Má káva místo ve zdravém jídelníčku? Nemůže mi uškodit?

Od Publikováno: 5 prosince, 2020Aktualizováno: 31 května, 2021Kategorie: Výživa, Zdraví0 komentářů

Nezdá se vám, jako by se poslední dobou roztrhl pomyslný pytel s různými „zdravějšími“ alternativami klasické kávy? Na proteinové kávě, která je vlastně jenom kombinací obyčejné kávy a syrovátkového proteinu, není nic špatného, ale speciální kávy na hubnutí, celkovou vitalitu i různé rostlinné směsi prospěšné pro metabolismus tak trochu budí dojem, že je na klasické kávě něco špatného. Jak je tomu ale ve skutečnosti? A co sportovci? Měli by kávu konzumovat? Na to se zaměříme v dnešním článku. 

Proč káva vůbec budí kontroverze? 

Jelikož tento článek kromě zasvěcených a stimulantů znalých návštěvníků posilovny dost možná osloví i širší sportující veřejnost, bylo by dobré na úvod kávu trochu charakterizovat. Káva je nápoj připravovaný ze zrn kávovníku – nejčastěji buď kávovníku arabského, který poskytuje jemnější a sladší chuť, nebo kávovníku robusty nabízející podstatně vyšší obsah kofeinu a zemitější chuť. Jisté kontroverze se ale budí kvůli tomu, že káva obsahuje stimulant zvaný kofein – ten se používá k povzbuzení centrálního nervového systému a ve větším množství se (tak jako každý stimulant), stává drogou. Obavy navíc utvrzuje fakt, že na kofeinu se člověk může stát závislým – pokud kávu pijete pravidelně a ze dne na den přestanete, pravděpodobně po pár dnech pocítíte určitý diskomfort. Má ale negativní dopad na zdraví? 

Ranní rituál - káva

Káva má celou řadu zdravotních benefitů a rozhodně není důvod se jí bát.

Pití kávy má jak svá pozitiva, tak i negativa

Káva a potažmo kofein jako takový patří mezi látky, které jsou kvůli své popularitě často v hledáčku nejen běžné veřejnosti, ale také mnohých vědců. Kromě různých bulvárních článků přinášejících celou řadu mýtů a polopravd se tak můžete čas od času setkat také s ne úplně relevantní vědeckou prací, která sice dojde k překvapivým závěrům, ale při obrovských dávkách kofeinu, jakých reálně nikdy nedosáhnete. Základem tohoto článku je tedy relevantní umbrella review, která zahrnuje několik stovek dílčích studií. A k jakým závěrům došla? 

Pozitiva rozhodně převládají 

Ačkoliv to mnohé jistojistě překvapí, vědecké studie konzumaci kávy nepovažují za zdraví škodlivou, právě naopak. Pokud váš denní příjem kofeinu nepřesáhne 420 mg, má podle odborných prací dokonce celou řadu benefitů – kromě očekávaných stimulačních efektů se také dočtete, že může působit preventivně proti vzniku některých druhů rakoviny, neurodegenerativních onemocnění a dokonce i žlučových kamenů. Abyste si ale dokázali lépe představit, kolik kávy můžete vypít, měli byste vědět, že v průměru může silné espresso obsahovat 60 až 120 mg kofeinu (stejně tak všechny kávy, které vychází z kombinace espressa a mléka), zatímco instantní káva má kofeinu zpravidla 30 – 90 mg. Za předpokladu, že nepoužíváte žádné stimulanty, si tak můžete dopřát až 4 šálky kávy denně bez jakýchkoliv negativních dopadů. Je však nutné mít na paměti, že třeba takový Beast Virus obsahuje hned 200mg kofeinu. 

Negativ je jen pár a mají svá „ale“

Pokud si nechcete číst celý odstavec, bude vám stačit vědět, že pro naprostou většinu uživatelů nemá káva v rozumné míře žádné negativní účinky. Výjimku tvoří ženy po menopauze, u nichž může podle vědců docházet k negativnímu působení na receptory vitaminu D, který je zodpovědný za zabudovávání vápníku do kostí. Druhou výjimkou jsou osoby s vyšším cholesterolem. Jelikož káva obsahuje kafestrol, může se podílet na zvyšování cholesterolu. To ale neznamená, že by tito lidé měli za každou cenu přestat kávu pít – téměř v každém článku se dočtete, že filtrovaná káva kafestrol obsahuje jen v zanedbatelném množství (jestli si chcete mechanismus laicky představit, plní filtr podobnou úlohu jako například filtr pevných částic u automobilů). 

Nefiltrovaná káva

Pokud si objednáte nefiltrovanou kávu v kavárně, pravděpodobě bude zbytky kafestrolu obsahovat. Není třeba si z toho ale dělat těžkou hlavu.

A co nutriční hodnoty? S čím ji kombinovat? 

Zajímali jste se někdy o nutriční hodnoty kávy? Možná si právě říkáte, jestli má vůbec co dělat ve zdravém jídelníčku. Odpověď je naštěstí jednoduchá – pokud ji pijete samotnou, nepředstavuje žádný problém. Jestli ji pijete s mlékem, musíte počítat i s určitými kaloriemi a v případě, že se neobejdete bez několika lžiček cukru, doporučujeme kávu vůbec nepít. No a jaké že má káva nutriční hodnoty? 

    • 32 kilokalorií – 8 gramů poctivé pražené mleté kávy má právě 32 kalorií, po jednom gramu tuku a bílkovin a po dvou gramech sacharidů.
    • 127 kilokalorií – 8 gramů kávy zalité 50 ml horké vody a dolité polotučným mlékem už má o poznání více kalorií. Kromě toho se taky připravte na 12 gramů sacharidů, 4 gramy tuku a 8 gramů bílkovin.
    • 167 kilokalorií – 8 gramů kávy, 200 ml mléka a dvě kostky cukru už udělají docela pořádnou kalorickou bombu. Při 4 takovýchto šálcích denně už káva tvoří nezanedbatelnou část denního kalorického příjmu. 22 gramů sacharidů v porci přece jen není málo.  

S čím ji kombinovat? Nejlepší je káva samotná, bez mléka i cukru. Pokud si ale nedokážete pomoci, rozhodně je lepší kávy nepít tolik – spíš než kofein je v tomto případě problém množství cukru. Když si kávu nechcete odepřít ani před tréninkem, rozhodně doporučujeme vynechat Beast Virus a přesedlat spíše na M3/s Pump, protože nadbytečný příjem kofeinu nemá stimulující, ale sedativní účinky. 

Cappuccino

Kávy s mlékem možná vypadají atraktivněji, ale musíte mít na paměti také vyšší obsah kalorií.

Co si z dnešního článku odnést? 

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že šálek kvalitní kávy jednak skvěle chutná, ale jednak také nemá žádné negativní zdravotní dopady – ba naopak můžeme najít celou řadu pozitiv. Měli byste se ale vyvarovat extrémně vysokému příjmu kofeinu (nad 4 šálky kávy denně) a neměli byste ani kupovat nejlevnější kávu v supermarketu – velmi často tito velkoproducenti používají různé chemikálie, hnojiva i fungicidy, které mohou kávu negativně ovlivňovat. 

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Sdílet tento článek.