Je dobrý nápad jíst večer? Máme pro vás několik rad i konkrétních tipů!

Od Publikováno: 14 prosince, 2021Aktualizováno: 7 dubna, 2022Kategorie: Výživa0 komentářů

Ačkoliv pro mnohé z nás je večeře největším jídlem dne, protože v poledne z pracovních důvodů jíst zkrátka příliš nestíháme, řada lidí se bojí jíst ve večerních hodinách, aby nepřibrala. I když častokrát opakujeme, že na frekvenci stravování tak úplně nezáleží, v našem dnešním článku se ještě zvlášť podíváme na to, jestli vlastně můžete večeřet a jaká pozitiva či negativa to přináší.

Ačkoliv pro mnohé z nás je večeře největším jídlem dne, protože v poledne z pracovních důvodů jíst zkrátka příliš nestíháme, řada lidí se bojí jíst ve večerních hodinách, aby nepřibrala. I když častokrát opakujeme, že na frekvenci stravování tak úplně nezáleží, v našem dnešním článku se ještě zvlášť podíváme na to, jestli vlastně můžete večeřet a jaká pozitiva či negativa to přináší.

Je dobrý nápad jíst před spaním?

Ať se vám to líbí, nebo ne, jídlo před spaním budí určité kontroverze. Na jedné straně část odborníků zastává názor, že metabolismus je před spaním pomalejší, a tak se přijaté kalorie mohou ukládat do tukových zásob. Jim ale oponují jiní, kteří tvrdí, že jíst před spaním je naopak nesmírně důležité a má řadu benefitů, včetně lepšího spánku. Co tedy tvrdí věda?

I při spánku potřebujete energii

Možná to zní pro některé z vás trochu neuvěřitelně, ale každá naše aktivita vyžaduje určité množství energie. Samozřejmě, že během náročného tréninku spálíte více kalorií než třeba při spánku, ovšem i ten přísun energie vyžaduje. A věřte tomu nebo ne, vědecké studie dokonce odhalily, že bazální metabolický výdej je během dne téměř stejný jako v noci. Rozhodně tedy neplatí, že by kalorie přijaté večer měly nějakou větší váhu oproti těm snídaňovým.

Spánek

I při spaní vaše tělo vyžaduje určité množství energie.

Jídlo večer může naopak pomoci zhubnout

Dokonce existují výzkumy, které tvrdí pravý opak toho, co máme běžně zažité. Podle nich totiž jídlo večer naopak může pomoci s hubnutím. Konkrétní výzkum byl proveden na lidech, kteří byli zvyklí na noční výpravy do lednice a zjistil, že pokud si po večeři dali účastníci výzkumu ještě misku cereálií, ve skutečnosti v součtu přijali méně kalorií a zaznamenali větší pocit sytosti než při jejich obvyklém jídelníčku.

Může zlepšit kvalitu spánku

U některých jedinců má drobná večerní svačina za následek mnohem lepší spánek. A právě to, jak spíme, ovlivňují zcela prokazatelně naše stravovací návyky. Lidé ve spánkové deprivaci mají větší tendence se přejídat, tím pádem postupem času i přibírat. Řiďte se tedy na prvním místě tím, jak se cítíte a jak vaše tělo reaguje.

Stále hraje hlavní roli kalorický příjem

O hubnutí nebo přibírání nerozhoduje načasování jídla, ale konkrétní kalorický příjem a výdej. Pokud sníte více kalorií, než kolik jste schopni vydat aktivitou, budete přibírat. Jestli více kalorií vydáte, než přijmete, budete naopak hubnout. Tato základní rovnice stále platí a stále je tedy nutné mít ji na paměti. Více jsme se o ní zmiňovali v samostatném článku nazvaném Jak si sestavit jídelníček?

[1. díl] Jak si sestavit jídelníček – úvod, energie, bazální metabolismus

Vítám vás u nového seriálu článků, ve kterém si rozebereme absolutní základy stravy, naučíme se zjistit si svůj energetický příjem, dozvíme se něco o makroživinách, řekneme si, jak si

Od |27 října, 2020|Výživa|0 komentářů

Co si na večeři dopřát?

Teď už víte snad všechno podstatné a plyne z toho jasný závěr – večeře nebo jídlo před spaním pro normálního zdravého člověka nepředstavuje žádný problém. Přesto byste měli ctít určité zásady. V první řadě volte vždy zdravá jídla – pokud sáhnete po dezertech, chipsech a podobných potravinách, povede to k radikálnímu zvýšení kalorického příjmu, a to může vést k nechtěnému přibírání.

Zeleninový salát

Zeleninový salát je lehká klasika, která vás příjemně zasytí a přitom obsahuje celou řadu důležitých látek. Jako základ zvolte svoji oblíbenou zeleninu – může to být špenát, okurka, mrkev, brokolice nebo třeba i rajče. K tomu přidejte zdroj bílkovin – může to být maso (klidně i rybí), mohou to být vejce a nebo třeba veganské tofu. Zvolit můžete i nějakou sacharidovou přílohu – skvěle se hodí například trocha rýže nebo sladké brambory.

Zeleninový salát

Zeleninový salát je lehká večeře, která přijde vhod.

Frittata

Frittata je ve své podstatě obyčejná vaječná omeleta, do které ale přidáte opět svoji oblíbenou zeleninu, pepř a případně i luštěniny. Některé recepty dokonce využívají i příloh, jako jsou těstoviny, brambory nebo rýže. Podstatné je, že tuhle výbornou večeři připravíte za pár minut a dodáte tělu pořádnou porci bílkovin, sacharidů, tuků, ale i vitamínů a minerálních látek.

Kuřecí wrap

Jestli máte chuť na něco většího, dejte si kuřecí wrap. Stačí vzít oblíbenou zeleninu, kuřecí maso, avokádo a třeba i nějaký česnekový dip vyrobený třeba z jogurtu a máte vyhráno. Jednoduchá večeře je po pár minutách zapékání připravená k jídlu.

Kuřecí wrap

Kuřecí wrap skvěle chutná a připravíte ho během pár minut.

Toast s avokádem

Pokud preferujete naopak jen malé porce, které ale budou i přesto velmi kalorické a spolehlivě vás zasytí, sáhněte po avokádu. To je úžasným zdrojem zdravých tuků a navíc skvěle chutná. V kombinaci s opečeným celozrnným toastem vykouzlí super večeři, kterou navíc můžete obohatit třeba o kousek bílého sýru a nebo vaši oblíbenou zeleninu.

Losos se zeleninou

Milovníci ryb určitě vědí, že losos je prostě a jednoduše úžasná volba v kteroukoliv denní dobu. Je přirozeně bohatý na zdravé tuky (včetně omega 3 mastných kyselin), a tak při přípravě na pánvi dokonce ani nemusíte používat olej. Skvěle se navíc kombinuje třeba s pečenými rajčaty, paprikami, mrkvemi či cibulí. Záleží ale jen a pouze na vašich preferencích.

Losos

Losos představuje skvělý zdroj tuků. Jen ale dávejte pozor na obsah kalorií.

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že večeře je vlastně stejně důležitá jako ostatní jídla v průběhu dne. Pokud jste přes den příliš nejedli a máte večer hlad, v rámci svých nastavených kalorií si můžete dopřát téměř cokoliv. Důležité je se vyhýbat sladkým potravinám nebo jídlům s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin. Ty mohou totiž extrémně navýšit váš kalorický příjem a způsobit přibírání. V rámci zásad zdravé výživy se ale večeře a jídla před spaním bát určitě nemusíte.

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Nejčtenější článek

E-book základy suplementace

Mrkni na náš e-book!

Sdílet tento článek.

Přejít nahoru