Jak velký problém je kouření u sportovců?

Od Publikováno: 19 května, 2022Aktualizováno: 19 května, 2022Kategorie: Zdraví0 komentářů

Cigarety jsou neodmyslitelnou součástí naší populace a samozřejmě se nevyhýbají ani sportovcům. A přestože zprávy o tom, jak škodlivé mohou pro naše zdraví být, najdete na každé krabičce, málokoho to ve skutečnosti odradí. Podívejme se proto v dnešním článku na to, jak cigarety vlastně ovlivňují vaši výkonnost a jak mohou uškodit vám, jakožto sportovcům.

Jaký má kouření vliv na celkové zdraví?

O vlivu kouření na celkové zdraví toho bylo napsáno už opravdu mnoho a věřte tomu, že jenom seřazením jednotlivých negativních dopadů cigaret bychom rozsahově pokryli celý článek. A ačkoliv věříme, že většina z vás si je těchto efektů dobře vědoma, krátká rekapitulace určitě přijde vhod. Při pravidelném kouření dochází například k:

  • Otupení čichu a chuti, což může výhledově třeba snižovat váš apetit.
  • Problémům s viděním, které mohou vyústit až v zelený zákal a další komplikace.
  • Žloutnutí či hnědnutí zubů.
  • Ovlivnění celého centrálního nervového systému. Jelikož je nikotin extrémně návykový, jeho nedostatek může vyvolávat úzkost či deprese.
  • Častějším migrénám i problémům se spánkem.
  • Několika druhům rakoviny, jelikož cigareta po zapálení obsahuje až 7000 sloučenin, z nichž hned 69 bylo spojeno s rakovinou.
  • Vyššímu krevnímu tlaku a zvýšenému riziku kardiovaskulárních onemocnění.
  • Vyššímu riziku cukrovky, rakoviny pankreatu i rakoviny v dutině ústní.

To jsou samozřejmě jen některé z mnoha negativních účinků, které pravidelné kouření cigaret přináší. Celou řadu dalších efektů cigaret vám představíme v další části článku, kde se zaměříme konkrétně na vztah cigaret a sportovního výkonu.

Cigareta

Všech negativních efektů cigaret se dá dopočítat jen těžko.

Jaký vliv má kouření na sportovní výkon?

Někdo si možná může říkat, že v té záplavě negativních účinků cigaret se už nějaké ty nevýhody spojené s nabíráním hmoty ztratí. Paradoxně ale kulturisté, kteří tímto sportem žijí, argumentují tím, že cigareta je zbavuje chutí na sladké a pomáhá jim třeba se zvládnutím diety. Negativa v tomto případě ale dost zásadně převažují nad pozitivy – pojďme si uvést ty nejvýraznější komplikace způsobené cigaretami:

Horší proudění krve

Jak jsme zmiňovali v předešlém odstavci, kouření může stát mimo jiné za zvýšeným rizikem kardiovaskulárních chorob. Mechanismus fungování je přitom naprosto jednoduchý – kouření vede ke zúžení tepen. To neovlivňuje negativně jenom srdce, ale také svaly. Čím užší jsou tepny, tím méně krve proudí do svalů. A do nich spolu s krví proudí i kyslík, který je zodpovědný za správné prokrvení. Bez přísunu kyslíku tedy vaše svaly nebudou tak prokrvené a na tréninku nezvládnete tolik opakování, jako byste za jinak nezměněných podmínek zvládli jako nekuřáci.

Krabička cigaret

I když cigarety podle některých sportovců zabraňují chuti na jídlo, ve skutečnosti zhoršují proudění krve.

Obrovská zátěž pro srdce

Horší prokrvení není jediný problém, který s cigaretami souvisí. Pravidelné kouření rovněž zvedá úroveň vaší klidové tepové frekvence, což samozřejmě klade zvýšené nároky na srdce a zvyšuje tak pravděpodobnost nějakých zdravotních komplikací. Tento problém se ale ještě multiplikuje ve chvíli, kdy začnete cvičit. To se totiž tepová frekvence může rychle vyšplhat do nebezpečných výšin a vy si zaděláte na pořádný problém.

Problémy s dechem

No a to nejočividnější nakonec – cigarety zhorší vaše dýchání a to se promítne do kvality celkového tréninku. Jakmile se limitujete třeba na 4-6 opakování v sérii, samozřejmě to zvládnete udýchat i jako těžký kuřák, ale jakmile se rozhodnete třeba minutu v kuse dřepovat, může být problém na světě. Pokud nenastane zmiňovaný problém s horším prokrvením, dost možná vám prostě a jednoduše dojde dech. O požadovaný výkon a tím pádem i o výsledky se ale ochudíte tak jako tak.

Existují lepší alternativy kouření? Je žvýkací tabák zdravější?

Když dojde řeč na žvýkací tabák nebo jiné alternativy cigaret, většina lidí zastává názor, že jsou zdravější. Rozhodně si ale nemyslete, že se jedná o nějakou výhru – i žvýkací tabák obsahuje desítky látek prokazatelně spojovaných se zvýšeným rizikem rakoviny. Stále platí i to, že je špatný pro vaše zuby a potažmo celou dutinu ústní, slinivku, kosti i celý kardiovaskulární systém. Byť je tedy žvýkací zčásti šetrnější třeba k vašim plicím, ve skutečnosti má stále více negativ než pozitiv. Nehledě na to, že jakmile si jednou vypěstujete závislost na nikotinu, můžete se stát nachylnějšími k přechodu na kouření. Nehledě na to, že pro dětskou část populace, která žvýkací tabák často vyhledává, může být vzhledem k příchutím těžké odhadnout vhodnou dávku. V případě intoxikace kofeinem může dojít ke zvracení, bolestem hlavy, nechutenství a dokonce jsou známy i případy úmrtí.

Kouření cigaret

Žvýkání tabáku není o moc lepší než kouření.

Jak přestat kouřit?

Přestat kouřit se může ze začátku zdát jako nadlidský úkol. A i když pro někoho to může být opravdu složité, zvládly to už miliony lidí před vámi, takže není důvod, proč byste to neměli zvládnout i vy. Pro tyto účely existují i webové stránky “Kouření zabíjí”, které jsou uvedeny na každé cigaretové krabičce a které mohou zájemce o skončení s cigaretami dobře nasměrovat. Podle nás je důležité nejprve odstranit všechny věci, které vám kouření připomínají – tedy například popelníky, zapalovače a veškerá další vybavení. Připravte se na to, že chuť na cigaretu vás bude zpočátku pronásledovat skoro na každém kroku – a rovnou přijďte s řešením, jak se zabavit a rychle změnit myšlenky.

Skvělým řešením může být třeba nějaká hra na telefonu – nebo se můžete třeba učit úplně nový jazyk formou Duolinga nebo jiné platformy na to určené. Jakmile změníte myšlenky, uvidíte, že chuť po pár minutách odezní. Pro případ nejvyšší pohotovosti však doporučujeme mít doma i nějaké nikotinové náplasti, spreje nebo žvýkačky, avšak používejte je co nejméně. I když je to samozřejmě těžké, uvidíte, že pokud máte silnou vůli, zvládnete to a po čase budete mít díky abstinenci důvod být na sebe hrdí.

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že kouření je pro naše zdraví nesmírně škodlivé. A kromě toho, že stojí za mnohými naprosto devastujícími onemocněními ovlivňuje také vaši výkonnost. Vzhledem k tomu, že zhoršuje proudění krve, představuje zátěž pro srdce a negativně ovlivňuje i samotné dýchání, představuje dost dobrý důvod, proč kouření rozhodně neuvádět jako něco, co vám pomáhá zvládnout dietu. Alternativy třeba v podobě žvýkacího tabáku se sice tváří jako podstatně lepší volba, ve skutečnosti ale také obsahují desítky karcinogenních látek a zase tak skvělé rozhodně nejsou. Ideální je s kouřením co nejdříve skoncovat, i když je to těžké. Uvidíte, že jak vaše celkové zdraví, tak i vaše forma vám budou vděčné.

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Mrkni na náš e-book!

E-book základy suplementace

Sdílet tento článek.