Proč a kdy by měl jít člověk na masáž? Jaké má masáž benefity?

Od Publikováno: 6 srpna, 2021Aktualizováno: 6 srpna, 2021Kategorie: Regenerace0 komentářů

Kdo by si čas od času nechtěl dopřát kvalitní masáž, pořádně se uvolnit a užít si hodinu nerušené relaxace? Masáže jsou velice oblíbené u většiny lidí. Nezáleží na tom, jestli jsou to sportovci či nikoliv. Avšak když přijde na sportovce, jejich tělo dokáže z masáže benefitovat ještě o něco víc než tělo nesportujícího člověka. Každý už určitě v televizi viděl běžce, cyklisty nebo jakékoliv jiné závodníky, jak okamžitě po skončení závodu zamíří k masérovi. Tohle má dobrý důvod. Masáž dokáže po náročném výkonu výrazně ovlivnit, jak se naše tělo popere s únavou. Není to ale jenom o regeneraci. Masáže mohou skvěle fungovat také před samotným výkonem ve formě nabuzení a zahřátí svalů.

Největší benefity masáže

Masáž spočívá v mechanickém dráždění povrchu těla, využívá reflexního spojení povrchu kůže s vnitřními orgány a stimuluje centrální nervovou soustavu. Zjednodušeně můžeme říct, že masírováním svalů je možné podpořit vyplavování endorfinů, uvolňování svalů, zlepšit prokrvení a podobně. Z toho plyne, že masáž není otázka pouze fyzického stavu, ale dokáže také výrazně ovlivnit psychické rozpoložení člověka. To je velice užitečné především před výkonem, kdy je mentální příprava stejně důležitá, jako ta fyzická. Jaké největší zdravotní benefity mi teda masáž může poskytnout? Je jich opravdu hodně. Na prvním místě je samozřejmě uvolnění svalů a jejich lepší prokrvení. S lepším prouděním krve jde ruku v ruce vyplavení kyseliny mléčné ze svalů.

Masírování má pozitivní vliv také na flexibilitu svalů. Slouží mimo jiné jako prevence proti zraněním a výrazně pomáhá s regenerací. Co se týče pozitivních vlivů souvisejících s psychickým rozpoložením člověka, najde se jich také víc než dost. V první řadě masáže pomáhají bojovat se stresem a dokonce i s depresemi. Zároveň se díky nim člověk začne lépe soustředit na blížící se výkon.

Masíruje se s olejem

Masáž je ideální přiležitost k relaxaci. Díky vyplaveným endorfinům pomáhá účinně překonávat stres.

Masáž před tréninkem nebo až po něm?

Když už víme, že masáž opravdu přináší řadu zdravotních benefitů, zbývá ještě vyřešit otázku, kdy je nejlepší si masáž dopřát. Předtréninková i potréninková masáž mají různé výhody a pochopitelně se liší také v provedení. V ideálním případě bych doporučil zařadit do tréninkového plánu obě, ale je jasné, že to pro většinu lidí není úplně reálné. Pojďme se tedy nejdříve podívat na to, v čem se oba druhy liší, a posléze si řekneme, jak se dá masáž nahradit.

Masáž před výkonem

Před těžkým tréninkem nebo závodem je určitě na místě pořádné nabuzení. Skvěle k tomu poslouží pohotovostní masáž. Když se člověk chystá na výkon, pochopitelně se chce vyhnout nějakému přehnanému uvolňování svalů. Přesně proto je tento typ masáže velice rychlý a intenzivní. Cílí primárně na prokrvení svalů a tím pádem na jejich zahřátí. Tím je nejenom připraví na výkon, ale také funguje jako prevence proti zranění. Pohotovostní masáž je součástí rozcvičení a funguje také jako mentální příprava. Správně provedená pohotovostní masáž dokáže člověka opravdu dobře nabudit.

Je ale důležité, aby masér respektoval potřeby sportovce. Někdo bývá před závodem/těžkým tréninkem hodně nabuzený sám od sebe. V takovém případě by měla být masáž lehčí. Naopak utlumený sportovec potřebuje hlubší a intenzivnější promasírování. Osobně bych určitě doporučil pohotovostní masáž nejprve vyzkoušet před tréninkem a až potom ji praktikovat před závodem. Když člověk nemá vyzkoušené, co na něm dobře funguje, může mu masáž naopak uškodit. Především je třeba dbát na to, aby nedošlo k přílišnému uvolňování svalů, protože to by negativně ovlivnilo výkonnost.

Masáž palci

Pohotovostní masáž by neměla trvat zbytečně dlouho. V opačném případě by mohla mít na výkonnost opačný efekt.

Masáž po výkonu

Po velké zátěži je potřeba svalům zabezpečit co nejlepší podmínky na regeneraci. V tomhle směru masáž opět přijde vhod. Studie dokonce prokázaly, že masáž má na regeneraci lepší efekt než protažení nebo ledování zatížených svalů. Její efekt se ukáže především při opakované zátěži. Sportovci, kteří mezi jednotlivými výkony podstoupili masáž, zaznamenali minimální pokles výkonnosti. Při masáži po výkonu už dochází k uvolňování svalů, což pomáhá odbourávat únavu. Člověk se díky ní začne místo na výkon soustředit na regeneraci.

Masáž po výkonu je potřeba správně načasovat. Neměla by být prováděna dříve než 30 minut po skončení zátěže. V případě, že byla intenzita tréninku opravdu velká, je lepší masáž odložit až na další den. Všechno ale závisí na individuálních potřebách člověka a na jeho tréninkovém plánu. Pro maximalizaci pozitivních vlivů na regeneraci je ideální kombinovat masáž se saunou a adekvátním protažením.

Foam roller jako náhrada masáže

Masáže jsou super, ale mají dva docela velké problémy. Zaprvé, jen málokdo má čas na to, aby si před a po každém tréninku lehl na stůl a nechal se půl hodiny masírovat. Zadruhé, tahle sranda stojí docela dost peněz, takže pokud člověk nemá maséra mezi známými, za tuhle péči si dost připlatí. Naštěstí foam roller dokáže poskytnout téměř všechny požadované benefity i bez toho, aby to člověka časově a finančně zruinovalo. Pořídit si ho stojí jenom pár stovek a vydrží v podstatě navždy.

Osobně už si fungování bez foam rolleru nedokážu ani představit. Každý na něm může zacílit přesně na oblasti, které ho nejvíc bolí nebo které jsou nejvíce zatuhnuté. Stačí k tomu najít jenom kousek rovné země. Dá se na něm „cvičit” kdykoliv a kdekoliv, a proto není problém si tuhle masáž dopřát kdykoliv během dne. Je vhodné ho zařadit jako součást rozcvičky před tréninkem a také jako protažení po tréninku. Bohužel se s ním nedá dosáhnout úplně stejných výsledků jako s masáží. Proto bych ji doporučil čas od času přece jenom do tréninku zařadit.

Foam roller fitness

Foam roller dnes už patří k výbavě téměř každé posilovny.

Shrnutí na závěr

Masáže mají nespočet pozitivních vlivů na regeneraci a odbourávání únavy. Kromě masáže po výkonu, která je mnohem více rozšířená, je velmi přínosná také pohotovostní masáž před zátěží. Díky ní se svaly zahřejí a připraví na výkon. Masáž také pomáhá odbourávat stres a funguje jako skvělá mentální příprava. Aby člověk dosáhl všech žádaných efektů, musí být masáž provedena správně. Proto by ji vždy měl dělat zkušený masér, který dbá na individuální potřeby sportovce. Jako alternativa k masáži se nabízí foam roller, který se dá použít kdykoliv a kdekoliv. Navíc vyjde jenom na pár stovek a má velice dlouhou životnost.

Autor článku

Sebastián Okruhlica
Sebastián Okruhlicaredaktor
Milovník všech druhů sportu a zdravého životního stylu. Nejedná se sice o čistokrevného liftera, ale o zastánce názoru, že fitness je základem do každého sportu. Kromě fitka se naplno věnuje například atletice a jízdě na kole.

Mrkni na nový e-book

E-book banner základy suplementace

Sdílet tento článek.

Přejít nahoru