5 kroků, jak na Wim Hofovu metodu

Od Publikováno: 4 června, 2021Aktualizováno: 4 června, 2021Kategorie: Regenerace, Zdraví0 komentářů

Otužování je velkým trendem posledních let. Už i my jsme se jím zabývali. Dnes se k tomuto tématu vrátíme, ale podíváme se na něj z trochu jiného úhlu. Představíme si proslulou Wim Hofovu metodu (WHM). Jak už samotný název napovídá, tahle metoda se jmenuje po svém autorovi Wimu Hofovi, známému také pod přezdívkou Iceman. Pokud ti tohle jméno nic neříká, dovol mi ho alespoň v rychlosti představit. Hof se proslavil díky svým úžasným schopnostem, které si osvojil právě pomocí své světoznámé metody. Do Guinessovy knihy rekordů se zapsal například tím, že naboso uběhl půlmaraton v zasněžené finské krajině, strávil bezmála dvě hodiny v nádrži plné ledu nebo že bez trička vylezl na Mount Everest až do výšky 7200 metrů nad mořem.

Jeho metoda ale nespočívá pouze v překonávání světových rekordů. Ve skutečnosti ji může používat naprosto kdokoliv a nemusí kvůli tomu ani vycházet z domu. Cílem celé metody je naučit se pracovat se svým tělem, posílit imunitní systém, zlepšit koncentraci a vůli, zbavit se stresu a dobít pomyslné fyzické baterky. V následujících odstavcích se podíváme na jednotlivé kroky, které WHM obnáší, a taky na to, jak s ní začít.

Základní pilíře celé metody

WHM se od ostatních metod otužování liší tím, že se nezaměřuje pouze na samotné vystavování těla nízkým teplotám. Tomu totiž předchází dýchací cvičení a následná meditace. Tyto kroky jsou samy o sobě velice přínosné a právě díky nim je následné otužování pro naše tělo mnohem snesitelnější. Soustředěné dýchání a nastavení mysli jsou rozdílovým faktorem, díky kterým může pomocí WHM téměř kdokoliv dosáhnout věcí, které by ho jinak nenapadly ani ve snu. Úplně nejlepší je ale skutečnost, že účinnost WHM byla několikrát vědecky dokázána.

Jak s Wim Hofovou metodou začít

Pro lepší přehlednost jsme celou metodu rozdělili do 5 kroků. Některé z nich se v průběhu tréninku budou měnit, jiné zůstanou stejné. Pro dosažení nejlepších možných výsledků je potřeba každému kroku věnovat dostatečnou pozornost a nepodceňovat ho.

Krok č. 1: Dýchání

Na začátek si musíš najít nějaké klidné místo. Je úplně jedno, kde to bude. Důležité je, aby tě tam nic nerušilo. Posaď se a začni zhluboka dýchat. Cílem je uklidnit se a zpomalit svou mysl. Soustřeď se jenom na jednotlivé nádechy a výdechy. Hofovo dechové cvičení se skládá z hlubokého nádechu a polovičního výdechu. To může sice znít trochu divně, ale je velmi důležité na to nezapomínat. Výdech by měl být přirozený a bez jakéhokoliv tlaku. Nesnaž se vydechnout všechen vzduch z plic, prostě se jenom uvolni a nech plíce, aby vzduch vytlačily samy. Ze začátku bude asi chvíli trvat, než si na to zvykneš, ale po nějakém čase už to půjde samo. Celkem bys měl v prvním kroku udělat 30 nádechů a výdechů.

Pomocí tohoto dýchacího cvičení si docela hraješ s poměrem kyslíku a oxidu uhličitého v těle, takže je možné, že se ti bude místama točit hlava. Pokud se to stane, několikrát se zhluboka nadechni a vydechni. Hlavně netlač na pilu a poslouchej svoje tělo. To je pro celou metodu klíčové. Celé cvičení má za následek to, že se ti zahřejí plíce, zpomalí srdeční tep a tvoje tělo bude připravené na další kroky. Kromě toho se už v této fázi v těle sníží hladina zánětlivých cytokinů, což pomáhá k budování imunity.

Yoga

Najdi si klidné místo, na kterém se dokážeš na správné dýchání dostatečně soustředit.

Krok č. 2: Meditace

Jakmile dokončíš první krok, zadrž dech. Osobně doporučuju zapisovat si, jak dlouho vydržíš. Díky tomu můžeš postupem času sledovat svůj progres. Když už to nebudeš moct déle vydržet, zhluboka se nadechni a zadrž dech na dalších 15 vteřin. Následně ještě dvakrát opakuj dýchací cvičení z prvního kroku a na konci zase zadrž dech. Celou dobu se snaž soustředit jen na dýchání a vnímej teplo, které se ti rozlévá po celém těle. Izoluj se od všeho, co se děje kolem tebe. I tady platí, že ze začátku to může být náročné, ale s trochou trpělivosti se tomu dá přijít na kloub. První dva kroky jsou úzce provázané, nicméně ze začátku se soustřeď hlavně na správné provedení dechového cvičení. Jakmile si ho osvojíš, půjde i meditace mnohem snáz.

Jak už jsem zmínil dřív, pro začátečníka je ideální opakovat celý cyklus třikrát. Čím zkušenější budeš, tím více cyklů bys měl být schopen udělat. Osobně doporučuju přidat jeden cyklus pokaždé, když zvýšíš zátěž v posledním kroku. Ti nejzkušenější “icemani” zpravidla dělají na začátek 7 dýchacích cyklů.

Krok č. 3: Strečink

Teď je na čase se zase trochu rozpohybovat. Nejdřív je potřeba rozproudit krev v těle a pořádně se zahřát pomocí dynamických cviků. Potom přijdou na řadu cviky statické. Klidně si můžeš na chvíli zacvičit jógu nebo se prostě protáhni tak, jak to děláš kdykoliv jindy. Celou dobu se snaž kontrolovaně dýchat a stejně jako v předchozích krocích vnímat každý nádech a výdech.

Krok č. 4: Mentální nastavení

Tento krok je velice podobný tomu druhému, je ale nesmírně důležité ho nepodcenit. Během zkoumání Wim Hofovy metody se totiž ukázalo, že po vynechání tohoto kroku klesala tělesná teplota testovaných subjektů podstatně rychleji. V tuhle chvíli už by tě všechny předešlé kroky měly dostatečně namotivovat na poslední fázi, tedy na samotné otužování. Ještě než k tomu dojde, musíš se mentálně připravit. Znovu se soustřeď hlavně na to, jak se v tvém těle rozlévá teplo a vnímej každý nádech. Mysli jenom na tuhle chvíli, na tohle místo, vnímej celé svoje tělo. Jakmile se budeš cítit připravený, můžeš přejít k poslednímu kroku.

Krok č. 5: Otužování

Tento krok se bude lišit podle toho, na jaké úrovni otužování jsi. Pro úplně začátečníky je dobré začít se střídáním teplé a studené vody ve sprše. Tomu už jsme se věnovali v samostatném článku – „Studená sprcha – proč a jak začít s otužováním„. Jakmile budeš střídavou sprchu bez problémů zvládat, můžeš teplou vodu úplně vynechat a používat jenom studenou. Čas strávený ve sprše by se měl odvíjet především od tvého pocitu. Hlavně se nesnaž hned ze začátku zbytečně překonávat svoje schopnosti. Na všechno máš dost času. Až budeš ve studené sprše trávit několik minut a přestane to pro tebe být výzva, můžeš začít se studenou koupelí. Hlavně to nepřežeň s teplotou vody a mysli na to, že mezi sprchou a koupelí je velký rozdíl.

Studená sprcha – proč a jak začít s otužováním?

Období podzimu a zimy je každoročně spojeno se zvýšeným výskytem virových onemocnění, během kterého nemálo lidí marně hledá způsob, jak podpořit svoji imunitu a vyhnout se například nepříjemnému nachlazení. Tomuto

Od |9 prosince, 2020|Regenerace, Zdraví|1 komentář

Pokud už zvládáš i studenou koupel, můžeš začít zapojovat svoji kreativitu. V tuhle chvíli už je v podstatě jen na tobě, do čeho se rozhodneš pustit. Spousta lidí si ráda zajde zaplavat do zamrzlého jezera, někdo si zase na zahradě naplní káď ledem a koupe se v ní. Hlavní je si otužování užívat a přistupovat k němu s respektem.

Muž ve vodě

Během pobytu ve studené vodě se do těla vyloučí velké množství endorfinů.

Pozor na zdraví

Na závěr si dovolím přidat jedno velké upozornění. Otužování má nespočet benefitů pro tělesné zdraví a můžu ho vřele doporučit každému, komu to jeho fyzický stav dovolí. Nicméně nesmíme zapomínat na to, že při neuváženém chování si může člověk přivodit vážné zdravotní problémy. Několik lidí při praktikování této metody dokonce zemřelo, protože přecenili své síly. Proto je potřeba poslouchat své tělo a vždy dělat jenom to, na co si troufneš. Hezká fotka ze zamrzlého jezera na Instagramu vážně nestojí za zdravotní komplikace, které si můžeš přivodit, pokud to přeženeš. I když je WHM skvělý nástroj, s jehož pomocí se v otužování dá výrazně zlepšit, není to žádný kouzelný recept, díky kterému by se nezkušení lidé mohli z ničeho nic vrhnout do extrémních podmínek.

Pevně věřím, že po přečtení tohoto článku bude mít Wim Hofova metoda spoustu nových fanoušků. Pokud s ní máš nějaké zkušenosti, budeme moc rádi, když se o ně s ostatními podělíš v komentářích.

Autor článku

Sebastián Okruhlica
Sebastián Okruhlicaredaktor
Milovník všech druhů sportu a zdravého životního stylu. Nejedná se sice o čistokrevného liftera, ale o zastánce názoru, že fitness je základem do každého sportu. Kromě fitka se naplno věnuje například atletice a jízdě na kole.

Sdílet tento článek.

Přejít nahoru