Co snídat? 5 zásadních informací a tipy na konkrétní jídla

Od Publikováno: 8 listopadu, 2021Aktualizováno: 7 dubna, 2022Kategorie: Výživa0 komentářů

Snad každý z vás někdy slyšel, že snídaně je základ dne. A i když moderní poznatky už dávno přišly na to, že na frekvenci jídla vlastně až tolik nezáleží, pro mnoho z nás je snídaně stále nesmírně důležitá. Málokdo ale ví, co je vlastně ideální snídat, abyste měli celé dopoledne dostatek energie a dokázali se soustředit na školu, práci nebo cokoliv jiného, co právě děláte. V dnešním článku se tedy podíváme na několik obecných tipů, jak by snídaně měla vypadat a ukážeme vám i několik konkrétních jídel.

Jaké principy dodržovat?

Ze všeho nejdůležitější je pochopit, na jakých pilířích by vlastně správná snídaně měla stát. Pojďme se podívat na to nejzákladnější, co se nám z vlastních zkušeností osvědčilo:

Žádný zbytečný cukr

Sladká snídaně je pro spoustu lidí jasnou volbou a je normální, že čas od času na ni má chuť každý z nás. Pokud je to jednou za čas, není na ní v zásadě nic špatného, každodenní konzumace lívanců, přeslazených müsli nebo ovocných džusů zkrátka a dobře není ideální. Když má vaše tělo nadbytek jednoduchých cukrů, můžete mít mimo jiné dlouhodobé problémy s výkyvy energie v průběhu dne a to vám značně zkomplikuje třeba práci. Obecně je tedy lepší držet jednoduché cukry ve snídani co nejníž.

Donuty

Dát si čas od času sladkou snídani určitě nevadí. S jednoduchými cukry to ale zbytečně nepřehánějte.

Dbejte na vlákninu

Na druhou stranu by vaše snídaně měla obsahovat pořádnou porci vlákniny. Ta vás narozdíl od jednoduchých sacharidů udrží delší dobu syté a tím pádem nebudete za hodinu potřebovat jíst znovu a budete se moci lépe soustředit na jiné činnosti, které dopoledne obvykle děláte. Vlákninu navíc poměrně snadno doplníte – stačí k vámi preferované snídani přidat pár kousků ovoce nebo zeleniny a máte vyhráno.

Základ tvoří proteiny

Na bílkoviny rozhodně není dobré zapomínat. A to tím spíš, pokud pravidelně sportujete. Vaše tělo totiž s největší pravděpodobností nemělo celou noc přísun bílkovin a je tedy dobré mu je po probuzení v určité formě dodat. Část sportovců začíná den odměrkou kvalitních BCAA nebo spolehlivým proteinem a teprve poté si dávají snídani. Pro většinu lidí je ale dostačující, když má snídaně sama o sobě alespoň 20 gramů bílkovin – čerpat je můžete jak z mléčných produktů, tak z vajec či luštěnin. Někdo dokonce preferuje na snídani i maso.

Nejkvalitnější protein Pure Elite CFM

Pure Elite CFM

Nejkvalitnější protein zpracovaný metodou CFM s vysokým obsahem Glutaminu a BCAA, který je navíc obohacen o probiotika a trávicí enzymy, díky čemuž je protein maximálně využitelný.
Chci Pure Elite CFM!

Jezte pomalu

Rána bývají pro spoustu lidí hektická, ale ani to by neměl být důvod jídlo jen rychle sníst po cestě do práce. Když budete jíst pomaleji, jídlo vás zvládne zasytit na delší dobu a více si užijete jednotlivé chutě. Různá smoothies nebo nějaké komplexní kalorické drinky nemusí být nutně špatnou volbou, ale jen ve chvílích, kdy opravdu nestíháte. Pokud máte aspoň chvíli čas, vždy je lepší se v klidu najíst.

Smoothie

Když ráno nestíháte, můžete si rozmixovat třeba různé druhy ovoce a vypít je cestou do práce. Klasická snídaně je ale podle nás lepší.

Do ničeho se nenuťte

Snídaně je pro spoustu lidí nesmírně důležitá a nedokáží bez ní fungovat. Někdo to má ale úplně naopak a do snídaně se musí nutit. To ale vůbec nemusíte. Pokud máte hlad třeba až tři hodiny po probuzení, snídejte prostě a jednoduše v klidu třeba až v práci. Není nutné snídat v nějakou přesnou hodinu. Jen je z našich zkušeností dobré mít snídani jako určitý zavedený rituál a snídat pokaždé ve víceméně stejnou dobu.

Po jakých konkrétních jídlech doporučujeme sáhnout?

Teď už víte víceméně vše o tom, jak by měla taková snídaně vypadat. Málo jednoduchých cukrů, ale zato pořádná porce vlákniny, bílkovin, komplexních sacharidů a vůbec ničemu nevadí ani tuk. Sáhnout tedy můžete například po těchto jídlech:

Ovesná kaše s ovocem

Ovesné vločky jsou plné vlákniny, rostlinných bílkovin i komplexních sacharidů, takže jsou na snídani jako stvořené. Obsahují také vitamíny skupiny B i celou řadu různých minerálů a v neposlední řadě skvěle chutnají. Výzkumy rovněž ukazují, že by obsažené betaglukany mohly stát za snížením hladiny LDL cholesterolu. Pokud si budete připravovat kaši, doporučujeme ji osladit pouze ovocem – skvělé jsou maliny, borůvky nebo ostružiny. Jestli ale máte raději sladší jídla, můžete sáhnout po různých bezkalorických kapkách na dochucení nebo přidat odměrku proteinu.

Ovesná kaše

Ovesná kaše je skvělý start dne. Vločky obsahují jen minimum jednoduchých cukrů, ale spoustu vlákniny a komplexních sacharidů.

Řecký jogurt s banánem

Skvělou variantou je také řecký jogurt. Ten se vyznačuje tím, že ve srovnání s klasickým jogurtem obsahuje více tuku, avšak méně jednoduchých cukrů. A kromě toho, že skvěle chutná, také dokáže naprosto spolehlivě zasytit. Tím spíš, když do něj nakrájíte třeba banán, který je skvělým zdrojem vlákniny, vitamínů i minerálů.

Vaječná omeleta se zeleninou

Vaječná omeleta představuje klasickou snídani všech kulturistů. Vajíčka jsou nabitá vitamíny a minerály a kromě toho obsahují kombinaci skvěle využitelných bílkovin a tuků. Abyste jídlo obohatili o vlákninu, přidejte i porci zeleniny a nezapomeňte na nějaké vhodné celozrnné nebo čistozrnné pečivo.

Vajíčka

Vajíčka s celozrnným pečivem a zeleninou představují skvělou snídani.

Celozrnné pečivo s arašídovým máslem

Jak jsme zmiňovali v našem samostatném článku, rozhodně není důvod bát se pečiva a to navzdory tomu, že bývá často démonizováno. Když vyberete kvalitní celozrnné pečivo, dostane se vám pořádná dávka vlákniny i komplexních sacharidů. A pokud na něj přidáte ořechový krém s dobrým složením, doplníte jej o porci zdravých tuků i bílkovin.

Další tipy

Pokud hledáte další konkrétní tipy a žádný z výše uvedených se vám nelíbí, nemusíte zoufat. Existují desítky a stovky dalších možností. Pro inspiraci můžete mrknout třeba do naší sekce recepty, kde najdete spoustu dalších tipů.

Závěr

No a to by bylo pro dnešní článek všechno. Pokud se vám líbil, budeme moc rádi za jeho sdílení a případné doporučení našeho magazínu.

Autor článku

Mirek Dvořák
Mirek Dvořákredaktor
Zapálený sportovec, kterého baví všechny druhy pohybu od zvedání činek přes klasickou jízdu na kole až po trekking. Už od svých prvních závodů v silovém trojboji v roce 2015 se zajímám také o výživu i suplementaci. Snažím se kombinovat výsledky vědeckých studií s osobní praxí.

Nejčtenější článek

E-book základy suplementace

Mrkni na náš e-book!

Sdílet tento článek.

Přejít nahoru