsahují všech 9 esenciálních aminokyselin, takže jsou perfektně dělané pro podporu proteosyntézy a tím pádem i růst svalů.

Autor článku

Sebastián Okruhlica
Sebastián Okruhlicaredaktor
Milovník všech druhů sportu a zdravého životního stylu. Nejedná se sice o čistokrevného liftera, ale o zastánce názoru, že fitness je základem do každého sportu. Kromě fitka se naplno věnuje například atletice a jízdě na kole.

Mrkni na nový e-book

E-book banner základy suplementace

Sdílet tento článek.

5 komentářů

  1. […] Ahoj Virusáci‼️ ▪️ ⚠️Víte, že nově vám na baru namícháme🔝EAA od Czech Virusu ⁉️ ▪️ Najdeš v nich vyvážený mix 9❗️esenciálních aminokyselin. Využiješ před/při/po tréninku. ▪️ 🔎Článek a více info najdeš ve VIRUZÍNU. […]

  2. Ahoj. Mám dve otázky. Má význam brat EAA každý deň alebo len v deň keď cvičím ? (3x týždenne). Druhá vec čo sa chcem spýtať je, či hneď po hodinovom silovom tréningu je vhodnejšie užiť EAA alebo Proteín.
    Ďakujem.

    • Ahoj! Tady jednoduše záleží na tvém jídelníčku, způsobu trénování a také jak je trénink dlouhý. Píšeš, že se jedná o silový hodinový trénink. To znamená, že pokud je to takový ten klasický trénink, kdy odjedeš sérii a máš třeba 60-90 vteřinovou přestávku, postačí ti po tréninku protein Pure Elite CFM nebo Perfect Milkshake. EAA bych užíval spíš v momentě, kdy se jedná o delší nebo intenzivnější trénink. Jestliže EAA již vlastníš, můžeš je dát klidně po tréninku nebo kdykoliv během dne.

  3. Ahoj,

    4x týdně hodinu dělám aerobní zátěž a pak cca 30minut až hodinu posiluji s vlastní váhou, takže bez pauzy. Hodí se při této zátěži EAA ?

    Díky za rady

    • Ahoj Ondro,

      EAA se v podstatě hodí vždy, i když člověk cvičí jen tak for fun. Není to nejdůležitější suplement, ale z hlediska regenerace to vliv mít bude. Rozhodně v tomto případě bych upřednostnil EAA před BCAA 🙂