Jak bojovat proti akné? MUDr. Uvírová radí…

Od Publikováno: 23 června, 2021Aktualizováno: 23 června, 2021Kategorie: Zdraví0 komentářů

Akné trápí spoustu z nás. Někoho méně, někoho více, ale známe ho rozhodně každý. Jelikož provází i spoustu sportovců, rozhodl jsem se, že pro vás vytvořím článek, který vás uvede do této problematiky a dá vám nějaké tipy, jak právě proti akné bojovat. Tento článek jsem si připravil ve spolupráci s kompentnější osobou, než jsem v tomto oboru já. Na otázky ohledně akné mi v tomto případě odpovídá dermatovenerolog (kožní lékařka) Ostravské fakultní nemocnice MUDr. Kristýna Uvírová, které tímto chci moc poděkovat za její čas a odpovědi na mé otázky.

Co je akné?

Akné, Acne vulgaris neboli trudovina, je chronické zánětlivé onemocnění mazových žláz a vlasových folikulů (tzv. pilosebaceózních jednotek).

Je to jedno z nejčastějších kožních onemocnění, které postihuje především mladé lidi v období puberty. V praxi ale aknózní projevy trápí i starší pacienty. Akné postihuje části těla, kde je mazových žláz nejvíce, zejména tvář, hruď, ramena, záda, ale také podpaží a hýždě. Existuje několik typů akné a podle nich se odvíjí i jeho léčba.

Akné

Asi se shodneme, že z estetického hlediska je obtěžující zejména akné na tváři.

Co za akné obyčejně může?

Na vzniku aknózních projevů se spolupodílí více faktorů, mezi které patří zejména nadměrná produkce kožního mazu (kdy hraje výraznou roli genetika), vliv mužských hormonů, tzv. androgenů nebo dále tzv. folikulární retenční hyperkeratóza, tedy stav provázený zadržováním mazu spojený se vznikem prvních projevů akné – komedonů.

Existují dva typy komedonů;  uzavřené komedony v podobě bílých papul a otevřené komedony, které se projevují černými tečkami. Mezi další faktory spolupodílející se na vzniku akné patří lokální zánět, který vzniká v důsledku hromadění kožního mazu a přemnožení bakterií či kvasinek; Propionibacterium acnes, Staphylococcus epidermidis nebo Pityrosporum, které jsou rovněž považovány za původce akné.

Tohle vše může vést ke vzniku známých, často bolestivých, růžových až červených „pupínků, uzlíků, hrbolků“, které se poté mohou hojit neestetickými jizvami. V neposlední řadě se na vzniku akné spolupodílí také kouření, stres, menstruační cyklus, fyzická zátěž provázená nadměrným pocením, pobyt v prašném a horkém prostředí, nevyvážený jídelníček i některé léky.

Trpí sportovci zvýšenou tvorbou akné?

Sportovci mohou trpět zvýšenou tvorbou akné. Nebudu zmiňovat sportovce, kteří užívají zakázané hormonální látky. Co ale vede ke zvýšené tvorbě akné, je nadměrné pocení. Například ženy často chodí do fitness center s makeupem. Mix potu a makeupu spolu s bakteriemi z okolního prostředí tvoří dokonalý mix k ucpání pórů.

Během cvičení se často nevědomky dotýkáme obličeje špinavýma rukama nebo ručníkem, který na okolní cvičící stroje i podložky pokládáme. Tvorbu akné může zvýšit i nevhodné oblečení, především nevhodný materiál, ale také i opakovaně použité, nevyprané tričko.

Pocení při tréninku

Po propoceném tréninku rozhodně oblečení vypereme!

Jak se nejlépe akné zbavit? Co dělat a naopak nedělat?

Základním krokem v boji proti akné je pravidelné čištění pleti vhodnou dermatokosmetikou. Pleť by se měla čistit 2x denně, a to včetně lidí, kteří nenosí makeup. Vhodná je také vyvážená strava. Pokud to lze, tak to až moc nepřehánět s mléčnými výrobky (avšak ne úplně vyřazovat, pokud nejde o eliminační dietu), fast foodů, sladkostí nebo piva. Dále je důležitý dostatečný spánek, pitný režim a co možná nejmenší míra stresu.

Byl prokázán negativní vliv kouření na vznik tzv. acne inversa, tedy typu velmi bolestivého akné projevujícího se v podpaží.

Ke zhoršení projevů akné přispívá mačkání i škrábání již vzniklých „pupínků“. Tento postup nezřídka vede ke vzniku nepěkných jizev. Když už máme tuto potřebu, tak projevy akné mačkat zásadně čistýma rukama, povrchově, lehce, bez násilného vymačkávání. Látky typu vazelína, dehet nebo minerální oleje nepatří na projevy akné a často ho mohou naopak vyvolat.

Pokud se akné nelepší a přetrvává, je vhodné zajít k dermatologovi, který posoudí závažnost i rozsah postižení a nastaví adekvátní léčbu. Je důležité podchytit léčbu akné v samém začátku, aby se předešlo vzniku hlubších zánětlivých projevů. Doma si pacienti paradoxně akné zhorší různými babskými radami, nevhodnou kosmetikou nebo její častou změnou.

Jak moc dokáže pomoci kosmetika v boji proti akné?

Dermatokosmetika je důležitým pomocníkem v boji proti akné. Musíme vybírat takovou kosmetiku, která je vhodná na aknózní pleť, tzv. nekomedogenní, neiritující.  Lehké projevy akné dokáže dobře zvolená kosmetika ve spojení se správnou péčí o pleť zmírnit. Vhodná je exfoliace, ideálně pomocí kyselin, které vyčistí póry a odstraní odumřelé buňky kůže. Důležitou součástí péče o aknózní pleť je její dostatečná hydratace pomocí hydratačních krémů.

Úplný „must have“ jsou přípravky obsahující SPF (sun protective factor), který zabrání vzniku pigmentací, vzniku rozšířených pórů i předčasnému stárnutí pleti.

Pokud aknózní projevy přetrvávají, je nutno přejít k silnější, medikamentózní terapii, která může být lokální (krémy, masti, gely) nebo systémová (tablety).

Skin Care - péče o pleť

Takzvaná „skincare“ by měla být denní rutinou, pokud chcete akné eliminovat.

Jaké doplňky mohou pomoci proti tvorbě akné?

Můžeme užívat například zinek, který působí antioxidačně a protizánětlivě, čímž brání množení i šíření bakterií způsobujících akné. Někdy se doporučuje užívání zinku společně s Omega 3 mastnými kyselinami, které zinek pomáhají metabolizovat. Při jejich dostatečném množství tak mohou pomoci zvrátit neústupné akné.

Často je v souvislosti s akné doporučován přípravek Acnevac (volně prodejné kapsle obsahující neškodné části bakterií, které jsou častými původci kožních infekcí, a tím stimulují imunitu) či Dermavit (také se jedná o volně prodejné kapsle obsahující celou řadu aktivních látek s pozitivním vlivem na pleť). Efekt těchto doplňků je ale vždy individuální. Osobně bych se zaměřila hlavně na jídelníček a pravidelnou péči o pleť v kombinaci s vhodnou dermatokosmetikou.

Zejména kolagenové výrobky jsou v dnešní době populární. Jak moc vlastně dokážou pomoci?

Je důležité si uvědomit, že máme v těle několik typů kolagenů a aby se kolagen vůbec dostal přes žaludek a střeva do krevního oběhu, měl by být přijímán v tzv. hydrolyzované formě (v podobě tzv. peptidů). Ani to nám ale nezajišťuje, že se začne tvořit zrovna námi potřebný typ kolagenu v kůži. Na druhou stranu existuje spousta studií, které uvádějí zlepšení kvality pleti, elasticity či hydratace při jeho pravidelném užívání (většinou alespoň po dobu 12 týdnů).

Joint Max Ultimate Blend

Joint Max Ultimate Blend

Nejkvalitnější výživa na našem trhu, která obsahuje právě zmiňovanou peptidovou formu kolagenu – Peptan.
Chci JOINT MAX ULTIMATE BLEND!

Kolagen lze také doplnit, případně podpořit jeho tvorbu vhodnou stravou zahrnující např. maso, tučné ryby, mořské plody, vejce, vývary z kostí, ořechy apod. Také vitamin C podporuje správnou a dostatečnou tvorbu kolagenu.

Výsledky jsou, řekla bych, opět individuální. Za mě je to spíše velmi dobrý marketingový tah – někdo efekt vidí, někdo si ho namlouvá.

Jizvičky po akné všichni známe. Dá se jich nějak zbavit?

Pokud se jizvy po akné vytvoří, lze je zjemnit či dokonce se jich někdy i úplně zbavit pomocí chemických peelingů, které se u dermatologů užívají ve vyšších koncentracích než v kosmetických salonech, dále pomocí dermapenu tzv. metodou microneedlingu, laserové terapie, IPL (intenzivního pulzního světla), aplikace vlastní plazmy či kyseliny hyaluronové nebo také pomocí tzv. vstřebatelných mezonití.

Závěr

Akné je složitější téma, než se může zdát. Nejlépe v tomto poradí odborník při individuální prohlídce. Základní faktory, které nám mohou eliminovat vznik akné jsou však:

  • čištění pleti
  • pravidelná hygiena celého těla
  • vyvážená strava
  • pitný režim
  • dostatečný a kvalitní spánek
  • eliminace míry stresu
  • správná kosmetika (zejména přípravky s SPF)
  • pravidelná změna oblečení (zejména po sportu), ale i výměna povlečení
  • některé doplňky (zejména zinek nejlépe v kombinaci s omega-3)

Autor článku

Roman Grigar
Roman Grigaršéfredaktor
Fitness nadšenec a strongman s více jak 10 letou praxí se silovými sporty (strongman, powerlifting) a výživou. Živí se jako výživový poradce a trenér.

Sdílet tento článek.

Přejít nahoru