Zinek a jeho přínos na zdraví – jak, kdy a proč jej užívat?
Zinek je naprosto nezbytný pro zdravý vývoj nejen člověka, ale i celé řady dalších živočichů a dokonce i mnoha rostlin. A pro sportovce je možná ještě o něco důležitější, protože jim přináší celou řadu dalších benefitů spojených třeba s hormonální optimalizací. Máte ho dostatek? A jak ho případně doplnit? Vyplatí se ZMA? Na tyto a mnohé další otázky vám odpoví náš dnešní článek.
Obsah článku
Co je zinek vlastně zač?
Zinek patří mezi esenciální minerály, které si tělo nedokáže vyrobit samo a musí být přijímány potravou. Přesto tento na první pohled nenápadný komponent zajišťuje stovky různých biochemických reakcí, z nichž mnoho není na první pohled zřejmých – podílí se třeba na trávení, zajišťuje správné fungování nervového systému a ovlivňuje třeba i regeneraci (a to nejen svalů, ale i různých zranění). Zdrojů zinku v potravě existuje celá řada, ačkoliv většina z nich má živočišný původ. Najdete jej víceméně ve všech druzích masa, mléčných výrobcích, vejcích i rybách. V menší míře jej lze přijímat také z ořechů, semínek, některých luštěnin a hub.
Skvělým zdrojem zinku jsou mimo jiné veškeré druhy masa.
Jaké má zinek benefity?
Zinek má celou řadu různých benefitů, z nichž některé přímo souvisí s výkonem na tréninku, jiné jsou důležité pro celkovou vitalitu. Vědecké studie poukazují především na tyto přínosy:
Podporuje imunitní systém
Zinek je naprosto nepostradatelný pro fungování buněk našeho imunitního systému a rovněž to vypadá, že dokáže snižovat míru oxidativního stresu. Není tedy překvapením, že podle dostupných výzkumů dokáže snižovat dobu potřebnou k vyléčení nachlazení až o třetinu.
I když se říká, že rýma trvá za všech okolností týden, ve skutečnosti je možné tuto dobu zkrátit. Třeba zinkem.
Snižuje zánětlivost
Zinek je velmi důležitý pro syntézu některých proteinů v našem těle – málokdo ale ví, že může také omezovat jejich tvorbu. A k tomu dochází mimo jiné v případě určitých zánětlivých proteinů, které mohou stát třeba za vznikem a rozvojem akné. Vědecké studie ukazují, že jak lokálně aplikovaný, tak vnitřně užívaný zinek dokáže snižovat například produkci kožního mazu a tím redukovat akné.
Zinek je důležitý pro správnou reprodukci
Mnoho sportovců má pocit, že zinek dokáže nějak závratně zvýšit hladinu jejich testosteronu. To je ale velmi špatná interpretace – zinek dokáže pouze optimalizovat jinak přirozenou hladinu tohoto anabolického hormonu. Pokud ho máte tedy aktuálně deficit, dokáže s tím skutečně pomoci. A stejně tak existují rešerše, které ukazují, že správné množství zinku (v tomto konkrétním případě byl zkoumán jeho vliv společně s kyselinou listovou) optimalizuje i množství spermií.
Zinek dokáže optimalizovat hladinu testosteronu, a tím pádem se skvěle hodí pro silově zaměřené sportovce.
Může urychlit hojení ran
Zinek hraje nesmírně důležitou roli v syntéze kolagenu, což je ostatně také jeden z důvodů, proč je nepostradatelný v procesu hojení ran. Běžně se využívá i v nemocnicích při léčbě popálenin a jiných specifických zranění. Ačkoliv aktuální výzkumy ukazují, že při pravidelném podávání zinku dochází k rychlejšímu hojení ve srovnání s placebem, jedná se o testy provedené na pacientech s chronickými komplikacemi. Zda je to aplikovatelné i na zcela zdravé pacienty zatím není dostatečně prokázáno.
Czech Virus dbá na kvalitu a používá to nejlepší
Podobně jako u hořčíku, který byl tématem předešlého článku – Hořčík, stále opomíjený základ suplementace, dbáme i u zinku a všech ostatních složek našich suplementů na kvalitu a funkčnost, a proto v našich produktech najdete jen to nejlepší. Zinek se nachází jednak v našem ZMA MAX, které je skvělé právě na hormonální optimalizaci a podporu kvalitního spánku, a jednak v našem Testo Virus Part 1, který je první částí dvoudílného produktu určeného pro maximalizaci naturální produkce testosteronu. V obou těchto produktech přitom používáme zinek bisglycinát. Proč? Ačkoliv existuje celá řada forem s obdobně dobrou využitelností (například citrát), bisglycinát jako jeden z mála nepůsobí projímavě ani při podávání nalačno. V případě citrátu, oxidu nebo dalších forem může při podání na prázdný žaludek docházet k nevolnostem. Bisglycinátem se tohle snažíme eliminovat. A navíc se podle dostupných informací glycin obsažený v zinku může podílet na zlepšení spánku u lidí, kteří s ním mají problémy.
ZMA MAX |
Kombinace hořčíku a zinku v chelátových vazbách, které poskytují maximální vstřebatelnost. |
Chci ZMA MAX! |
Jak a kdy zinek dávkovat?
Dávkování zinku může být poněkud problematické. Ačkoliv se často mluví o tom, že je ve stravě velmi deficitní, v praxi jsou ohroženi především lidé s chronickými trávicími obtížemi, onemocněními ledvin a jater, alkoholici a vegani. Rovněž by měly být obezřetné těhotné a kojící ženy, u nichž potřeba zinku roste, a proto je na místě konzultace s lékařem. Většina odborných institucí se shoduje na tom, že doporučená denní dávka pro dospělé muže je zhruba 11 mg zinku, avšak až do 40 mg denně je neškodný. I když sportovci mají samozřejmě vyšší nároky než zmíněných 11 mg zinku platných na širokou populaci, stále není třeba to přehánět. Vzhledem k tomu, že klasická dávka našeho Testo Virus 1 obsahuje hned 5 mg a ZMA hned 7,5 mg zinku, je taková podpora běžného příjmu více než dostačující.
TESTO VIRUS PART 1 |
Produkt, který slouží k optimalizaci k testosteronu. Zinek zde samozřejmě nechybí a je v chelátové formě bysglycinát. |
Chci TESTO VIRUS PART 1! |
Co si z dnešního článku odnést?
Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že zinek je extrémně potřebným minerálem. Na jeho dostatečnou konzumaci byste si v jídelníčku rozhodně měli dávat pozor. Stará se totiž o hormonální optimalizaci, snižuje zánětlivost a redukuje akné, podporuje imunitní systém i hojení ran. A ačkoliv využitelných forem existuje poměrně dost, za nás je nejlepší variantou bisglycinát. Ten ani při podání nalačno nezpůsobuje žádné zažívací obtíže. Zinek doporučujeme přijímat v komplexních produktech, jakými jsou například náš Testo Virus 1 nebo ZMA MAX.