Jak často bychom měli jíst? Existuje ideální frekvence jídla?

Od Publikováno: 20 prosince, 2021Aktualizováno: 7 dubna, 2022Kategorie: Výživa0 komentářů

Jíst byste měli ideálně 6-8x denně po malých porcích a ne se přecpávat jedním obrovským jídlem ve večerních hodinách. To určitě slyšel alespoň jednou každý z nás. Jenže jak je to doopravdy? Je nějaký rozdíl v tom, jestli se najím hodně ráno nebo večer? A vadí to, když v průběhu dne třeba moc nejím a doháním to večer? A co když chci teoreticky jíst jen jednou denně? Pokud jste si někdy kladli některou z výše položených otázek, dnešní článek pro vás bude jako stvořený.

Jíst byste měli ideálně 6-8x denně po malých porcích a ne se přecpávat jedním obrovským jídlem ve večerních hodinách. To určitě slyšel alespoň jednou každý z nás. Jenže jak je to doopravdy? Je nějaký rozdíl v tom, jestli se najím hodně ráno nebo večer? A vadí to, když v průběhu dne třeba moc nejím a doháním to večer? A co když chci teoreticky jíst jen jednou denně? Pokud jste si někdy kladli některou z výše položených otázek, dnešní článek pro vás bude jako stvořený.

Kalorický příjem a výdej

Kalorický příjem a výdej zmiňujeme téměř v každém našem článku zaměřeném na jídelníček, ale rozhodně stojí za to jej zmínit i zde. Kalorický příjem tedy označuje množství kalorií, které přijmeme za den ve formě jídla (nebo pití jako třeba kolových nápojů, smoothies či doplňků stravy). Kalorický výdej se pak používá pro množství energie vydané naší denní aktivitou – kalorie přitom pálíme nejen sportem, ale vlastně kteroukoliv aktivitou včetně spánku.

Pokud chcete zhubnout, je nejdůležitější mít správně nastavený jídelníček, což mimo jiné znamená, že musí váš kalorický výdej převyšovat váš kalorický příjem. Jestli chcete naopak nabrat, musí tato nerovnice platit obráceně a příjem musí být vyšší než výdej. To jsme do detailu rozebírali v naší samostatné sérii článků na téma Jak si sestavit jídelníček.

[2. díl] Jak si sestavit jídelníček – nastavení konečného energetického příjmu

Vítám vás u dalšího dílu série “Jak si sestavit jídelníček”. Minule jsme si rozebrali základy o energii, řekli jsme si, kolik energie nesou makroživiny a spočítali si bazální metabolismus. Dnes

Od |20 listopadu, 2020|Výživa|0 komentářů

Když už víte to nejdůležitější, možná si říkáte, zda záleží na množství jídel, které za den máte. A k tomu se právě dostáváme.

Zeleninový salát

Každé jídlo obsahuje jiné množství kalorií. Pokud ale chcete zhubnout, musíte jich přijmout méně, než kolik zvládnete za den spálit.

Je jedno, kolik jídel za den sním?

Odpověď na otázku ideální frekvence jídel v průběhu dne je mnohem jednodušší, než se na první pohled může zdát. Je to totiž úplně jedno. Navzdory mnohým mýtům a polopravdám, z vědeckých studií jasně vyplývá, že nezáleží na tom, jestli budete jíst každý den jedno velké jídlo nebo 10 malých. Pokud zkrátka budete v kalorickém deficitu, povede se vám zhubnout, když budete v nadbytku, budete přibírat. Abyste si nemysleli, že jsme si tuhle informaci vymysleli, pojďme se podívat, co vlastně tvrdí vědecké studie:

Více jídel nezrychlí metabolismus

Častým argumentem, proč by lidé snažící se o redukci tuku měli jíst vícekrát denně, je podpora a zrychlení metabolismu. Jídlem prostě nakopnete trávení a v důsledku toho budete lépe spalovat. Tato myšlenka je samozřejmě zčásti založená na pravdě, protože každé jídlo má určitý termický efekt a na jeho trávení je potřeba určité množství energie. Vědecké studie tak nenachází rozdílný vliv na hubnutí u nízkofrekvenčního a vysokofrekvenčního stravování.

Avokádo, vejce, žampiony

Vysokofrekvenční stravování podle provedených výzkumů není v ničem jiné od toho nízkofrekvenčního. Záleží tedy jen na vašich preferencích.

Velké porce nezpůsobí enormní výkyvy hladiny krevního cukru

Obdobně často se vyskytuje i názor, že když člověk jí velké porce jídla, ovlivní to negativně výkyvy v hladině krevního cukru. Trochu paradoxně ale provedené výzkumy naznačují, že lidé, kteří jedí méně často ve větších porcích, mají hladinu glukózy v krvi dokonce nižší. I když je to značně individuální, někteří respondenti různých studií zaznamenali při nízkofrekvenčním stravování větší pocit sytosti a menší hlad v průběhu dne. 

Více jídel nevede k lepšímu hubnutí

Dokonce i mnoho odborníků zastává názor, že lidé v dietě by měli jíst častěji a po malých porcích. Studie ale jasně ukazují, že není rozdíl mezi tím, jestli jíte jedno nebo třeba devět jídel denně, a pokud jste v kalorickém deficitu, budete hubnout. Tento přístup však určité opodstatnění má – pokud budete jíst třeba jen tři jídla denně, může se stát, že dostanete v průběhu dne hlad a budete mít tendence sahat po nezdravých a kalorických potravinách, které vaši dietu naruší. Někomu tento princip tedy skutečně může vyhovovat, ale pokud stíháte jíst jen třikrát denně, není to důvod k obavám, že nezhubnete.

Frekvence jídel neovlivňuje nárůst svalů

A konečně se dostáváme k budování svalů. V tomto případě dlouhou dobu převládal mezi sportovci názor, že tělo nedokáže najednou využít více než 30 gramů bílkovin a je proto nutné jíst s vyšší frekvencí. Dnes už se ale ví, že to je naprostý nesmysl a odborné práce tak neshledávají přílišnou vazbu mezi počtem snědených jídel a množstvím vybudované svalové hmoty.

Cvičení s činkami

Spousta sportovců se snaží jíst alespoň 5x denně. Pokud to ale nestíháte, nemusíte zoufat. Svaly naberete bez problémů i s nízkofrekvenčním stravováním.

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že frekvence jídel je naprosto individuální. Ať už chcete zhubnout, nebo nabrat svalovou hmotu, jezte, když máte čas a chuť a do ničeho se nepřemlouvejte. Pouze je nutné si hlídat množství přijatých a vydaných kalorií, protože bez toho se vám bohužel zhubnout ani nabrat nepovede.

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Nejčtenější článek

E-book základy suplementace

Mrkni na náš e-book!

Sdílet tento článek.

Přejít nahoru