Proč byste měli užívat kolagen a jaký je nejlepší?

Od Publikováno: 25 července, 2022Aktualizováno: 29 července, 2022Kategorie: Suplementy, Výživa0 komentářů

Kolagen je i díky mnohým influencerkám hodně diskutované téma. A zatímco někdo o něm mluví jako o téměř zázračné látce, která vyřeší veškeré problémy s pletí i vlasy, někdo s ním má velmi negativní zkušenosti a jeho deklarovaným efektům příliš nevěří. Kde je ve skutečnosti pravda? Proč má smysl kolagen užívat a jaký je ideální vybrat? Na to se podíváme v našem dnešním článku.

Co je kolagen vlastně zač?

Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina fungující de facto jako základní stavební prvek našeho těla. I když mnoho lidí si pod tímto pojmem představí jen specifické suplementy, ve skutečnosti tvoří tato látka i více než čtvrtinu všech proteinů zastoupených v našem těle. Aktuálně prokazatelně rozlišujeme osmadvacet různých druhů kolagenu, ačkoliv toto číslo nemusí být konečné. Různé druhy se samozřejmě nachází v různých částech těla a plní lehce odlišné úkoly. Z těch nejfrekventovanějších stojí za zmínku první tři:

  • Kolagen I. typu – je nejdůležitější a také nejrozšířenější (představuje až 90% veškerého kolagenu), dá se najít ve vazivových chrupavkách, kostech, kůře vaječníků, bubínku a dokonce i v tukové tkáni.
  • Kolagen II. typu – je tvořen volnějšími fibrily, která neagregují ve vlákna. Nachází se mimo jiné třeba v meziobratlových ploténkách.
  • Kolagen III. typu – je primárně součástí retikulárního vaziva, které se nachází v kůži i v cévách.

Kolagen na vlasy

Kolagen bývá velmi často součástí různých doplňků pro zdravé vlasy a atraktivní pleť.

Jaké jsou pozitivní účinky kolagenu?

Jak jste asi stihli pochopit, kolagen je pro naše tělo neskutečně důležitý, už jen proto, že se nachází na mnoha místech a plní celou řadu různých účinků. Na jaké další pozitivní účinky ale přišly vědecké studie? Zejména se jedná o následující efekty:

Podporuje zdravou pleť

To, co mnohé influencerky propagují, je skutečně prokázáno i vědeckými studiemi. Jelikož je kolagen esenciální složkou naší pleti, podporuje její hydrataci i elasticitu a bohužel s přibývajícím věkem ubývá přirozená produkce této bílkoviny. Když je pak kolagenu nedostatek, vede to prokazatelně ke vzniku vrásek i suchosti pokožky. Zajímavé je také to, že studie zjistili korelaci mezi suplementací kolagenu a zvýšením produkce vlastního kolagenu spolu s dalšími proteiny, které mohou zvyšovat kvalitu pleti.

Může ulevit bolesti kloubů

Jistě jste si všimli, že kolagen je velmi častou složkou různých kloubních výživ – včetně třeba našeho Joint Max Ultimate Blend. To proto, že kolagen je nepostradatelný také pro kvalitu kloubů a jakmile začne dle výzkumů ubývat kolagenu v těle, zvyšuje se riziko vzniku osteoporózy a jiných degenerativních kloubních chorob. A právě v souvislosti s tím jiné studie ukazují třeba na to, že suplementace kolagenu může pomáhat ulevit od bolesti i zmírnit symptomy onemocnění.

Kolagen na problémy s pohybovým aparátem

Kolagen se ukazuje jako velmi užitečná látka při problémech s pohybovým aparátem.

Další z často zmiňovaných efektů

Kromě těchto dvou zmiňovaných efektů se kolagen často spojuje s celou řadou dalších benefitů. Tak například studie naznačují, že může zmírnit ztrátu kostní hmoty u starších jedinců se specifickými onemocněními nebo dokonce podporovat růst svalové hmoty a souviset s kardiovaskulárním zdravím i zvýšením hladiny HDL („dobrého“) cholesterolu. V případě těchto tvrzení však bude zapotřebí provést důkladnější studie, které potvrdí či vyvrátí aktuální zjištění.

Jaké jsou druhy kolagenu?

V případě, že se rozhodnete kolagen suplementovat, narazíte zpravidla na naprosto odlišné doplňky. Klasický kolagen je totiž k dostání za pár korun, takže si možná říkáte, jak je možné, že třeba náš Joint Max Ultimate Blend stojí relativně dost peněz. Je to dáno tím, že obsahuje peptidy hydrolyzovaného kolagenu, což je zásadní rozdíl. Pojďme se na obě látky podívat trochu detailněji.

Klasický kolagen

Klasický kolagen je sloučenina tvořená ze tří aminokyselin – prolinu, hydroxyprolinu a glycinu, nicméně se jedná o uskupení klidně i tisíce těchto aminokyselin uspořádaných do určitých šroubovic. Právě množství aminokyselin je dost zásadním problémem, protože je tělo nedokáže při průchodu trávicím traktem strávit natolik, aby se daly efektivně využít. Suplementy obsahující tento typ kolagenu jsou sice podstatně jednodušší, ale rozhodně ne příliš efektivní.

Hydrolyzovaný peptidový kolagen

Naproti klasickému kolagenu stojí hydrolyzovaný kolagen (někdy též označovaný jako peptidový kolagen, případně kolagenní peptidy). Velmi zjednodušeně řečeno došlo ke zkrácení jednotlivých řetězců, čímž se zvýší biologická dostupnost celého produktu a z téměř nevyužitelného kolagenu se stane velmi dobře využitelný produkt. Jedním dechem je však nutné dodat, že tento proces je relativně nákladný a to se samozřejmě negativně podepíše na ceně takového produktu.

Joint max twistet popsicle

Hydrolyzované kolagenní peptidy se s obyčejným kolagenem nedají vůbec srovnávat.

Jaký kolagen ideálně vybrat?

Jelikož značná část studií vyzdvihujících efekt kolagenu pracuje s kolagenem hydrolyzovaným, rozhodně by to měla být jasná volba při vašem rozhodování. Pokud chcete kolagen vyloženě třeba na zlepšení stavu vaší pokožky, můžete koupit samostatný kolagenový suplement. Jestli je pro vás primární spíše podpora kloubního aparátu, doporučujeme sáhnout po komplexnějších produktech jako je třeba zmiňovaná kloubní výživa Joint Max Ultimate Blend. Důležité je ale vědět, že efekt těchto produktů většinou poznáte nejdříve za 8 týdnů – to je doba, se kterou pracuje mnoho studií. Pozitivní efekt třeba na kvalitu kloubního aparátu se ale může dostavit až v řádu měsíců, a proto rozhodně doporučujeme nečekat od kloubních výživ žádný enormně rychlý efekt.

Joint Max Ultimate Blend

Joint Max Ultimate Blend

Revoluční kloubní výživa, která obsahuje ten nejkvalitnější peptidový kolagen. Nejenže je skvělá na klouby, ale i na vlasy a pleť!
Chci Joint Max Ultimate Blend!

Jsou dobří gumoví medvídci na klouby?

Část lidí zastává názor, že na klouby je nejlepší používat gumové medvídky nebo třeba tlačenku. A teoretický základ za tím je relativně jednoduchý – oba produkty obsahují želatinu a želatina je přece dobrým zdrojem kolagenu, ne? Ano, ale. Gumoví medvídci obsahují mnohem více cukru než využitelného kolagenu – abyste tak v praxi přijali doporučenou dávku želatiny, museli byste přijmout opravdu hodně sacharidů a efekt by stejně nebyl v konečném důsledku takový, jako u kvalitního suplementu.

Gumoví medvídci na klouby

Gumoví medvídci možná chutnají dobře, na doplnění kolagenu je ale určitě nedoporučujeme.

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že kolagen je neskutečně důležitá látka, která v našem těle plní řadu neskutečně důležitých rolí. Kromě toho vědecké studie prokázali třeba to, že je kolagen dobrý pro zdravou pleť a ocení ho i vaše klouby. Proto je také součástí kloubních výživ jako je třeba naše několikrát zmiňovaná Joint Max Ultimate Blend. Abyste ale zaznamenali nějaký efekt, je potřeba používat hydrolyzované kolagenní peptidy, ne jen obyčejný kolagen s nízkou využitelností nebo nedejbože třeba gumové medvídky.

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Mrkni na náš e-book!

E-book základy suplementace

Nejčtenější článek

Sdílet tento článek.

Přejít nahoru